https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tizi-vas-vase-uhlikova-stopa-kupte-si-emisni-povolenky.s-menou-co2in-to-jde-snadno
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tíží vás vaše uhlíková stopa? Kupte si emisní povolenky. S měnou CO2IN to jde snadno

29.7.2022 06:57 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jestli vás tíží vaše osobní či rodinná uhlíková stopa a chtěli byste ji nějak „vykoupit“, pak už jste si nejspíš našli něco k uhlíkovým offsetům a jiným „odpustkům“. Ty zpravidla stojí buď na výsadbě stromů (které pak pohltí uhlík) nebo na investicích do obnovitelných zdrojů energie či úspor (díky kterým se uhlík nevypustí). Zcela jinou cestou je virtuální měna CO2IN, za kterou si můžete koupit vlastní emisní povolenky. Je to i investice, protože povolenky můžete prodat, když se vám to vyplatí. A na pár místech si za ni něco koupíte.
 
Začněme tou měnou, což je asi nejslabší místo CO2INu. Míst, kde jej berou, není úplně mnoho, a pokud máte rádi nakupování virtuálními měnami, snadno najdete rozšířenější měnu, za kterou nakoupíte opravdu leckde. CO2IN můžete použít i pro platbu mezi dvěma osobami, prostě v aplikaci zadáte platbu. Pro používání CO2INu oproti jiným virtuálním měnám hovoří to, že se negeneruje energeticky náročným počítačovým výpočtem.

Nicméně funkce měny není u CO2IN hlavní atrakce. Ta spočívá v tom, že i běžná osoba se může stát obchodníkem s emisními povolenkami. Že může z trhu emisní povolenky vykoupit a tím zabránit vypuštění emisí CO2. Stačí chytrý telefon s aplikací a peníze na účtu.

Pro normálního smrtelníka není nákup emisních povolenek nijak pohodlná věc. Musí si zřídit u správce rejstříku obchodní účet, za který se platí měsíční poplatek, a pak může povolenky nakupovat a prodávat, ale v objemech, které jsou šité pro „velkoobchod“. Obchoduje se v lotech nejméně po 500 či 1000 kusech. To pro jednotlivce nedává smysl, leda by to s bojem proti změnám klimatu myslel opravdu velmi vážně. CO2IN je vlastně takový retail, maloobchodník. Nakoupíte u něj jen tolik, kolik chcete. Nepotřebujete si koupit celý chov prasat, když vám stačí dvacet deka šunky.

CO2IN může posloužit i jako investiční příležitost. Nakoupené povolenky můžete kdykoliv koupit a zase prodat. A dokud EU bude držet svou klimatickou politiku, je velmi pravděpodobné, že cena povolenek v čase poroste. Sem tam cena cukne, ale dlouhodobě se předpokládá, že ceny emisních povolenek porostou. To je totiž od počátku jejich smysl. Svou narůstající cenou mají průmysl a energetiku motivovat k tomu, aby hledali levnější, bezemisní cesty a aby se pálení fosilních paliv nakonec nevyplatilo.

24. 2. se cena emisních povolenek zřítila, pád se zastavil 7. 3. Snímek je printscreen z aplikace CO2IN.
24. 2. se cena emisních povolenek zřítila, pád se zastavil 7. 3. Snímek je printscreen z aplikace CO2IN.
Zdroj | Ekolist.cz

Tady si ale dovolím varování: investování do čehokoliv je riskantní záležitost. I držitelé CO2INu letos ke konci února trnuli hrůzou, když zřejmě následkem ruské invaze na Ukrajinu sletěla cena povolenek dolů jako kámen. Pád se po pár dnech zastavil a cena zase postupně stoupá. To, že cena v čase poroste, je předpoklad, ne jistota.

A jako u jiných investičních nástrojů, i zde se platí transakční poplatky při nákupu, prodeji a používání CO2INu jako měny. CO2IN si bere 1 % z nákupu, 2 % z prodeje a 0,1 % z převodu, detailní sazebník zde.

Pro environmentálně uvědomělé lidi může mít CO2IN hlavní kouzlo v pohodlném soukromém uhlíkovém offsetu. Samotná mobilní aplikace nabízí vlastní uhlíkovou kalkulačku, takže uživateli dá základní představu o vlastní uhlíkové stopě. A hned si může nakoupit tolik měny, kolik uzná za vhodné.

Někdy do budoucna se počítá i tím, že by uživatel mohl své CO2INy (a tedy nakoupené emisní povolenky) skartovat. Nevratně je stáhnout z trhu. Zničit. Tato funkce zatím v aplikaci není aktivní. Ale není ani nutně potřeba. Pokud odoláte pokušení nakoupené povolenky prodat za výhodný kurz, nepotřebujete nic skartovat.

Jak moc se tomu dá věřit?

Nutně se vkrádá otázka, jak si uživatel může být jist, že provozovatel CO2INu skutečně emisní povolenky kupuje? A bude možné si ověřit, že je skutečně zlikvidoval? Prostě že to není jen nějaký virtuální podvod skrz pěknou aplikaci?

Jakási možnost kontroly tu je, ale je limitovaná charakterem obchodování s emisními povolenkami. Jde o systém navržený pro velké znečišťovatele, pro velké podniky. A CO2IN je jakýsi vnější pidipřívěsek pro obyčejné lidi, napojený na systém obchodu s emisními povolenkami.

Všechny nákupy povolenek si veřejnost může ověřit, ale až po třech letech. Unijní legislativa totiž určuje, že všechny transakce v rámci systému obchodování s emisními povolenkami jsou zveřejněny právě po třech letech.

Společnost Amper Holding, která CO2IN provozuje a za kterou stojí podnikatel v energetice Jan Palaščák, vede v Rejstříku Evropské unie pro emisní obchodování tři obchodní účty:

      • Zajišťovací, vedený pod č. účtu: EU-100-5034488-0-61,
      • Klientský, vedený pod č. účtu: EU-100-5035673-0-53,
      • Spalovací, vedený pod č. účtu: EU-100-5035473-0-83.
Existenci účtů je možné ověřit na stránkách EU.

„Zajišťovací účet je jediným účtem společnosti, který slouží k převodům povolenek mezi společností a obchodními partnery, tj. k nákupu a prodeji povolenek na volném trhu,“ vysvětluje za Amper Holding Rostislav Krejcar.

„Klientský účet slouží výhradně k akumulaci povolenek odpovídající objemu všech co2inů v oběhu. Spalovací účet slouží výhradně k likvidaci povolenek klientů,“ říká Krejcar.

„Zůstatky a transakce na klientském účtu společnosti budou podrobeny pravidelným auditům od renomovaných auditorských společností,“ říká Krejcar.

„Prověřujeme možnost individuálního výpisu transakce na žádost klienta ze Spalovacího účtu. Omezení této funkcionality je dáno možnostmi provozovatele Rejstříku povolenek,“ říká Krejcar.

Oproti jiným možnostem uhlíkových offsetů má CO2IN výhodu v tom, že si podle potřeby můžete přikupovat další CO2IN a ve svém telefonu máte přehled o množství uhlíku, který jste vy sami stáhli z oběhu.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.7.2022 06:59
Proč by mě tížila uhlíková stopa, když je v obchodech česnek z Číny, cibule z Nového Zélandu , mrkev z Německa a maso z Brazílie nebo ryby z Aljašky ?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.7.2022 09:50 Reaguje na Miroslav Vinkler
TAK JEST !
Moje mě netíží, jsem důchodce, po světě nelítám.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.7.2022 08:10 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zapomněl jste na mléko z Valašska v Karlových Varech a mléko ze Stříbra v Hodoníně.

A třebas taky na dřevo dovezené z Kanady ke spálení v Evropě.
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.7.2022 07:50
No jisté je jedno, až půjde opravdu do tuhého, bude fyzikální realitě přizpůsoben systém emisních povolenek a nikoliv naopak. Takže vypuštěno bude tolik emisí kolik bude nutné a nikoliv tolik, kolik bude vydáno povolenek. Ostatně současné dění v Evropě, kdy se oživují uhelné elektrárny ve velkém a cena povolenky na to kupodivu nijak nereaguje, leccos naznačuje. Ale pokud někdo neví co s penězi nebo chce spekulovat na další růst ceny povolenek (a nechat vydělat pana Palaščáka), tak proč ne.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.7.2022 08:11 Reaguje na Emil Novák
Ono jde do tuhého už dnes. V Británii je vedro, které klimaalarmisti předpokládali až v 50. letech.
Závěry IPCC můžou být fakt chybné, to oteplování může nabrat daleko větší forsáž a těch +5,7°C do konce století (což je zcea likvidační), může nastat výrazně dříve.
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.7.2022 08:14 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět nepochopil, nevadí.
Odpovědět
TP

Tomas Peltan

31.7.2022 21:51 Reaguje na Emil Novák
Spíš jste nepochopil vy.
Odpovědět
EN

Emil Novák

31.7.2022 22:10 Reaguje na Tomas Peltan
Spíš vy dva. Do tuhého půjde až si lidé budou muset vybrat, jestli budou bez elektřiny (a tepla) nebo vypustí nějaké emise navíc. Hádejte co si vyberou. Zvlášť při vědomí, jak mizivý podíl na světových emisích Evropa má a jak malou možnost tím pádem světové klima může ovlivnit.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

30.7.2022 08:12 Reaguje na Emil Novák
Výnos z prodeje emisních povolenek je příjem státu. A ten ho u nás investuje převážně do uhelné energie.
Odpovědět
EN

Emil Novák

30.7.2022 19:31 Reaguje na Pavel Hanzl
Opět lžete, Hanzle.
Odpovědět
va

vaber

29.7.2022 08:41
kupování emisních povolenek jako kšeftování,
jasně, nikoho nezajímá ekologie, jen nový způsob jak vydělat peníze,
kam může takový svět dojít?
jen tam kam patří, na smetiště dějin téhle divné civilizace,
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.7.2022 08:21 Reaguje na vaber
Myslím, že celý ten systém emisních povolenek už od počátku nebyl určen k záchraně planety. Nýbrž že to je promyšlený způsob, jak pro někoho získat nějaké konkurenční výhody a v konečném efektu zisk.
Za ideu záchrany planety se to jen velmi šikovně schovalo.
Jako ostatně i řada dalších skvělých kšeftů kolem boje s oteplováním, které prosperují především proto (a často JENOM proto), že na to, s čím kšeftují, dává stát dotace.
Odpovědět
JH

Jan Hladil

30.7.2022 22:08
Já jen doufám, že všechny zelené tmáře, mezi které patří i autor tohoto textu Martin Mach Ondřej, jednou mrznoucí občané pošlou nějakou zelenou hranici :-) Bez uhlí, ropy, plynu a jádra se vy inteligenti průmyslová společnost jaksi žít nedá.
Odpovědět
va

vaber

31.7.2022 08:09
peněz je ve světě natisknuto dost, stačí si je jen vyzvednout
Odpovědět
JJ

Jaromír Janouch

31.7.2022 18:58
Jesltli by se všichni tito uhlíkoví géniové neměli vrátit do základní školy, poprosit paní učitelku na přírodopis aby jim znovu o tom to něco pověděla. Milí žáci. Uhlík v ovzduší je moc důležitý, neboť se jím živí rostlinky, které nám zato zase dávají kyslík. Nebude-li uhlík, nebudou rostlinky, zvířátka nebudou mít co papat a proto ani vy nebudete mít co žrá ... Jediné zvýšení uhlíku v atmosféře bylo zaznamenáno po velké erupci sopky. A víte co se stalo? Najednou jejím okolí se začalo velmi dařit rostlinám a ty vše zase urovnali. Největší škůdce je ochranář který za peníze udělá vše.
Odpovědět
MV

Milan Vítkovič

5.8.2022 13:14
Docela by mě zajímal článek, ve kterém by byly vypsané položky, co se za vybrané peníze z emisních povolenek zachránilo té přírody a klimatu.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

8.8.2022 10:24
Tohle Vám, pane Janouchu, skutečně říkali ve škole? To mě upřímně mrzí. Jsem si ale celkem jistý, že takových výjimek moc nebylo ani za totáče. A nejméně poslední tři dekády už by mělo být vyloučeno, aby jednotlivý učitel či učitelka vykládali takové nesmysly.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist