https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-na-okamzite-uspory-v-domacnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak na okamžité úspory v domácnosti?

1.4.2022 11:24 | PRAHA (Ekolist.cz)
Je nepochybné, že právě vývoz zemního plynu a ropy je hlavním zdrojem financování ruských válečných tažení a celkově hlavním motorem ekonomiky současného Ruska. V této souvislosti přinášíme soubor jednoduchých opatření, jak můžete redukovat svoji závislost na dovezených energetických surovinách, především zemním plynu z Ruska, a tím přispět ke snížení válečného financování. V druhé části článku se zaměříme i na celkové úspory energie v domácnosti.
 

Vytápění

Vytápění a výroba teplé vody představují jednoznačně nejvyšší odběry energie v našich domácnostech. Tvoří naprosto dominantní podíl energie, kterou potřebujeme pro naše každodenní pohodlí.

Jak můžete ihned snížit dodávku tepla či zemního plynu?

 • Snižte si na termostatické hlavici nastavenou teplotu o jeden až dva stupně - Snížení o 1 °C sníží náklady na vytápění přibližně o 6 %, o 2 °C sníží náklady o 10-13 % a bude tedy znamenat snížení nákladů na vytápění o řádově tisíce Kč za rok.
 • Vypněte zcela topení v místnostech, kde se nevyskytujete nebo je pouze temperujte na základní teplotu
 • Některá otopná tělesa v prádelnách, sklepích nebo chodbách je možné zcela vypnout a ušetřit nemalé náklady.
 • Nezakrývejte otopná tělesa (radiátory) nábytkem nebo oblečením: snižuje to jejich možnost předání tepla do prostoru.
 • Větrejte krátce, nevyvětrejte si teplo z místnosti. Pokud větráte delší dobu, vypněte topení.

Teplá voda

Výroba teplé vody je energeticky náročná a buď je součástí zdroje tepla (kotle) nebo se připravuje samostatně (často např. v elektrických ohřívačích vody, tzv. bojlerech). I v případě teplé vody lze nalézt několik rad, které vám pomohou okamžitě šetřit energii:

 • Nechte koupání do rybníku - krátká sprcha je 3-4x úspornější než plná vana, je potřeba podstatně méně vody a také energie na její ohřátí.
 • Pokud máte bojler (ohřívač vody), nastavte si teplotu 50-60 °C, vyšší teplota zbytečně zvyšuje spotřebu.
 • Neumývejte nádobí pod tekoucí vodou, ale v napuštěném dřezu či lavóru. Oplachovat můžete studenou vodou.

Vaření

Energii spotřebováváte i při vaření. V případě rychlovarné konvice a pečení se dnes nejčastěji jedná o elektrickou energii.

 • Pokud to lze, vařte s pokličkou – teplo zbytečně neuniká z hrnce pryč
 • Vařte v rychlovarné konvici jen tolik vody, kolik potřebujete. Pravidelně vařit mnohonásobně více vody je častým nešvarem našich domácností i velkým zdrojem možných úspor.
 • Na mnoho receptů nepotřebujete předehřívat troubu.
V lednici nic nevykoukáte. Otevřít, vyndat co potřebujete, zavřít.
V lednici nic nevykoukáte. Otevřít, vyndat co potřebujete, zavřít.
Foto | mazi_j / Flickr

Domácí spotřebiče

Domácí spotřebiče potřebují pro svůj chod elektrickou energii. Ačkoliv je Česká republika ve výrobě soběstačná, je vhodné omezit i případné zbytečné plýtvání elektrické energie. Několik tipů pro vás:

 • Vypínejte televizor a další spotřebiče, pokud je nevyužíváte.
 • Pravidelně odmrazujte chladničku a nenechávejte ji příliš dlouho otevřenou.
 • V chladničce nastavte správnou teplotu. V chladicí části stačí 6-7 °C, v mrazničce pak -18 °C. Chlazení na nižší teplotu zbytečně zvyšuje spotřebu.
 • Zhasínejte, pokud opouštíte místnost.
 • Perte s nižší teplotou vody. Dnešní čisticí prostředky jsou velmi účinné. Nejvíce energie se spotřebuje na ohřev vody. Většinu prádla vyperete na 30°C.
 • Využívejte celou kapacitu pračky (např. 5 kg) nebo při málo zaplněné pračce používejte režim poloviční náplně.
 • Nejúspornější je sušení na věšáku. Sušičku využívejte jen v případech, kdy spěcháte. Sušení je energeticky velmi náročné.
 • Vypínejte spotřebiče, které zrovna nepoužíváte. Např. modemy, routery, herní konzoli a také další spotřebiče, které jsou v pohotovostním režimu. Můžete ušetřit až 10 % nákladů na elektrickou energii.
 • Neperte s předpírkou, pokud není prádlo velmi zašpiněné.

Infografiky ke stažení

Rady a tipy pro každý den
Rady a tipy pro každý den
Zdroj | HACKS

Jak si dobře bydlet a žít, a přitom neplýtvat
Jak si dobře bydlet a žít, a přitom neplýtvat
Zdroj | HACKS


reklama

 
foto - Staša Michal
Michal Staša
Autor pracuje pro SEVEn, The Energy Efficiency Center. Je také tvůrcem webu Světloblog.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PJ

Pavel Januška

2.4.2022 08:16
Uvedená doporučení snad platí pro staré domy, ale pro moderní zateplené domy jistě nebude platit, že snížením teploty místnosti o 2 st sníží náklady na vytápění o 10%. Zkuste to spočítat při venkovní teplotě 0 st a zjistíte, že to nemá téměř vliv.
- zakrývání otopných těles nemá vliv na spotřebu tepla, pouze se sníží příkon do místnosti a tedy možná i teplota
- v moderních stavbách, zvláště superzateplených dřevostavbách, je přirozené větrání okny slabým místem. Bez větrání (a tedy ztráty tepla) si koledujeme o zdravotní problémy a o stavební závady
- jaký vliv má snižení teploty užitkové vody na spotřebu tepla? Myslíte ztráty samotného bojleru a rozvodů? To snad.
- celkově to jsou hraběcí rady a všichni se zdravým rozumem to už dávno praktikují.

Ale co dál, toto jsou jen drobné.
Odpovědět
MS

Michal Staša

4.4.2022 11:54 Reaguje na Pavel Januška
My jsme ty úspory modelovali a skutečně nám vyšlo, že snížení o 1°C vede ke snížení o 6%. V moderních domech je to o trochu méně, ve starších je to o trochu více.
Odpovědět
ZK

Zan K.

2.4.2022 09:37
Jak na okamžité úspory v domácnosti? To je zase kecání o něčem, co naši dědové věděli a praktikovali dávno. Prostě rapidně snížit své nároky na vše a místo kecání začít makat a ne kacat. To se ovšem dnešním kecálkům a modernistům jaksi nelíbí....
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

2.4.2022 11:35 Reaguje na Zan K.
Ta přestat kecat a šup šup do roboty.
Odpovědět
kk

karel krasensky

2.4.2022 13:36
A koupejte se v sobotu v dřevěných neckach nebo použijte troky v kterých se paří prase.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.4.2022 17:50
s tou sušičkou to není tak jednoznačné. kde myslíte, že se vezme skupenské teplo vody ve vlhkém prádle sušeném na sušáku v obýváku?
Odpovědět
MS

Michal Staša

4.4.2022 11:56 Reaguje na Lukas B.
to je termodynamicky mnohem složitější... už jste tady myslím na to jednou reagoval.
Odpovědět
PN

Pavlína Novinska

20.5.2022 22:28
My jsme se do toho vrhli docela po hlavě a začali jsme od rekonstrukce a výměny všech oken v našem rodinném domku. Pokračovali jsme výměnou starých kuchyňských spotřebičů za úsporné a to vše díky slevovým kuponům z https://slevovykupon.net/ za rozumný peníz :-)
Odpovědět
KN

Kristýna Novotná

7.2.2023 11:00
My se doma taky snažím ušetřit na čem se dá, takže máme všude LED žárovky, peru prádlo na noční proud, nenecháváme zapnutou televizi, když nejsme doma. Vytahujeme ze zdi spotřebiče, když je nepoužíváme a topíme dřevem v akumulačních kamnech Norsk Kleber, které manžel objednal z https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ a to je největší úspora. Jednak je dřevo levné, protože si pro něj jezdíme sami do lesa, a pak v akumulačních kamnech vydrží dlouho hořet a ještě několik hodin po dohoření ohně z kamen sálá teplo, takže nemusíme topit tak dlouho.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

19.2.2023 19:47
Taky jsme hodně řešili kde všude by se dalo ušetřit. V našem případě byly asi největší problém okna. Máme sice plastová, ale už jsou starší a bohužel tak dobře netěsní. Rozhodli jsme se tedy pustit do opravy oken. Pozvali jsme si na to https://www.spravaoken.cz/opravy-oken-a-dveri-a-vymena-tesneni/ a ti se nám postarali jak o výměnu těsnění, tak i o seřízení oken.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

22.8.2023 23:34
Já jsem se snažila ušetřit na vytápění, ale zase jsem začala mít problém s plísní na zdi. Tak jsem se nedávno rozhodla vyzkoušet protiplísňové přípravky z internetových stránek https://www.obnova.cz/protiplisnove-pripravky/, které mi pomohly vyřešit neustále se objevující plíseň na zdi v mém obývacím pokoji. Tyhle přípravky byly účinné v boji proti plísni a já nad ní konečně zvítězila.
Odpovědět
KM

Karla Majerová

18.10.2023 13:03
Tak na okamžité úspory v domácnosti mám jeden osvědčený tip. Nedávno jsem si pořídila na internetových stránkách https://www.zebra-shop.cz/rolety-den-a-noc/ rolety den a noc v systému MINI a musím říct, že to byla skvělá investice. Nejenže mi v těchto chladnějších měsících pomáhají udržet teplo doma, a tím šetřím za vytápění, ale taky můj byt teď vypadá o sto procent lépe.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist