https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-spravne-topit-a-usetrit-rady-majitelum-kotlu-na-pevna-paliva
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak správně topit a ušetřit? Rady majitelům kotlů na pevná paliva

8.9.2022 11:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Nová webová stránka Ministerstva životního prostředí Jak správně topit radí, jak účelně využívat kotle nebo kamna. Nabízí informace o vhodných palivech, o tom, jaké používat zdroje a na co si dát pozor při jejich instalaci a údržbě nebo jaké dotace využít a snížit tak náklady na vytápění.
 
„Na začátku topné sezóny chceme připomenout, jak správně topit v zařízení na pevná paliva. Dobře udržovaný kotel nebo kamna, ve kterých se pálí proschlé dřevo nebo kvalitní dřevní pelety, případně kvalitní uhlí, může snížit dopad na znečištění ovzduší i na rozpočet domácnosti," říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

Z pohledu čistého ovzduší je nejlepší vyměnit starý kotel za bezemisní zdroj. "Na to mohou aktuálně domácnosti získat zhruba polovinu potřebné částky z Nové zelené úsporám a do konce roku plánujeme otevřít i nové kolo oblíbených kotlíkových dotací," dodává Anna Hubáčková.

Při provozu lokálních zdrojů tepla na pevná paliva jsou zásadní čtyři faktory:

      - v čem spalování probíhá (konstrukce kamen či kotle)
      - co je spalováno (výběr a kvalita paliva)
      - kdo a jak zdroj obsluhuje
      - údržba a technický stav zdroje a jeho příslušenství

Bohužel ne vždy jsou kamna a kotle instalovány, udržovány a provozovány správným způsobem. To pak způsobuje zvýšené emise zdraví škodlivých látek do ovzduší. Při současné nejistotě na trhu s energiemi hrozí, že kvůli nesprávným postupům dojde ke zhoršení kvality ovzduší a zdraví. Proto je znalost správného způsobu provozování kotlů a kamen zcela zásadní.

Webové stránky „Jak správně topit a ušetřit“ jsou rozděleny do osmi oddílů. Vedle klíčových témat, tedy čím a v čem topit, poradí, jak se o zdroje tepla starat, jak je udržovat v perfektním stavu nebo kdy je potřeba nechat zdroj zkontrolovat odborníkem. Pomohou i s tím, jak se bránit, když vás obtěžuje kouř od sousedů, ať se jedná o dým z komína, spalování v otevřených ohništích, nebo nelegální spalování odpadů.

Vytápění pevnými palivy je jedním z nejvýznamnějších zdrojů, které znečišťuje naše ovzduší. Pokud ale majitelé kotlů, krbů nebo kamen budou dodržovat zásady správného vytápění, je možné jejich dopad na kvalitu ovzduší snížit na minimum. Třeba jen tím, že nechají technický stav a provoz svých spalovacích zdrojů na pevná paliva nejméně jednou za tři roky zkontrolovat odborníkem, který nejen že je zkontroluje, ale také poradí.

Od začátku září 2024 bude v rodinných domech, bytových domech a ve stavbách pro rodinnou rekreaci zakázáno provozovat nejstarší a nejméně ekologické kotle, tedy spalovací zařízení horší než 3. třídy. Zda konkrétní kotel těmto podmínkám vyhovuje, i to majitelé zjistí při uvedené povinné tříleté kontrole odborníkem.

Výměnu zastaralého kotle není podle ministerstva dobré odkládat. Naopak je vhodné ji řešit co nejdříve, k čemuž lze využít poskytované dotace. Aktuální výzva pro nízkopříjmové domácnosti v září 2022 sice skončila, Ministerstvo životního prostředí ale ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR a krajskými úřady ukončenou výzvu vyhodnotí a plánuje spustit dalšího kolo dotací ještě do konce letošního roku. Další domácnosti mohou stále využívat příspěvek z programu Nová zelená úsporám, kde na pořízení kotle na biomasu nebo tepelného čerpadla zájemci získají až 140 000 korun.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

8.9.2022 14:11
Tak po 12letech, už snad umím topit. Jenom ty kotle už nejsou to, co bylo před těmi roky/použitý materiál.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.9.2022 14:29 Reaguje na smějící se bestie
Předloni jsem měnil po 20 letech starý H418 za nový , v podstatě stejný, ale slabší OPOP 416. Nový kotel splňuje 4, ale princip je stejný, pouze jsou vloženy šamotové desky, které se ale po 2 letech rozpadly. To není na závadu, jen se sníží akumulace. Ale nutno říci, že mi trvalo minimálně půl roku, než jsem se v tom novém, na první pohled stejném, naučil topit. Tah má větší a bylo nutno vsadit do kouřovodu ještě škrtící klapku, komín je Schiedel 20.
Odpovědět
JR

Jan Rosan

8.9.2022 17:29
Je důležité, mít vyčištěný komín, ale cca jednou za 14 dnů vyčistit i výměníkové plochy v kotli od usazených sazí a prachu.
Odpovědět
JB

Jarda Bobr

9.9.2022 20:04 Reaguje na Jan Rosan
To máte pravdu, při prodeji Vám řeknou, že čištění výměníku stačí jednou měsíčně i méně, ale protože mám měření teploty spalin na výstupu z kotle, vidím jak se teplota cca 100stupnů po vyčištění zvedne na 115 po týdnu a na 125 po 14. dnech.Hloupé je, že at reguluju přívod vzduchu jak chci, saze a prach se usazují pořád.Kotel je automat na hnědé uhlí a jeho instalací oproti starému OPOP 418 klesla spotřeba uhlí o cca 30% při o něco vyšší teplotě v domě - cca 22stupňů.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

9.9.2022 09:35
Základem je kotel dimenzovaný na topnou soustavu, pak dobrý komínový tah,
palivo a nejdůležitější je OBSLUHA. Pokud je něco z podmínek špatné, tak
to lze změnit, ale špatná obsluha zůstává. Univerzální rada neexistuje už
díky různým typům kotlů, různých palivech a podmínkách tahu spalin. Pouze
u obsluhy platí univerzální rada, že mamlas se nenaučí topit nikdy ani
při ideálních podmínkách. Pro mamlasy jsou určeny automaty se servisem
a to topení prodražuje a komplikuje. Automat si laik neopraví a taky se neobejde bez elektřiny k jeho ovládání. Naopak samotížný otopný systém
s jednoduchým kotlem sice není tak efektivní, ale lze v něm spálit podle
typu cokoliv bez shánění speciálního paliva. V jednoduchosti je genialita
a nikoliv ve složitém systému vytápění, který je odkázán na servis a zdroj
pohonu a regulace. Kamarád loni celé vánoční svátky se svým peletkovým
kotlem mrznul, protože servisák marodil a on si nevěděl s poruchou rady.
Nostalgicky vzpomínal na bývalý kotel, kam hodil pár kousků dřeva a bylo
teplo bez servisu a elektřiny. Nakonec to byla závada v elektronice a
taky povánoční dárek za 3 tisíce za novou řídící jednotku. Veselé Vánoce!
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

13.9.2022 06:18
ČTK jako obvykle lže a manipuluje. Obsah článku nekoresponduje s nadpisem. Nejedná se o rady, ale o propagaci dotací. Veřejnost si má myslet, že se společnost bez dotací neobejde. Novinář (manipulátor) nám sděluje, že svoboda je blbost, důležité je být závislý po všech stránkách skoro na všem.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

13.9.2022 15:32
Při instalaci našeho kotle (Verner V140) před asi 12lety jsem si prosadil alespoň samotíž mezi kotlem a 1000l nádrží. Ušetřili jsme provoz jednoho čerpadla. Odpadla částečně závislost na elektřině a starost co s natopeným kotlem pokud dojde k výpadku. Oběhové čerpadlo (k radiátorům) jsme už po asi 8 letech měnili (odešlo ložisko). Letos prorezla nádrž se vnořeným bojlerem a Dražice je pro enormní zájem dovedou dodat až za 4 měsíce. Závidím starým domům samotížné systémy a šilhám po nerezové nádrži.
Odpovědět
Tomáš Čech

Tomáš Čech

14.9.2022 12:52
Zachovávám zdravý rozum a topím v běžném kotli na tuhá paliva. Jedná se o 15 let starý udržovaný litiňák který krmím čistým a suchým dřevem. Kotel mám připojený k 7m komínu s 20 cm kouřovodem. Občas přidám uhlí které jsem dostal od sousedů kteří chytře kotel vyměnili za tepelko. Komín si čistím sám jednou ročně a vždy po vyčištění do něj spustím kameru která mi jasně ukáže jeho kondici. Náklady mám cca 8-12 tis /rok za vyhřátí izolovaného domku a cca do 3 tis jsem dal za vercajk na čištění a čínskou kamerku na monitoring. S náklady jsem celkem v pohodě, mám pravidelný pohyb spojený s přípravou topiva a prací spojenou s vytápěním. Chytrý kotel neplánuju ani do budoucna, nejsem ovce a o zbytečné problémy se složitým zařízením nestojím. Pokud udržujete čistý kotel a kouřovod, nepálíte sajrajt a nebojíte se trocha práce. Kotel vám nebude vykuřovat sousedy, izolovaný domek vyhřeje a vy budete v pohodě.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.9.2022 13:54 Reaguje na Tomáš Čech
Je to přesně tak.
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

14.10.2022 10:32
Jakmile se topí dřevem, tak je topení vždycky úspornější. Úplný majstrštyk jsou ale akumulační kamna na dřevo Norsk Kleber https://www.flamen.cz/product-brands/norsk-kleber/ . Viděl jsem je poprvý u kamaráda a nevěřil jsem, jak to funguje. Vloni jsme si je pořídili taky a je to paráda. Neměli jsme v obýváku přetopeno, děti měli v pokoji taky teplo, takže paráda. Mnohem lepší, než obyčejný krbovky s výměníkem.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist