https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-si-nastavit-topeni-kdyz-jedete-v-zime-na-dovolenou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak si nastavit topení, když jedete v zimě na dovolenou?

7.12.2012 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jedete v zimě na týden pryč? Přenastavte si termostat. Nemusíte přeci vytápět prázdný byt.
Jedete v zimě na týden pryč? Přenastavte si termostat. Nemusíte přeci vytápět prázdný byt.
Foto | Squiggle / Flickr
Možná už víte, kam pojedete oslavit vánoční svátky a už i chystáte lyže na lednovou lyžovačku s celou rodinou. Máme pro vás tip, jak trochu ušetřit. Pokud u vás doma nikdo nezůstane, přenastavte si termostat. Nemusíte přeci topit v prázdném bytě.
 

Ale nežeňte to hned do krajnosti. Zcela vypnout topení není dobrý nápad. Jednak se to nebude líbit vašim kytkám, jednak hrozí, že vám při velkých mrazech zamrzne voda v potrubí. Vzniklé škody by pak byly násobně větší, než kolik byste ušetřili za topení.

Obecně platná rada, jakou teplotu doma nastavit, není. Hodně totiž záleží na tom, o jaký dům se jedná, jaký topný systém v něm je instalovaný a v neposlední řadě také na jak dlouho odjíždíte.

Základní poučka říká, že snížením teploty o 1 °C snížíme spotřebu tepla o 6 %. Další doporučení pak vyplývají z toho, jaký dům obýváte. Vezměme to popořádku.

Běžný nový dům postavený podle platné normy. V dnešní době to znamená zpravidla jednovrstvou konstrukci z dutých cihel či pórobetonu a okna s izolačním dvojsklem. Takový dům má únik tepla znatelně vyšší a využitelná akumulační schopnost domu je menší. Pokud topíte plynem, můžete maximalizovat úsporu nastavením termostatu na nižší teplotu – řekněme na 5 °C.

U vytápění na elektřinu je dobré myslet na strýčka příhodu a počítat s tím, že dojde k výpadku energie. Zatímco dodávky plynu jsou vcelku bezpečné, u elektrické energie může počasí udělat své: dráhy zpřetrhané tíhou námrazy či stromy padlými pod vahou právě napadlého sněhu. Pro tyto eventuality je dobré nechat nastavenou trochu vyšší teplotu, aby v případě výpadku byt nevymrzl.

Ale i zde se dá něco vymyslet: můžete rozdělit dům nebo byt na „teplotní zóny“. Pokojový termostat nastavte třeba na 10 °C. V místnostech, kde není žádné vodovodní potrubí, nastavte na termostatických hlavicích na topných tělesech nejnižší možnou teplotu. V místnostech, kde kde hrozí zamrznutí vody, nechte nastavenou běžnou teplotu.

V místnostech, kde nehrozí, že zamrzne vodovodní potrubí, můžete na topení nastavit co nejnižší možnou teplotu.
V místnostech, kde nehrozí, že zamrzne vodovodní potrubí, můžete na topení nastavit co nejnižší možnou teplotu.
Foto | k_lis / Flickr

Mějte na paměti, že bez elektřiny se obejdou jen některé plynové spotřebiče, například tzv. vafky. Ale například plynový kotel potřebuje elektřinu kvůli oběhovému čerpadlu.

Starý dům z plných cihel bez zateplení. Zde můžete dosáhnout snížením teploty největších úspor. Pokud topíte plynem, platí zásady uvedené výše. V takovýchto domech se ale zpravidla topí tuhými palivy v kotli, který vyžaduje každodenní obsluhu. Zde je asi nejlepší rozdělit dům na zóny a vyhřívat jen místa, kde hrozí zamrznutí vody (nejlépe nějakým druhem sálavého vytápění (koupelnový infrazářič s termostatem nebo infralampa).

Starý dům z plných cihel s vnějším zateplením a novými nebo renovovanými okny. Ten se co do potřeby tepla podobá běžnému novému domu, má ale díky vnějšímu zateplení vysokou využitelnou akumulační schopnost, takže je zde vysoká pravděpodobnost, že vydrží bez topení znatelně déle.

Pasivní dům s nízkou tepelně-akumulační schopností (např. dřevostavba). Obecně platí, že u pasivních domů je spotřeba energie na vytápění velmi malá. A proto nijak zvlášť nezáleží na tom, co uděláte, žádné velké peníze vám to stejně neušetří. Pokud je dům vytápěn elektřinou (to je častý případ), nebo plynem, pak prostě nastavte termostat na nižší teplotu, řekněme 10 °C, a dál si s tím nelámejte hlavu. Pokud máte lokální způsob vytápění (třeba krbovou vložku na dřevo nebo kamna na peletky), pak použijte nějaké bezpečné elektrické topidlo jako jsou např. sálavé topné panely nebo přímotopné konvektory (které většinou stejně máte). Pokud dojde k výpadku elektřiny na jeden den, tak to dům přežije bez problémů. Pokud by došlo k několikadennímu výpadku, mohly by problémy nastat.

Pasivní dům s masivními stěnami a vnější tepelnou izolací. Tyto stavby mají obrovskou tepelnou kapacitu a tudíž vychládají jen pomalu. Pokud odjíždíte na dobu několika dnů, tak je možné topení prostě vypnout. Takovýto dům navíc dokáže dobře využívat tepelné zisky ze slunečního záření. Když na dům i při velkých mrazech svítí slunce, dokáží tyto tepelné zisky dům udržet na přijatelné teplotě. Pro nastavení termostatu platí zhruba totéž, co v předchozím případě.

Podívejme se na téma ještě z jiného pohledu, totiž podle toho, čím topíte.

Před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou okna dobře zavřená.
Před odjezdem nezapomeňte zkontrolovat, zda jsou okna dobře zavřená.

Elektřina – je to ideální zdroj z hlediska flexibility použití a možností regulace. Je k dispozici všude. Nevýhodou je vysoká cena (zvláště pokud nemáme nějaký levnější tarif. Určité (poměrně malé) riziko je výpadek proudu při nějaké vichřici, stromech padajících pod tíhou sněhu nebo rozsáhlé námraze. Elektřinu asi nejlépe využijete při selektivní ochraně proti zamrznutí vody. Dá se použít výše zmíněný koupelnový infrazářič nebo infralampa.

Elegantní způsob, jak zabránit zamrznutí vody, je položit souběžně s vodovodní trubkou topný kabel; zpravidla se to ale dá použít jen tam, kde je potrubí vedeno v kanálech nebo pokud na topné kabely myslíme při samotné stavbě nebo při rekonstrukci rozvodu vody.

Tam, kde je takzvaná cirkulace teplé vody, je možné ji využít k ochraně nejen teplovodního rozvodu, ale i potrubí se studenou vodou, pokud je vedeno ve stěně v blízkosti rozvodu teplé vody. Je ale třeba ověřit, zda to opravdu ochrání všechna místa v rozvodu vody. Ideálně podle plánku rozvodů vody. Předpokladem ovšem je, že ohřívač vody při odjezdu nevypnete.

Některé kotle na dřevo mají možnost montáže elektrické topné vložky s termostatem; takto pak můžeme chránit před zamrznutím i topný systém

Plyn - zemní plyn je levnější než elektřina a poskytuje stejně dokonalou možnost regulace. Nevýhodou je, že nemůžeme tak snadno zaimprovizovat lokální ohřev.

Pelety - kotel na pelety se zásobníkem může dům docela dobře temperovat po dobu, na kterou stačí pelety v zásobníku. Některé kotle na dřevo umožňují přidání hořáku na pelety, nebo existují kotle, které jej už mají instalovaný. Pelety pak lze využívat pro temperaci domu v době, kdy nejste doma. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena.

Uhlí – existují automatické kotle na uhlí; v zásadě platí to, co bylo řečeno o kotlích na pelety Zmiňme ještě způsoby, kterými lze topení regulovat.

Pokojový termostat – je to nejběžnější regulační zařízení k ústřednímu topení. Většina jich umožní v referenční místnosti nastavit v podstatě libovolnou teplotu. Měl by být doplněn termostatickými ventily v ostatních místnostech.

Termostatické hlavice a ventily - termostatická hlavice má stupnici s čísly. Nejčastěji má stupnice rozsah čísel 1 - 5, kde číslu "1" odpovídá teplota okolo 14 °C a číslu "5" přibližně 28 °C. Někde je znak *, to označuje nastavení protizámrné teploty, což bývá okolo 5 °C. Více informací o termostatických ventilech naleznete v článku K čemu jsou dobré termostatické ventily?

A pár praktických poznámek na konec. Pokud opouštíte dům na delší dobu, je velmi důležité, aby veškerá topná zařízení byla bezpečná z požárního hlediska. Tady asi nejlépe pomůže nechat na podzim zkontrolovat topný systém a komín a při používání elektrických spotřebičů dodržovat podmínky pro jejich bezpečné použití.

Možností je také na dálku sledovat, co se doma děje. Dnes již existují zařízení, která pomocí čidel hlídají poměry v domě a při překročení některých kritických hodnot vás upozorní. Pomocí nich si při cestě domů můžete zapnout topení, abyste po příjezdu měli doma teplo jako v pokojíčku.


reklama

 
Další informace |
Chcete ušetřit? Můžete zkusit kalkulačku cen elektřiny serveru Sfinance.cz
foto - Murtinger Karel
Karel Murtinger
Autor je poradcem v oblasti energetických úspor.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RK

Radka Klustová

13.8.2022 15:40
Takový problém my řešit nemusíme, jelikož bydlíme ve dvougeneračním domě tak je vždy někdo doma. Pořídili jsme si tepelné čerpadlo a topení do podlahy, aby měli moji rodiče co největší komfort s vytápěním, když zůstanou doma a my odjedeme na dovolenou. Celý dům je energeticky úsporný a také jsme pořídili posuvné systémy na https://www.jis.cz/posuvne-systemy/, které mají výborné izolační vlastnosti.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist