https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/sbirky-vicek-od-pet-lahvi-jsou-neekologicke-tvrdi-ekoporadna-veronica
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sbírky víček od PET lahví jsou neekologické, tvrdí ekoporadna Veronica

15.10.2015 02:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Na první pohled se sbírání víček od PET lahví může jevit jako bohulibá činnost, v posledku je to z environmentálního i ekonomického hlediska nesmysl.
Na první pohled se sbírání víček od PET lahví může jevit jako bohulibá činnost, v posledku je to z environmentálního i ekonomického hlediska nesmysl.
Některé školy organizují ekosoutěže ve sběru víček od PET lahví, objevují se i charitativní sbírky víček. Na první pohled se sbírání víček od PET lahví může jevit jako bohulibá činnost, v posledku je to z environmentálního i ekonomického hlediska nesmysl, říká Petr Ledvina z brněnské ekoporadny Veronica. Ministerstvo životního prostředí tyto sbírky naopak hodnotí pozitivně.
 

„Všechny tyto soutěže podporují nákup a spotřebu balených nápojů v PET lahvích. Jenže kupování baleních nápojů je zbytečná spotřeba, která s sebou nese zbytečnou zátěž životního prostředí,“ říká Petr Ledvina z ekoporadny Veronica. Většina domácností má totiž přímo doma kohoutek s pitnou vodou, často s kvalitou vhodnou pro kojence. Není proto vůbec nutné kupovat balené nápoje a vytvářet tak zbytnou spotřebu, odpady a další související zátěž životního prostředí. Více se můžete dočíst na webu Veronicy.

S tím souhlasí i Milan Havel, odpadový odborník ekologické organizace Arnika. A dodává, že PET láhve svým objemem zabírají významnou část prostoru v kontejnerech na tříděný sběr plastů. Důsledným zmáčknutím PET láhví lze sice snížit jejich objem a tedy i náklady na jejich sběr třikrát, ale nejlepší alternativou k vodě v PET lahvích je podle Havla pití vody z vodovodu, pramenů a studánek. Kohoutková voda patří k nejpřísněji sledovaným produktům, většina měst a obcí má její kvalitu velmi dobrou.

Ivo Kropáček, odpadář z Hnutí DUHA, dodává, že sběr víček není nutný ani kvůli lepšímu zpracování plastů. „Stačí, když zůstanou na PET lahvi, která se odevzdá do tříděného sběru plastů. Recyklační firmy mají snadný způsob, jak z PET lahve oddělit víčko z polyethylenu (PE). Pro recyklaci nejsou víčka žádný problém,“ říká Ivo Kropáček. Při recyklaci se PET lahve rozemelou a oba materiály – PET a PE – se od sebe oddělí díky rozdílné hustotě. (Víčka mohou být i z polypropylenu či polystyrenu, stále však platí, že se dají snadno separovat.)

Co se týká charitativních sbírek, Ledvina i Kropáček se shodují, že je mnohem efektivnější podpořit organizaci či jednotlivce přímo finančně. Kropáček dodává, že z pohledu příjemce je dobrá pravidelná podpora, byť třeba menšími částkami.

Petr Ledvina ještě upozorňuje na možnou finanční úsporu, ze které lze pak finančně podpořit vybraný projekt. Ušetřit je možné tím, že místo nákupu stovek a tisíců PET lahví budete pít vodu z vodovodu. Část ušetřených peněz lze poslat na dobročinné účely.

Tohle všechno koupíme a budeme mít hromadu víček!
Tohle všechno koupíme a budeme mít hromadu víček!

„Na druhou stranu víčka od PET lahví jsou pro menší děti milý materiál pro různé aktivity, což zase pozitivní je. Je to příležitost, kdy s nimi můžete mluvit o významu materiálů a možnostech jejich využití, o spotřebě a podobně,“ snaží se nějaké klady najít Havel.

Zcela odlišný pohled na sbírky víček od PET lahví má ministerstvo životního prostředí. „Sbírání víček od PET láhví podle našeho názoru určitě nemá negativní vliv na životní prostředí,“ říká Ladislav Trylč z Odboru odpadů MŽP. „Jistě, sbírky nijak nezvyšují celkové množství zrecyklovaných víček, protože víčka se totiž recyklují i tehdy, kdy je PET láhev s víčkem (optimálně neutaženým) řádně odložena do kontejneru na tříděný plast,“ říká Trylč a potvrzuje snadnou oddělitelnost rozdrceného PETu a PE.

„MŽP se neztotožňuje s myšlenkou, že sbírky víček PET láhví podněcují občany k vyšší spotřebě balených nápojů. Jedná se o obdobnou argumentaci, jako bychom tvrdili, že nákup potravin v rodinných baleních je nežádoucí, neboť i když se uspoří množství vyprodukovaných odpadů z obalů, tak zároveň větší balení potravin vždy zvyšují u domácností konzumní potenciál,“ říká Ladislav Trylč. „Naopak spatřujeme ve sběrových aktivitách výchovný potenciál, neboť jejich předmětem je aktivní třídění odpadu, a zároveň zde často existuje vazba na pomoc potřebným,“ říká Ladislav Trylč. „Pokud bychom tedy měli shrnout celkový přínos sbírání víček od PET láhví, hodnotíme dané aktivity spíše pozitivně,“ uzavírá Trylč.

Líbil se Vám článek?

Přispějte na vznik dalšího        


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist