https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-karlik-obejdeme-se-bez-ruskeho-plynu-lpg-ci-lng-jsou-vhodne-nezavisle-alternativy
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Karlík: Obejdeme se bez ruského plynu? LPG či LNG jsou vhodné nezávislé alternativy

30.3.2022
Vysoké ceny zemního plynu i závislost jeho dodávek na nepředvídatelném Rusku, které teoreticky může kdykoliv zavřít kohoutky, trápí řadu Čechů. Pod pojmem „plyn“ se však neskrývá jen zemní plyn, u nějž je Česko v současné době závislé na ruském dovozu. Například zkapalněná varianta zemního plynu (LNG) se do Evropy vozí z Kataru či USA, zkapalněný ropný plyn (LPG) se dokonce vyrábí i přímo v tuzemsku.
 
Cena plynu za poslední rok dramaticky vzrostla. Nejprve přišla energetická krize, která začala ceny hnát vzhůru, a letos v únoru situace vyeskalovala ruskou invazí na Ukrajinu. Právě Rusko je totiž největším dodavatelem zemního plynu do Evropy. Podle aktuálních dat je v České republice k plynu připojených přes 2,6 milionu domácností, není tedy divu, že se mezi lidmi šíří obavy a strach, jak situaci s cenami zvládnout a zda nemohou skončit od plynu zcela odstřiženi, pokud se Rusko například rozhodne „zavřít kohoutky“.

Zemní plyn, nebo zkapalněné plyny propan a butan?

Podstatné je uvědomit si, že se pod pojmem „plyn“ neskrývá pouze zemní plyn dodávaný plynovodem z Ruska. LNG – jeho zkapalněnou variantu distribuovanou tankery – totiž vyváží řada dalších zemí. Největšími světovými exportéry jsou Austrálie (22 %), Katar (22 %) a USA (13 %). Nejdůležitějšími dodavateli do Evropy jsou v současnosti Katar, Nigérie, Alžír a Spojené státy. Doprava tankery je dražší než plynovodem a momentálně jsou zde omezené kapacity. Některé členské země EU však již podnikají aktivní kroky ve snaze zajistit vyšší dodávky LNG, připravuje se též výstavba nových terminálů pro jeho příjem. Zajištění společného nákupu zemního plynu na evropské úrovni by mohlo zajistit přijatelnější ceny plynu.

Podobně jako LNG není na Rusku primárně závislý ani LPG neboli propan-butan. Význam LPG postupně roste, protože jde o alternativu zemního plynu hlavně tam, kde není dostupná distribuční soustava. Podíl neplynofikovaných obcí v Česku není nezanedbatelný. S tím korespondují loňské statistiky, podle kterých hlavně v souvislosti s povinnou výměnou kotlů výrazně rostla spotřeba LPG pro vytápění domácností. Současně jsme zaznamenali rekordní zájem o instalaci plynových LPG zásobníků, především ve Středočeském a Jihočeském kraji.

V reakci na okupaci Ukrajiny ukončila společnost Primagas dodávky LPG z Ruska. Jako část mezinárodní skupiny SHV Energy, světového lídra na trhu s LPG, dokáže společnost rychle zajistit zkapalněný ropný plyn z jiných zdrojů po moři nebo železnici. Běžně plyn nakupujeme z lokálních zdrojů (ORLEN Unipetrol RPA) a z našeho terminálu v Antverpách. Plyn může být také nakoupen z našeho námořního terminálu v Gdaňsku, kam je dodáván mimo jiné z Velké Británie, Norska nebo Spojených států s využitím překládkového terminálu ve švédském Karlshamnu, který náleží naší sesterské společnosti.

Budoucnost s bioplynem

Do budoucna by nezávislost na ruském plynu mohlo dle odborníků přinést zaměření se na výrobu zemního plynu z biomasy, která má již dnes slibný potenciál. Bioplynem se ovšem nemusí rozumět pouze zemní plyn vyrobený z obnovitelných zdrojů – biometan. Počítá se i s rolí bioLPG, jež je možné taktéž vyrábět z obnovitelných zdrojů. Podle studie BioLPG: A Renewable Pathway Towards 2050, kterou loni publikovala evropská asociace Liquid Gas Europe, lze

budoucí poptávku, která by měla na evropském trhu činit v horizontu 30 let přibližně 8 až 12 milionů tun LPG ročně, zcela uspokojit díky bioLPG vyrobenému kompletně z evropských zdrojů. BioLPG se na českém trhu poprvé objevilo v roce 2020 a ve formě autoplynu bylo rozváženo z plnírny a distribučního centra společnosti Primagas v Horní Suché na Karvinsku. V prvním roce jsme na český trh dodali propan-butan vyprodukovaný ze zbytků jídla a cukrové řepy použitých primárně na výrobu bioethanolu. V roce 2021 jsme dodávky navýšili a konkrétně šlo o biopropan, který vznikl při výrobě hydrogenovaného rostlinného oleje (HVO), jenž nahrazuje biopaliva první generace.

Přehled: Není plyn jako plyn

Zemní plyn je přírodní plynná směs tvořená zejména metanem, a to z 80 až 99 % dle země původu. Distribuuje se potrubím a používá se zejména pro topné a technologické účely v domácnostech i v průmyslu.

CNG (z anglického Compressed Natural Gas) je stlačený zemní plyn, a tedy je jeho hlavní složkou opět metan. Vzniká buď stlačením zemního plynu z potrubí, nebo odpařením ze zásobníku LNG (zkapalněného zemního plynu), dovezeného autocisternou nebo lodní dopravou. CNG se u nás nejvíce uplatňuje jako alternativní a ekologičtější palivo pro dopravu a využíván je rovněž pro výrobu tepelné a elektrické energie.

LNG (Liquefied Natural Gas) je opět zemní plyn, který je ovšem zkapalněný. Skladuje se v kryogenních nádržích a využívá se pro pohon nákladních motorových vozidel, autobusů a lodí a také pro topné či průmyslové účely při vysokých energetických spotřebách v lokalitách mimo rozvodné sítě zemního plynu.

Pod zkratkou LPG (z anglického Liquefied Petroleum Gas, tedy zkapalněný ropný plyn) se skrývají dva plyny, propan a butan. Využívají se ve směsi, ale stále více se uplatňuje také čistý propan. LPG má původ stejně jako benzín a nafta v ropě – vzniká při její rafinaci. Větší část – asi 60 % – se však získává při těžbě zemního plynu coby kapalná frakce separovaná od vytěženého metanu. Distribuuje se v tlakových láhvích nebo se dodává autocisternou do zásobníků a čerpacích stanic. Využívá se jako palivo pro vozidla se zážehovým motorem i jako palivo v domácnosti.


reklama

 
foto - Karlík Jiří
Jiří Karlík
Autor je generální ředitel společnosti Primagas.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (142)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2022 07:47
Plnohodnotná náhrada za ruský plyn prostě není , cca 175 mld. m3/EU /rok a podle některých pramenů 90% spotřeby v ČR se nedá nahradit v krátké době.
Nikdo prostě nepočítal s tím, že vláda v RF se vymkne z mantinelů civilizované společnosti a rozpoutá agresivní válku na Ukrajině.

Situace je o to horší, že Green Deal v německém pojetí plně počítal s využíváním zemního plynu z Ruska po dobu přechodného údobí dekarbonizace cca 30 let. (Nord Stream I,II)a tento německý směr ovlivnil jednání většiny EU stejným směrem.

Ruský exces nás postavil před otázku jak únosně vyřešit další ekonomický rozvoj (zdražování, inflace), sociální soudržnost (energie jako veřejný statek nebo pouze obchodní komodita? a její cena) a environmentální problém ( plynofikace ČR od r. 1990 vedla k podstatnému zlepšení čistoty ovzduší v sídlech x spalování uhlí apod.)

Mám tristní pocit, že EK vůbec nechápe o co jde a v současném personálním složení už vůbec není s to přijít zavčas s unijním plánem, který by byl postaven na odbornosti a nikoli na ideologii.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 08:29 Reaguje na Miroslav Vinkler
Podle různých pramenů máme u nás ruský plyn ze 40 - 70%, u vás 90%, nevím, jak se to ale počítá. Celá Evropa potřebuje z Ruska 30 - 40%.
Dobře, problém to je, ale Evropa má sérii plánů, jak se s tím vypořádat, sami Němci počítají, že s ruským plynem končí do tří let totálně. Stačí se podívat tady na Ekolistu.
Takže bych to nijak tragicky neviděl, samozřejmě bude plyn dražší, tím klesne jeho spotřeba, s ropou a uhlím se můžeme odstřihnout od Ruska okamžitě.
Škoda, že nám ropáci trvale blokují rozvoj OZE. Letošní, silně větrná zima, by nám mohla nahradit většinu ruského plynu.........
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2022 08:47 Reaguje na Pavel Hanzl
Rozdíly spočívají v různé míře zahrnutí tzv. německého plynu původem z RF pro využití v ČR.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 08:58 Reaguje na Miroslav Vinkler
Dobře, je to pořád ale max. 40% pro celou Evropu, což do příští zimy určitě řešitelné je.
Problém je, kdyby Rusko ten plyn OKAMŽITĚ zastavilo, z toho mají vrásku fšichni.
Zatím to nevypadá, ale co se v ruské kebuli vylíhne, neví nikdo....
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2022 11:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Asi není problém nahradit ruský plyn uhlím a mnohem dražším LNG, třeba břidličným z USA. To je ale ekologická a klimatická zhůvěřilost! To jistě nevadí, "principy" jsou důležitější.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:51 Reaguje na Jiří Svoboda
Ve fosilu si moc nevyberete, doprava z Ruska a hlavně jejcih způsob těžby je děs sám o sobě, řešením je pouze OZE.
Principy jsou nejdůležitější prakticky vždycky.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 11:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Řešením, skutečným řešením, je fúze. OZE jsou tak max berličkou a doplňkem. Pokud ji nezvládneme, tak jako lidstvo jdeme do kytek a žádná škoda, bo v takovém případě pro nás stejně není ve vesmíru místo.

Ostatně, Drábová to tady říká jasně "Ale jestli nám jádro má vyřešit energetický hlavolam, jediná cesta je jaderná fúze."

https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/teplarenstvi-by-mohlo-prejit-od-uhli-k-malym-jadernym-reaktorum-rika-dana-drabova
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:04 Reaguje na Svatá Prostoto
Fúze je hezká věc, na Paroubkově Marsu si na tom vaří i kafe.
Že by nám něco taky šoupli?
Moje děcka, spíš vnoučata, na to možná budou i jezdit, ale já bych radši pár panelů na střeše...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 12:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako že Drábovou posíláte na Paroubkův Mars, jo:-)))?

A proč těch pár panelů na střeše už dávno nemáte? To není úplně novinka:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:40 Reaguje na Svatá Prostoto
Pokud bych to rozhodoval jen já, už tam budou dávno.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 14:35 Reaguje na Pavel Hanzl
To jsou jen výmluvy, takový vysoce inteligentní a vše znající jedinec s výrazným charismatem a schopností přesvědčit okolí o své pravdě s tímto přece nemůže mít problém:-))).
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2022 13:57 Reaguje na Pavel Hanzl
To není pouze OZE, ale celá na to nabalená zoufale složitá a drahá infrastruktura. Proč neříkáte celou pravdu, tedy svým způsobem lžete.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:06 Reaguje na Jiří Svoboda
Žádná zoufalá infrastruktura u toho není, elektrárna dodává přímo střídavý, třífázový proud, pokud ji máte nízko dimenzovanou (jako brzdu elektroměru), tak nepotřebujete ani baterii.
Ve velkém se stačí podívat do normálních zemích, kde OZE dělají už dnes podstatnou část energetické spotřeby.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 08:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy pořád žijete ve světě snižování uhlíkové stopy o 10-20% oproti současnému stavu. To jde tak, jak píšete. Sám ale víte, že to nestačí. A tak lžete a lžete sobě i okolí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Mapište, co je na tom lež.
Pokud máme snižovat uhlík o více, než 20%, tak musíme snížit napřed na těch 20%, což se nám nedaří. Až to budeme umět, další postup taky zvládneme.
Systém odzdi kezdi nefunguje skoro nikdy.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.4.2022 15:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Vaše lež: "řešením je pouze OZE."
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2022 15:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Co je na tom lež? Napište řešení jiné.
Odpovědět
ZK

Zan K.

30.3.2022 11:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže bych to nijak tragicky neviděl, samozřejmě bude plyn dražší,....
Jasně. pokud někdo patří do oné zajištěné "střední vrstvy" či horních 10000 tak problém mít nebude ani s násobnou cenou. Ovšem ten zbytek se vzhledem ke zdražení všeho dostane s životní úrovní do 18 století. A zda pak pokorně sklopí uši bůh suď...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 11:42 Reaguje na Zan K.
Teď jste mne v podstatě "poslal" ze střední vrstvy mezi chudinu:-))).

U té střední třídy bych byl totiž hodně opatrný, nárůst cen není rozhodně jen u cen energií, ale prakticky u všeho a když k tomu přidáme například i změny úrokových sazeb u hypoték, tak to s průměrným příjmem ... což by mělo cca odpovídat té střední třídě ... nebude rozhodně žádná pr..l.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy bečíte oba velmi usilovně, jenom nechápu PROČ?
Tak navrhněte něco lepšího!!
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy neumíte číst, my oba jsme reagovali na ty vaše plky o tom, jak se odstřihnout od Ruska z hlediska enegrií (nejen) bude vlastně pohodička, easy, jazz.

Ale vono ne. Ani smykem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:08 Reaguje na Svatá Prostoto
Nic takového tady zásadně nepíšu, vždycky tvrdím, že to bude výrazně drahé a pracné, ale bečet nemá cenu, protože nám nic jiného nezbývá.
Odpovědět
ZK

Zan K.

31.3.2022 10:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale zbývá. Nevolit si politiky podle výkřikú reklam a předvolebního řvaní masmedií, ale dle jasného uvážení. A všichni ti pochybní prezidenti, pětikolky a kobliháři by pošli na úbytě. A že ještě rozumní lidé, co by tenhle stát dokázali vytáhnout z marasmu existují víme. Jsou ovšem záměrně znemožňováni a umlčovánil.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:13 Reaguje na Zan K.
Zkuste nějak přiblížit, o koho jde.
Odpovědět
sv

s v

1.4.2022 23:14 Reaguje na Zan K.
Takže rozhodně doporučujete nevolit populistické zvrhlíky ze čtyřkolky anospdksčssd.
Odpovědět
ZK

Zan K.

6.4.2022 20:01 Reaguje na s v
Stále stejné a paličté rozdělování podle osobních pocitů. Ono by stačilo vybrat ze všech stran rozumné politziky, co se dokáží domluvit bez ohledu na nějaké strnické výkřiky jak tomu je někde v oné komkunální politice.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Zbývá. Soustředit se na jádro, i když tady každou chvíli nějaký OZE věrozvěst píše, jak je to blbost a hlavně se v případě uhlí držet min toho 2038, jako vzorní Germáni.

A hlavně nevykřikovat do celého světa jak zavřu uhelky i jaderky, jako ti nemečtí pitomci, když si pak i poloblb jasně odvodí, že zvýšený tlak na dodávky plynu je prakticky jistotou a každý kdo může se na tom bude snažit něco trhnout.

Prostě Rusové si Germány dovedli přesně tam kam potřebovali a jsem přesvědčen, že právě tato v zásadě uměle vytvořená závislost na levném plynu byla jedním z hlavních důvodů, díky kterým si ten pošuk Voloďa tu válku lajsnul.

Tady je o tom super článek s příznačným titulkem "Putin’s useful German idiots" ... https://www.politico.eu/article/putin-merkel-germany-scholz-foreign-policy-ukraine-war-invasion-nord-stream-2/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 08:50 Reaguje na Svatá Prostoto
Na jádro se soustřeďujeme od nástupu téhle vlády, už se vypisuje tendr.
Postaveno nebude do roku 40, takže si můžeme dát 18 let šlofíka.
Nikdy jsem nezaznamenal (ani v babišistánu), že by někdo od nás něco vykřikoval o zavření jádra.
Takže jak dycky.
Ale já jsem se ptal pana Zan K, kdo je umlčován a měl by tu vládnout.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale ale ale Hanzl ... co to zkoušíte? My, myšlena ČR jsme si ten slavný grýndýl vymysleli? A my jsme do něj nacpali hromadu nereálných a škodlivých kokotin, které nás teď díky Válce doběhly?

Figu borovů ... hlavní podíl na tom má ten spolek aktivistických úchylů v EK a v první řadě vámi tak milovaná a obdivovaná Říše.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2022 15:17 Reaguje na Svatá Prostoto
Napište ty škodlivé kokotiny.
Odpovědět
ZK

Zan K.

3.4.2022 12:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Inu umlčován veřejně není opravdu nikdo. Ono stačí jen vytvořit ty správné podmínky a zákony a každý pak raděj drží hubu a krok. Rus a Číňan i mnozí jiní to děláj veřejně, ti ostatní hezky navenek skrytě a "zdůvodněně". Ale dopady na národy jsou stejné.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2022 15:16 Reaguje na Zan K.
Co to zase plácáte?
Jaké podmíky a zákony máte na mysli?
Odpovědět
ZK

Zan K.

3.4.2022 12:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Jádro? Ovšem i to něco stojí. A jelikož uranové palivové tyče si nevyrábíme, ale kupujeme, klidně může dojít k tomu, že Rus nedodá a Amík si spočítá a určí cenu (a pak nakonec i ten Rus a Francouz) a 0 od 0 pojde. V tržním systému totiž žádné milosrdenství neexistuje. Jen kšeft. To nakonec začínáme vidět i u oněch dodavatelů plynu a ropy..
Odpovědět
ZK

Zan K.

27.4.2022 06:57 Reaguje na Svatá Prostoto
Na tom možná něco je. Ale to bychom museli elektřinu řádně doma využívat a také prodávat. Sami a ne přes nějaké burzy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 11:37 Reaguje na Pavel Hanzl
"Takže bych to nijak tragicky neviděl, samozřejmě bude plyn dražší, tím klesne jeho spotřeba, ..."

Míra té (ne)tragičnosti bude záviset na tom dražší ... bo to je pojem dost na pikaču. Jistě, nárůst cen jsou spotřebitelé do jisté míry akceptovat, ale nad tuto už pak moc ne. A náhrada ruského plynu z ostatních zdrojů může velmi lehce ... spíš pravděpodobně ... vést k tomu, že ta cena tu únosnou míru přesáhne.

A spotřeba např. v teplárenském sektoru moc elastická není, protože ač se tu často píše opak, já si fakt nemyslím, že se u nás nějak masově přetápí. Ti, kteří mají topení lokální si na to dávají většinou sakra bacha, a letos tuplem, a když se podíváte jak vystřelily ceny některých tepláren, tak snaha šetřit bude i u jejich odběratelů ... otázkou ale je, jak to jednotliví spotřebitelé vůbec mohou ovlivnit.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:53 Reaguje na Svatá Prostoto
Pláčete velmi hezky, ale poraďte, co s tím. To by bylo na Nobelovku.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 12:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Jako teď, když si EU totálně dojebala energetický sektor??? Modlit se.

Jenže to je přesně to, co vám tu už všichni fakt dlooouho píšeme a vy jste tu furt dělal chytrýho, jako jsou Germáni frajeři a super duper a jak to mají zmáknuté a v poho a jak jsme škarohlídi a malí čecháčci a ropáci.

No, a teď jste v prdeli. stejně jako ti Germáni. Akorát oni jsou na rozdíl od vás ve vatě a ne v plyňákem v nezatepleném baráku ze třicítek, který má na střeše akorát tak tašky, a ne FVE.

Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:43 Reaguje na Svatá Prostoto
Tak jsou teda Ghermáni v dupě nebo v laláču?
Jednou větou vyvracíte tu předchozí.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 14:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, vy a chápání textu.

Franta má problém, Pepa má podobný problém (do značné míry právě díky Frantovi). Nicméně Franta je ve vatě, Pepa ... historicky i díky Frantovi ... zas tak moc ne.

Kontrolní otázka pro Hanzla ... který z nich je na tom líp?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:12 Reaguje na Svatá Prostoto
To je zase úplná cypovina, jak dycky.
Zkuste vysvětlit větu:
"No, a teď jste v prdeli. stejně jako ti Germáni. Akorát oni jsou na rozdíl od vás ve vatě...."

Tak jsou Ghermáni v prdeli nebo ve vatě? Nebo je vata v prdeli, nebo prdel ve vatě? Fakt to nedávám.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:44 Reaguje na Pavel Hanzl
Já vím že to nedáváte. Ale na to jsem si u vás už zvyknul:-).

Ale bo jsem měl fajn oběd, tak to ještě zkusím. Myslíte, že lze být ve vatě ... tedy mít dost peněz, JEN dost peněz ... a současně být v prdeli?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 15:38 Reaguje na Svatá Prostoto
Vy to zvládáte určitě na výbornou.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:30 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale jo, mám holt o pár tříd víc než vy:-). A v tom Rusku jsem byl taky:-)!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2022 08:27
Prostě vidíme, kam vede rozdělení Evropy mezi dva bloky. EU směřuje k tomu, že nebude mít suroviny a energie.
Jak se to projeví na konkurenceschopnosti evropských firem a životní úrovni obyvatel je snad každému jasné.
A to v roce 2020 vznikla největší zóna volného obchodu (2.2 mld obyvatel) - Čína + Japonsko + Vietnam + Austrálie + ....
EU se rozhodla jít opačným směrem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2022 08:46 Reaguje na Richard Vacek
Asi se inspirovala neuznaným geniem Járy Cimrmana s jeho hledáním slepých uliček. Pro nápravu by plně postačilo povinné shlédnutí několika her Divadla Járy Cimrmana Evropskou komisí a Jourová by mohla simultánně překládat , aby to pochopila i Leyenová s Timmermansem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 08:54 Reaguje na Miroslav Vinkler
To mi není jasné, mohl byste nějak objasnit, co máte na mysi?

Určitě ne zamýšlený účel těch brutálních sankcí, které má sebrat Rusku sílu na agresi proti Evropě, že ne?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 08:51 Reaguje na Richard Vacek
Jak dycky.
Evropa nemá suroviny a energie snad od 2.sv. války a prosperuje velmi dobře.
Venezuela má snad nejvíc ropy na světě a žije v totální bídě, Švýcarsko nemá žádné suroviny ani energie (ani přístup k moři!!) a patří mezi nejbohatší státy světa.

Tím to skutečně není. Evropa kšeftuje s celým světem, nevím, co myslíte pod pojmem "zóna volného obchodu" ale to máme asi taky prakticky všude.

Vůbec netuším, co myslíte tím, že Evropa jde nějakým opačným směrem. Ona se nějak izoluje od světa, jako Rusko nebo Severní Korea?
Fakt nekecáte?
Veškerý obchod s Ruskem (který se doufám zarazí celý) tvoří Evropě asi 3% celého objemu, ovšem Rusku asi 40 - 50%.
V té největší zóně volného obchodu ale Rusko taky nejede......
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2022 10:27 Reaguje na Pavel Hanzl
Evropa měla levný zdroj surovin z Ruska - nekonkurujeme si, ale s Ruskem se skvěle doplňujeme.
Švýcarsko se surovinami obchoduje - i většina ruských surovin se obchoduje přes Švýcarsko, další z příčin bohatství Švýcarska.
A EU si uzavírá jeden trh za druhým, jeden zdroj surovin za druhým. Buď jsou EU papaláši placeni někým, kdo nemá EU rád, nebo jsou jenom hloupí. Vyberte si.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 10:34 Reaguje na Richard Vacek
Rusko mělo z Evropy úžasný zdroj bezpracných peněz a já fakt nemůžu za to, že se Putin zbláznil a rozhodl se, že nám "vyrazí zuby".
Zkuste napsat jaký zdroj a trh se Evropě uzavírá. Já vím jen o Ruském a to jsme si uzavřeli sami. Ty tři procenta nás skutečně nezrujnují.
Odpovědět
ZK

Zan K.

31.3.2022 10:11 Reaguje na Pavel Hanzl
Venezuela i ostatní podobné státy jsou totiž vždy ovládány onou větší silou většinou z usaků a to nejen vojensky, ale i finančně a oněmi barevnými revolucemi, na které neumějí zavčas reagovat. (Existuje snad málo oněch blokád, embarg a pod.?) A vidíme, že nakonec ani ten Rus ne. Prostě ona dokonale propracovaná moc a síla Kapitálu. Dnes se moc a síla projevuje jinak a mazaněji.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 08:56 Reaguje na Zan K.
Usáci nejsou žádní bohové s neomezenou mocí.
Do Venezuely investovali bambilión a vybudovali tam ropný průmysl, který vydělával deset bambiliónů.
jenže soudruzi pod vlivem Kremlu celý ten průmysl ukradli (znárodnili) a usáci se lehóčko naštvali a nasadili embargo na vedení Venezuely, ne na lidi.
Jenže ti pitomci nejsou schopni ten průmysl vůbec provozovat. Typické rusko - sovětské blbství.
Odpovědět
ZK

Zan K.

1.4.2022 11:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Hmm. ..investovali bambilión a vybudovali tam ropný průmysl, který vydělával deset bambiliónů.... Takže vlastně to znárodnění nebyla žádná krádež, ale drsnej prodělek...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 09:06
Nikdy jsem nebyl pro široké využívání VE u nás, karajina pokrytá vrtulemi jak v Rakousku mi připadá příšerná.
Když se ale podívám, jak je naše země promořena sloupy všemožných elektrických vedení (které už nevnímáme vůbec), tak to už takový rozdíl není. Horší to mají ptáci, ale na vedení VN jich zahyne taky něurékom.
A hlavně: potenciál výroby čisté elektřiny je u nás obrovský, letošní zima byla velmi větrná....
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 11:47 Reaguje na Pavel Hanzl
A příští může být větrná málo.
Občas furt leje a jsou povodně, v přehradách je ... a v případně dalších by bylo ... vody až "po kokot", občas je furt vedro a praží a FVE by jely jak o život.

A občas holt ne. Z jednoho roku prostě nelze dělat závěry a hlavně ... dokud nebudete mít pořešenou tu akumulaci, tak s drtivou většinou hrajete ruskou ruletu. A nebo máte hafo záloh, ale to vám pak tu cenu rázem pošle někam úúúúplně jinam.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:56 Reaguje na Svatá Prostoto
Záloh máme něurékom, to jsou všechny špičkové plynové elektrárny, vodní, přečerpávačky atd.

Pokud by pár TWh ročně udělaly OZE, o tuhle sumu můžeme kupovat méně plynu.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 12:35 Reaguje na Pavel Hanzl
Ehm ... vodní elektrárna je záloha tak trochu na hovno, bo zda bude dost vody ví jen Bůh.
Přečerpávaček máme konkrétně kolik? Já vím o dvou, jak jsou ty Štěchovice pěkný, tak ty jsou tak akorát pro ty Štěchovice a Hradišťko ... možná i Davli:-).

Špičkových elektráren máme kolik? A za kolik že je ten plyn? A když tohle všechno k ceně toho energetického mixu přičteme, tak jak nám to bude vycházet?

Vy to přece určo víte, když v tom tak máte jasno:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:46 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi jste nevěděl o Dlouhých stráních a o Mohelně, že?
Špičkových elektráremn máme x krát více, než kolik potřebují naše OZE.............
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 14:50 Reaguje na Pavel Hanzl
O DS jsem věděl, o Mohelně ne ... takže super, máme tři, bo Černé jezero jaksi nefachá. Výkon si zvládne najít každý sám, shrnout by se to dalo slovy, že jak je fajn že jsou, tak z hlediska naší energetické potřeby to je takové ... z hovna bič neupleteš.

A kolik že máme těch špičkových plynových elektráren a jaký mají výkon? Schválně, ukažte, že aspoň s tím gůglem umíte:-))).

Takže to jsme si vyjasnili a co tam máte dál?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Zeptejte se pana Nováka, ten to vysype z hlavy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:45 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Novák na rozdíl od vás nepíše hovadiny a člověk se od něj něco dozví. U vás se lze tak max dozvědět jak fám šlape medikace.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

30.3.2022 09:52
Zeptám se jen. Co se stane, když náš nový dodavatel energií bude řešit svojí zahraniční politiku silou. Třeba bombardováním Somálska, Jemenu, Kurdů apod. Doufám, že taky tak rychle od něj odejdeme a vyhlásíme sankce. Já jen abychom měřili všem stjným metrem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 10:07 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Zatím to nenastalo, takže nevíme.
Pokud by nás ale vydíral a hrozil nám nejen konvenčním, ale i jaderným napadením, tak by to bylo určitě na místě. Nejen dle teorie jednoho metru.
Odpovědět
ZK

Zan K.

30.3.2022 12:15 Reaguje na Pavel Hanzl
Ale to pak zbyde jen 10 či 20% světových zásob....
A ono vůbec nemusí jít o válku. Postačí, když se všichni tihle podle onoho nového NWO sjednotí v oné Eurasii. To by pak byl teprv mazec.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:26 Reaguje na Zan K.
Eurasie je zcela komický projekt na úrovni putinova tvrzení, že nechce Ukrajinu napadnout. A lavrov dodal, že ji taky nenapadli. Bullshit.
nevím o žádných 20% zásob, Rusko dodávalo v řádu procent a za chvíli jde do dupy, takže to celé pojede po jiné linii.
Odpovědět
ZK

Zan K.

30.3.2022 17:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Tu se nejedná jen o zdroje Ruska, ale celé a hlavně přední Asie. (Viz poslední zprávy o chování Saudů). A to už nejsou řády procent. Tak se probuďte. Netvrdím, že to tak bude. Ale mluvínm o potenciálním, hlavně Asijském nebezpečí.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2022 10:20 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Saudové bombardují z dobrého úmyslu. Jemenci jsou totiž zákeřní, lživí a navíc ještě chudí. Na Saudy nám nešahejte.
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

30.3.2022 10:30 Reaguje na Richard Vacek
No od teďka to jsou jen dezinformace nebo po cenzurním zásahu už nebudou ani ty. A budeme mít jen vzorné lidumilné doodavatele.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:02 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Jaké dezinformace máte na mysli? Že jsou Saudi darebáci a mordují Jemence, nebo že Irán tam vytvořil a vyzbrojuje povstání proti legální vládě, nebo ještě nějaké jiné?

Konspirační weby nečtu, ale vsadím gatě, že za to můžou zlí Emeričani. Nikdo sice neví proč, ani jak, ale hlupákům to stačí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2022 11:27
LNG je principiální zvrácenost, pokud existují plynovody. LPG není dost. Na bioplyny není dost surovin.

Fantazírovat je krásné!
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:59 Reaguje na Jiří Svoboda
Poraďte, jak z toho ven.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2022 14:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Nefantazírovat a nelhat.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:17 Reaguje na Jiří Svoboda
A to nám sem dosmyká bambilión plynu? A odkud? Z Paroubkova Marsu?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.3.2022 08:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Využívat dočasně všechny dostupné fosilní zdroje a úplně nenasrat Putina. Pár let ho budeme ještě potřebovat. Neprovádět konfrontační politiku dvojí Evropy na úkor lidských životů.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:08 Reaguje na Jiří Svoboda
Putin myslí jinak, než si myslíte.
Žádné nasírání na něho neplatí, útočí jen na slabšího, kdo ukáže sílu, toho respektuje.

"Čiň dobře čertu, peklem se ti odmění".

Proto si myslím, že další jeho obětí bud asi Maďarsko, l když nás NATO svým nicneděláním taky silně ohrožuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:10 Reaguje na Jiří Svoboda
Putin rozumí POUZE konfrontační politice a Evropa a celé NATO ji provádí velmi zbaběle a tím neúspěšně.
Odpovědět
ZK

Zan K.

30.3.2022 17:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Dnes už je možná pozdě. Svou striktě jednostrannou prozápadní lokajskou politikou jsme pomalu vypadli ze současného světového dění. To Němci i Maďaři pomalu začínají chápat.A tak to dopadá jak dopadá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 19:36 Reaguje na Zan K.
V zaprděném Maďarsku se děje nějaké "světové dění"? Fakt?
Jednoznačným postavením na určitou stranu barikády získáváme bezpečí. Spojenci ví, že je na nás spoleh a společná obrana je naše jediná šance, to, co dokazují denně Ukrajinci, je zcela mimo naše možnosti.
Tohle došlo i Němcům a velmi výrazně pomáhají Ukrajině, hlavně moderními zbraněmi.

Máte pocit, že země, které koketovali s Hitlerem (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Itálie) na tom nějak výrazně vydělaly? Přesně naopak.
Odpovědět
ZK

Zan K.

31.3.2022 10:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Spojenci hlavně vědí, že budeme poslušně šlapat podle jejich direkcí. A Nikdo tu také neříká koketovat jako s Hitlerem. Příklad si můžeme vzít ze starého Rakouska, kdy Metternich dokázal využívat onoho středu mezi západem a východem a těžit z něho maximum. Podobně jako Churchil po válce. Kdyby tohle pochopila a dokázala ona Ukrajina, když bývalé satelitní státy oné Varšavské smlouvy zadarmo a s radostným halasem padly do klína západu, tak dnes kralovala euroasijskému obchodu a těžila mnohem víc než dnešní Brusel který tu kraluje a bohatne i přes svou malou rozlohu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 09:09 Reaguje na Zan K.
Metternich žil v úplně jiné Evropě, která nebyla rozdělena na dva nepřátelské bloky. Dnes tu není žádná Střední Evropa, nějaký přechod mezi Západem a Východem . Stejně jak na Korejském poloostrově.
Ukrajina může chápat co chce, ale pro Rusa je to jejich gubernie a šlus, jeho žádné mosty nezajímají. Musí ji ovládnot, nebo vyvraždit, vsjo róvno.

Problém je pouze jeden: v Rusku nechce žít skoro nikdo, ani jednotlivci ani státy a snaží se dostat do EU, ovšem Rusko chce ovládnout ještě i ty státy, které v EU už dávno jsou.

Takže jede extrémně hnusnou politiku i agresivní válku, je to prostě vřed na lidské civilizaci.
Odpovědět
ZK

Zan K.

1.4.2022 11:23 Reaguje na Pavel Hanzl
Jiná doba nejiná doba. Po válkách nepřátelské bloky i zájmy byly také. A Metternich na rozdíl od těch dnešních servilních nul prostě byl politik na úrovni.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:35 Reaguje na Zan K.
Ehm ... ono je potřeba si na férovku přiznat, že mít za zády nějakou ČR, ne že by tu nebylo občas hezky:-), a mít za zády mocnářství byl trochu rozdíl.

Chtěl bych dnes knížete v Černínu vidět, ono se ne nadarmo říká, že z ho..a bič neupleteš. Jsme holt prťavý a navíc z půlky patříme Reichu. Líp se nejen zahraniční politika rozhodně dělat dá, ale zázraky se čekat nedají.
Odpovědět
ZK

Zan K.

3.4.2022 12:34 Reaguje na Svatá Prostoto
Jo. Alespoň jako dnes ti Rakušáci, Švýcaři a Maďaři. Od těch se velikostí moc nelišíme...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 11:52
Jen takové dvě poznámky.

V prvé řadě by mne zajímalo, jak třeba ti, co se orientují v zemědělství ... což tedy jí fakt nejsu ... říkají na to horování pro bioplyn a podobně. Mně čistě laicky přijde, že jako nějaký doplněk ok, ale že by se to dalo v rámci ČR nějak masivně využívat? Není to jako to slavné spalování biomasy, tedy v konečném důsledku pro životní prostředí víc škody než užitku?

A druhá věc, když čtu "Nejdůležitějšími dodavateli do Evropy jsou v současnosti Katar, Nigérie" ... to třeba taky nejsou úplně super vzorové země podle toho našeho euroatlantického mustru, že? Jako lepší než Rusko s Voloďou v Kremlu určitě, ale jinak ...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 11:59 Reaguje na Svatá Prostoto
Pro nás je přímo klíčové, abychom neplatili vyzbrojování státu, který nás chce napadnout.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

30.3.2022 12:39 Reaguje na Pavel Hanzl
U vás je problém, že sledujete jen protiruské zdroje. Tím ztrácíte nadhled a dokonce tím nemůžete přijít na žádná řešení a točíte se v kruhu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 13:02 Reaguje na Richard Vacek
Já to řešení samozřejmě znám a píšu ho sem pořád dokola. Navíc to vymysleli odborníci a ne diskutující nešťastníci na Ekolistu.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

30.3.2022 15:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Jasně, vymysleli to Hanzl a odborníci! Tak to bude jistě správné řešení!

Proč teda pochtíváte řešení po mně?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:18 Reaguje na Jiří Svoboda
Protože to řešení je pracné a drahé.
Vy určitě znáte lepší.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

1.4.2022 15:38 Reaguje na Pavel Hanzl
A vůbec nemusí mít z globálního hlediska nezanedbatelný dopad. Hlavně že děláte furt ramena jak Brouk Pytlík.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 12:39 Reaguje na Pavel Hanzl
S ohledem na to, jak to Rusům na Ukrajině jde, si myslím, že poslední o čem přemýšlí je jak někoho ještě napadnout. Spíš má Kreml plné brejle toho jak se z toho průseru vyvlíct a dokázat to přitom vydávat aspoň trochu za úspěch, aby neskončili na kandelábru nebo se jim nepřihodilo nějaké nečekané náhodné neštěstí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:52 Reaguje na Svatá Prostoto
Jistě. Ale bez sankcí by si velmi dobře nazbrojil a zase by nás vydíral, i nějaké supermoderní atomovky by si na nás pořídil, i Kinžál by dotáhl do nebezpečného stavu.
Vím ale přesně, že proruské zdroje lžou, takže je zbytečné je sledovat, Sputnik a RF asi už vypnuli, ne?
Odpovědět
AN

Aleš Nebáznivý

30.3.2022 14:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Vacku já to vzdávám. Kdo chce přijímat jen několikrát předžvýkané, tomu nelze už nic jiného nabídnout. Tohle je asi můj poslední příspěvek na ekolistu. Jen černá a bílá k pochopení principu dění nestačí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:30 Reaguje na Aleš Nebáznivý
Nikdo nebere nic předžvýkaného, u nás je na Netu velmi rozsáhlé spektrum názorů i informací. A jsou převážně pravdivé a logické, jsou to pohledy z různých stran.
Proto není vůbec nutno se zabývat totálními vylhanostmi, jako jsou konspirační teorie a ruské propagandy.
Mám nutně nějak hlouběji studovat takové citáty, které se taky běžně uveřejňují??

Putin."Na Ukrajině chráníme občany před fašisty a nacionalisty".
Lavrov:"Nechceme napadnout žádnou zemi, Ukrajinu jsme taky nenapadli".
Šojgu:"Cíle operace jsou splněny, teď se soustředíme na hlavní cíl - osvobození Donbasu".


Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 14:56 Reaguje na Pavel Hanzl
Cywe, kde by ty supermoderní atomovky jako vzal? Kinžál v nebezpečném stavu je, akorát jich mají jak šafránu ... díky Bohu.

Vy na jednu stranu furt píšete, co jsou rusové za bandu neschopných debilů, ale najednou z nich děláte úplné démony.

Jinak sankce jsou samozřejmě ok a je dobře jsou, ale Rusko by na nějakou dlouhou válku ve velkém nemělo, a ani v rámci té Ukrajiny. Ona je to kua drahá sranda a oni jako stát jsou poměrně švorcáci. Pár sviní si nahrabalo a žijí si jak prasata v žitě a většina normálních lidí je ráda, že je ráda. No, ale tam to tak bylo vždy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:22 Reaguje na Svatá Prostoto
Za peníze v Praze dům.
Nebýt sankcí, nakoupí si komponenty v Americe a poskládat to umí.
Kinžál letí 6 machů (tvrdí že deset, ale neprokázalo se to), to samé dělá Iskander. Ale s rojem klamných cílů to nebezpečná zbraň rozhodně je. Kolik by si proti nám nachystali, kdybychom jim to zaplatili za plyn a ropu??
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Proti nám? Jako Praze a Brnu? Žádnej, ti mají problém nás i najít na mapě:-).

Takže ví co koupit a umí skládat ... to zase takoví pitomci nejsou:-). A zcela upřímně, co neumí udělat sami, to si v poho koupí od čongů, amíci jsou sice ještě TOP, ale z velké míry to jde i bez nich.

Vy z nich zase děláte světovou supervelmoc, že by se skromně pýřil i Putin:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 09:14 Reaguje na Svatá Prostoto
Nejsou žádná supervelmoc, je to jen vzteklý trpaslík. Ale má na nás špagát, energie.
Zkuste vysvětlit proč OSN na Ukrajinu nepošle USArmy nebo NATO, když se tam páchají taková zvěrstva?
Jako poslala do Jugoslávie, do Kuvajtu, do Libye, do Somálska...
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:40 Reaguje na Pavel Hanzl
S tou OSN je to jako vtip, nebo jak jste to myslel?
A jako že OSN pískne a amíci naběhnou? To běžte říct do Arlingtonu, oni se taky rádi zasmějí:-))).
A NATO bez nich, je v zásadě takový lepší spolek zahrádkářů:-).

Jako poslala ... ehm, možná i vy byste mohl dát, že uvedené prdele světa se od Ruska trošku liší. A i tak to s výjimkou toho Kuvajtu dopadlo dost neslavně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 15:21 Reaguje na Svatá Prostoto
Po 2.sv. válce si Amíci vysloužili pozici světového policajta a OSN je používala na vymáhání svých rezolucí. To byla válka v Koreji a ve Vietnamu. Potom se zašprajcovali a Rusy radši uzbrojili vymyšlenými "hvězdnými válkami".
Jenže zase vyskočili mohamedáni, válka v Zálivu, Somálsko, byly zase akce OSN, v Libyi si to prosadila LAS. Jugoslávie Evropa.
Irák a Afgán byla Americká záležitost kvůli 11. září (taky tam figupovalalo NATO).

Prakticky všechny jejich války byly policejní zásahy se souhlasem OSN, někdy vetované Ruskem.
S Ruskem by si vytřeli řiť zdela nepkompromisně, jenže Ukrajina je evropská záležitost a síly má sama dost.









Odpovědět
LB

Lukas B.

30.3.2022 14:51 Reaguje na Svatá Prostoto
ano, vývozci ropy a plynu je nám nějak podezřele rekrutují z řad darebáckých států nebo aspoň států, které se ke svému obyvatelstvu nebo úplně krásně.
realisticky a cynicky - bližší košile než kabát, musíme-li nakupovat od darebáka, ergo nakupujme od toho darebáka, který nás nechce schramstnout do svého impéria, ale od toho darebáka, který si za petrodolary kupuje jachtičky a klimatizované sjezdovky v poušti pro svá princátka. vodvařenej z toho samozřejmě nejsem.
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.3.2022 14:53 Reaguje na Lukas B.
jeětě jednou s opravenými překlepy. grrrrr!

ano, vývozci ropy a plynu se nám nějak podezřele rekrutují z řad darebáckých států nebo aspoň států, které se ke svému obyvatelstvu nechovají úplně krásně.
realisticky a cynicky - bližší košile než kabát, musíme-li nakupovat od darebáka, ergo nakupujme od toho darebáka, který nás nechce schramstnout do svého impéria, ale od toho darebáka, který si za petrodolary kupuje jachtičky a klimatizované sjezdovky v poušti pro svá princátka. vodvařenej z toho samozřejmě nejsem.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2022 12:15
Stabilita každého státu je závislá na společenské stabilitě a hospodářské prosperitě.
Je nemyslitelné, aby došlo k energetické krizi a ta se následně neprojevila ekonomickou nestabilitou, která ovlivní i společenskou situaci.

Vezměme ČR -- inflace má dosáhnout 15% !!! , explozivně rostou ceny služeb a zboží .
Např. dodávky tepla Cheb z 536 Kč/GJ změna na cca 2500Kč ,což je na úrovni 3-4 tis. Kč záloh za teplo a teplou vodu.
Sanace ukrajinských uprchlíků řádově desítky mld.Kč , další desítky mld. půjdou na navýšení obrany ČR.

Ceny plynu a ropy nebo LNG apod. na maximech a materiálně-sociální dopady na nižší střední třídu+ sociálně slabší vrstvy budou enormní.
Řečeno česky - nejen Češi ,ale téměř všechny unijní domácnosti výrazně zchudnou a dojde k radikalizaci společnosti.

Za této situace bych očekával ,že se kormidla pevně chopí EK a přijde s jasným, věcným plánem jak společně v EU dál , bez žádných okecávaček a pindů, který bude na summitu Rady Evropy společně schválen.

Zatím to ovšem vypadá , že se jde stylem "okecávačky" a ono to nějak dopadne - nic jiného z Bruselu zatím nevypadlo.

Situace je skutečně hodně vážná a v případě energetického šoku by unijní ekonomika spadla jak domeček z karet.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 12:59 Reaguje na Miroslav Vinkler
EU není federální vláda, proto může leda kulový.
Evropa je silně přežraná (to jsou taky vaše slova), takže jí dieta může spíš prospět, ty vagóny plastových cypovin z Číny skutečně kupovat nemusí.
Problém je struktura chudoby, která nás čeká. A v tom má hlavní slovo sociální stát.
Naštěstí tam nemáme megatuneláře, který měl lidi totálně v paži a tuhle inflaci prakticky způsobil. Ovšem odbabišování je práce na léta, ale tahla vláda se mi líbí, zatím vše dělají dobře.
Odpovědět
va

vaber

30.3.2022 15:38 Reaguje na Miroslav Vinkler
inflace obrovská je to ohrožení finanční stability,
ohrožení energetické stability,
nával cizích vlastně nepřátelských uprchlíků,
to vše zařídila naše nová vláda a nejsou to jasné indicie vlastizrady,
taková zničená tajná zpráva je proti tomu hadr
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

30.3.2022 16:50 Reaguje na vaber
Tedy nic ve zlém, ale jak zařídila naše nová vláda to, že sem zdrhají lidi před válkou? To jako navrhujete co? Ať tam prostě zůstanou? Nebo ať ženské a děti nafasují kalachy a hybaj do zákopů?

A to, co pro nárůst inflace udělal Bába s Alenkou, za masivní asistence Hamiho s Jančou Dávačkou, to v historii ČR neudělal ještě nikdo.
A úplně stejně když byl Bába u vesla, tak tady dělal hrdinu a vlny, a v Bruselu vždy sklapnul a odkýval kdejakou kravinu, se kterou zejména Němci přišli.

Já ze stávající vlády nijak nadšený nejsem, ale zatím min z 80% hasí to, co podělali jiní.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:36 Reaguje na Svatá Prostoto
Člověče Prostá, já s vámi musím fakt souhlasit!! Tolik sexu naráz?
O nadšení z politiků se nedá hovořit nikdy, ale tihle se ZATÍM ukazují jako skuteční politici, pracujíci pro lidi a ne proti jim.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:53 Reaguje na Pavel Hanzl
No, zatím pracují hlavně hubou a jinde v Evropě to jde lépe, ale aspoň neškodí. I když tedy díky bohu za to, že díky Ukrajině už je s covidem pokoj, bo co předváděl Válek bylo skoro stejně na ránu, jako co Vojtěch. A voni ho za to pošlou do Finska na velvyslanectví. Tím mě tedy fest nasrali.

Že o Pirátech není v podstatě slyšet a že STAN dělá jeden průser za druhým, to za sebe beru jako vítaný bonus.-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2022 15:10 Reaguje na Svatá Prostoto
Asi netušíte, co je to průser.
Odpovědět
va

vaber

31.3.2022 08:51 Reaguje na Svatá Prostoto
vláda nehasí nic, jen krizi úspěšně prohlubuje ,počkejte si na konečný účet , kolik se rozdává nyní a navíc uprchlíkům, které sem vozí,
vysvětlovat ostatní zde nemá cenu , je to Ekolist a ne politické forum,
Hanzla ignoruji ,diskutovat s mím ,je stejné jako jako bych se snažil vysvětlit vyšší matematiku koňovi
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 09:55 Reaguje na vaber
Fakt ale je, že ten kůň je proti vám inteligent...
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 17:55 Reaguje na vaber
Vy jste strašílek skutečně úžasný, co kdybyste se odstěhoval do Mauriopolu, tam to nemůže být přece horší, než u nás.
Vůbec nechápu, proč lidé neimigrují tam a dělají to naopak.
Odpovědět
ZK

Zan K.

1.4.2022 11:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Ono totiž nejde jen o teplo a vodu. Nakonec se to projeví na na dalších surovinách a pak ten dopad bude daleko horší ve vešech odvětvích i potravinách. A to už je na pováženou....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

30.3.2022 18:10
Bez ruského plynu se obejdeme. Jedni pouze více zaplatí a ti druzí ho
nahradí jiným palivem. Tak to se dá řešit vše. Nové auto taky nemusím
mít, stačí mít ojetinu a nebo jezdit MHD, pěšky a věci tahat na kárce.
Rohlíky mohu nahradit domácím chlebem, při jehož pečení si doma i topím.
Tak je to se vším, jen je třeba se umět přizpůsobit nové situaci a mít
možnost se jí přizpůsobit. V RD plyn nahradím dřívím, ale zkuste to na
sídlišti, nebo v činžáku vytápěným plynem, když vám majitel zvedne
nájemné a energie o mnoho více, než vám přidají na mzdě a důchodu. Co
však, když vám nepřidají a nebo k nám ten plyn ani nedojde? Co když
ten plyn spálí spotřebitelé blíže ke zdrojům? Čímpak ho nahradí i ti
movití a ochotni zaplatit násobně vyšší cenu? Nelze koupit to, co na
trhu nebude a nebo si zatopí penězi? Silná ramena jsou gestem, které
může některým zlomit vaz a co když skončí zaměstnavatel kvůli plynu
a z movitého spotřebitele bude člověk na podpoře? Vše prověří pouze
praxe a nynější teoretizování o nalezení alternativy může zůstat jen
snem bez reálného základu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

30.3.2022 18:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Bez ruského plynu a ropy to prostě nepůjde ještě pěkných pár let , a to budeme opasky muset potáhnout tak o tři dírky.
Včera jsem doskládal 10m3 dřeva pod střechu a zimu 22-23 něějak přetluču.
Líto mi je všech spoluobčanů na sídlištích s blokovými plynovými kotelnami, a to je cca 55 % populace. Ti dostanou jitrnici jakou svět ještě neviděl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:03 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vy strašit skutečně umíte, ono to ale nebude tak žhavý.
Český národ se v krizi dokáže orientovat a dokáže vždy vymyslet obezličky, švejkoviny i vyloženě chytrá řešení, taky v našich dějinách byly krize zcela dominantními jevy.
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

30.3.2022 19:35
Novej dobrej kotel na tuhý paliva, tedy na biomasu a vlastní les. Slepice, králící, hektar brambor, půl hektaru zelí, půl cibule, nějaká ta mrkvička, salátek a je vystaráno. Sluníčko svítí, panely pracují a když nepracují, zapálíme svíčku, koupenou za brambory a bude.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.3.2022 19:38 Reaguje na Katka Pazderů
Dobře mířený Iskander to ale řeší dokonale.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

31.3.2022 13:55 Reaguje na Pavel Hanzl
No jasně, na každou díru po granátu pošlou jeden Iskander ... leda by se Baťa dal na výrobu rachejtlí, a i ten by měl co dělat, aby ty vaše požadavky splnil:-))).

Ne že by ty rady paní Pazderů nebyly pro velkou část z nás totál ptákovina:-))).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 09:58 Reaguje na Svatá Prostoto
Předpokládám, že paní Pazderů nemá zahrádku v díře po granátu, ale neuvědomuje si jednu věc: až přijde skutené hloubková a delší krize, zoufalí občanů s paneláků vyrazí loupit především na tyhle zahrádky. Historicky stokrát ověřeno.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:42 Reaguje na Pavel Hanzl
To předpokládáte špatně:-))).
I když ten zbytek jste napsal dobře, o tom žádná.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2022 08:43
Jasný signál o nutnosti zbavit se kotlů na zemní plyn, a to včetně těch kondenzačních ,vyslalo Ministerstvo životního prostředí zablokováním dotací na ně v rámci programu Nová zelená úsporám.
V rámci Kotlíkových dotací si tak budou moci nízkopříjmové skupiny obyvatel pořídit tepelné čerpadlo, na které nyní získají až 180 tis.Kč.

Mohu s klidem prohlásit, že občané ČR jsou pokusnými králíky v rámci zcela nepředvídatelné vládní politiky na úseků zásobování domácností energiemi.

Nejlépe udělal ten, kdo od začátku topil pevnými palivy v poctivém litinovém kotli a agenty přemlouvajícími k přechodu na elektřinu nebo plyn vyhazoval vidlemi ze dveří.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

31.3.2022 10:00 Reaguje na Miroslav Vinkler
Vládní politika v době, kdy je všechno rozdrbané nesmyslnou válkou skutečně nemůže být předvídatelná, protože se skutečně neví, co bude zítra.
Pokud nastane v Rusku převrat a dostane se k moci někdo rozumý, můžou se zrušit sankce a můžeme kupovat plyn jako dřív, pokud se zblázní úplně a zablokují plyn totálně, nastane zcela jiná situace.
Zkuste navrhnout nějaké "předvídatelné kroky vlády".
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

31.3.2022 10:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Pane Hanzle jste praxí zcela nepolíbený. Znám ze svého okolí řadu lidí, kteří několikrát změnili způsob vytápění právě na základě doporučované výhodnosti se státní podporou a dnes doslova pláčí nad výsledkem. Investovali statisíce a výsledek ku breku.
Typicky přímotopy elektřina jako nejkřiklavější případ.

Pokud stát něco doporučuje a navádí k tomu, měl by také nést případnou hmotnou odpovědnost za to, že se "něco nepovedlo".
Občané přece mají plné právo očekávat od státní moci , že se o ně v oblasti zásobování energiemi bude starat a ne, že si z nich bude dělat dobrý den.

Pro začátek by úplně stačilo,aby dodávky energií byly prohlášeny za veřejnou službu, vyjmuty z podnikatelské sféry.
V druhém kroku, aby veškerá vyrobená energie v ČR byla nejspíše nabídnuta domácímu trhu (výr. cena kWh el. ČEZu = 45 hal. ) a teprve přebytky zobchodovány na burze v Lipsku.

Rozdíl je několika násobný a Češi platí německou Energiewende.

"ČR nemá plán jak zajistit občanům elektřinu a teplo, říká Farkač ze Sev.en Energy

Členské země EU by měly mít plán, jak bezpečně zásobovat vlastní obyvatelstvo energií, ať už energií elektrickou, nebo na topení. Platí to i pro Českou republiku, která plán zatím postrádá, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Pavel Farkač."



Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.3.2022 17:22 Reaguje na Miroslav Vinkler
V Německu snad spočítali, že pokud domácnosti sníží teplotu na 15 stupňů, snizi se spotřeba plynu v celém SRN o celé 1 %. Obyvatelstvo je v celém problému marginální, důležitý je průmysl, na to se nějak zapomíná, až z důvodu drahých energií začnou krachovat fabriky a tím pádem lidé nebudou mít ani na těch 15 stupňů, pak to bude teprve mazec.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

31.3.2022 20:35 Reaguje na Milan Dostál
Ano, to je třeba zdůraznit.
Ani když budou domácnosti spořit na hranici umrznutí, v celkové bilanci to stát a konkurenceschopnost jeho ekonomiky nespasí.
Čímž samozřejmě nechci říci, že by domácnosti neměly šetřit - tone. Jen je třeba vidět, kam je třeba napřít úsilí a čím se nezdržovat.

Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:44 Reaguje na Karel Ploranský
S výjimkou horních 10 000 dnes šetří každý jak se dá, stačí když se podívá na složenky. Myslím, že o šetrnost většiny našich domácností fakt netřeba mít obavy:-/.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 15:11 Reaguje na Svatá Prostoto
Žádné složenky nepatím už od komára....
Odpovědět
MD

Milan Dostál

31.3.2022 17:10 Reaguje na Pavel Hanzl
Před rokem, dvěma všichni řičeli, že vláda nemá plán proti kovidu (to naplánovat fakt nešlo), teď jste v pohodě, že vláda nedělá nic. Co už tedy je povinností vlády , když ne, předvídatelnými kroky stabilizovat ekonomické prostředí, to platí právě v krizových časech. Pokud to neumí, tak ji nepotřebujeme.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 09:54 Reaguje na Milan Dostál
Hluboký omyl. Babišistán fungoval tak, že jakýkoliv ouředník nebo nepolitik dostal nějaký úžasný nápad a okamžitě jej vypálil do médií. Ty orgány, které to řešit měly, se hádaly mezi sebou (kolikrát se vyměnil jen ministr zdravotnictví!) a výsledkem byl všeobecný zmatek. A Bureš to celé řešil nákupem voličů a zcela nesmyslně natlačil do ekonomiky bambilión peněz na dluh, hlavně kamarádům.

Tím rozjel tuhle inflaci, která samozřejmě zesílila válkou.

Tahle vláda nežvaní a dělá potřebná opatření (okamžitá víza pro Ukrajince, možnost okamžitého nástupu do legální práce, jejich ubytování a prostě pomoc, zbraně pro jejich armádu atd. atd. atd.). Taky zrušila silniční daň, EET, nesmyslná biopaliva, vypsala tendr na dostavbu Dukovan atd. atd. atd. atd. Samozřejmě řeší energetiku státu v rámci EU, jiná možnost tu není.
Nikdo nekdáká o vystupování z EU a NATO, zemi škodí jen pitomio (jak škodil vždycky) ale celkově jedeme velmi dobře.
I Fialova cesta do Kyjeva a celkové jednání vlády ČR nás vrací mezi Evropské rovnoprávné státy, kde jsme za dvojice Zeman - Babiš skutečně nebyli.

Nedovedu si představit, že by tuhle situaci měl řešit hrabiš se svými výkřiky typu "ani jednoho" a trvalým kradením a tunelováním za všech okolností.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

1.4.2022 10:54 Reaguje na Pavel Hanzl
Pokud vím tak tehdejší opozice volala po ještě větších kompenzacích a rozdávání peněz.( dělali to všechny vlády světa) V tom ostatním si snad děláte srandu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 14:59 Reaguje na Milan Dostál
Omyl. Opozice chtěla kompenzace lidem koronáčem postiženým, nikoliv jézédákům, které se to prakticky nedotklo.
V Rakousku šlo na tuhle pomoc asi 60% nového dluhu, u nás sotva 30%.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 15:04 Reaguje na Milan Dostál
Bába zablokoval prodej ochranných pomůcek našim firmám a pak za neskutečné miliardy koupil předražený šunt z Číny.
Proč?
Půjčil si z Číny miliardu pro svůj krachující Agrofert.....takže ten dluh zaplatil z naší kapsy.
Blbej rozhodně nebyl nikdy.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

1.4.2022 11:51 Reaguje na Pavel Hanzl
"Taky zrušila silniční daň, EET, nesmyslná biopaliva, vypsala tendr na dostavbu Dukovan atd. atd. atd. atd. Samozřejmě řeší energetiku státu v rámci EU, jiná možnost tu není."

Zcela upřímně, tohle jsou fakt úplné marginálie, které ve skutečnosti z krátkodobého hlediska neřeší lautr nic, a ze střednědobého to furt není žádná sláva.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 15:02 Reaguje na Svatá Prostoto
Právě že to jsou sice marginálie, ale 100x nic umořilo osla.
Babiš bojoval proti podnikatelům celkem systematicky, výsledkem byl nedostatek služeb i propad výběru daně. EET vůbec nezaplatila ani tu byrokracii, která s tím nastala.
Odpovědět
JO

Jarka O.

1.4.2022 13:25 Reaguje na Pavel Hanzl
To se vám nepovedlo, ale je apríla. Babiš argumentoval, že uprchlíky ČR bere, přičemž se oháněl právě procenty Ukrajinců, kteří už delší dobu z domovů utíkali.
Kvůli biopalivům bude asi problém s EK, protože to přimíchávání nevím které generace biosložky do nafty je povinné.
EEt ze stolu není, to je forma digitalizace, která je v ostatních státech EU taky, EET je dejme tomu 1. generace, která by se stejně nějak modifikovala, ale úplně nezmizí. Krom toho některým vyhovovala nebo nevadila.
Silniční daň je škrt 1 kolonky v dotazníku, ročně třeba 2ooo Kč, tak to je úleva jak v Pyšné princezně konec zákazu zpěvu.
A tendr, úžasné, to se jim povedlo, pár týdnů vlády a oni sami sepsali bezpečný tendr, a pak, že to prý nejde.
Turow jste vynechal. Jako tendr, prostě zázrak, fiala přišel, mávl kouzelnou holí a najednou byla uzavřená dohoda.
A těch nových zákonů, co za tu krátkou dobu operativně bez diskuze odsouhlasili, tak to se nepovedlo snad ani jistému ..., a pokračují v tom rychlostí světla. Ti jsou tak úžasní. A tak dál…
Zbraně no comment.Tak snad jedině víza a legální práce Ukrajinců, protože to problém byl. Ale to by udělala každá vláda.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

1.4.2022 15:09 Reaguje na Jarka O.
Babiš plácal pořád něco jiného, jeho kecy mě nazajímají, jen skutky.
Biopaliva v EU vůbec povinné nejsou, to se zrušilo už v roce 13.
EET v bábově provedení byl nesmysl ryzí (buzerace lidí, kteří ani s EET naplatili žádnou daň z příjmu), provedení porozumu s digitalizací je něco úplně jiného.
V normálních zemích se malé podikání nezdaňuje vůbec, pracující taky platí minimum. Někde daň z příjmu zrušili úplně.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

2.4.2022 09:58 Reaguje na Pavel Hanzl
Dejte laskavě zdroj informace, že přidávání biosložky není povinné. Velké množství podnikatelů eet používá dobrovolně a chce pokracovat, dokonce už i Stanjura připustil pokračování.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2022 15:06 Reaguje na Milan Dostál
EU zavedla povinnost přimíchávat biopaliva snad někdy v roce 09, ovšem v roce 13 to zrušila. Ovšem počítají se do celkového objemu OZE, které stát musí plnit.
Pokud máme dost VE, FVE nebo bioplynu atd. můžeme klidně biopaliva zrušit.
Odpovědět
MD

Milan Dostál

3.4.2022 20:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Relevantní odkaz jste samozřejmě nedal, ale ta poslední věta stačí, teď kolik zemí ty biosložky nemusí přimíchávat?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.4.2022 15:07 Reaguje na Milan Dostál
"Za dva roky proběhlo 160 113 kontrol, když v EET je zaregistrováno pouze asi 160 000 podnikatelských subjektů. A jak ty kontroly probíhají? Při kontrolních nákupech úředníci odmítají účtenku, odvádí pozornost obsluhy, zaplatí a rychle odchází, vytváří na obsluhu tlak ve chvíli, kdy je největší nával. Prostě se snaží všemožně podnítit spáchání přestupku." Bábek RX 10/2019
Odpovědět
MD

Milan Dostál

3.4.2022 20:42 Reaguje na Pavel Hanzl
Já o voze, ty o koze. Žijte si dál svůj bublinový sen.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.4.2022 15:29
BASF: Přerušení dodávek plynu z Ruska bude skutečná katastrofa pro Německo i EU.
Martin Brudermuller, generální ředitel německého koncernu BASF, největší chemické společnosti na světě, varoval politiky, aby si nezahrávali, protože omezení dodávek zemního plynu z Ruska do Evropy by mělo „katastrofální“ dopad na ekonomiku jaký kontinent nepostihl od konce druhé světové války.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist