Pražané, naučte se nové slovo: multikomoditní. Bude se vám hodit, až půjdete s tříděným odpadem
A tak se nápojové kartony budou svážet spolu s plasty. A z ulic postupně zmizí do konce roku všechny černé popelnice s oranžovým víkem.
Ty šedé, na kovové obaly, naopak zůstanou, případně se jejich počty zvýší. „Na venkovních stanovištích budeme kovové obaly i nadále sbírat samostatně. Občané si na to zvykli, což dokládají i naše statistiky. Kovového odpadu každoročně přibývá, navíc máme třídicí linku speciálně na kovy,“ novinky Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.
Pravidla co kam patří se liší podle typu stanoviště. U domovních popelnic na plast je už od letošního dubna zavedený sběr ve variantě tři v jednom. „To znamená, že do nádoby původně určené na plasty, lze nově odhazovat i kovové obaly a tetrapaky. Této variantě říkáme šetřivec, protože skutečně výrazně zjednodušuje a zefektivňuje třídění odpadu,“ vyzdvihuje přednosti novinky Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.
Venkovní stanoviště, která využívá naprostá většina Pražanů, postupně přechází na variantu dva v jednom. Do žlutých kontejnerů, označených samolepkou „multikomoditní sběr“, je možné už teď v některých městských částech vyhazovat společně s plasty i nápojové obaly. Bezpečně napoví polepy.
Pokud nebude kapacita nádob na multikomoditní sběr stačit, přibydou další, aby nedocházelo ke zbytečnému přeplňování těch stávajících a vzniku nepořádku kolem. S prosbou o navýšení počtu kontejnerů se mohou lidé obrátit na Magistrát hlavního města Prahy, nebo příslušnou městskou část.
Momentálně se v Praze nachází přibližně 7 800 nádob na plasty, více jak třetina z nich už funguje v novém režimu. Jejich obsah se sváží do třídicích linek v Praze a okolí k dotřídění.
Jde o velkou změnu, nicméně určitě nebude poslední. Do struktury stanovišť a objemu odpadu promluví v dohledné době chystané zálohování PET lahví a plechovek. To chce Ministerstvo životního prostředí zavést nejdříve v roce 2025. Česká republika by se pak stala 14. zemí EU, kde by se tyto obaly zálohovaly.
V současnosti se v metropoli nachází přibližně 26 tisíc nádob na tříděný odpad. 7 800 na plasty se postupně mění na multikomoditní sběr. Jejich obsah se sváží do třídicích linek v Praze a okolí k dotřídění. 3 000 popelnic na nápojové kartony z ulic do konce roku zmizí úplně.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Radim Polášek
28.10.2023 09:22Jaroslav Řezáč
28.10.2023 13:27 Reaguje na Radim PolášekAť se v Praze raději naučí Česky.
Jiří Kvítek
29.10.2023 09:21Záleží to na možnostech dotřiďovací linky, které se časem vyvíjí. Aktuální technologická úroveň umožňuje dávat některé komodity dohromady, protože je dokážeme dodatečně rozseparovat a následně zpracovat samostatně.
Mimochodem: takto to probíhá řadu let na většině míst v ČR, tak je dobře, že v Praze už na to také přišli. Jenom z toho nikdo nedělá takovou mediální senzaci.