Energetické štítky mohou mást. Pračka A+ je ta nejhorší na trhu
PR tip: Ulehčit chápaní parametrů a energetických tříd pomáhá portál Arecenze, který jednotlivé spotřebiče jako například sušičky prádla srovnává v přehledné tabulce s hodnocením.
Jak je to možné? Jde o souběh dvou věcí. Jednou z věcí je, že kdysi padlo nešťastné rozhodnutí zavést nové energetické třídy A+, A++ a A+++. Původní představa totiž byla taková, že až bude dostatek výrobků v té nejlepší skupině – původně třída A -, tak se prostě všechny třídy přehodnotí, zpřísní, a výrobky, které splňovaly A, by se ocitly v nějaké méně úsporné třídě (například C). To se zřejmě nelíbilo marketérům a prosadili si vznik nových tříd s plusky. Tato cesta se ukázala jako slepá a hledá se řešení, jak se vrátit k původní škále A až G. Více informací v článku Energetické štítky se vrátí ke škále A – G. Ale ne dřív než za sedm let.
Přečtěte si článek Energetické štítky vedou ke snižování spotřeby elektřiny, tvrdí Juraj Krivošík.
Druhou věcí je, že kromě směrnice, která zavádí energetické štítky, existuje i směrnice o ekodesignu, která se snaží o energetické úspory z jiné strany. Zjednodušeně říká, jakou největší spotřebu mohou mít výrobky, aby ještě mohly na trh. Je to ta směrnice, která „zakázala“ klasické žárovky. Ty prostě měly tak velkou spotřebu, že je není možné uvádět na trh.
To samé se týká praček, myček nádobí, chladniček a mrazniček. Směrnice o ekodesignu v současnosti neumožňuje uvádět na trh tyto spotřebiče, pokud jsou v energetické třídě A a hůř. Pračku v energetické třídě A prostě koupit nelze, nejhůře A+.
Problém je, že lidé mají zažité, že „Áčko“ je úsporné. A když má spotřebič A+, tak to působí jako úsporný spotřebič.
Pokud si jdete koupit pračku, myčku, chladničku či mrazničku a chcete si koupit pokud možno co nejúspornější, hledejte A+++.
U televizí je aktuálně nejúspornější třídou A+, nejhorší D. U světelných zdrojů je škála A až D. U sušiček prádla A+++ až C.
Líbí se Vám článek? Přispějte na vznik dalšího
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Karel Padevet
30.10.2015 10:45A EU to pořád "vylepšuje" takže se v tom už nikdo nevyzná...
A především - dnešní spotřebič většinou nevydrží tak dlouho, aby úspory vyrovnaly rozdíl v vstupní ceně.