https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/co-znamena-kdyz-se-rekne-uhlikove-neutralni-climate-friendly-nebo-bio-a-vite-co-je-greenwashing
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co znamená, když se řekne „uhlíkově neutrální“, „climate friendly“ nebo „bio“? A víte, co je greenwashing?

3.3.2024 05:44 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lakování na zeleno. To je greenwashing.
Lakování na zeleno. To je greenwashing.
Zdroj | Pxhere
„Uhlíkově neutrální“, „climate friendly“ nebo „bio“ jsou jen některé z takzvaných zelených tvrzení, s nimiž se spotřebitelé stále častěji setkávají. Z dotazníkového průzkumů, který zpracoval dTest ve spolupráci se zahraničními kolegy vyplynulo, že skutečný obsah těchto pojmů řadě spotřebitelů uniká anebo v nich vyvolává mylnou představu o zakoupeném zboží. Proti lakování na zeleno – greenwashingu – by mohla pomoci i nová evropská směrnice.
 

Češi se zajímají, ale nedůvěřují

Osm z deseti českých respondentů v průzkumu sdělilo, že se snaží o životní styl šetrný k životnímu prostředí. Nejčastější cestou je třídění odpadu a šetrné využití energie v domácnostech.

Ve více než polovině dotazníků se respondenti hlásili k opatřením v cestování a mobilitě. Nákupy textilu z druhé ruky nebo zohledňování ekologických dopadů nakupovaných potravin a výrobků se pak těšily zhruba 40% podpoře.

Při výběru zboží a služeb 62 % českých spotřebitelů bere částečně v potaz dostupné informace o jejich vlivu na životní prostředí, přičemž 8 % spotřebitelů tak činí ve velké míře.

„Z průzkumů je patrné, že se většina zákazníků při nakupování zajímá, zda bylo zboží vyrobeno s ohledem na životní prostředí,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. „Není proto divu, že výrobci zboží a obchodníci nelení a snaží se poptávce po zelenější produkci vyhovět. Na obalech výrobků či propagačních materiálech se tak můžeme setkat s tvrzeními, jež svou snahu o udržitelný způsob výroby hrdě deklarují. Šetrnost k životnímu prostředí však mohou deklarovat jen některé z nich. Ostatní spadají do kategorie takzvaného ‚greenwashingu‘, tedy výplodu zeleného marketingu, jímž obchodníci či výrobci zboží konejší naše svědomí, ovšem bez ověřitelných důkazů,“ říká Eduarda Hekšová.

Důsledkem je nedůvěra spotřebitelů i v zavedené ekologické štítky, loga a slovní spojení jako jsou třeba Evropský energetický štítek, české logo Ekologicky šetrný výrobek a evropské logo pro bio potraviny, jejichž použití sleduje přísná legislativa a rozsáhlý kontrolní mechanismus.

Problematická mohou být zejména tvrzení deklarující uhlíkovou či klimatickou neutralitu.

„Z hlediska uhlíkové neutrality obchodníci slibují zachycení stejného množství oxidu uhličitého z atmosféry, jako do ní vypustili. Za tímto účelem přijímají opatření ke snížení emisí CO2, průmyslově jej zachycují nebo produkci uhlíkových plynů kompenzují. Kompenzace může spočívat třeba ve výsadbě lesů. Při zajištění klimatické neutrality by pak měla opatření vyvážit produkci veškerých skleníkových plynů, nejen CO2. Tato tvrzení však mohou být nejasná, či dokonce zavádějící. Důvodem jsou například chybějící metodiky výpočtu uhlíkových kompenzací,“ vysvětluje ředitelka dTestu Hekšová.

Pomůže nová směrnice?

Usnadnit orientaci v environmentálních tvrzeních a označeních by mohla připravovaná evropská směrnice o zelených tvrzeních. Ta by v této souvislosti měla nastavit přesná pravidla a definice při označování výrobků a stanovit nové povinnosti podnikatelům. Nově by tak měla být zelená tvrzení doložena spolehlivými důkazy přímo na zboží či na jeho obalu. Pravidla budou také doplněna sankcemi za jejich nedodržování.

Současná pravidla

Aktuálně je v některých případech možné postihnout nepravdivá či zavádějící zelená tvrzení zejména jako nekalou obchodní praktiku.

„Potíž je v tom, že spotřebitelé často sami nejsou schopni rozklíčovat pravdivost těchto tvrzení, a jejich argumentace tak bude poměrně obtížná. V každém případě mají ti, co byli poškozeni nekalou obchodní praktikou, právo odstoupit od smlouvy ve lhůtě 90 dnů ode dne uzavření smlouvy, nebo požadovat snížení ceny přiměřené závažnosti nekalé obchodní praktiky,“ doplňuje ředitelka dTestu a uzavírá: „Tato práva však spotřebitel nemá, pokud by to bylo nepřiměřené, například z důvodu zcela zanedbatelné hodnoty plnění, popřípadě nízké závažnosti praktiky.“ Uvedené nároky jsou nadstavbou oproti právům, které vám vůči prodejci mohou z důvodů jeho jednání vzniknout (na náhradu újmy, z odpovědnosti za vady zboží, na vydání bezdůvodného obohacení apod.) a vzájemně se tedy nevylučují.

Vzhledem k tomu, že jsou nekalé obchodní praktiky zakázané, může je rovněž sankcionovat dozorový orgán příslušný podle druhu zboží či služby. V oblasti zemědělských, potravinářských a tabákových výrobků je například takovým orgánem Státní zemědělská a potravinářská inspekce, u běžného spotřebního zboží zase Česká obchodní inspekce. Pokud máte podezření, že jste byli v souvislosti se zeleným environmentálním tvrzením vystaveni nekalé obchodní praktice, neváhejte se na příslušný dozorový orgán obrátit.

Pokud spotřebitelé mají otázky k tomuto tématu, mohou se obrátit na bezplatnou spotřebitelskou poradnu dTestu, a to elektronicky na www.dtest.cz/spotrebitelska-poradna nebo telefonicky na číslo 299 149 009.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KP

Karel Ploranský

4.3.2024 10:28
Typický greenwashing, a to velmi drzý, je tvrzení některých distributorů elektřiny, že elektřina kterou dodávají pochází z OZE a je tedy čistá a bezuhlíková.
Je to stejné jako kdyby nějaká vodárna - třebas v Litoměřicích - prodávala vodu z Labe a odběratelům nestydatě lhala, že ta voda, kterou ona prodává, pochází výhradně ze Šumavských hvozdů. Z čisťounké říčky Vydry.
Přesto tenhle marketing zabírá...
Je až neskutečné, čemu jsou lidé dnes ochotni uvěřit. Dá se vůbec říci, že jsme vzdělaný národ?

Pokud by někdo chtěl spotřebiteli opravdu dodávat elektřinu pocházející jen z OZE, musel by si ke spotřebiteli natáhnout své vlastní dráty. Oddělené od běžné rozvodné sítě.

Odpovědět
ig

4.3.2024 11:00
Uhlíkově neutrální výrobek znamená, že u každé nakupované komponenty bylo přiloženo čínsky psané potvrzení na recyklovaném papíře.
Odpovědět
TJ

Tomáš Jelínek

5.3.2024 08:54
Nic takového, jako je uhlíkově neutrální výrobek neexistuje a ani nikdy existovat nebude. Nelžeme si do kapsy. Pokud něco vyrobíme a uvolněný CO2 zachytíme tak nejsme uhlíkově neutrální, protože ten CO2 musíme nějak zachytit. Vytvořit technologii a vynaložit velké množství energie na zachycení. Té energie mnohem více než při výrobě toho "uhlíkově neutrálního" výrobku. Energie samozřejmě uvolňuje další CO2 a pokud jí dodáme např. ze solárů, musíme je nějak vyrobit atd. Takže jsme v bludném kruhu, který je horší tím, že žádná technologie nemá 100% účinnost. Takže nakonec vyprodukujeme mnohem víc CO2 jeho zachycováním a snahou o uhlíkovou neutralitu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist