https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pet-tipu-jak-pripravit-topeni-na-zimu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pět tipů, jak připravit topení na zimu

6.9.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nenechte se v zimě zaskočit nefunkčním kotlem. Nechte si ho prohlédnout ještě před topnou sezonou.
Nenechte se v zimě zaskočit nefunkčním kotlem. Nechte si ho prohlédnout ještě před topnou sezonou.
Foto | Jessica W / Flickr
Letní pařáky pominuly a chladnější počasí dává tušit, že se blíží topná sezóna. A je načase provést údržbu topného systému a připravit se na zimu. Konec konců, dobře fungující a vyladěný topný systém vám může ušetřit peníze za vytápění. Na co tedy při údržbě topení nezapomenout?
 

Zkontrolujte stav kotle

Ať již topíte plynem či tuhými palivy, před topnou sezónou byste měli pečlivě zkontrolovat kotel. Pozornost věnujte jak kotli samotnému, tak i odvodu spalin a případně bezchybné funkci přikládacího mechanismu. Hlavně v případě plynových kotlů platí, že by je měl každoročně zkontrolovat autorizovaný servis. „Moderní kondenzační kotle jsou velmi úsporná, ale poměrně složitá technická zařízení. Každý rok by je proto měl prohlédnout revizní technik, který mimo jiné zkontroluje stav hořáku, výměníku, těsnost spalovací komory a odvodu spalin a provede správné seřízení kotle podle požadavků výrobce. Díky kontrole odborníka získáte jistotu, že kotel bude v zimě pracovat úsporně a bezpečně. Zároveň tím výrazně prodloužíte jeho životnost,“ říká Roman Švantner ze společnosti ENBRA, která se prodejem i servisem otopné techniky zabývá.

Máte kotel na tuhá paliva? Pozor na komín

Pokud topíte tuhými palivy, měli byste věnovat velkou pozornost nejen samotnému kotli, ale také stavu komínu. Zanesený komín totiž může být příčinou nebezpečného požáru, při němž se v komínovém systému vznítí nános tuhých zbytků spalin. Teplota ohně při požáru spalin v komíně může dosáhnout až 1200 °C a velmi často při této nehodě dochází ke zničení krovů a střechy domu. Prevencí toho je dbát na dobrý technický stav celého komínového systému a pravidelné kontroly kvalifikovaným kominíkem. Ten zanesený komín také vyčistí a doporučí případné opravy.

Odvzdušněte si

Zatímco kotlům lidé obvykle věnují odpovídající péči, radiátory naopak často zanedbávají. Před začátkem topné sezóny je přitom ideální doba na jejich údržbu. Pečlivě je proto prohlédněte a ošetřete případná místa drobné koroze. Zkontrolujte také, že ventily nezarostly a případně vadné kusy vyměňte. Těsně před začátkem topné sezóny všechny radiátory odvzdušněte. I radiátory mohou přispět k úsporám za topení. Na stěnu za nimi instalujte reflexní folii, která bude teplo lépe odrážet do místnosti, a pokud je to možné, zvažte jejich nátěr tmavou barvou. Máte-li v domě či bytě staré radiátory, můžete zvážit investici do nových, které pracují s nižší teplotou otopné vody.

Příliš staré plynové spotřebiče – černá díra na peníze

Nezapomeňte odvzdušnit radiátory.
Nezapomeňte odvzdušnit radiátory.
Foto | k_lis / Flickr

Vývoj kotlů a plynových ohřívačů vody jde stále kupředu. Například ještě před pár lety téměř neznámé kondenzační kotle jsou nyní běžné a představují nejúspornější variantu plynového vytápění. „Modernizací topení v domě samozřejmě hodně ušetříte na samotném provozu. Například kondenzační kotel je oproti běžnému staršímu plynovému kotli úspornější až o 40 %, a ročně tak může běžné domácnosti ušetřit částky za topení v řádu tisíců korun. Staré plynové ohřívače vody navíc bývají i nebezpečné a mohou být příčinou otravy oxidem uhelnatým,“ popisuje výhody moderních plynových spotřebičů Roman Švantner.

Termostaty už umí být chytré

Velký potenciál úspor skýtá také kvalitní regulace otopného systému. Právě nyní je proto vhodný čas na její modernizaci. Starý termostat můžete vyměnit za moderní řídicí jednotku, která vám umožní nastavit stálou a příjemnou denní i noční teplotu. Úsporu energií zajistí také ekvitermní regulace, tedy řízení otopné soustavy na základě vnější teploty vzduchu. K pohodlí obyvatel domu pak přispěje možnost ovládání kotle přes mobilní telefon či internet. Na dálku si tím zajistíte optimální teplotu v domácnosti například před příjezdem z práce.



reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen plynu serveru Sfinance.cz
Liliana Geisselreiterová, red
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

24.5.2020 06:17
My topíme dřevem, takže v létě chystáme dřevo na další topnou sezónu a necháváme vyčistit komín od kominíka, aby byl čistý. Přípravu na topnou sezónu nechci podcenit. Je lepší být dobře připravený, než pak v zimě řešit nějaký problém. Komín jsme si koupili z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy a ani jsem do té doby nevěděl jaké různé nerezové komíny se prodávají.
Odpovědět
IN

Ivan Navrátil

14.5.2021 09:14
Já jsem docela rád, že máme kotel na topné pelety. Takže přes léto objednám z www.pelety-premium.cz/topne-pelety-2/ paletu pelet a nic neřeším. Už mě na staré kolena přestalo bavit to, že jsem musel řezat a štípat dříví. Pak to nosit do sklepa. Prostě člověk se sedmkrát zpotí, než se jednou ohřeje, jak to říkával můj táta. :)
Odpovědět
HZ

Hana Zelená

23.10.2021 13:53
Co se týká toho odvzdušňování radiátorů, tak to v bytových domech většinou probíhá společně s ostatními sousedy v jeden den. Proces odvzdušňování pak spočítá v otevření ventilu a vypuštění vzduchu. Pod ventil je ale důležité předem umístit hadr, nebo nádobu, kam by mohla voda odtékat. Každý by si také měl dát pozor na to, zda se v domě již topí, nebo ne. Pokud ano, tak je nutné počítat s tím, že pára, která bude unikat, bude velmi horká. Více se k tomuto tématu dá dočíst třeba v tomto článku: https://www.mambyt.cz/aktualni/je-vas-byt-pripraveny-na-zimu/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist