https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/termostaticka-hlavice-jak-je-vybrat-a-spravne-pouzivat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Termostatická hlavice - jak ji vybrat a správně používat?

11.11.2015 14:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat.
Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Termostatické hlavice u radiátorů by měla patřit k základní výbavě pro úsporné vytápění. Jejich instalací můžete ušetřit až třetinu nákladů na teplo. Termostatickou hlavici je ale pro dosažení úspor nutné dobře používat.
 

Podezřele levné?

Termostatická hlavice stojí od pár stokorun po tisíce korun. A podle odborníků se rozhodně nevyplatí na ní šetřit. „Při koupi termostatické hlavice platí stejné pravidlo jako pro veškerou další otopnou techniku: vyvarovat se podezřele levných produktů, které nemusejí být vždy kvalitní,“ říká Karel Hajman ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem otopné techniky. „Úspora v řádu desetikorun totiž může v konečném důsledku znamenat, že termostatická hlavice neplní svou úlohu a fakticky funguje pouze jako běžný dvoupolohový ventil.“

Jaký závit a připojení k radiátoru?

Při nákupu termostatické hlavice dejte pozor na závit k ventilu radiátoru, kterému musí nová hlavice odpovídat. Zde by vás měli nasměrovat odborníci z dodavatelských firem, případně vám pomůže topenář, který ve vašem domě provádí údržbu otopného systému. Dražší digitální termostatické hlavice mají většinou přibaleny redukce k nejpoužívanějším rozměrům ventilů, případně se tento doplněk dá levně přikoupit.

Digitální hlavice umí víc

Pokud nevlastníte chytrý termostat, může být velmi dobrým řešením pro regulaci topení použití digitálních termostatických hlavic. Ty umožňují například nastavovat intenzitu vytápění v čase nebo určit, kdy bude topení v místnosti zapnuto či vypnuto. Dražší digitální termostatické hlavice mají také užitečnou funkci rozpoznání otevřeného okna. Ta v případě intenzivního větrání přívod teplé vody do radiátoru na chvíli vypne, zatímco běžná termostatická hlavice v takovém případě intenzitu topení zbytečně zvýší.

Digitální termostatické hlavice však mají i několik nevýhod. Pro svůj provoz potřebují baterie, které je nutné zhruba jednou ročně měnit. Hlavice též ovládá ventil radiátoru pomocí malého elektromotorku. Jeho zvuk může osoby se slabším spánkem a citlivým sluchem rušit.

Používejte ji správně

Termostatická hlavice vám může ušetřit nezanedbatelnou část nákladů na vytápění, aby však mohla správně fungovat, musíte ji dobře používat. V žádném případě termostatickou hlavici nepoužívejte tak, že když je vám vedro, že hlavici úplně uzavřete, a ve chvíli, kdy je vám v místnosti zima, ji naopak úplně otevřete. Tím totiž její možnosti samoregulace vůbec nevyužijete a nemuseli jste si je pořizovat. Z hlediska úspor je nejlepší hlavici dlouhodobě nastavit na požadovaný stupeň. Teplotu v místnosti pak regulujte jen mírným pootáčením hlavice, které změní teplotu v místnosti o 2 až 4 °C.


reklama

 
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

12.11.2015 06:38
u takových článků bych přivítal nějakou stupnici kvality těchto výrobků, jak to třeba dělá D-Test...
Odpovědět
Martin Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

12.11.2015 13:10 Reaguje na radim buffalo tobias
Dobrý den,
díky za tip. To by jistě bylo zajímavé, je to ale také velmi nákladné na pořízení. Nicméně test termostatických hlavic je zajímavý námět, kterému se budeme nějak věnovat.
Mějte se
Martin Mach Ondře / Ekolist.cz
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist