Firma zaváží textilním odpadem bývalý statek v Křižanovicích na Vyškovsku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíci tun převážně textilního odpadu zaváží soukromá firma areál bývalého státního statku, který si před rokem pronajala v Křižanovicích na Vyškovsku. Starostka Křižanovic Marie Rozehnalová ČTK řekla, že podle zástupce firmy bude odpad pocházející z Itálie sloužit jako materiál na výrobu stavebních desek. Linka na zpracování ale zatím v areálu nestojí. Na problém upozornil server Seznam Zprávy. Případem se zabývají jihomoravští kriminalisté, sleduje jej také ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL), který místo v pondělí navštívil.
"Další hory nelegálního odpadu, tentokrát v Křižanovicích u Bučovic. Už mě nebaví se na to dívat. Nechci, abychom se stávali popelnicí Evropy. Majitel odpadu tvrdí, že ho chce dále recyklovat, ale nemá k tomu vhodné zařízení a neměl ani povolení k dovozu odpadu," uvedl Hladík na síti X. Uvedl, že až policejní vyšetřování skončí, spojí se jeho ministerstvo s italskou stranou a bude požadovat, abys se odpad vrátil do Itálie.
Areál bývalého státního statku koupil nový majitel přibližně před rokem. "Nejprve vše vypadalo dobře, prostory uklidili, vykáceli náletové dřeviny. Od nové majitelky si areál pronajala firma a ta začala postupně navážet odpad. Balíků jsou plné haly a jsou z nich vyskládané vysoké mantinely také všude na volné ploše," popsala situaci Rozehnalová.
Dodala, že obec má v takovémto případě pouze omezené pravomoci, situací se tedy začali zabývat policisté. "Případ řeší jihomoravští kriminalisté. Vzhledem k aktuální fázi prověřování a probíhajícím úkonům trestního řízení nemůžeme sdělovat podrobnosti," řekl ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb.
S policisty spolupracuje také Česká inspekce životního prostředí. "Můžeme potvrdit, že inspekce poskytuje policii odbornou součinnost," uvedla její mluvčí Miriam Loužecká.
Ministr Hladík v pondělí také uvedl, že stovky tun nelegálního odpadu ze dvou jiných míst, z Jiříkova na Bruntálsku a brněnských Horních Heršpic, bude odvezen zpět do Bavorska, odkud byl do Česka přivezen. Náklady na odvoz zaplatí německá strana.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (15)
Už mě nebaví se na to dívat. Nechci, abychom se stávali popelnicí Evropy. ......
To je od pana ministra pěkné, že ho to už nebaví. Ale co hodlá podniknout dále? Jak bude potrestán ten podnikatel, kdo zaplatí náklady na likvidaci toho odpadu? je více než jisté, že žádné desky se vyrábět nebudou. Kdyby to bylo možné a ziskové, už by se dávno někde vyráběly.
"Nejprve vše vypadalo dobře, prostory uklidili, vykáceli náletové dřeviny. Od nové majitelky si areál pronajala firma a ta začala postupně navážet odpad. Balíků jsou plné haly a jsou z nich vyskládané vysoké mantinely také všude na volné ploše," ............
A teď by se mohla stát nehoda a nějaký neznámý pachatel by ten areál měl zapálit. A bylo by vymalováno.
Odpovědět
A nebylo by lepší zejména pro životní prostředí (asi ne pro ekologii) to spalovat hned v Itálii ve spalovně????
Odpovědět
Nevyvratitelná víra ve všemocné cirkulární hospodářství je škodlivá.
Odpovědět
Pro prostředí by bylo lepší spalovat svuj odpad v Itálii, ale když už mafia poslala odpad deklarovaný jinak pryč, tak není nutné ho ilegálně řešit požárem, jak se často děje, ale odvézt do ZEVO, kde bude užitečně použit na vyrobu tepla a elektriky. A kdyby se hranice pro tyto náklady na "materiálové využití" zavřely, ulevilo by se nejen D1.
Odpovědět
Nevím, co je ZEVO, ale umělé tkaniny jsou docela nebezpečný odpad, který by se měl spalovat pouze ve spalovně vybavené příslušnými filtry.
Odpovědět
Z "jak třídit.cz":V České republice se v současné době nacházejí čtyři zařízení pro energetické využití odpadu. Jsou to SAKO Brno, ZEVO Malešice, TERMIZO Liberec a ZEVO Chotíkov. Splňují environmentální parametry, o kterých píšete.
Odpovědět
Tak dokud tam ta linka nestojí, tak je třeba navážení textilního odpadu považovat za nepovolené.
Navíc podle mého názoru textilní odpad je třeba pro výrobu desek zpracovat. Je ho třeba vytřídit a potom je třeba vhodný textil vyprat a případně nařezat na malé kusy. Teprve potom může jít do linky na ty desky.
Odpovědět
A stát je dnes tak ubohá instituce, že s tím nedokáže nic udělat. Nezlobte se na mě, ale to je tragedie.
Odpovědět
Za socialismu jsme se učili, že "stát" je imaginární pojem. Že stát jsme my všichni, celá společnost, a že příslušní úředníci mají pracovat ve prospěch nás všech. Tehdy ovšem i politici pokládali za svoji povinnost něco ve prospěch společnosti dělat. A aby dělat mohli, a též i úředníci, přijímali příslušné zákony. V současnosti máme zákony, které přímo znemožňují mnohé a mnohé problémy řešit.
Odpovědět
Za socialismu vedla společnost Komunistická strana. Dělalo se jenom to, co Komunistická strana, konkrétně zejména její okresní a krajské výbory řekly a co se stihlo potom, co se nejdřív všechno vyrobilo. A ono se toho občas a někde stíhalo dost málo.
Odpovědět
Ovšem Komunistická strana svá rozhodnutí většinou řídila podle názorů a doporučení vědců a techniků.
Odpovědět
Jeden z řady mafiánských byznysů. Jako vždy, politici jsou na to krátcí, protože jsou do toho zapletený. Tohle bylo naznačeno i v Chobotnici-obchod drogami, zbraněmi, odpadem (tam s jaderným ), nelegální bankovní transakce.
A je a bude to stále aktuální.
Odpovědět
Kdyby oblečení obsahovalo jen bavlnu a len, tak by to vůbec nevadilo. Ale obsahuje i plastická vlákna.
To jsou právě ty zásadní problémy- paradoxy:
- vláda se hádá o 1% odpadních plastů - zálohovaných lahví a nikoho nezajímá řešení toho zbytku
přitom by stačilo:
- neházejte plasty do směsného odpadu, nevytvářejte černé skládky, my pro vás zřídíme dostupné kontejnery téměř na každém rohu (= nikoli celý týden přeplněné žluté kontejnery, kam by se nesmyslně měly házet jen vybrané neznečištěné plasty)
- tyto plasty vytřídit ve sběrném dvoře, nerecyklovatelné spálit (opět se nesmyslně nehádat, jestli je spalování přínos nebo ne)
Odpovědět
|
|