https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zakaz-spinavych-kotlu-odlozen-o-dva-roky.jak-je-nejlepe-vyuzit
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zákaz špinavých kotlů odložen o dva roky. Jak je nejlépe využít?

12.1.2023 06:29 | PRAHA (Ekolist.cz)
Starý kotel na uhlí. Čas přezbrojit. Ilustrační foto.
Starý kotel na uhlí. Čas přezbrojit. Ilustrační foto.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Kvůli energetické krizi způsobené barbarskou ruskou agresí bylo schváleno odložení zákazu provozu starých kotlů o dva roky. Do 1. září 2024 jsme tedy získali trochu více času na pořízení úsporných a nízkoemisních zdrojů tepla.
 

Zákaz nekvalitního spalování

Hlavním důvodem zákazu nekvalitních kotlů bylo omezení vypouštění znečišťujících látek z lokálních topenišť. V některých oblastech je lokální vytápění i příčinou smogových situací a obecně nízké kvality vzduchu během otopného období. Např. znečišťující látky benzo(a)pyren nebo malé prachové částice PM10 a PM2,5 jsou karcinogenní a obecně přispívají k vyššímu výskytu nemocí dýchacích cest.

Pro jednodušší regulaci účinnosti a emisí se zavedla v roce 2000 povinnost zařazovat kotle do tzv. tříd dle příslušné normy (ČSN EN 303-5). Do tříd se zařazují pouze teplovodní kotle na pevná paliva (např. na uhlí, koks či dřevo), tedy kotle zapojené na ústřední vytápění. Bylo zavedeno 5 tříd. Ale pozor, označení je přesně opačné oproti známkám ve škole: třída 1 je nejhorší a třída 5 je nejlepší. A pak je třeba vědět, že kotle nezařazené do tříd jsou ještě horší než třída 1. Třídy kotlů jsou přehledně uvedeny v následující tabulce.

Jak zjistit třídu kotle?

Nejdříve se ujistěte, že je váš zdroj tepla skutečně zapojen na ústřední topení a že spalujete pevná paliva. Třída kotle je uvedena na výrobním štítku. Naleznete tam také jméno výrobce, typ kotle, rok výroby, schválené palivo a další informace. Případně tento typ informací naleznete v technické dokumentaci kotle.

Zákaz nekvalitního spalování byl posunut na 1. září 2024, ale princip zákazu se nezměnil. Zákaz se týká kotlů třídy 1 a 2 a také starších kotlů vyrobených před zavedením tříd – tedy kotlů, které byly vyrobeny před rokem 2000.

Zákaz není vhodné obcházet. Za provoz starého kotle může být uložena pokuta až 50 tisíc Kč. Zákaz je znám již poměrně dlouho a ve spojení s odkladem lze předpokládat, že s argumentem „nemám na to“ či „nevěděl jsem o tom“ neuspějete.

Čím starý kotel nahradit?

Plynové kotle již nejsou kvůli ceně a dostupnosti plynu populární alternativou. Ideálně starý kotel na pevná paliva můžete nahradit za nový na pevná paliva či můžete uvažovat nad tepelným čerpadlem. S výměnou zdroje tepla bývá spojena celková rekonstrukce otopné soustavy. V některých případech nicméně nemusí být přechod na nový zdroj tepla složitý. Např. stále více výrobců tepelných čerpadel nabízí i tzv. vysokoteplotní tepelná čerpadla umožňující relativně nenáročnou výměnu. Inspiraci pro výběr úsporných tepelných čerpadel a nízkoemisních kotlů naleznete na webu www.uspornespotrebice.cz.

Kdo to zaplatí?

Investice do rekonstrukce otopné soustavy a do nového zdroje tepla samozřejmě něco stojí. Stát nabízí pro tyto účely několik možných dotací:

      Nová zelená úsporám – tradiční dotační program s podporou zateplení i výměny zdroje tepla
      Kotlíková dotace – v současné podobě je kotlíková dotace určena pro domácnosti s nízkými příjmy a je určena pro výměnu kotlů na pevná paliva
      Nová zelená úsporám Light – příspěvek na zateplení rodinného domu pro seniory a majitele s nízkými příjmy

reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu HACKS.
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MS

Martin Svárovský

12.1.2023 08:55
Ruska agrese je barbarska. O tom zadna. Ale prim v energeticke krizi hraje sousedni zelena rise a jejich nepovedeny prechod k OZE, ktery byl uz od zacatku odsouzen k nezdaru a potaji se palil plyn ve velkem (at zije ekologie). Staveni site na technologiich, ktere jeste neexistuji, nebo maji jine vlastnosti nez je lidem podsouvano, pripadne se tak nejak zapomina uvadet cisla kolik cehoze bude potreba aby to alepson nejak fungovalo...... Vypinani stabilnich modernich jaderek a nahrazovani necim co funguje stejne naladove jako plachetnice ma ocekavany vysledek. To proste muzou jen zeleni ;-) Vzledem k rozsahlosti problemu, dobe pripadne napravy a predevsim neochote politiku na urovni EU ho resit jsou jakekoliv terminy k smichu. Budem palit vsechno co hori...
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.1.2023 14:31 Reaguje na Martin Svárovský
Nene. Občas někdo špitne, že ty císařovy nové šaty nejsou úplně elegantní, zatím to ale vede jen k požadavkům, aby stále stejný krejčí šil dál a dál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 18:36 Reaguje na Martin Svárovský
Ten "nepovedený" přechod znamená, že OZE dávají stále více energie a normální státy z ní mají už kolem poloviny spotřeby.
Zajímalo by mě, co byste považoval za přechod povedený.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.8.2023 19:46 Reaguje na Pavel Hanzl
Normální státy mají stabilní zdroje energie a ne 50 % Občasných, jejichž výpadky musí zajišťovat jiné zdroje, většinou ty "špinavé". A povedený přechod? To je takový, až ty OZE budou spolehlivě dodávat energii 24/365.
Chápete?
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.8.2023 19:49 Reaguje na Martin Svárovský
Budem palit vsechno co hori... ..........

Přesně tak!" Víte, kolik tepla vydají staré boty z plastových materiálů. Konce konců se jedná o "přepodstatněnou" ropu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.1.2023 14:28
Nejlépe se využije tak, že ještě téměř dva roky navíc máme levné zelenými nezdražené teplo.
A pokud se podaří zarazit zelenými v Bruseli připravovaný zákaz plynových spotřebičů, bude nový plynový kotel docela vítaná investice. Je to dnes, když se postupně vyřazují levné na pořízení i údržbu kotle ne pevná paliva, zřejm nákladově nejlevnější zdroj tepla. Mimo následující odhaduji 1 - 3 roky, až se podaří po výpadku Putinova plynu situaci v dodávkách plynu zase stabilizovat.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.1.2023 10:43
- vyplatí se výměna starého kotle za ekologický, když vláda uvalí povolenky na topení dřevem, dřevo se zdraží na úroveň vytápění elekřinou? Vláda by měla alespoň nastínit, jak to bude vypadat
- lepší je rovnou investovat do TČ: zde by vláda měla především podpořit vznik ( i za cenu vyšší ceny TČ) seriozních akreditovaných servisních a montážních pracovišť, které budou ručit za to, že čerpadlo bude fungovat, že servis je bude spravovat i po 15 letech, že budou náhradní díly a to i tak, že pokud čerpadlo fungovat nebude, vrátí peníze. Podobný servis poskytuje Mountfield na své produkty. Je to zásadní podmínka úspěšnosti elektrifikace, protože topení spotřebuje nejvíce energie a elektroauta lze pohánět fotovoltaikou, kdežto topení nikoli.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

13.1.2023 14:40 Reaguje na Honza Honza
Tepelné čerpadlo je pro mnoho domácností obrovská investice. Tedy i přes dotaci nedostupné. Protože není jen o pořízení TČ, ale celé rekonstrukce systému topení v domě.
Zatím bych byl víc pro, aby výměna kotlů probíhala dobrovolně podle toho, jak kotel postupně především zrezne, ale investovat do velkých akumulačních nádrží, které by se vytopily na několik dní za plného výkonu kotle. Při správném hoření přeci jenom je méně imisí, než jen přitlumeným, jako v tomto počasí.
A kotle měnit až po zateplení objektu.
Odpovědět
HH

Honza Honza

13.1.2023 15:13 Reaguje na Pavel Jeřábek
je to pravda, možností je víc a úřady by měly více vycházet potřebám lidí a mít nějaký ucelený plán a dle toho navrhovat řešení. Nejen zakazovat a dávat pokuty.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

15.1.2023 20:59 Reaguje na Pavel Jeřábek
Potěšilo mne, že se najdou lidi kteří vědí, že nejekonomičtěji se topí, když kotel jede naplno.
Celkem logickou cestou by bylo instalovat nikoliv jeden kotel s výkonem odpovídajícím tepelným ztrátám domu (notabene ještě s rezervou), nýbrž DVA kotlíky s polovičním výkonem. Druhý by se zapálil teprve když venkovní teplota klesne tak, že výkon jednoho kotle už nestačí.
Ve většině kotelen by to šlo takto realizovat.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

19.1.2023 17:45 Reaguje na Karel Ploranský
V rodinném domku s 1 - 2 byty to není možné, protože za prvé tak malé kotle neexistují nebo mají špatné parametry a za druhé jeden velký kotel je výrazně levnější.
Maximálně tak jeden krb nebo pec, která otevřenými dveřmi vytápí většinu obytné plochy na začátku podzimu a konci jara. A plus na zimu a pro mrazy jeden kotel. Ale stejně pořád budou nejspíš potřeba 2 komíny a ty to taky prodraží.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 18:25 Reaguje na Karel Ploranský
Na podzim nám nainstalovali právě dva malé, plynové kondenzáky, které se spolu domlouvají a stále počítají výkon podle nastavené ekvitermní křivky vždy na optimum. Navíc jsme si stáhli teplotu v bytě a čítám s úsporou možná až 50%.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.1.2023 20:37 Reaguje na Honza Honza
Stát klade všemožné překážky tomu, aby si člověk tepelné čerpadlo pořídil a snaží se takového nešťastníka dostrkat k tomu, aby si to pořídil přes "akreditovanou certifikovanou razítky označenou dotacemi požehnanou" firmu. Jako v mnoha dalších oblastech člověk musí obcházet klacky, které mu stát hází pod nohy.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

13.1.2023 20:26
S přicházející chudobou budou opoušteny další skvělé ekologické cíle, protože přednost dostane zajistit si teplo, jídlo, bydlení. I kdyby se celá EU stavěla na hlavu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 18:29 Reaguje na Richard Vacek
Nevím, kde vidíte chudobu, ale i loni v tvrdé energetické krizi jsme šli s HDP +2.8% a letos se čítá to samý, ovšem se silně zredukovanou inflací.
A k tomu národ Český se pochlapil a zvolil si normální vedení státu, takže to vidím optimisticky.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

14.1.2023 07:01
Nedůvěryhodnost českého státu - tak by se dala označit současnost. Stát něco slíbí, aby pak po čase zcela otočil a nechá občana, který mu uvěřil ve štychu.
Na vlastní oči jsem zažil případ , kdy dotyčný 3X !!! podlehl mámení slibů státu a změnil topení, aby po čase zaplakal.
Vyhodil statisíce , rodina mu přestala věřit a je za klauna. Začalo to el. přímotopy v polovině 90.let.
Stejné je to i teď , zelení trotlové nám doslova ničí život . Je zapotřebí vzít klacek a párkrát je pořádně přetáhnout přes hřbet. A hlavně jim neskočit na líbivé kecy, protože jak už víme - slibem nezarmoutíš.

Aby bylo jasné - jsem pro dekarbonizaci. Ale podle jasného plánu založeného na skutečnosti a nikoli ujetých zelených vidin, nemajících oporu v realitě.

Co nechápu , je to že se nenašel nikdo, kdo by spočítal ztráty vzniklé zeleným chaosem , jak na straně státu , tak i jednotlivých domácností .
A pořádně ten štos účtů omlátil o hlavu všem politikům, kteří to doslova podělali a dnes se tváří jakoby nic.

Začal bych u Ursuly Leyenové a jejich bruselských poskoků , přešel hranice a vytáhl české premiéry Paroubka, Sobotku , Babiše i toho Fialu , kteří by taky dostali svoje , protože vyměnili rozum za víru.

Pochopitelně, že tzv. špinavý kotel bych si nechal , abych nebyl vystaven dalšímu podvodu státu vůči svým občanům.
"Pepo promiň , já jsem se spletla !" , tato nehynoucí hláška Libuše Šafránkové z filmu Vesničko má středisková, skvěle vystihuje mentalitu českého státu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 18:12 Reaguje na Miroslav Vinkler
Člověče nešťastná to není možný!! Kdo kde co proboha otáčí? Zakazoval snad špinavé kotle e teď zakazuje čisté? Určitě vám
nešibe? Dotyčný vyhodil starý kotel a teď vyhazuje nový a dává tam starý, tak je fakt za klauna, bo bude zase vyhazovat tento a dávat nový.
Stát pouze porozumu odložil zákaz, aby nešikanoval lidi zbytečně, bo ceny plynu šly brutálně nahoru a jen počká, až půjdou zase na normální hodnoty.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.8.2023 20:02 Reaguje na Miroslav Vinkler
Stát něco slíbí .............

Za socialismu jsme se učili, že "stát" je imaginární pojem. Že "stát" jsme my všichni. A že politici a státní úředníci jsou lidé, kteří mají řídit společnost ve prospěch všech.
Nyní ovšem už "stát" existuje coby právnická osoba. Proto jej lze i žalovat a vymoci od něj nějaké peníze. Přesto všechno je "stát" stále jen imaginární pojem, za nějž mohou politici a vysocí státní úředníci schovávat svoji neschopnost, případně soukromé zájmy k obohacení, protože "stát" nelze nijak trestat.
Jak jednoduché, Watsone!
Odpovědět
MM

Milan Milan

14.1.2023 15:49
Děláta si legraci? Jaká škodlivost "špinavých" kotlů. Dnes se veřejně mluví o vyšší škodlivosti plynu než uhlí a o dříví ani nemluvě. Navíc spalování dřeva je přírodě naprosto blízké po mld let a přesto člověk žije, planeta dýchá a zeleň bují....a když kousek od nás a od celé rádoby zelené evropy burácí válka, produkci a složení škodlivin toho co tam bouchá, lítá, jezdí či hoří nelze ani odhadnout, vítr to roznáší po evropě i celém světě (a takových ohnisek je ve světě víc), tak se ptám jak to že u nás nehoukají sirény a není hlášeno překoročení limitů škodlivin v ovzduší??? Protože pokud toto lidstvu a naší planetě neškodí!!!!! pak nechápu proč když někdo na chvíli začoudí z kamen se jdou někteří hujerové přetrhnout a je to pomalu jako konec světa.. Takže pocit, že vůbec nejde o zdraví, o přírodu....., ale jenom o skvělý politický PR a kšeft, obrovský kšeft je správný??
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.2.2023 18:20 Reaguje na Milan Milan
To je o něčem jiném. Průmyslové spalování uhlí při vysokých teplotách a s odsířením a kopou filtrů atd. se dostává čistotou k plynu, ovšem doma to fakt nedáte.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

27.8.2023 19:48
Kvůli energetické krizi způsobené barbarskou ruskou agresí .............

Kvůli ruské agresi žádná krize není. Ta je způsobena tím, že evropské státy se samy rozhodly, že Rusko budou trestat tím, že od něho nebudou odebírat levné suroviny. Včetně tedy plynu a ropy.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist