https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-ukazal-pruzkum-cesi-kaslou-na-to-kam-spravne-vyhodit-e-cigarety
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co ukázal průzkum? Češi kašlou na to, kam správně vyhodit e-cigarety

13.8.2023 16:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Každá elektronická cigareta obsahuje předem nabitou baterii.
Každá elektronická cigareta obsahuje předem nabitou baterii.
Více než polovina kuřáků elektronických jednorázových cigaret vyhazuje použitý přístroj do běžného komunálního odpadu. A to i přesto, že téměř 50 % z nich ví, že vaporizér v sobě má zabudovanou baterii. Jak aktuální průzkum společnosti Ecobat dále ukázal, téměř 90 % uživatelů e-cigaret netuší, že použitou elektronickou cigaretu mohou vrátit tzv. kus za kus do trafiky či jiného prodejního místa.
 
Do sběrných nádob, určených pro ekologickou likvidaci baterií, odnáší vybité přístroje 8 % dotazovaných. Průzkum byl realizovaný přes platformu Instant Research v červenci 2023 na vzorku 525 respondentů.

Důvodem, proč Ecobat nechal průzkum provést, je zvyšující se obliba vapování, zejména mezi mladými lidmi, a s ní spojená nutnost edukace veřejnosti o správném zacházení s použitými přístroji.

Zdroj | Ecobat

„Jak nám potvrdily výsledky průzkumu, vapování je populární zejména mezi lidmi ve věku od 18 do 26 let. V tomto vzorku kouří elektronické cigarety dokonce 42 % dotazovaných. Téměř stejné procento z nich ale neví, že v e-cigaretě je částečně nabitá lithiová baterka, která by mohla způsobit zahoření přístroje,“ komentuje výsledky Kateřina Vránková ze společnosti Ecobat, která v tuzemsku 20 let organizuje sběr všech odpadních baterií a zajišťuje proces jejich třídění a následné recyklace.

„Zarážející také je, že naprostá většina respondentů z této věkové skupiny neví, že vybitý přístroj mohou bezplatně vrátit do trafiky. Každý prodejce má totiž povinnost odpadní baterie i elektrozařízení od zákazníka zdarma odebrat při nákupu nového výrobku,“ říká Vránková.

Prodejny s větší prodejní plochou (nad 200 m2) musí zřídit veřejné místo pro sběr použitých malých elektrozařízení.

Jednorázová e-cigareta vyplavená na mořském pobřeží.
Jednorázová e-cigareta vyplavená na mořském pobřeží.
Foto | Beth / Flickr

Vliv e-cigaret na životní prostředí

Podle oficiálních zdrojů CDC (Centers for Disease Control and Prevention) se v období od ledna 2020 do prosince 2022 jen v USA zvedl prodej e-cigaret z 15,5 milionu na 22,7 milionů. Celosvětově se počet lidí holdujících vapování pohybuje kolem 82 milionů. Nejen výroba, ale zejména nesprávná likvidace vybitých e-cigaret má tak zásadní vliv na životní prostředí.

Téměř 90 % účastníků aktuálního průzkumu společnosti Ecobat uvedlo, že si je vědomo toho, že výroba elektronických cigaret není ekologická.

Nerozebírat, ale správně třídit

„Ve společnosti panují mýty, že by uživatelé měli e-cigarety před vyhozením rozebrat. Odpověď je ne. Nejjednodušší a správnou cestou k ekologické likvidaci je vybitý přístroj odevzdat v prodejně, kde si ho koupili anebo ho vyhodit do červeného kontejneru určeného pro drobná elektrozařízení,“ uzavírá Vránková.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Viktor Šedivý

13.8.2023 10:08
Nejen Češi. Všichni všude na podobné pseudoproblémy kašlou. Liší se akorát odhodlání lhát v průzkumech a předstírat zájem, "když se někdo dívá".
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

15.8.2023 19:44
A oni snad někdy kuřáci házeli nedopalky kam měli?

Tak proč by u E-cigaret měli měnit zvyklosti...

Mimochodem: kolikrát jste narazili na informaci, kam to mají správně házet?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist