https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/termostaticke-hlavice-mimo-topnou-sezonu-je-otevrete-na-plno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Termostatické hlavice - mimo topnou sezonu je otevřete na plno

24.8.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mimo topnou sezonu je dobré termostatické ventily otevřít na plno.
Mimo topnou sezonu je dobré termostatické ventily otevřít na plno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Konec léta je ideálním obdobím pro kontrolu a údržbu termostatických hlavic u radiátorů ústředního topení. Málokdo ví, že mimo topnou sezónu je nutné všechny termostatické ventily naplno otevřené. Drobná mechanika ventilu se totiž v opačném případě může během dlouhé letní nečinnosti poškodit. Před začátkem topné sezony je potřeba ventily rozhýbat. Je to snadné.
 

Termostatické ventily výrazně přispívají k úsporám nákladů na teplo. Díky svému mechanismu totiž automaticky regulují teplotu v místnosti v předem nastaveném rozmezí. Vhodnou regulací může termostatický ventil snížit náklady na vytápění místnosti o 10 až 20 %. V létě, kdy topení v domě či bytě nepracuje, je ale dobré věnovat termostatickým ventilům odpovídající péči. Termostatické hlavice je potřeba udržovat v čistotě, jednou za čas je zbavit prachu a protočit.

Mimo topnou sezónu je velmi důležité nechat termostatické ventily u všech radiátorů úplně otevřené – tedy nastavené na nejvyšší stupeň, obvykle na „pětku“. „Aby termostatický ventil spolehlivě a dlouho fungoval, je důležité jej během léta nechat otevřený. Pokud mimo topnou sezónu ventil na dlouho uzavřete, zbytečně se namáhá jeho pružina a může dojít i k zatuhnutí regulační kuželky, případně k jejímu poškození. Je pak nutná výměna,“ popisuje letní údržbu termostatických hlavic Karel Hajman, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá prodejem, servisem a instalací otopné techniky.


K čemu jsou dobré termostatické ventily?

„Stačí po skončení topné sezóny obejít všechny radiátory a jejich termostatické ventily naplno otevřít. Ale i tomuto nezbytnému kroku se dá předejít pomocí instalace hlavic s ochranou proti nadměrnému zdvihu kuželky,“ doplnil Karel Hajman. Se začátkem topné sezony je pak samozřejmě nutné všechny termostatické ventily nastavit tak, aby v dané místostni byla požadovaná teplota.

Před začátkem topné sezony si nastavte termostatické ventily tak, aby v místnosti byla požadovaná teplota.
Před začátkem topné sezony si nastavte termostatické ventily tak, aby v místnosti byla požadovaná teplota.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Nezřídka také dochází ke ztrátě funkce například u hlavic s voskovým čidlem, které po letech přicházejí o svoji regulační funkci, a je tedy vhodné je nahradit novými. „V případě přistoupení k výměně je nutno vědět, jaké máte termostatické ventily a jaké mají připojení. Ne všechny hlavice jsou totiž navzájem kompatibilní. Někteří výrobci však nabízejí hlavice s možností osazení na ventily i jiných výrobců,“ dodal Jan Kadleček ze společnosti Oventrop.

Může se stát, že během léta ventil zcela zatuhne. Je potřeba to zkontrolovat, což zvládne každý. U ventilu se povolí objímka, kterou je hlavice připevněna k topení. Odkryje se tak krátká tyčka, která by se měla dát prstem zatlačit a po uvolnění tlaku by se měla sama vrátit do původní polohy. Pokud se nepodaří zatuhlou tyčku rozhýbat, aby její chod byl volný, je potřeba ventil vyměnit celý.


reklama

 
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist