https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/viden-vytvorila-z-pul-stoleti-stareho-bytoveho-domu-pasivni-budovu.vydaje-klesly-najmy-zustaly
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vídeň vytvořila z půl století starého bytového domu pasivní budovu. Výdaje klesly, nájmy zůstaly

10.4.2022 11:54 | VÍDEŇ (Ekolist.cz)
Zrekonstruovaný bytový dům v Hütteldorfer Straße 252 ve Vídni.
Zrekonstruovaný bytový dům v Hütteldorfer Straße 252 ve Vídni.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | PID-Votava
Vídeňská radnice nedávno dokončila obsáhlou modelovou rekonstrukci obecního domu. Výsledkem je, že požadavky na vytápění klesly o více než 90 procent, zlepšila se ochrana před sluncem i hlukem z ulice a na bytovce vyrostly i solární panely. Výše nájmu přitom zůstala stále stejná, finance poskytlo město a speciální fond EU.
 

Rekonstrukce bytového domu Hütteldorfer Straße 252, který vyrostl ve východní části Vídně v letech 1969–1971, začala v srpnu 2018. Jednou ze zásadních proměn se stala kvalitní tepelná izolace, díky které klesly nároky na vytápění o 91 procent na 9,50 kWh/m2 ročně, uvedl vídeňský magistrát. Kvůli umístění na frekventované ulici s tramvajovým provozem radnice nechala zlepšit i zvukovou izolaci. Na domě navíc vyrostly i solární panely a objekt vylepšila i nová sluneční ochrana.

„Poprvé v mezinárodním měřítku vznikl rekonstrukcí obecní budovy pasivní dům,“ představila rekonstrukci vídeňská radní pro bytovou výstavbu Kathrin Gaal. Podle političky se jedná o působivou kombinaci dostupného bydlení a ekologické udržitelnosti. „Vznikla tím absolutní win-win-win situace: enormní nárůst energetické efektivity ušetří nájemcům velkou část nákladů na energie, díky lepšímu vnitřnímu klimatu a snížené hlukové zátěži se zvýšila kvalita života, a díky redukci CO2 se snížily dopady na životní prostředí,“ vyzdvihla zástupkyně vídeňského starosty.

Byty ve dvou blocích byly také vybaveny aktivním větráním s rekuperací tepla. Systém snižuje potřebu větrání a pomáhá udržovat teplotu v bytě. Dům získal i regulaci vysoké vlhkosti. Energii dodává fotovoltaika. Ta napájí i prádelnu a osvětlení vnitřních prostor, přebytky dodává do sítě.

Do skleněné fasády přibyla lepenková voština. V zimě díky menší výšce Slunce nad obzorem vyrovnává teplotní rozdíly mezi vnitřní a vnější částí fasády a v létě, kdy sluneční paprsky dopadají z vyšší výšky, plní plástvovitá struktura stínící funkci, kterou ještě podporuje zabudované odvětrávání. Obložení tvoří různé druhy materiálů, tedy měkké zateplení a tvrdá dřevěná konstrukce, což zvyšuje ochranu před hlukem. Novým prvkem světelné i hlukové izolace jsou také trojitá okna ze dřeva a hliníku, doplněná žaluziemi.

Proměnu zástupci Vídně označují za ukázkovou rekonstrukci obecního domu z konce šedesátých let na obytnou budovu, která odpovídá standardům pasivních domů. Právě podobné přestavby obecních domů hrají významnou roli v klimatických plánech rakouské metropole, která počítá s dosažením uhlíkové neutrality do roku 2040.

Nájemci všech 56 bytů podle radnice navíc nemuseli nést žádné vícenáklady, a naopak mohou díky zateplení a instalaci solárních panelů znatelně ušetřit – zpráva radnice cituje dlouholetého obyvatele, kterému se vrátilo několik stovek euro za zálohy na topení. Finance pro rekonstrukci poskytla vedle vídeňského fondu pro rekonstrukce bytových domů wohnfonds_wien i Evropská unie z projektu EU-GUGLE. Ten se zaměřuje se právě na podobné ukázkové projekty nízkoenergetických přestaveb a celoevropskou výměnu zkušeností.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Kamil Krabice

Kamil Krabice

11.4.2022 09:10
nájmy zůstaly finance poskytlo město a speciální fond EU.
Takže se tisknou eura na dotace, proto má Eur 20% inflaci.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.4.2022 16:45 Reaguje na Kamil Krabice
Mě to taky pobavilo ... jak taktně článek pomíjí kolik ta sranda stála a že ji celou cálovali daňoví poplatníci:-).

Takhle mi mohou přijet zateplit barák taky:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.4.2022 20:45 Reaguje na Kamil Krabice
Rádio Jerevan: ANO, je to pravda, ale inflace v EU není 20% ale sotva 10, není způsobena dotacemi, ale koronáčem a válkou na Ukrajině a vy jste génius.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

12.8.2022 15:44
vůbec bych se nevrušoval, sem taková moudrost nikdy nedorazí.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist