https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/chcete-pronajmout-svuj-byt-budete-potrebovat-prukaz-energeticke-narocnosti-budov
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Chcete pronajmout svůj byt? Budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budov

4.1.2016 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chcete pronajmout byt a nechcete hledat faktury za energie za poslední tři roky? Požádejte výbor SVJ o průkaz energetické náročnosti budov.
Chcete pronajmout byt a nechcete hledat faktury za energie za poslední tři roky? Požádejte výbor SVJ o průkaz energetické náročnosti budov.
Foto | Filip Vonka / Ekolist.cz
Až dosud platilo, že při pronájmu celého domu musel být předložen průkaz energetické náročnosti budov. Od 1. ledna 2016 se tato povinnost vztahuje i na pronájem bytu. Pokud vlastníte byt, který chcete pronajímat, chtějte po svém společenství vlastníků jednotek, aby si nechalo průkaz vyhotovit. Jinak na tom můžete tratit.
 

Každý pronajímatel musí od společenství vlastníků jednotek (SVJ) průkaz získat, jinak se vystavuje sankci. Průkaz se zpracovává na celý dům. Majitel bytu tedy požádá výbor SVJ o dodání průkazu. Výbor by měl žádosti vyhovět, protože mu jinak hrozí sankce až 200 tisíc Kč.

Co dělat, pokud z jakéhokoliv důvodu výbor majiteli průkaz nedodá? Majitel může zájemci o pronájem bytu předložit vyúčtování za energie za poslední tři roky. V inzerci však v takovém případě musí uvést nejhorší energetickou třídu G. Pokud kvůli tomu pronajme svůj byt za nižší nájem, než při uvedení skutečné energetické třídy, může vymáhat škodu na výboru SVJ. Byť bude asi náročné prokázat vzniklou škodu.

Možné pokutě se vystavuje i realitní kancelář, která byt pronajímá. Podle platného zákona musí i ta zřetelně uvést u inzerátu na byt energetickou třídu. V případě, že jí pronajímatel průkaz nepředá, musí i ona vystavit byt jako nejhorší energetickou třídu G.

Zdá se vám to jako zbytečné papírování a byrokracie? Třeba ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub novou povinnost hájí. „Informace na energetickém průkazu poskytne zájemci o nemovitost cennou informaci o tom, jak je byt energeticky náročný. Nájemník se tak může lépe rozhodnout, jaký byt si vybrat. Rozdíl mezi energetickými třídami B a G může v případě středně velkého bytu činit až 15 000 korun na energiích ročně. Vzhledem k tomu, že energie většinou platí nájemník sám, měl by vědět, do čeho jde,“ upozorňuje Holub. Vyúčtování za minulé období sice může být také užitečné, ale ne tolik. Zájemce o byt totiž neví, zda a kdo před ním v bytě bydlel a jak ho užíval.


Přečtěte si článek Mnoho energetických průkazů budov je zpracováno špatně, upozorňuje inspekce a článek Rokem 2013 začíná nová éra v energetické náročnosti budov. Jak se vás dotkne?


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

4.1.2016 09:26
prostě "ekobuzerace".
Odpovědět
PS

Petra Sokolíkovská

2.9.2018 15:06
Tak místo průkazu lze poskytnout vyuctovani energii za posledni tri roky. Jenze malokdo to vi, pri tom vetsina lidi neco takoveho rozhodne oceni vic. Mel jsem to stesti, ze mi to poradili sami v http://www.eurobydleni.cz/reality/ a teď se o tom snažím informovat co nejvíc lidí.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

28.2.2023 22:55
Dost teď začínám uvažovat nad tím, že bych začal svůj starý byt pronajímat. Díky tedy za cenné rady. Vzhledem k tomu, že s tímto ale nemám vůbec žádné zkušenosti, tak bych se asi stejně raději prvně poradil s nějakým dobrým právníkem. Co jsem slyšel, tak ti z https://www.cikr.cz/ jsou prý dobří.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist