https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-topit-v-kotli-na-tuha-paliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně topit v kotli na tuhá paliva?

14.2.2014 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tímhle rozhodně netopte, radí Smokenam Jiří Horák.
Tímhle rozhodně netopte, radí Smokenam Jiří Horák.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobře spálené uhlí je z pohledu emisí škodlivin lepší než špatně spálené dřevo. Velmi špatné je kotel na noc naložit a zavřít přívod vzduchu. Ono to sice vydrží až do rána, ale zamoříte tím široké okolí produkty nedokonalého spalování jako je oxid uhelnatý nebo polycyklické aromatické uhlovodíky. Lepší je přikládat častěji. Nebo si pořídit moderní kotel, radí odborník Jiří Horák.
 

Ve starém kotli se dá topit buď zcela špatně, nebo trochu lépe: tak, aby se z komínu kouřilo méně. „Vždycky záleží na tom, v čem topíme a jestli do kotle dáváme správné palivo. Záleží také na tom, jestli obsluha kotle umí topit a v neposlední řadě také jestli se o kotel někdo stará, udržuje ho a čistí,“ říká vedoucí zkušebny malých spalovacích zařízení z Výzkumného energetického centra Jiří Horák, který se jako Smokeman snaží zlepšit kvalitu ovzduší v obcích.

Ale i když se budete snažit sebevíc, staré kotle budou ovzduší znečišťovat vždy řádově víc než moderní kotle. „Starý kotel ročně vypustí do ovzduší přibližně 50 až 300 kg prachu. Nové kotle jsou podstatně kvalitnější a pokud jsou správně provozovány, pak za rok do vzduchu vypustí méně než 15 kg prachu,“ říká Jiří Horák.

Důležité je topit v kotli vhodným a kvalitním palivem. Mokré dřevo je nevhodné jak pro staré, tak pro nové kotle. Voda totiž nehoří.
Důležité je topit v kotli vhodným a kvalitním palivem. Mokré dřevo je nevhodné jak pro staré, tak pro nové kotle. Voda totiž nehoří.

Moderní kotle, ať už na uhlí či dřevěné peletky, mají buď automatické plnění a samy si dávkují palivo podle potřeby, nebo jde o tzv. zplyňovací kotle. Nevýhoda je, že se do nich musí přikládat ručně. Výhoda je, že v kotli dochází ke zplyňování paliva a následnému spalování plynu, což je z pohledu kvality spalování velmi příznivé.

„Důležité je topit v kotli vhodným a kvalitním palivem. Mokré dřevo je nevhodné jak pro staré, tak pro nové kotle. Voda totiž nehoří a pokud přiložíte mokré palivo do kotle, nejdříve se v kotli usuší a až potom začne hořet. Vysušení spotřebuje energii z ohniště, takže teplota ve spalovací komoře se sníží, naopak se zvýší množství škodlivin, které vznikají při nedokonalém spalování,“ říká Jiří Horák. Proto doporučuje dřevo nechat venku alespoň jeden rok proschnout. „Sušší dřevo má větší výhřevnost a lépe hoří,“ říká Horák. Je-li kotel na uhlí, je potřeba v něm topit tříděným uhlím, a nespalovat uhlí se zvýšeným podílem prachu, uhelné kaly nebo dokonce různé odpady. Ony sice shoří a zahřejí, ale také hodně kouří a páchnou.

Nezbytná je údržba kotle a komínu. Saze usazené na výměníku fungují jako izolace a brání předávání tepla. Kotel zanesený popílkem má nižší účinnost. Komín je nutné čistit, zejména kvůli bezpečnosti, protože u znečištěného komínu hrozí zahoření sazí.

Nejefektivnější provoz je, když kotel využívá svůj plný výkon. Na to je důležité myslet zejména když pořizujete nový kotel. Nemá smysl si pořídit kotel výkonnější než potřebujete (abyste měli „rezervu“), protože ho nedokážete využít hospodárně, budete mít nižší účinnost a větší emise.

Desatero správného topiče dle Smokemana Jiřího Horáka:

1. nebuď lhostejný k sobě ani k svému okolí, zajímej se o to, co jde z tvého komína

2. suš dřevo minimálně jeden až dva roky - více se ohřeješ a bude z toho méně kouře

3. nespaluj odpadky

4. nastav regulační klapky tak, aby vzduch mohl k palivu, oheň nedus

5. přikládej častěji menší dávku paliva než jednu velkou dávku za dlouhý čas (neplatí pro automaty a zplyňovací kotle)

6. pravidelně čisti kotel a komín

7. dle svých možností používej moderní kotel či kamna

8. udržuj teplotu spalin za kotlem mezi 150 až 250 °C

9. nevyhazuj teplo oknem, nepřetápěj a top jen tam, kde potřebuješ

10. top tak, jak chceš, aby topil tvůj soused

Více informací o Smokemanovi.


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JB

Jan Bratan

15.5.2018 15:40
Je nějaký rozdíl jak hoří kachlová kamna nebo klasický komín? Nevyznám se v tom moc a proto bych potřeboval poradit - narazil jsem na jeden z eshopů kde mají celkem v pohodě výběr ale fakt bych potřeboval radu profesionála. Možná znáte nějaký jiný obchod, ale nejdřív se zeptám na tenhle a jestli s nim nemáte zkušenosti - https://www.levnekrby.cz/ - mám jít teda do kachlových nebo do klasiky?
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

23.4.2020 21:24
My topíme v krbových kamnech, na která máme napojenou komínovou sestavu, kterou jsem objednal z https://www.poctivy-komin.cz/ . Máme za sebou první zimu a komín je krásně čistý, takže jsme topili nejspíš správně. V domě jsme měli doma krásné teplo a jelikož nebyla tak tuhá zima, tak jsme ani nespálili moc dřeva.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

28.2.2022 13:55
Z vlastní zkušenosti můžu říct, že hodně důležitá je i kvalita dřeva, kterým topíte. My na tuhá paliva přešli minulý rok, konkrétně máme krbová kamna z https://www.naradinazahradu.cz/kamna-a-krby/ a bohužel jak je dřevo i jen trošičku navlhlé, tak je to celé špatně. Chce to pořádně vysušené dřevo, ideálně i dobře skladované.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist