Chcete pronajmout svůj byt? Budete potřebovat průkaz energetické náročnosti budov
Každý pronajímatel musí od společenství vlastníků jednotek (SVJ) průkaz získat, jinak se vystavuje sankci. Průkaz se zpracovává na celý dům. Majitel bytu tedy požádá výbor SVJ o dodání průkazu. Výbor by měl žádosti vyhovět, protože mu jinak hrozí sankce až 200 tisíc Kč.
Co dělat, pokud z jakéhokoliv důvodu výbor majiteli průkaz nedodá? Majitel může zájemci o pronájem bytu předložit vyúčtování za energie za poslední tři roky. V inzerci však v takovém případě musí uvést nejhorší energetickou třídu G. Pokud kvůli tomu pronajme svůj byt za nižší nájem, než při uvedení skutečné energetické třídy, může vymáhat škodu na výboru SVJ. Byť bude asi náročné prokázat vzniklou škodu.
Možné pokutě se vystavuje i realitní kancelář, která byt pronajímá. Podle platného zákona musí i ta zřetelně uvést u inzerátu na byt energetickou třídu. V případě, že jí pronajímatel průkaz nepředá, musí i ona vystavit byt jako nejhorší energetickou třídu G.
Zdá se vám to jako zbytečné papírování a byrokracie? Třeba ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub novou povinnost hájí. „Informace na energetickém průkazu poskytne zájemci o nemovitost cennou informaci o tom, jak je byt energeticky náročný. Nájemník se tak může lépe rozhodnout, jaký byt si vybrat. Rozdíl mezi energetickými třídami B a G může v případě středně velkého bytu činit až 15 000 korun na energiích ročně. Vzhledem k tomu, že energie většinou platí nájemník sám, měl by vědět, do čeho jde,“ upozorňuje Holub. Vyúčtování za minulé období sice může být také užitečné, ale ne tolik. Zájemce o byt totiž neví, zda a kdo před ním v bytě bydlel a jak ho užíval.
Přečtěte si článek Mnoho energetických průkazů budov je zpracováno špatně, upozorňuje inspekce a článek Rokem 2013 začíná nová éra v energetické náročnosti budov. Jak se vás dotkne?
reklama