https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-karlik-cim-nahradit-stary-kotel-a-vyhnout-se-ruskemu-plynu-krome-tepelneho-cerpadla-ci-biomasy-je-tu-stale-plyn-lpg
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Karlík: Čím nahradit starý kotel a vyhnout se ruskému plynu? Kromě tepelného čerpadla či biomasy je tu stále plyn – LPG

7.4.2022
Cena zemního plynu citelně vzrostla a vzhledem k současným událostem na Ukrajině se nedá očekávat, že by se mohla nějak výrazněji stabilizovat. Mnoho českých domácností navíc bude muset vyměnit svůj starý kotel na tuhá paliva za moderní zdroj tepla a plyn byl často jasnou volbou. Dobrou zprávou tak je, že Ministerstvo životního prostředí (MŽP) hodlá původní termín pro odstávku starých kotlů posunout o dva roky. Domácnosti získají více času na rozmyšlenou. Plyn je ale stále ve hře, nikoliv však zemní. LPG není závislé na Rusku a jeho cena tak nepodléhá dramatickým výkyvům.
 
V tuto chvíli stále platí, že možnost topit starými kotli na tuhá paliva první a druhé emisní třídy skončí v září roku 2022. S ohledem na finanční dopady covidové pandemie, výrazný růst cen energií i důsledky ruské agrese na Ukrajině však stát plánuje tento termín odložit. „MŽP se v nejbližší době chystá předložit na jednání vlády novelu zákona o ochraně ovzduší, která by znamenala posun termínu zákazu provozu kotlů první a druhé emisní třídy o dva roky, tedy k 1. září 2024,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Tato výměna se bude týkat stále ještě stovek tisíc českých domácností, které se budou muset rozhodnout, jakou technologii vytápění zvolit. Takové rozhodnutí ale nyní výrazně komplikují rostoucí ceny energií. Kotel na plyn byl dosud v případě odstávky zastaralého kotle na tuhá paliva často možností první volby. Představoval totiž kombinaci úsporného provozu a relativně nízké pořizovací ceny. Nejistá budoucnost ohledně dodávek zemního plynu z Ruska i jeho ceny ovšem nutí domácnosti zvážit i jiné alternativy.

Tepelné čerpadlo bude mít lepší státní podporu

Jednou z možností, čím nahradit starý kotel na tuhá paliva, je tepelné čerpadlo, které patří mezi nejúspornější a ekonomicky velmi efektivní zdroje tepla. Podle hodnoty svého topného faktoru dokáže tepelné čerpadlo vyrobit z jedné kWh spotřebované elektřiny třeba i pět a více kilowatthodin tepla. Navíc se komfortně ovládá a reguluje. Velkou výhodou tepelných čerpadel je také státní podpora v rámci kotlíkových dotací a programu Nová zelená úsporám.

V souvislosti s aktuální situací navíc MŽP nedávno informovalo o úpravě podmínek kotlíkových dotací pro nízkopříjmové domácnosti, konkrétně k navýšení dotace na tepelné čerpadlo o 50 tisíc korun na celkových 180 tisíc Kč. Levný provoz tepelného čerpadla neplatí univerzálně. Při chladnějším počasí roste spotřeba drahé elektřiny, což má velmi negativní efekt zejména ve starších domech, které mnoho tepla propustí zdmi a okny. Obecně tak platí, že tepelné čerpadlo je vhodné hlavně do dobře zateplených moderních staveb, zatímco pro starší domy je výhodnější plyn.

Propan je alternativou zemního plynu, která se bez Ruska obejde

Kromě kotlů na biomasu, které umožňují levné a ekologicky příznivé vytápění s nízkými emisemi, zůstávají ve hře trochu překvapivě i nadále běžné plynové kotle. Ovšem s jednoduchou modifikací pro spalování čistého propanu (LPG) ze zásobníku. Na rozdíl od zemního plynu je totiž LPG cenově stabilnější a jeho dodávky nejsou primárně závislé na Rusku. Eventuální ‚zavření kohoutků‘ a odstřižení od ruského plynu se LPG zásadně nedotkne. Ihned po vypuknutí války na Ukrajině jsme jeho odběr z Ruska zastavili, a kromě tuzemských rafinérií využíváme také dodávky z Nizozemska, Velké Británie, Norska či USA. Plánované ukončení dotací na plynové kotle nedává v tomto případě smysl. MŽP hodlá ukončit podporu plynových kondenzačních kotlů v rámci programu Nová zelená úsporám i kotlíkových dotací. Pokud chceme podpořit zdroje energie nezávislé na Rusku, je třeba rozlišovat, jaký plyn chce uživatel v kotli spalovat.

Místo zemního plynu LPG?
Místo zemního plynu LPG?

Zájem o LPG přitom výrazně roste. Podle dat Celní správy se v Česku loni spotřeba topného LPG meziročně navýšila o nebývalých 14 %. Například společnost Primagas pak v uplynulém roce evidovala téměř 2,5násobně více poptávek na instalaci zásobníku na zkapalněný propan. Podporu při přechodu na ekologičtější zdroj tepla poskytují kromě státu také někteří dodavatelé energií. Nový odběratel LPG pro rodinný dům, který již nestihne využít dotaci na plynový kotel, může využít příspěvek až 20 tisíc korun formou slevy z prvního vyúčtování. Je to samozřejmě podmíněno časově omezeným závazkem k odběrům propanu.

Velkou výhodou LPG je možnost „plynofikace“ odběrního místa také v lokalitách, kde není k dispozici přípojka k distribuční síti zemního plynu. Instalace propanového zásobníku může dávat smysl i tam, kde by bylo vybudování nové plynové přípojky neúměrně drahé. Další výhodou LPG je možnost nákupu plynu do zásoby. Podobně jako třeba u dřevních pelet se LPG vyplatí nakupovat do zásobníku v létě, kdy je jeho cena nejnižší.

Řešení pro budoucnost – zelené plyny

Vzhledem k válce na Ukrajině je možné v blízké budoucnosti očekávat větší politický důraz na energetickou soběstačnost. K ní by mohly svým dílem přispět takzvané zelené plyny. V tuto chvíli jde hlavně o biometan produkovaný v bioplynových stanicích a vtláčený do distribuční sítě.

Kromě biometanu – popřípadě bioCNG či bioLNG – se v Česku začíná uplatňovat rovněž ekologická varianta zkapalněného propan-butanu označovaná jako bioLPG. Podle České asociace LPG je bioLPG z hlediska uhlíkové stopy o 40 až 70 % šetrnější k životnímu prostředí než běžná fosilní varianta.


reklama

 
foto - Karlík Jiří
Jiří Karlík
Autor je generální ředitel společnosti Primagas.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Padevet

7.4.2022 11:17
Buhehehechlemst...

Pan ředitel patrně omylem zapoměl zmínit, že LPG je výrazně dražší... a jeho množství je omezené.
A cena není stabilní ani náhodou... teď je cca o 40% dražší.
Také musíte "vysolit" za bandasku....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.4.2022 11:45 Reaguje na Karel Padevet
Však on kope za svůj manšaft a tím je Primagas. Čím více zákazníků,
tím větší poptávka a tím nárůst ceny za stejné vyrobené množství.
Je to bezpracný zisk díky hlupákům, kteří naletěli už v minulosti
a nebo naletí v budoucnu.
Odpovědět
ZK

Zan K.

7.4.2022 17:25 Reaguje na Karel Padevet
A navíc - LPG má původ stejně jako benzín a nafta v ropě (vzniká při její rafinaci). Takže když Rus zavře i kohouty ropy, bude to prašť jak uhoď. Prostě se z embarga a závislosti nevymotáme. Už ani dost toho uhlí nemáme. A dřeva jakbysmet....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.4.2022 22:01 Reaguje na Zan K.
Nevzniká . Je v těžené ropě rozpuštěn a při úpravě ropy předtím, než se pustí do ropovodu se z ropy oddělí. Takže jeho množství je limitované.
Přirozeně se dá taky sekundárně vyrobit, na propanu není nic chemicky zvláštního. Částečně bude vznikat jako vedlejší produkt při krakování a podobné úpravě ropy. Jinak může vznikat modifikovaným procesem Power gas, to bude ale dost drahé vzhledem k vysokým energetickým ztrátám toho procesu. A potřebě, aby nebyl ještě mnohem víc drahý, ho vyrábět ze zemního plynu a ne z vodíku, takže se zase dostáváme k nedostatku zemního plynu. Lépe snad bude, až budou v provozu jaderné reaktory produkující levné vysokopotencionální teplo, tak 600 - 800 st C, které umožní levné provozování výroby uhlovodíků jako je propan tímto procesem Power Gas. Ovšem reaktory tohoto typu nyní připravují pouze Rusko (zase Putin) a potom ještě Číňani.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.4.2022 20:18 Reaguje na Radim Polášek
A ty si pochopitelně zakážeme.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

7.4.2022 12:25
Tak u starší nemovitosti s dostatečným pozemkem na instalaci "bandasky" je to poměrně ok řešení, bo fakt v zásadě člověk jen vymění kotel, někam prdne nádrž a nemusí kvůli tomu přestavovat celý barák, jako u TČ.
Ale něco mi říká, že čistě z pohledu nákladů bude zrovna v tomto případě nějaký moderní kotel na pevná paliva (dřevo, pelety a pod., zas tak tomu nerozumím) výhodnějším řešením. Byť na obsluhu asi méně komfortním.

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

8.4.2022 09:13 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud jde u "moderních" kotlů na dřevo, tak je to pouze o tom, že
ventilátor vhání pod rošt více vzduchu a intenzitu hoření řídí elektronika(závislost na elektřině). Lze tak nejen lépe regulovat
teplota vody na výstupu, ale při dokonalém spalování vzniká na
rozdíl od nedokonalého(CO) nyní CO2 a takřka žádný kouř. Není to
tak nic inovativního a leckomu tutéž službu vykonal starý kotel
se super tahem v komíně, kdy bylo třeba přívod vzduchu škrtit,
aby mu doslova nevylétlo dříví a teplo z něho komínem. Viděl
jsem opravdu velký domácí kotel na dřevo vlastní výroby, který
se obsluhoval dvakrát denně naložení metrových kulatin a kde
přívod vzduchu pod rošt řídila jednoduchá klapka s ceresinovým
čidlem bez nároků na elektřinu a elektroniku. Bohužel nesplňuje
normy a je řazen snad do NULY, ale je jednoduchý, levný a velmi
spolehlivý. No a to se nehodí do krámu dnešní společnosti, aby
nepotřeboval revize, ND, certifikační řízení ve zkušebním ústavu
a zdlouhavé schvalovací řízení. Majitel bohužel podlehl nátlaku
státu a nahradil ho "modernějším" zplynovacím a k němu zakoupil
štípačku, protože to už není o metrové kulatině, ale o krátkých
štípaných polínkách s přikládáním několikrát za den. On má totiž
vlastní les a tak přece nebude topit plynem, tepelným čerpadlem
a nebo peletami a briketami. Má své kusové dříví, ale nyní o mnoho více práce s jeho řezáním a štípáním. Takže pokrok? Nikoliv, více
práce za více peněz za nový kotel a energie na zpracování dřeva.
Efekt sporný, když započtu, že ta elektřina pro kotel, štípačku a cirkulárku je z fosilu a že chodí přikládat pětkrát a více, než
kdysi dvakrát vysušenou metrovou kulatinu bez štípání.
Odpovědět
ZK

Zan K.

11.4.2022 20:16 Reaguje na Břetislav Machaček
Inu typické pro byrokratiický stát. Místo toho aby to zlegalizovali a využívali napíší kopu papírů a nařízení, aby to nešlo...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.4.2022 22:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak ono rozhodování je těžké.
LPG je potencionálně omezené množství, protože se získává z těžené ropy. Začít ho vyrábět by dnes bylo ještě pořádně drahé.
Po dřevu je vysoká poptávka, podle některých by se naše lesy měly dokonce rozmixovat a dávat do tepláren a velkých elektráren místo uhlí. Jiní z něho chtějí dělat plyn nebo zelený vodík. Ono by na pořádné zvýšení ceny pelet, briget a dřeva na topení mohlo stačit i jenom pořádné zvýšení poptávky malými uživateli domkáři.
Tepelné čerpadlo je drahé už teď.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

11.4.2022 12:01 Reaguje na Radim Polášek
To máte samozřejmě pravdu. Nicméně je stejně tak asi fakt, někdo mne možná ale opraví, že pokud nechcete přestavět půl baráku, což je případ TČ, ale vyměnit "zdroj za zdroj" , tak další reálné možnosti neexistují.
Odpovědět
ko

8.4.2022 23:32
Dobrý den ! A je to ten stejný Primagas, jehož obchodního zástupce jsem kontaktoval zhruba před rokem, právě kvůli úvahám o instalaci topného systému na PB ? A který se zmohl akorát na velice orienatční odhady docela šílených cen a po mém požadavku upřesnění a pár dotazech se už neozval ??? Mimochodem odhadovaná cena byla cca mezi 150-200 tisíci korun, zcela směšná suma. Tak asi takhle, jen více takových ředitelů, odborníků a ochotných firem :-))))))
Odpovědět
pa

pavel

10.4.2022 11:41
koukám pan ředitel je tak blbej že by mohl pomýšlet na nějakou tu funkci nejen v naší politice ale i v bruselu
Odpovědět
Kamil Krabice

Kamil Krabice

11.4.2022 09:20
Volič: Čím nahradit staré politiky a vyhnout se imperiálnímu americkému a totalitnímu katarskému plynu? Že by přímou demokracií?
Utrácením peněz na podporu těchto režimů nás akorát čeká smrtonosná covidová injekce.
Odpovědět
JM

Jan Marján

13.4.2022 07:10
Vyhozené peníze. Vše prodat, odstěhovat se na Kanárské ostrovy. Tam není potřeba ani kotel ale ani klimatizace. Nepotřebujete tam kožich ani zimní gumy. Také tam asi neznají pojem nezámrzná hloubka, dvojitá nebo trojitá okna, atd. Kdysi bylo spočítano, že 70% životních nákladů u nás, dělají náklady na zimu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist