https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-odmrazit-mrazak-a-kdy-je-ta-spravna-chvile
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně odmrazit mrazák? A kdy je ta správná chvíle?

19.10.2012 03:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tady výmluvy nepomohou...
Tady výmluvy nepomohou...
Dvířka mrazáku zarostlá do krusty ledu jsou znamením, že jsme něco zanedbali. Pokud nemáte mrazák se systémem defrost, pak musíte na odmrazování myslet sami. Jednak na tom něco málo ušetříte na spotřebě elektrické energie, jednak budete moct udělat probírku toho, co v mrazáku či lednici vlastně skladujete za poklady.
 
Asi jen málokdo se těší na ten okamžik, kdy bude nezbytné lednici či mrazák odmrazit. Zcela zásadní je proto otázka, jak často tu věc odmrazovat. Odborníci se shodnou, že mrazák je potřeba odmrazit alespoň jednou ročně. Respektive vždy, když tloušťka ledu dosáhne cca 4 milimetrů.

Může se stát, že ve vašem mrazáku se námraza tvoří značně nerovnoměrně. Zatímco některé chladící části jsou zcela holé, na jiných je krusta silná víc jak dva centimetry. Jste pak v pokušení spíš hledět na ty části, kde námraza není, a utěšovat se, že to ještě není tak špatné. Jaksi podvědomě cítíme, že správná chvíle na odmrazování té věci není nikdy.

Jasným signálem, který už nelze ignorovat, je, když nejdou otevřít dvířka, když se šuplík z mrazáku musí vytrhnout silou nebo když námraza pohltila uskladněné potraviny. Řekněme si tedy, jak si s odmrazením poradit co nejelegantněji.

Jestli je to ve vašich možnostech, naplánujte si tuto kratochvíli na nějaké chladné období, ideálně na zimu. Zmrzlé potraviny můžete z mrazáku přeložit do koše na prádlo, škopku, hrnce nebo třeba jen do nákupní tašky a dát na balkon, za okno či na zápraží. Je-li mráz, potraviny vydrží.

Zelenina do polévky je v horním šuplíku. Vysekejte si ji
Zelenina do polévky je v horním šuplíku. Vysekejte si ji

Můžete se stát, že se do práce budete muset dát v létě. Pak je dobré dát zmrzlé potraviny někam do chladna nebo jim alespoň zajistit izolaci od tepla, aby zbytečně nepovolily. Osvědčilo se přeložit obsah mrazáku do koše na prádlo, zabalit do utěrek a dát do peřin. Tip: Dbejte na to, aby na vzniklé hromadě peřin nezačaly rajtovat děti.

Některé mrazničky mají funkci rychlého zmrazení. Můžete ji spustit asi dvanáct hodin před rozmrazováním – zmrzlé potraviny tím získají větší zásobu chladu a lépe přečkají, než budete s mrazákem hotovi.

Kladivo ne

Jaký je správný postup odmrazování? Hned na začátku je dobré přístroj vypojit ze zásuvky – nemá smysl, aby mrazák běžel, zatímco jej budete odmrazovat.

Všechny šuplíky musí z mrazáku ven. Je dobré nechat otevřená dvířka, aby dovnitř proudil teplý vzduch z místnosti. Vzduchu můžeme pomoci stojanovým větrákem. Jestli pomýšlíte na to dát dovnitř zapnutý fén, tak nejprve domyslete, co může udělat voda ve spojení se zapnutým elektrickým spotřebičem. Proud horkého vzduchu nasměrovaný do jednoho místa může také poškodit plasty a izolaci. Takže tolik zase nespěchejte.

Dobrým urychlovačem je horká voda nalitá do vhodných nádob a vložená do mrazáku. Nádobu dejte na podložku, aby se od horkého dna nepoškodil plast a izolace přístroje.

Panuje trochu nejistota v tom, nakolik je vhodné proces urychlit mechanicky. Někteří odborníci od toho odrazují s tím, že při použití síly může dojít k nechtěnému poškození chladícího soustrojí. Jiní odborníci si myslí, že jemným použití například škrabky na těsto nelze přístroj poškodit. Každopádně na brutální přístup typu kladivo nebo majzlík zapomeňte.

Určitě neuškodí, když čas od času z mrazáku odeberete odpadaný led a setřete vodu. Na to, že z mrazáku bude odtékat voda, je potřeba myslet dopředu a dát pod přístroj hadr. Některé mrazáky jsou vybaveny jakousi odtokovou hubičkou, kterou lze svést vodu do přistavené nádoby. Ne vždy ale hubička funguje stoprocentně, takže hadr si připravte určitě.

Dříve nebo později všechen led povolí a odteče. To je ideální okamžik vnitřek mrazáku omýt a očistit. Nezapomeňte vnitřek důkladně vytřít do sucha. Nyní je na čase vrátit zpět šuplata s potravinami. Než to uděláte, udělejte si probírku jejich obsahu, zejména spodních vrstev. Dost možná tam naleznete potraviny, o kterých ani nevíte, že je ještě máte, a u kterých už možná nenajdete odvahu je pro jejich odhadované stáří sníst. Praktický tip: piště si na potraviny datum vložení do mrazáku. V budoucnu vám to usnadní rozhodování, zda je kuřecí plátek letošní, loňský nebo zda je v mrazáku už od nepaměti.

Odmrazování můžete urychlit tím, že do prostoru mrazáku vložíte nádobu s horkou vodou.
Odmrazování můžete urychlit tím, že do prostoru mrazáku vložíte nádobu s horkou vodou.

Domácí měření

Odborníci uvádí, že se uvádí, že námraza nad 3 mm zvyšuje spotřebu energie o 30 %. Nepodařilo se mi vypátrat zdroj informace, ani konkrétní studii. Můj vlastní experiment s vlastní lednicí s mrazákem ukazuje, že spotřeba přístroje po odmrazení klesla, ale úspora ve spotřebě energie nebyla závratná. Wattmetr mi poskytl údaj o ceně spotřebované energie za rok. Pokud by moje lednice jela rok obalená ledem, pak by mne energie na její provoz stála 823 Kč. Pokud by lednice jela celý rok odmrazená, pak by její provoz vyšel na 793 Kč.

Měření jsem provedl za zcela nelaboratorních podmínek ve své domácnosti. Použil jsem běžně dostupný wattmetr, kterým jsem po dobu jednoho měsíce měřil spotřebu přístroje, a to před a po rozmrazení. Měření po odmrazení jsem zahájil až druhý den, abych eliminoval náběh spotřebiče do normálního provozu. Lednice se používala běžným způsobem, její nastavení nebylo měněno, teplota v kuchyni byla stejná.

Jak používat lednici a mrazák?

Uvnitř mrazáku světlou budoucnost nevykoukáte. Mrazák otevřete, vyndejte, co potřebujete, a přístroj zase zavřete. Čím déle budou dvířka otevřená, tím více chladu vyvane a dovnitř vnikne více teplého a vlhkého vzduchu. Pak se rychleji tvoří námraza, což nechceme.

Nedávejte do lednice teplé pokrmy, nechte je nejprve vychladnout.

V lednici nic nevykoukáte. Otevřít, vyndat, co potřebujete, a rychle zavřít.
V lednici nic nevykoukáte. Otevřít, vyndat, co potřebujete, a rychle zavřít.
Foto | mazi_j / Flickr

Udržujte lednici plnou. Nemáte-li zrovna dostatek potravin, které byste v ní měli, dejte do přístroje uzavřené plastové krabice. Při otvírání dvířek se díky nim nevyvětrá tolik chladného vzduchu. Lednici ale nepřeplňujte, musí v ní zůstat dostatek prostoru, aby se chladný vzduch dostal všude.

Zkontrolujte čas od času, v jakém stavu je těsnění dvířek a udržujte těsnění čisté. Prasklé těsnění opravte nebo raději vyměňte.

Postavit mrazák vedle sporáku nebo topení není dobrý nápad. Myslete i na to, zda na lednici v létě nebude pražit slunce. Za přístrojem nechte dostatek prostoru, aby se dostal vzduch k výměníku. A někdy i vy s vysavačem, abyste z něho odsáli prach.

Příště si kupte lednici/mrazák defrost. Mají sice o něco vyšší spotřebu než srovnatelné spotřebiče nedefrost, uživatelsky a nakonec i energeticky se vyplatí. Nemusíte je odmrazovat a nehrozí, že by se kvůli tlusté vrstvě ledu zvýšila spotřeba. Lednice defrost mohou být trochu hlučnější, proto na energetickém štítku hledejte i údaj o hlučnosti.

Výhoda spotřebičů bez defrostu je, že odmrazování vás alespoň čas od času přinutí udělat probírku.

Reklamní sdělení:

Pokud odmrazujete často, je možná čas zvážit koupi nové chladničky. Dobré rady, jak vybrat ledničku, si můžete přečíst na CoVybrat.cz

Líbí se Vám článek? Přispějete na další?

       

reklama

 
Další informace |
Za důležité informace děkuji Juraji Krivošíkovi ze SEVEn, Martinovi Sailerovi z CECED, Milanovi Landovi z Electroluxu a Evě Kučmášové z Whirlpoolu.
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KS

Karel Sedláček

23.6.2017 22:24
Dobrý večer, možná trochu zvláštní dotaz, ale... Mám doma tuto lednici: https://vas-pomocnik.cz/lednice/whirlpool-art-9811a-sf-recenze/ a ta by se měla odmrazovat sama. Dlouho to také dělala, ale před týdnem systém přestal fungovat. Nemáte nápad, čím by to mohlo být? Popřípadě, jak to doma opravit? Díky :-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist