https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/rozlucte-se-se-zarivkami-a-halogenovymi-zarovkami
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rozlučte se se zářivkami a halogenovými žárovkami

22.8.2023 05:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Po medializovaném „zákazu žárovek“ v minulých několika letech nás letos čeká ukončení dalších typů světelných zdrojů. Tentokrát se jedná především o hojně používané lineární zářivky a několik málo typů halogenových žárovek.
 

Lineární zářivky

Lineární zářivky lze popsat jako svítící trubky. Masivně se začaly používat především v 60. letech 20. století. Oproti používaným žárovkám a rtuťovým výbojkám představovaly lineární zářivky kombinaci obstojné účinnosti, kvalitního světla a přitom poměrně jednoduchého použití. Ne náhodou se lineární zářivky používaly všude tam, kde bylo potřeba dostatek kvalitního světla a dlouhý bezporuchový chod: kanceláře, školy, nemocnice, sklady, průmyslové provozy atd.

Lineární zářivky jsou stále velmi často používané, v Evropě na ně natrefíte na mnoha místech.

Moderní lineární zářivky jsou dokonce stále poměrně účinné, ale mají jeden zásadní neduh, a to je rtuť. Princip zářivky spočívá ve výboji ve velmi zředěných parách rtuti. Tohoto toxického kovu je v zářivce velmi málo (miligramy), ale přesto je to v celkových objemech hodně. Evropská unie reguluje prostřednictvím směrnice RoHS množství nebezpečných látek v elektronických zařízení a týká se to také rtuti ve světelných zdrojích. Výjimka pro zářivky vyprší na konci letošního srpna.

Od 25. srpna 2023 nebude možné dodávat na trh EU nové lineární zářivky běžných typů (T5 a T8). Kompaktní zářivky již skončily v únoru. Obdobně jako u žárovek bude možný doprodej skladových zásob. Vzhledem k velkému rozsahu použití zářivek lze jejich konec považovat za výrazný milník v historii osvětlování. Sice lze předpokládat větší velkoobchodní předzásobení, ale můžeme očekávat postupný růst ceny a místy horší dostupnost.

Při výměně je třeba vědět, že za následující provoz a problémy je zodpovědný subjekt, který provedl náhradu, nikoliv původní výrobce svítidel.
Při výměně je třeba vědět, že za následující provoz a problémy je zodpovědný subjekt, který provedl náhradu, nikoliv původní výrobce svítidel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Možná náhrada

Lineární zářivky lze nahradit tzv. LED trubicemi, tedy LED náhradou určenou přímo pro nahrazení zářivky. Ale není to dokonalá náhrada.

LED trubice svítí trochu jinak (více směrově), při výměně musíme dbát na typ předřadníku a především nahrazujeme zářivky v desítkách let starých svítidlech, takže bychom měli být obezřetní. Přesto v některých méně důležitých prostorech mají LED trubice smysl. Vybírejme ty, které mají univerzální náhrady předřadníku (elektronické i elektromagnetické), dostatečný vyzařovací úhel a vysoký světelný tok.

Před masivní výměnou je vhodné si zkusit test na menším počtu svítidel. Při výměně je třeba vědět, že za následující provoz a problémy je zodpovědný subjekt, který provedl náhradu, nikoliv původní výrobce svítidel.

Nejlepším řešením je nicméně kompletní rekonstrukce osvětlení a použití moderních LED svítidel. Je pravděpodobné, že použitím LED trubic celkovou rekonstrukci osvětlení pouze odsuneme.

Halogenové žárovky

Od 1. září 2023 končí také několik typů halogenových žárovek. Z důvodu nízké účinnosti bude ukončeno uvádění na trh pro žárovky s paticí G9, G4 a GY6,35. Tyto halogenové žárovky se používají zejména pro designová svítidla, lampy, lustry a akcentní osvětlení. Náhrada v podobě LED žárovek není většinou problematická a také cenově vychází podobně.

Halogenová žárovka G9 do trub má výjimku a bude i nadále dostupná. Naopak musíme dbát na to, abychom do trouby neumístili LED žárovku. Pro provoz ve vysokých teplotách musíme použít výlučně adekvátní žárovku.

Dva užitečné odkazy:

• Publikace Náhrady lineárních zářivek LED trubicemi z pohledu energetických specialistů, je sice z roku 2019, ale závěry jsou stále užitečné.

• Více o LED náhradách za žárovky najdete na webu https://www.lednahrady.cz/.


reklama

 
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TS

Tonda Selektoda

22.8.2023 14:25
Tak si myslím, že rozumný majitel, nebo provozovatel osvětlovacích těles, se včas předzásobí, aby nebyl nucen po skončení životnosti zářivky, měnit své provozované osvětlovací těleso, nebo používat nějaké náhražky, za direktivně zakazované druhy světelných zdrojů. A pokud má klasická lineární zářivka životnost 8000 hodin, bude tak mít jistě klid, na hodně let dopředu od tohoto eko-třeštění €-byrokratů.
Odpovědět
Anyr

Anyr

23.8.2023 08:50 Reaguje na Tonda Selektoda
Rozumný majitel = důchodce, z čiré zásady odmítající cokoliv logického, rozumného a správného, protože "je to podvod na lidi", případně "když naši ctění předci, tak já taky"? Nebo možná ještě třetí možnost: xenofobní postoj obecně, zejména pak vůči EU? :))
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

26.8.2023 20:54 Reaguje na Anyr
Mýlíte se. Rozumný majitel nemusí být důchodce, ani odpůrce €U, aby se mohl zajít podívat na nabídku současných svítidel.
Může si prohlédnout, jak skutečně svítí lineární LED trubice, složena z řady jednotlivých bodů (diod). Vidět jinou směrovost vyzařovaného světla, jiné barevné podání i jinou cenu.
Stejně tak se může rozhlédnout, čím by nahradil to staré, stále dobře fungující zářivkové svítidlo. A pak třeba zjistí, že docela hezké lampy, jsou často osazeny nevyměnitelnými zdroji (LED moduly). Na krabici je toto i jasně napsáno. V případě poruchy takového světelného zdroje, je pak nutno demontovat a nahradit celou lampu a tu porouchanou vyhodit do elektroodpadu, pro její neopravitelnost.
To je také ta na silu vynucovaná ekologie, se kterou se však každý nemusí ztotožňovat…
Odpovědět
LB

Lukas B.

22.8.2023 16:50
já bych tedy jízlivě zmínil hysterické zakazování edisonek a masivní rejžování výrobců rtuťových výbojek obecně a instalace zářivek i na schody do sklepa.
obecně soudím, že ledky v kombinaci s "edisonovskými" závity jsou správná cesta.
Odpovědět

vladimír šmídl

22.8.2023 20:58
Obchodníci dodávají LED ,,zářivky" v retrofit provedení (mechanické rozměry záměnné). Tlumivkový předřadník má deklarovanou životnost 50 let. Bylo by (možná) vhodné upravit zákonnou normou modernizaci osvětlení tak, aby byly sešrotovány induktory a zapojeno LED těleso s elektronickým předřadníkem
(je vždy uvnitř trubice).Navrhuji připojit 230 V přímo ke svorkám LED trubice.
Mimochodem, znáte jméno autora první modré LED z galliumnitridu?
Odpovědět

Viktor Šedivý

24.8.2023 22:33 Reaguje na vladimír šmídl
Pokud může tlumivka ještě desítky let sloužit, proč ji chcete nahradit mnoha elektronickými předřadníky?
Odpovědět

vladimír šmídl

6.9.2023 20:16 Reaguje na Viktor Šedivý
Předřadníky kupujete s diodovou trubicí jako jeden celek. Původní tlumivka s železným jádrem je již zbytečná. Když si prohlédnete výrobcem doporučené zapojení nové varianty, zjistíte, že součástí je i tzv. LED startér (součást balení), což je z elektrického hlediska zkrat (nemá doutnavkový bimetal), který přemosťuje původní tlumivku.Nic vám nebrání vytvořit zkrat drátem a tlumivku sešrotovat(nebo použít jinde).
Odpovědět
PB

Petr Blažek

26.8.2023 07:58
Led svítidla sice vypadají lákavě, ale nikdo vám nezaručí životnost. Zkušenost při náhradě halogenových svítidel je taková, že jsme je ve velice krátké době museli stále vyměňovat za nové. Dospělo to tak daleko, že elektrikářská firma chce abychom si je kupovali sami a oni nemuseli nést náklady spojené s reklamací a výměnou.
Odpovědět

vladimír šmídl

16.10.2023 04:07 Reaguje na Petr Blažek
Podobně jako u žárovek, i u LED zdrojů existují některé firmy s nezvládnutou výrobou a krátkou životností.Už je na čase, aby špatné výrobky zmizely z trhu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist