https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sousede-nesazejte-u-plotu-ty-tuje-mam-pro-to-rozumny-duvod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sousede, nesázejte u plotu ty túje, mám pro to rozumný důvod

22.11.2013 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Sousede, ty stromky si vysaď tři metry od našeho plotu!
Sousede, ty stromky si vysaď tři metry od našeho plotu!
Je to vcelku častá příčina sousedských sporů. Pan Nývlt se rozhodne vysázet si na svém pozemku hned u hranice s pozemkem pana Nováka túje (nebo jakékoliv jiné stromy). Jenže pan Novák z toho má radost jen pramalou. Až dosud se proti vysázení mohl bránit jen těžko. Od ledna může po panu Nývltovi chtít, aby stromy nesázel, protože pro to má rozumný důvod, případně aby stromy sázel až od určité vzdálenosti. Nový občanský zákoník přináší některé novinky, které mohou pomoci těm, kdo se nechtějí dívat, jak sousedův strom prorůstá plotem a kořeny boří dům.
 

Nový občanský zákoník začne platit od ledna 2014 a do řady oblastí lidského počínání přinese nové věci, termíny a pravidla. Týká se to i sousedského soužití. Zatímco starý občanský zákoník nijak neošetřoval to, jak blízko společné hranici lze sázet stromy, nový se této záležitosti věnuje.

Paragraf 1017: Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m.

Pan Novák a pan Nývlt se samozřejmě mohou dohodnout na tom, že vysadit túje hned u plotu je skvělý nápad. Občanský zákoník tomu nijak nebrání. Pokud se ale pan Novák a pan Nývlt nedohodnou, měl by pan Nývlt respektovat uvedené vzdálenosti.

Občanský zákoník pak panu Novákovi dává i možnost žádat pana Nývlta, aby pokácel už vzrostlý strom. Pan Novák k tomu musí mít ale rozumný důvod. Asi jste si všimli, že se nám tu již několikrát objevil rozumný důvod. Co to je? Samotný občanský zákoník rozumný důvod nijak blíž neurčuje. Problém je, že posoudit rozumnost důvodu je při sousedských sporech dost komplikované, protože jde často i o silné emoce.

Sousede, bylo rozumné sázet strom tak blízko plotu?
Sousede, bylo rozumné sázet strom tak blízko plotu?

Podívejme se alespoň, co si pod tím představují autoři nového zákoníku. Jako příklad rozumného důvodu pro pokácení stromu nebo jeho nevysazování je v důvodové zprávě uvedena tato situace: „Z pohledu vlastníka zemědělského pozemku se jako rozumný důvod dá chápat obava, že vysazené stromy ohrozí v budoucnu podstatnou měrou podzemní vláhu i pod zemědělským pozemkem nebo že ho v budoucnu zastíní. Stejně tak bude mít např. vlastník pozemku s domem nedaleko hraniční čáry rozumný důvod bránit se, zasadí-li soused při hraniční čáře např. mladý exemplář jírovce maďalu, protože kořeny vzrostlého jedince tohoto druhu mohou dům vážně poškodit.“

Paragraf 1017 zmiňuje i místní zvyklosti. Ani ty nejsou přesně vymezené. „Jako místní zvyklost jistě nebude posuzován místní výskyt určité skutečnosti. To, že jeden obyvatel vesnice má strom umístěn v určité vzdálenosti od hranice pozemku, v žádném případě nic nevypovídá o tom, že by ve vesnici byla zavedena určitá zvyklost,“ komentuje to Robert Schuster z ministerstva spravedlnosti.

„O zvyklosti bude možné hovořit až v okamžiku, kdy takto bude postupovat větší počet vlastníků - ať už v současné době, nebo v minulosti, neboť i historická praxe, která se osvědčila, může vypovídat o existující zvyklosti v současnosti,“ vysvětluje dále Schuster. Jestli je v konkrétní obci zavedena nějaká praxe, bude muset prokázat ten, kdo má zájem na zachování stromu (v případě návrhu souseda k jeho pokácení), respektive ten, kdo chce strom zasadit v určité vzdálenosti, která je kratší než požadavek paragrafu.


A co když se sousedé neshodnou a vznikne mezi nimi spor? Pak se musí obrátit na okresní soud, který jejich při rozhodne. Soud také v konkrétních případech bude posuzovat, zda daný důvod je „rozumný“. Vždy by soud měl vycházet z konkrétní situace: druh stromu, rozmístění staveb na pozemku, množství dalších stromů nacházejících se na pozemku, účel staveb, z něhož plynou potřeby vlastníka pozemku, apod.. „Přesná definice pojmu není možná, neboť by bránila spravedlivému rozložení práv a povinností osob, k němuž je právě v oblasti sousedských vztahů nutno vzít v potaz okolnosti konkrétního případu,“ říká Schuster.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Josef Vítek

8.10.2016 09:09
Dobrý den
Chtěl bych Vás požádat o radu .Článek o thujích který jste tu uveřejnili je schodný s mým případem.Snažil jsem se se sousedkou dohodnou mimosoudně ale ona mi sdělila jako rozumný důvod o kterých v článku hovoříte že nebude kvůli mým thůjím na své zahradě jako v kleci.Samozdřejmě by mi to písemně nedala ale jinak se pořád ohání zákonem.Nechala si vypracovat odborný posudek kde je podle paragrafu 1017 uvedena povolená vzdálenost od sousedova plotu 3 metry .V odborném posudku je zmíněno také stínění thujemi které se ale většinou týká případů zemědělských pozemku ale ona má na celé zahradě pouze trávu .Thuje by nestínili ani jejímu domu protože byli vysázeny asi 15 metrů za domem takže by ničemu nestínili.Thuje jsem měl v plánu nechat růst maximálně 2m výšky a 60cm šířky ale to ji nezajímá.Chtěl bych se Vás proto zeptat pokud by tato naše pře došla až k soudu kolik metrů by mi soud dovolil thuje mít od pozemku sousedky .Podotýkám že na pozemku sousedky kromě pár ovocných stromů není vůbec nic a dokonce v té části zahrady ani netráví svůj volný čas.V místě kde žiji je šíře každého pozemku 18 metrů a z těch 18 metrů bych měl ještě kvůli paragrafu 1017 uzmout 3 metry z šíře pozemku.Předem děkuji za radu i odpověd.
S pozdravem Josef Vítek
Odpovědět
PJ

Pawell Jer

24.8.2022 20:41 Reaguje na Josef Vítek
Sousedka má jistě svou pravdu a argument, že "tam má stejně jenom trávu" - není relevantní. I tráva potřebuje ke své zdárné vegetaci osvit. Při projednávání sporu u soudu (mělo-li by k němu snad dojít) - bude spíše záležet i na dalších okolnostech - orientace pozemku sousedky z hlediska svět. stran, kdo je vlastníkem oplocení apod. Zákon ale jednoznačně uvádí, že stromy dorůstající nad určitou výšku musí být minimálně 3 metry od hranice pozemku. Túje (podle druhů) dorůstají i 20m výšky, někdy i více. Netuším - proč trváte na tújích u plotu, resp. na stromech jako takových, když chcete výšku 2m. To mi rozum nějak nebere. Zákon hovoří o stromech, tzn. dřevinách s kmenem a větvemi. Proč nezasadíte nějakou jinou dřevinu, třeba keř? I v tomto případě, a zejména jedná-li se o plot sousedky - budete muset dbát na to, aby i keř byl zasazen a zastřihován tak, aby do plotu nezasahoval, respektive, aby nebyla dotčen přístup k plotu i ze strany Vašeho pozemku za účelem provádění údržby, resp. obnovování takového oplocení, Obvykle 30-50 cm postačí.
Obecně - je nanejvýš žádoucí udržovat přiměřené sousedské vztahy, které tkví zejména v respektování práv sousedů. Ať už jde o dům, kde bydlíte, nebo se tam jezdíte jen rekreovat. Je důležité, abyste se tam rád vracel a mohl se sousedy zdravit s úsměvem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist