https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/repasovany-vyrobek-na-co-si-dat-pozor-pri-nakupu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Repasovaný výrobek? Na co si dát pozor při nákupu

14.2.2025 04:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Trh s repasovanými výrobky zažívá výrazný růst. Obchody i online tržiště stále častěji nabízejí repasované smartphony, notebooky a další elektroniku, které označují „jako nové“. Velké značky se připojují k trendu a začínají vykupovat použité zboží, opravovat ho a znovu uvádět na trh. Evropská unie upozorňuje na potřebu jasné regulace a jednotné definice repasovaných výrobků, aby byl zajištěn dostatečný standard kvality a ochrana spotřebitelů. Na co by si spotřebitelé měli dát pozor při nákupu repasovaných produktů?
 
Repasované výrobky znějí jako lákavé řešení nejen pro životní prostředí, ale i pro spotřebitele, který pořízením takového výrobku může značně ušetřit. Repasované produkty totiž mohou být někdy až o 50 % levnější než zcela nový výrobek. Přesto si v Česku zatím nezískaly takovou oblibu. Proč tomu tak je?

Přestože repasované produkty představují atraktivní alternativu k novým výrobkům a umožňují spotřebitelům výrazně ušetřit, jejich nákup s sebou nese rizika. Různá definice „repasovaného“ v jednotlivých zemích a absence přísnější regulace často vedou k nekalým praktikám obchodníků. „Mnoho prodejců láká zákazníky na označení jako ‚jako nové‘ či ‚prémiová kvalita‘, avšak bez jasně stanovených kritérií může být takové označení zavádějící,“ vysvětluje ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

Co je to repasovaný výrobek?

Na rozdíl od běžně použitého produktu, který se prodává tak, jak ho předchozí majitel zanechal, projde repasovaný kousek kontrolou, případnou opravou a důkladným čištěním, než se znovu dostane k dalšímu zákazníkovi. Často se jedná o techniku, jako jsou notebooky, telefony nebo herní konzole, ale repasovat lze i domácí spotřebiče nebo dokonce nábytek.

Hlavní rozdíl mezi použitým a repasovaným výrobkem spočívá v tom, že repasovaný prošel odbornou renovací. To znamená, že pokud měl nějakou závadu, byla opravena, případně se vyměnily opotřebované součástky. Definici repasovaného výrobku ale v zákoně nenajdeme.

Jak je to s reklamací použitého výrobku?

„Obecně platí, že podnikatelé mají zákonnou povinnost jasně informovat spotřebitele o tom, že prodávané zboží je již použité, upravené nebo že má nějakou vadu. Do této kategorie spadají i repasované výrobky,“ vysvětluje Eduarda Hekšová. Pokud by tuto informaci podnikatel neuvedl, dopouští se přestupku, za který mu může být udělena pokuta Českou obchodní inspekcí. „V kamenných prodejnách navíc musí být takové výrobky jasně odděleny od nového zboží, aby nedošlo k jejich záměně,“ dodává ředitelka dTestu.

Při koupi použitých výrobků je důležité ověřit dobu, po kterou může spotřebitel uplatnit práva z vadného plnění. Zákon umožňuje podnikatelům dobu pro uplatnění práv z vadného plnění u použitých výrobků zkrátit, avšak maximálně na 12 měsíců. U repasovaných výrobků se ale spotřebitelé mohou setkat s tím, že prodejci nabízí obchodní záruku nad rámec záruky zákonné.

„Při posuzování vad u použitých výrobků je rozhodující, zda odpovídají tomu, co bylo při koupi deklarováno. Pokud byl kupující předem upozorněn na konkrétní nedostatek, například na škrábance na displeji, nemůže tento stav později reklamovat. Naopak, pokud se objeví závada, která nebyla uvedena a zásadně ovlivňuje funkčnost výrobku, má spotřebitel právo na reklamaci,“ uzavírá Eduarda Hekšová.


reklama

 
foto - Korbeliusová Lucie
Lucie Korbeliusová
Autorka je pracovnicí dTestu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

14.2.2025 06:01
Repasované výrobky jsou dostatečně kvalitní, aby dokázaly sloužit ještě dlouho.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

15.2.2025 00:29 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pokud jsou kvalitně repasované.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.2.2025 13:01 Reaguje na smějící se bestie
v případě elektroniky je ještě jedna podmínka; pokud jsou dostatečně staré na to, aby byly vůbec schopné repase. narážím na problematiku bezolovnatých pájek.
Odpovědět
HH

Honza Honza

15.2.2025 09:33
Článek moc obohacující není. Hlavně by měla být záruka ne na samotný výrobek ale na součásti, které byly vyměněny. Někdy práce na opravu překračují cenu nového výrobku. Přesto repasování-oprava je jediná budoucnost, jediná ekolog. alternativa, omezení pro život zničujích odpadů, hlavně plastů, omezení těžby surovin, kterých bude nedostatek a jejich těžba extrémně náročná a drahá. K možnosti opravy, dlouhé životnosti výrobku musí ale být výrobek připraven i z výroby. A to právě není, má naopak šidítka, bezvýznamné součástky (pro fiktivní záměr automatizace, regulace=digitalizace a AI inteligence, vyšší užitné hodnoty) které často stojí pár korun a bez kterých výrobek přestane fungovat a nelze je vyměnit, ev. náhradní díly nejsou (záměrně- typické pro čínské výrobky, prodávané Vietnamci, zde není ani jakákoli záruka). Je to s podporou vlády, kterou podporují přislušné firmy, vlády mají z prodeje těchto výrobků daňový zisk.
Je to i podstata Green Dealu- povinné výrobky (údajně pro záchranu planety) s krátkou dobou životnosti a předražené. Proto se Green Deal vůbec rozjel, byla to iniciativa firem, které se radovaly s dobrého zisku. Přišla ale Čína a tyto výrobky jsou náhle naopak zkáza našeho půmyslu.
Přesto cesta Green Dealu je správná, ale neměla by být fanatická, měla by být lépe promyšlená a liberální = v zájmu především spotřebitele ne především firem.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

15.2.2025 21:09 Reaguje na Honza Honza
To je ale kravina.
Zrovna plast je na mnoho podob dobre zpracovatelny i jako odpad.
Zaroven jako material ma skvele vlastnosti, je snadno vytobitelny, obrobitelny, recyklovatelny nebo bez problemu spalitelny.
Surovin je dostatek, sotva jsme po3kabali to, co lze snadno ziskat tak, ze se o to skoro zakopne na povrchu.
Co Zapadu aktualne chybi, jsou spis kapacity na zpracovani a rafinaci.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

15.2.2025 21:12
Moc zivotaschopne to neni. Servis je drahy a dost narocny na kvalifikovanou pracovni silu. Nelze dosahnout zadnych uspor z rozsahu.
Obcas neco opravim, ale vzdy bu+d pro kamarady, nebo nejake zajimavejsi veci (typicky treba rizeni z tepelneho cerpadla). Tam je ochota za to zaplatit. Ale za spotrebku ani nahodou, to je ekonomicky nesmysl.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

16.2.2025 11:24 Reaguje na Petr Pavlata
Jako "uvědomělý" občan jsem si nechal repasovat baterii k akuvrtačce zn. Bosch. Tedy ke kvalitní. V obchodě, který inzeroval repasi, mě prodavač varoval. Repase 3 baterií že mě bude stát tolik, jako nová vrtačka se 2 bateriemi a ještě v kufříku. No, byl jsem uvědomělý a jednu baterii jsem si zrepasovat nechal. Stálo to 1300 Kč. Mezitím jsem si koupil novou vrtačku, menší, lehčí, dostatečně výkonnou. Stála 1000 Kč. Po té Boschce ani po repasované baterii už ani nevzdychnu. Peníze jsem oželel. A nyní ta vrtačka už stojí jen 700 Kč.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

16.2.2025 12:55 Reaguje na Jaroslav Pokorný
To je zcela logicke, staci se zamyslet:
- 80-90% objemu t0 baterie sou clanky, ktere byli vymeneny. Zachgovala se mozna plastova obalka a maly kus elektroniky.
- v poloautomatizovane tovarne tohle trva vyrobit a zkompletovat par desitek vterin, na sestaveni a otestovani maji pripravky.
- v servisu se tomu nekdo indiviralne min. hodinu venoval, a toho musite zaplatit - pritom uz musi jit a trochhu kvalifikovaneho cloveka.
A to je stale docela jechnoducha prace.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

16.2.2025 23:41 Reaguje na Petr Pavlata
To samozřejmě chápu. Mám jen otázku, proč se propaguje repase a neuzákoní se, že k výrobkům musí být náhradní díly po dobu X let.
Odpovědět
PP

Petr Pavlata

17.2.2025 01:48 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ale ono to tak většinou i je...
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist