https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-je-dobre-vedet-nez-se-pustite-do-vymeny-oken
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co je dobré vědět, než se pustíte do výměny oken?

3.2.2017 01:56 | PRAHA (Ekolist.cz)
Chceme, aby okna šla otevírat. A zavřená aby dobře těsnila.
Chceme, aby okna šla otevírat. A zavřená aby dobře těsnila.
Foto | Jen R / Flickr
Okna jsou z energetického hlediska klíčovým prvkem v obálce domu a tepelné ztráty okny jsou (relativně vzhledem k jejich ploše) větší než ztráty skrz obvodové stěny. Okna jsou poměrně komplikovaná součást obálky domu a kvalitní okna jsou i dost drahá. Je to i tím, že na okna klademe velmi protichůdné požadavky.
 

Zpravidla chceme, aby se okna otvírala, ale v zavřeném stavu musí těsnit. Musí propouštět světlo a sluneční teplo dovnitř, ale současně zamezit úniku tepla ven. Nesmí dovnitř propouštět hluk, ale přitom musí být rozumně lehká a tenká.

Výsledné řešení okna je proto vždy určitým kompromisem. Pokud chceme snížit únik tepla okny, je dobré něco vědět o tom, jak vlastně teplo skrz okna z domu uniká. K úniku tepla okny dochází v zásadě čtyřmi způsoby:

Infiltrace: Je to pronikání vzduchu netěsnostmi mezi křídlem a ostěním (pevným rámem zasazeným do stěny), případně i mezi ostěním a stěnou. Říkáme, že oknem "táhne". Za studeného větrného počasí nebo u nekvalitních či špatně osazených oken může infiltrace představovat největší díl z celkové tepelné ztráty okna.

Konvekce: Jde o pohyb vzduchu okolo skel. To, co tepelně izoluje, není sklo, ale (nepohybující se) tenká vrstva vzduchu v blízkosti skel. V důsledku rozdílu teplot ale vzduch okolo skla začne proudit a přenáší tak teplo.

Vedení: Vzduch je naštěstí poměrně špatný vodič tepla, a proto se tento způsob znatelně projeví jen tam, kde jsou skla blízko u sebe (řekněme méně než 1 cm).

Radiace: Každé zahřáté těleso vyzařuje teplo ve formě dlouhovlnného infračerveného záření (tepelné sálání). Tento přenos tepla jen o málo menší než přenos konvekcí.

Kvalitní okna jsou i dost drahá.
Kvalitní okna jsou i dost drahá.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Vybíráme nová okna

Pokud vybíráme nová okna nebo vylepšujeme stará a chceme, aby byla maximálně tepelně úsporná, tak jsou důležité tři technické parametry:

U – součinitel prostupu tepla celého okna, který udává, kolik tepla projde 1m2 při rozdílu 1 °C za 1 s.

Obvykle výrobci udávají Uw, což je hodnota pro celé okno i s rámem a Ug, což platí pro samotné zasklení.

V současnosti vyráběná izolační trojskla mají součinitel prostupu tepla Ug v rozmezí přibližně 0,5 až 0,8 W.m-2.K-1

g – tato veličina udává, jaký podíl energie ze slunce projde 1 m2 zasklení. Vyšší hodnota g zasklení znamená, že dovnitř pronikne více slunečního tepla a tedy, ušetříme více energie na vytápění. Běžná izolační trojskla mají g = 0,50 (50 %), izolační dvojskla pak 0,60 (60 %).

iLV - součinitel spárové průvzdušnosti, který vyjadřuje objemový tok vzduchu v m3/s na 1 m délky spár oken a dveří, při tlakovém rozdílu 1 Pa.

Snažíme se, aby hodnota U byla co nejmenší (malý únik tepla) a naopak hodnota g co nejvyšší (větší zisk tepla ze slunce). Bohužel platí, že nižší hodnota U bývá doprovázena i nižší hodnotou g. Průvzdušnost je vlastnost, která udává celkovou „těsnost" okna a hodnota iLV by tedy měla být co nejnižší.


reklama

 
Vydání článku finančně podpořilo Hlavní město Praha v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

TP

Tomas Peltan

4.2.2017 12:53
Podle meho nazoru si je take dobre uvedomit, ze kdyz minimalizujeme infiltraci okny, tak je treba nejak vyresit vetrani (napriklad nucene s rekuperaci). Protoze jinak bude vysledkem prubezne otevrene "supertesne" okno nebo uzasna sbirka plisni. A take by mozna stalo za to venovat pozornost vlastnostem ramu, na kterych casto dochazi ke kondenzaci vody.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.2.2017 22:55 Reaguje na Tomas Peltan
Stačí si koupit za stovku vlhkoměr a před spaním si vždy trochu vyvětrat tak, aby v domě byla relativní vlhkost cca 50 %. Pak se dobrá okna nikdy neorosí.

Větrá se přece kvůli regulaci vlhkosti. Koncentrace CO2 je jen strašák, který se někomu hodí do krámu. Dýcháme podvědomě tak, abychom udržovali v plicních sklípcích 50 000 ppm CO2. Pokud je v místnosti 1000 nebo 3000 ppm CO2, musím jen nepatrně zvýšit ventilaci plic. Efekt je stejný, jako když se přesunu o 300 m výše, kde je vzduch o trochu řidší. Pocítil to již někdo jako újmu?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

5.2.2017 22:45
Myslím, že by úplně stačilo dát čtenáři jasnou zprávu: Kupujme a instalujme okna s trojskly s U=0,5. Okna s takovými trojsky budou mít s vysokou pravděpodobností i další parametry dobré.

Možná je také vhodné zdůraznit, že ne všechna okna či jejích části musejí být otvíratelná (pevná okna jsou výrazně levnější) a jednotlivé tabule skla by měly být hodně velké, aby v oknu bylo co nejméně rámů (ty se hlavně podepisují na ceně okna).
Odpovědět
LD

Libor Dostálek

11.2.2021 17:58
My máme plastová okna už několik let a až na takový malý "detail", že nám dovnitř začalo táhnout, jsou v pořádku. Vyřešil jsem to proto tak, že jsem koupil nové těsnění oken z https://www.tesnenitexim.cz/D-profil-mezera-3-7-mm-c1_1_2.htm a rovnou jsem přetěsnil všechna okna. Nové těsnění mě stálo několikanásobně méně než celá nová okna.
Odpovědět
RK

Radka Klustová

13.8.2022 15:27
S manželem jsme se také rozhodli pro výměnu oken u našeho domu, jelikož ty staré již netěsnily. Vybrali jsme si plastová okna a kamarád nám poradil stránky https://www.jis.cz/doplnky/, kde jsme si vybrali parapety vnitřní i venkovní, které ladila k novým oknům. Konečně je náš dům izolovaný a teplo nám neuniká ven.
Odpovědět
VP

Václav Příhoda

2.9.2024 19:55
Tak to my jsme s okny celkem spokojení. Co chceme ale vyměnit jsou žaluzie. Bohužel už jsou po těch letech dost poničené a v jednom okně už nejdou vytáhnout. Přemýšlel jsem jestli je nevyměnit spíše za rolety. Ty mi přijdou praktičtější. Dost se mi líbí třeba rolety den a noc v systému MINI od https://www.zebra-shop.cz/rolety-den-a-noc/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist