https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/PR-jak-dokaze-oboustranny-tisk-usetrit-vasi-penezenku-a-zaroven-i-prirodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

PR článek

Jak dokáže oboustranný tisk ušetřit vaši peněženku a zároveň i přírodu

30.1.2024 08:24
Zdroj | Pexels
Pokud je tisk dokumentů vaším denním chlebem, zřejmě pro vás není oboustranný tisk žádnou novinkou, ba právě naopak. Díky této možnosti je totiž tisk levný, ale taktéž ve výsledku přináší i uživatelsky komfortnější výstupy. Že s ním ještě nejste tak úplně kamarádi a vlastně vůbec netušíte, jak tisknout oboustranně? Nevadí! V následujících řádcích vás oboustranný tisk dokumentů nejenže naučíme, ale v krátkosti vám vysvětlíme, proč je dobré jej upřednostnit před tiskem jednostranným.
 

Jak tisknout oboustranně na jakékoliv tiskárně

Rozhodně neplatí, že přírodu můžete šetřit jen pořízením si eco friendly náplní a peněženku zase koupí alternativních (kompatibilních) náplní do tiskárny, jejichž cena je podstatně nižší než cena originálů. Vynikajícím způsobem je právě i využití možnosti oboustranného tisku, který zmenší spotřebu papíru. Super je přitom to, že oboustranně dokáže tisknout ve výsledku jakákoliv tiskárna na světě. Nemusíte se tedy absolutně bát toho, že by to ta vaše nezvládla.

Vlastníte-li novější tiskárnu, zcela určitě možnosti oboustranného tisku disponuje. V takovém případě stačí jen to, abyste před startem tisku v nabídce na PC, tabletu či telefonu možnost využití oboustranného tisku zvolili. Jakmile tak učiníte, už se nemusíte o nic starat a tiskárna v kombinaci se zdrojem tisku automaticky natiskne dokumenty na obě strany archu papíru a to i tak, aby dávaly smysl z hlediska posloupnosti. Nemusíte se tedy bát toho, že by vám tiskárna například rozházela při tisku brožury stránky tak, že by na sebe nenavazovaly.

Pokud disponujete starší tiskárnou, u které není nativně možnost oboustranného tisku k dispozici, nezoufejte. Jediné, co to pro vás znamená, je totiž vlastně jen to, že musíte zjistit, jak správně otočit papír s výtiskem na jedné straně tak, aby byl tisk na druhé straně orientován stejným způsobem. Ve výsledku vám tedy stačí provést zkušební výtisk, podle něj se zorientovat a následně už papíry otáčet tak, aby po vytištění obsahu na první stranu dokázala tiskárna správně natisknout další obsah na stranu druhou. Jedinou větší nevýhodou tohoto řešení je to, že je třeba tisknout po jedné stránce, abyste měli čas výtisk vždy správně po jeho dokončení otočit.

V obou případech je třeba počítat s tím, že oboustranný tisk je obecně o něco málo pomalejší než tisk jednostranný a to nikoliv jen kvůli nutnosti otočení papíru či jeho „natažení“ zpět tiskárnou. Zejména u inkoustových tiskáren je třeba zpravidla chvíli vyčkat, než natištěný obsah zaschne, jelikož v opačném případě hrozí jeho rozmazání tiskárnou. Tohle však není při jednostranném tisku třeba řešit, jelikož než na potištěnou stranu dosedne další, která by ji hypoteticky mohla rozmazat, v průběhu jejího tisku dokáže inkoust na předešlé straně zaschnout.

Zdroj | Pexels

Výhody oboustranného tisku

Benefity oboustranného tisku lze rozdělit do dvou rovin, přičemž jedno je rovina šetřící přírodu i peněženku, druhou je pak rovina produktivity a komfortu. Co se týče první roviny, tu zřejmě není třeba jakkoliv více rozebírat. Oboustranný tisk je zkrátka levný tisk. Jakmile totiž začnete tisknout oboustranně, sníží se výrazně (v ideálním případě až o polovinu) spotřeba kancelářského papíru, díky čemuž jej tak začnete kupovat méně často a tím začnete šetřit. A čím míň papíru spotřebujete, tím budete logicky i ekologičtější, jelikož méně zatížíte svět. Jasně, můžeme se bavit o tom, že papír ekologický je, ale vždy je lepší nevyprodukovat nic než něco tak trochu zbytečně. A to právě tisk na jednu stranu namísto obou stran skutečně je.

A jak souvisí oboustranný tisk s produktivitou a komfortem? Jednoduše tak, že vaše dokumenty skládající se ze dvou stran budete mít díky tomuto stylu tisku hezky u sebe a tedy vám nebude hrozit, že jednu ze dvou stran například někde ztratíte. A co si budeme povídat - i papír se pronese, je-li ho větší množství. Pokud tedy s sebou potřebujete nosit do školy či do práce spousty vytištěných dokumentů, při oboustranném tisku dokážete množství archů výrazně zredukovat, za což vám vaše záda či ramena poděkují.

Šetřit peníze i planetu však lze například i:

   ● koupí alternativních náplní do tiskárny,
   recyklací tonerů a cartridgí, popřípadě doplněním náplní do nich,
   ● celkovou minimalizací tisku a naopak co nejčastějším využíváním elektronických verzí dokumentů,
   ● nastavením kvality tisku na nejnižší možnou, čímž se sníží spotřeba náplně a tedy prodlouží její výdrž.

Jak tedy můžete sami vidět, možností, jak šetřit peníze i přírodu při tisku je celá řada a záleží tedy jen na vás, jak moc budete chtít v jednom či druhém ohledu šetrní.


reklama


reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist