Jak správně topit a ušetřit? Rady majitelům kotlů na pevná paliva
Z pohledu čistého ovzduší je nejlepší vyměnit starý kotel za bezemisní zdroj. "Na to mohou aktuálně domácnosti získat zhruba polovinu potřebné částky z Nové zelené úsporám a do konce roku plánujeme otevřít i nové kolo oblíbených kotlíkových dotací," dodává Anna Hubáčková.
Při provozu lokálních zdrojů tepla na pevná paliva jsou zásadní čtyři faktory:
-
- v čem spalování probíhá (konstrukce kamen či kotle)
-
- co je spalováno (výběr a kvalita paliva)
-
- kdo a jak zdroj obsluhuje
-
- údržba a technický stav zdroje a jeho příslušenství
Bohužel ne vždy jsou kamna a kotle instalovány, udržovány a provozovány správným způsobem. To pak způsobuje zvýšené emise zdraví škodlivých látek do ovzduší. Při současné nejistotě na trhu s energiemi hrozí, že kvůli nesprávným postupům dojde ke zhoršení kvality ovzduší a zdraví. Proto je znalost správného způsobu provozování kotlů a kamen zcela zásadní.
Webové stránky „Jak správně topit a ušetřit“ jsou rozděleny do osmi oddílů. Vedle klíčových témat, tedy čím a v čem topit, poradí, jak se o zdroje tepla starat, jak je udržovat v perfektním stavu nebo kdy je potřeba nechat zdroj zkontrolovat odborníkem. Pomohou i s tím, jak se bránit, když vás obtěžuje kouř od sousedů, ať se jedná o dým z komína, spalování v otevřených ohništích, nebo nelegální spalování odpadů.
Vytápění pevnými palivy je jedním z nejvýznamnějších zdrojů, které znečišťuje naše ovzduší. Pokud ale majitelé kotlů, krbů nebo kamen budou dodržovat zásady správného vytápění, je možné jejich dopad na kvalitu ovzduší snížit na minimum. Třeba jen tím, že nechají technický stav a provoz svých spalovacích zdrojů na pevná paliva nejméně jednou za tři roky zkontrolovat odborníkem, který nejen že je zkontroluje, ale také poradí.
Přečtěte si také |
Dvě (nezaručené) rady, jak se bránit kouři ze sousedova komínuOd začátku září 2024 bude v rodinných domech, bytových domech a ve stavbách pro rodinnou rekreaci zakázáno provozovat nejstarší a nejméně ekologické kotle, tedy spalovací zařízení horší než 3. třídy. Zda konkrétní kotel těmto podmínkám vyhovuje, i to majitelé zjistí při uvedené povinné tříleté kontrole odborníkem.
Výměnu zastaralého kotle není podle ministerstva dobré odkládat. Naopak je vhodné ji řešit co nejdříve, k čemuž lze využít poskytované dotace. Aktuální výzva pro nízkopříjmové domácnosti v září 2022 sice skončila, Ministerstvo životního prostředí ale ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a krajskými úřady ukončenou výzvu vyhodnotí a plánuje spustit dalšího kolo dotací ještě do konce letošního roku. Další domácnosti mohou stále využívat příspěvek z programu Nová zelená úsporám, kde na pořízení kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla zájemci získají až 140 000 korun.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (10)
smějící se bestie
8.9.2022 14:11pavel peregrin
8.9.2022 14:29 Reaguje na smějící se bestieJan Rosan
8.9.2022 17:29Jarda Bobr
9.9.2022 20:04 Reaguje na Jan RosanBřetislav Machaček
9.9.2022 09:35palivo a nejdůležitější je OBSLUHA. Pokud je něco z podmínek špatné, tak
to lze změnit, ale špatná obsluha zůstává. Univerzální rada neexistuje už
díky různým typům kotlů, různých palivech a podmínkách tahu spalin. Pouze
u obsluhy platí univerzální rada, že mamlas se nenaučí topit nikdy ani
při ideálních podmínkách. Pro mamlasy jsou určeny automaty se servisem
a to topení prodražuje a komplikuje. Automat si laik neopraví a taky se neobejde bez elektřiny k jeho ovládání. Naopak samotížný otopný systém
s jednoduchým kotlem sice není tak efektivní, ale lze v něm spálit podle
typu cokoliv bez shánění speciálního paliva. V jednoduchosti je genialita
a nikoliv ve složitém systému vytápění, který je odkázán na servis a zdroj
pohonu a regulace. Kamarád loni celé vánoční svátky se svým peletkovým
kotlem mrznul, protože servisák marodil a on si nevěděl s poruchou rady.
Nostalgicky vzpomínal na bývalý kotel, kam hodil pár kousků dřeva a bylo
teplo bez servisu a elektřiny. Nakonec to byla závada v elektronice a
taky povánoční dárek za 3 tisíce za novou řídící jednotku. Veselé Vánoce!