https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jezci-sezona-je-tady-kdy-je-zachranovat-a-kdy-je-nechat-byt
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ježčí sezona je tady: kdy je zachraňovat a kdy je nechat být?

1.10.2015 12:42 | PRAHA (ČSOP)
Někdy je lepší, když se o ježky postará Matka příroda.
Někdy je lepší, když se o ježky postará Matka příroda.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
Každý podzim a začátek zimy je stejný: lidé bezhlavě sbírají ježky v domnění, že je tak zachraňují před smrtí. Je to však velký omyl a lidé tak napáchají více škody než užitku. V záchranných stanicích, které ježky přesto přijmou, se pak hromadí desítky strávníků, které není snadné uživit. Přitom by se o ně Matka příroda postarala nejlépe bez dalších zbytečných výdajů, které pak schází stanicím jinde.
 

Ježčí samice mají do roka dva vrhy mláďat. Ta mladší se tudíž rodí často až na konci léta. Na podzim se pak přírodou batolí prckové dosahující někdy sotva váhy kostky másla. Nic se však neděje, a pokud počasí dovolí, zvládnou se i tato mláďata do zimy vykrmit na potřebnou váhu a zimu tak přečkají bez problémů.

Jak se tedy chovat k ježkům? Obecně platí, že až do druhé poloviny října není dobré nezraněné ježky z přírody brát, nejedná-li se o malé kojence nalezené poblíž zničeného hnízda. Od druhé poloviny října je pak možno pomoci pouze takovému ježkovi, který má méně než 350 gramů, což se přibližně podobá velikosti roztažené dlaně dospělého člověka.

Pokud si přeci jen nebudete při nalezení malého ježka jistí, můžete se podívat na stránky www.zvirevnouzi.cz na Ježčí kalendář. Tam je návod, ve kterém je uvedeno, jací ježci během podzimu pomoc potřebují a u jakých není třeba lidského zásahu. Ježčí kalendář si lze stáhnout a umístit jej například na nástěnku ve škole či v kanceláři. Radu dostane také na dispečinku záchranných stanic na čísle 774 155 155.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Zdeňka Nezmeškalová
Autorka je pracovnicí ČSOP.
Článek vyšel díky podpoře Ministerstva životního prostředí, jeho obsah nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

2.10.2015 10:31
no, když mi tady pod článkem vyskočila reklama na cartera a jeho geniální mystifikaci (školu malého stromu), tak se neubráním otázce, jestli nedostatečně životaschopná mláďata vůbec zachraňovat (srov.: jestřáb chytil křepelku, pomalá křepelka nebude mít děti). tedy nemyslím že genofond ježka je na tom tak blbě a ježků je tak málo aby bylo nutno něco takového provádět (jiná věc je, samozřejmě, kdybychom v parku našli promrzlé a maličké mládě bílého nosorožce, tam by byl jeho transport do útulku zcela na místě).
samozřejmě nic proti ochraně přírody jako ochraně chlupatých ňuňáčků, tak nějak to patří k dobrému tónu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist