https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mnoho-energetickych-prukazu-budov-je-zpracovano-spatne-upozornuje-inspekce
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mnoho energetických průkazů budov je zpracováno špatně, upozorňuje inspekce

16.2.2015 01:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle inspekce nejsou výjimkou případy, kdy zpracovatel vychází pouze ze zastaralé dokumentace a neověří si skutečný stav budovy na místě. Na špatně spočítané průkazy pak doplácí především kupující
Podle inspekce nejsou výjimkou případy, kdy zpracovatel vychází pouze ze zastaralé dokumentace a neověří si skutečný stav budovy na místě. Na špatně spočítané průkazy pak doplácí především kupující
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V roce 2014 odhalila Státní energetická inspekce při kontrolách mnoho nekvalitně zpracovaných průkazů energetické náročnosti budov. Během 3774 kontrol našla celkem 170 špatných průkazů. Nejčastějším prohřeškem byly některé chybějící zákonné náležitosti nebo byl průkaz špatně spočítán.
 

„Právě řešíme případ jednoho zpracovatele z Opavy, který měl špatně spočítaných osm průkazů z deseti, na konci mu vyšla úplně jiná energetická třída, než daná budova měla," popisuje ředitel Státní energetické inspekce Pavel Gebauer. Úřad proto zahájil správní řízení a dotyčný zpracovatel může být pokutován až do výše 5 milionu korun. „V případě opakování deliktu, bude přezkoušen, a když neuspěje, bude mu odebráno oprávnění,“ dodává Pavel Gebauer.

Podle Gebauera nejsou výjimkou případy, kdy zpracovatel vychází pouze ze zastaralé dokumentace a neověří si skutečný stav na místě. Výsledná energetická třída pak neodpovídá realitě. Inspekce se chce proto v letošním roce na nekvalitní zpracovatele ještě více zaměřit. Loni bylo podle Ministerstva průmyslu a obchodu zpracováno celkem 18 122 průkazů.

Podle Petra Holuba z aliance Šance pro budovy na špatně spočítané průkazy doplácí především kupující. „Údaje na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně. Pokud je tedy průkaz zpracován špatně, nového majitele domu může čekat nepříjemné překvapení v podobě účtu za energie,“ vysvětluje.

Podle Petra Kotka z Asociace energetických specialistů by si lidé, kteří hledají zpracovatele energetického průkazu pro budovu, měli dát pozor především na nabídky s nízkou cenou a vysokou rychlostí zpracování. „Podezřelé je, když je průkaz příliš levný a zpracován do druhého dne. Za tisíc korun se zkrátka kvalitní průkaz zpracovat nedá, zvláště je-li zpracovatel z druhého konce republiky," upozorňuje Petra Kotka. Zpracovatel by se měl podle jeho slov přijet na budovu vždy podívat osobně. Proto je podle Kotky dobré vybírat zpracovatele ze svého okolí a nedat na nejlevnější nabídky na internetu. Kupujícímu také dává občanský zákoník právo průkaz o energetické náročnosti budovy reklamovat až 5 let zpětně.

Průkaz energetické náročnosti budov by měl mít ze zákona každý, kdo staví nebo provádí větší stavební úpravu, i ten, kdo chce nemovitost prodat nebo pronajmout. Povinnost ho zpracovat budou mít postupně i všechny veřejné budovy a bytové domy. Aktuální informace o tom, kdo přesně má povinnost zpracovat průkaz, lze zjistit například na stránkách www.prukaznadum.cz.

Chystaná novela přinese několik změn

Nové změny v průkazech energetické náročnosti pro prodávané budovy přináší i novela zákona o hospodaření energií, která minulý týden prošla poslaneckou sněmovnou.

Doposud realitní kanceláře často zákon obcházeli. Podle novely ale už bude muset být ve všech inzerátech s nemovitostmi energetická třída bez výjimky uvedena
Doposud realitní kanceláře často zákon obcházeli. Podle novely ale už bude muset být ve všech inzerátech s nemovitostmi energetická třída bez výjimky uvedena
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Realitní kanceláře například budou muset dbát na to, aby si prodávající průkaz opravdu zajistil. Jinak se vystavuje hrozbě sankcí nejen on, ale nově i samotná realitní kancelář. Doposud totiž realitní kanceláře často zákon obcházeli, když tvrdili, že jsou pouze zprostředkovateli prodeje, nikoliv přímí prodejci. Připravovaná novela proto povinnost zveřejňovat průkazy uvaluje jmenovitě na realitní kanceláře. Pokud realitky od vlastníka nemovitosti průkaz neobdrží, budou podle novely muset v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G.

Novela chce dále zrušit povinnost předkládat tyto průkazy pro domy postavené a naposledy zrenovované před rokem 1947, pokud s tím kupující souhlasí. „Považujeme to za logický krok, protože u nemovitostí postavených před rokem 1947, které ani později neprošly žádnou významnou rekonstrukcí, je zřejmé, že jsou velmi nehospodárné (mohou být tedy automaticky považovány za nejhorší kategorii G). Staré budovy se také často prodávají na demolici nebo k rekonstrukci. Vypracování průkazu energetické náročnosti je v těchto případech nadbytečné,“ říká ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.

Ve sněmovně prošel i návrh poslance Adamce zrušit časovou povinnost pro bytové domy mít průkaz energetické náročnosti. Toto opatření ale může podle Petra Holuba zkomplikovat prodej jednotlivých bytů. Majitel prodávaného bytu bude muset požádat sdružení vlastníků jednotek o zpracování průkazu pro nemovitost a pokud ho ani přes hrozbu 200tisícové pokuty nedostane, bude moci i nadále zájemci o koupi ukázat pouze faktury za energie. Jak ale upozorňuje Petr Holub, problém může nastat právě při prodeji bytu přes realitní kancelář, protože ta musí v případě nedodaného průkazu nově v inzerátu vždy uvést nejhorší energetickou třídu G. „Tím dojde ke znehodnocení majetku prodávajícího, protože reálně má byt třeba nově zateplený a energeticky úsporný,“ varuje Holub. Zákon ještě poputuje do senátu a k prezidentovi. Pokud bude schválen, předpokládá se, že začne platit od 1. července 2015.


reklama

 
Další informace |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist