https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/svetelne-zdroje-v-roce-2023-jiz-jen-nove-energeticke-stitky-a-konec-zarivek-s-obsahem-rtuti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Světelné zdroje: V roce 2023 již jen nové energetické štítky a konec zářivek s obsahem rtuti

1.3.2023 06:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
V roce 2023 vstupují v platnost dvě důležité změny v legislativě světelných zdrojů. V prvním případě končí přechodné období pro staré energetické štítky světelných zdrojů. Od 1. března 2023 tak již nebude možné prodávat žádné produkty se starým energetickým štítkem a všechny světelné zdroje musí mít nový energetický štítek a svůj záznam v evropské databázi EPREL. Druhá změna se týká ukončení přechodného období pro světelné zdroje obsahující rtuť. Během roku 2023 proto dojde postupně k zákazu uvádění na trh všech běžných zářivek s obsahem rtuti.
 
Důvodem obou změn je snaha motivovat spotřebitele k výběru energeticky úsporných produktů a snížit množství těžkých kovů, které se dostávají do životního prostředí.

Od března 2023 pouze nové energetické štítky

Evropské nařízení 2015/2019 je základem pro nové energetické štítky pro světelné zdroje, které vstoupilo v platnost již v září 2021. V nařízení je zaneseno poměrně dlouhé 18 měsíční přechodné období, které dávalo prodejcům možnost doprodávat své původní skladové zásoby i se starým energetickým štítkem.

Toto přechodné období končí 28. února a od 1. března 2023 je tak možné prodávat pouze světelné zdroje s novým energetickým štítkem či světelné zdroje s přelepeným starým štítkem za nový stejné velikosti. Z nařízení také vyplývá, že musí být poskytnuty i nové informační listy a ke všem světelným zdrojům musí existovat záznam v evropské produktové databázi EPREL. Nejde tedy jen o kosmetickou změnu štítku.

Internetoví prodejci mají i nadále povinnost uvádět novou energetickou třídu v blízkosti ceny a podobně velkým písmem.

Od 1. března 2023 je tedy povinností všech obchodníků uvádět výlučně nový energetický štítek pro světelné zdroje – týká se to i výrobků, které se od září 2021 pouze doprodávají jako staré skladové zásoby.

V roce 2023 bude ukončeno uvádění klasických zářivek na trh

Směrnice 2011/65/EU se známou zkratkou RoHS omezuje nebezpečné látky v Evropské unii a vztahuje se také na světelné zdroje. Např. zářivky a některé výbojky pro svou funkci vyžadují toxickou rtuť. Ačkoliv se zpětným odběrem daří získávat velkou část těchto světelných zdrojů zpět k recyklaci, přesto v životním prostředí zůstává významné množství rtuti. Směrnice RoHS obsahovala časové výjimky, které se nedávnými novelizacemi ukončují (nařízení 2022/276 a 2022/284).

V následující tabulce je patrný rozsah změn, které nás v roce 2023 čekají. Klíčovou změnou je především ukončení nabídky nových lineárních zářivek T5, se kterými se ještě dle nedávné aktualizace ekodesignu počítalo i po roce 2023. Doprodej skladových zásob bude nadále možný.

Na trhu světelné techniky se tedy očekávají v roce 2023 rozsáhlé změny. Především lze očekávat zvýšený tlak na výměnu zářivkového osvětlení za moderní LED osvětlení nebo případně přímou náhradu za LED trubice, pokud to bude technicky možné.


reklama

 
Další informace |

Text vychází se společného stanoviska Odboru energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu, Státní energetické inspekce, SEVEn, The Energy Efficiency Center a Asociace spotřební elektroniky.

foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (16)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

1.3.2023 06:38
on to přece zákazník zase zaplatí, jako vždy. Dojit někoho, kdo se nemůže účině bránit je tak jednoduché.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

1.3.2023 09:02 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Když se dostávali na trh nové technologie, tak to zákazník taky zaplatil i s vývojem. Nyní se snažíme, aby techniologie nezatěžovali už tak zatíženou přírody a taky to bude muset zákazník zaplatit. To je trh.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.3.2023 05:19 Reaguje na Michal Uhrovič
K zářivkám se vyjadřovat nechci, ale ujasněte si , co je trh. Trh by byl, pokud by zákazníci měli svobodně na výběr z technologií a pouze trh by určil, jaká technologie prokáže životnost. Takto ale- a nejedná se pouze o zářivky- je to pouze diktát lobby a to, že to zákazník zaplatit musí, protože nemá na výběr, se svobodným trhem nemá vůbec nic společného. Chápete ten propastný rozdíl?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 15:45 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Účinně bránit se můžeme. Můžeme se tu bruselskou zelenou lidem škodlivou chásku pokusit protesty svrhnout. Anebo se můžeme pokusit volbami poslat do parlamentu místo zelených škodíků ty správné nezelené a kvalifikované lidi.
Zatím ale jak to vypadá se ještě neprobudilo dost lidí, aby se toto stalo.
Odpovědět

vladimír šmídl

1.3.2023 20:30
Podle údajů výrobců je množství Hg v jednom kusu kolem 5 mg.Jeden litr tedy představuje skoro 3 000 000 výrobků. Z řady metahalogenidových výbojek a zářivek (životnost od 10 000 do 33 000 hodin s elektronickým předřadníkem) by zasloužily zákaz zářivky s životností 6000 hodin.V provedení T5 je e-shopy stále nabízejí.Rozměrově jsou sice zaměnitelné s těmi dlouhoživotnostními, ale líp se na nich rejžuje.(T5-21W) Sledoval jsem video o recyklaci Hg, ale roli tam hrály jen černé zubní plomby (Produkce Narva)
Odpovědět
MS

Michal Staša

2.3.2023 09:34 Reaguje na vladimír šmídl
Jde o problém se zpětným odběrem. V hojně zastoupených vysokotlakých sodíkových výbojkách je také rtuť, ale zpětný odběr je téměř 100%, takže to není takový problém jako u zářivek.
Odpovědět

vladimír šmídl

3.3.2023 03:20 Reaguje na Michal Staša
Také jsem sledoval dlouhoživotnostní výbojku, jejíž život končil pádem překorodovaného kandelábru v místě u země.Nikomu se nic nestalo.
Odpovědět

vladimír šmídl

1.3.2023 20:41
U trubic T5/21W/2000 lm můžete očekávat doprodej.
Odpovědět

vladimír šmídl

6.3.2023 19:42 Reaguje na vladimír šmídl
29 korun.
Odpovědět

Viktor Šedivý

4.3.2023 19:21
Takže zářivky, které nám byly před pár lety násilím nacpány jako spása v oboru osvětlovací techniky, budou pro změnu zcela totálně zakázány.
Ode zdi ke zdi.

No nic, zásoba žárovek mi vydrží ještě dost let ;-)

Odpovědět
MD

Milan Dostál

7.3.2023 08:12
Když jsem postavil dům, chtěl jsem jít s dobou a celý jsem ho vybavil kompaktními zářivkami. Postupně přecházím na LED žárovky, ale u těch zase odborníci na osvětlení upozorňují na zdravotní rizika. Znamená to, že nás čeká zase návrat ke klasické žárovce do max. 15W? Jak před 100 lety?
Odpovědět

vladimír šmídl

7.3.2023 21:59 Reaguje na Milan Dostál
Kompaktní zářivky vykazují světelnou účinnost mezi 50 a 60 lm/W, trubicové T5 (průměr 16 mm) asi 100 lm/W, tedy dvojnásobek.Nejlepší LED diody zatím končí na 150 lm/W.Pokuste se zjistit, o jaká jde zdravotní rizika.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

8.3.2023 12:52 Reaguje na vladimír šmídl
Například toto:
https://www.youtube.com/watch?v=qMv9jcYgSfk
Odpovědět

vladimír šmídl

12.3.2023 19:32 Reaguje na Milan Dostál
Pěkný odkaz. Kdybychom se chtěli vyhnout zmíněné modré, museli bychom složit svítící zdroj bez modré složky -LED červená, zelená, žlutá - všechny vyzařují monochromaticky- jednobarevně a modrá by nebyla. Zároveň bychom ale ztratili i jednu výhodu soudobých LED svítidel - vysokou měrnou světelnou účinnst. RGB lampy se skutečně prodávají a jsou dražší jak výrobně, tak provozně. Přijatelnější (účinnost, cena, provozní náklady) je vysokotlaký sodík, ale trochu modré obsahuje.
S obrazovkou se asi nic udělat nedá, zobrazovací schopnost by upadla. Ostatně, byla to druhá MODRÁ LED
(první byla ze SiC a moc nesvítila), za niž obdržel
Šudži Nakamura + 2 spoluautoři Nobelovu cenu za fyziku. Na závěr zajímavost: Galliumnitrid GaN , z něhož se modré LEDky vyrábějí , produkovaly jako vedlejší produkt Hliníkárne ZSNP v žiaru nad Hronom
do roku 1994 (10% světové produkce)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.3.2023 15:41
Hm, v soukromí jsou ekologičtí aktivisti levicoví, usilovně podporují drobné producenty a strašně nemají rádi velké korporace, ale jakmile jde o exekiutivní zákazy z Brusele, skoro každý z nich je podpra velkých korporací. Ideálně ještě k tomu čínských či asijských.
Stejné to je tady, jakmile přišel čas, aby se technologie zářivkových trubic předřadníků a svítidel stala všeobecně známou a na boomu osvětlení se svými návrhy a produkty přiživily i menší firmy kopírující a vylepšující stávající osvětlení, Brusel řekne dost. Konec zářivkám, konec zářivkovým předřadníkům, všechno se bude dělat v LED.
V těch LED, jejichž výrobu mají zvládnuty pouze ty velké korporace, většinou čínské, které taky produkují LED chipy s největší svítivostí a které jsou na špičce technologického vývoje. A proto monopolně ovládnou evropský trh a budou na něm monopolně vydělávat.
Odpovědět

vladimír šmídl

12.3.2023 19:49 Reaguje na Radim Polášek
Elektronický Předřadník zářivky měl napsáno, že je z Holandska , luminofory zářivek se berou z Japonska (Narva).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist