Petr Přichystal: Nová zelená úsporám podporuje renovace stávajících objektů. Novostavby mají smůlu
Oproti předešlé výzvě Nové zelené úsporám (NZÚ) jde navíc o 135 tisíc korun nižší příspěvek, což dostupnost nového bydlení příliš nepodporuje. Podmínky pro čerpání tohoto příspěvku jsou přitom přísnější než kdy předtím. Dům musí disponovat měrnou roční potřebou tepla na vytápění do 20 kWh/m², nulovou primární energií z neobnovitelných zdrojů i průměrným součinitelem prostupu tepla obálkou budovy třídy A. Pro spoustu novostaveb se může jednat o nedosažitelný cíl.
Pozitivním poznatkem je, že se Nová zelená úsporám pro rodinné domy letos poprvé odklonila od podpory jednotlivých technologií a zaměřuje se dominantně na koncept rodinného domu jako celku. Nové podmínky na jedné straně podporují kombinaci nejrůznějších řešení pro domácnosti, které chtějí z výdobytků moderní energetiky vytěžit maximum. Na druhé straně nechává prostor pro dílčí rekonstrukce, které mohou pomoci každému.
Renovace místo nového bydlení
Podpora NZÚ celou dobu směřovala dominantně do fotovoltaických systémů, směřování k zateplení a celkovému pohledu na plášť budovy se postupně vytrácel. Důraz se tak přesouvá od podpory dostupného bydlení ke komplexním rekonstrukcím stávajících objektů. Dá se proto očekávat, že u poměru dotací pro rekonstrukce a pro novostavby dojde k dramatické změně.
Blíží se totiž evropská legislativní povinnost stavět nulové domy i v rezidenčním sektoru, a proto podle SŽP došlo ke zúžení podpory novostaveb pouze na tuto skupinu domů. To bude znamenat překážky jak pro realizační firmy, tak pro výrobce stavebních materiálů. Cílem je tlačit projektanty a developery k tomu, aby navrhovali pouze stavby s tou nejmenší spotřebou energie a převedli evropské směrnice do praxe.
Otázkou zůstává, zda současný systém nabídne stabilitu podmínek do budoucna, zvlášť v souvislosti s tím, co se na segment energetické náročnosti budov chystá v rámci nových evropských iniciativ, především s ohledem k požadavkům Evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD IV) na nově vznikající stavby.
Patnáct let fungování Nové zelené úsporám přinesl především stabilitu v rámci tuzemských dotačních programů. Státní fond životního prostředí se ale letos rozhodl, že je potřeba se dívat do budoucna směrem k plnění evropských klimatických závazků. Některé změny, zejména odklon od podpory dílčích technologií, a naopak důraz na komplexní rekonstrukce, představují krok kupředu. Nedá se ale zbavit dojmu, že nové podmínky čerpání dotací poměrně výrazně omezují podporu novostaveb rodinných domů. A tím i dostupnost nového bydlení.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Richard Vacek
6.4.2025 06:33Honza Honza
6.4.2025 07:46Prostě vše s rozumem, ne direktivně fanaticky, příkazy zákazy socialistickou neliberální zkostnatělou direktivní politikou!!!
smějící se bestie
6.4.2025 08:35 Reaguje na Honza Honzau klasické 45cm zdi, je 30cm zateplení přehnanost.
Ano, vše hezky za své - žádné dotace přes povolená razítka i firmy !
To na té fotce/domeček, patří na Foridu, né do ČR.
Honza Honza
6.4.2025 09:04 Reaguje na smějící se bestieZáklad je aby rosný bod byl v zateplení ne ve zdi= tenká zeď, silné zateplení a rosný bod je v polystrénu, tam není žádná voda, z kt. by měla vznikat rosa = zeď se nepotí, nevlhne. Min. zateplení kvůli rosnému bodu u 30 cm zdi je tedy 15 cm a to je málo.
Tomáš Pilík
7.4.2025 08:47 Reaguje na Honza HonzaHonza Honza
7.4.2025 08:56 Reaguje na Tomáš PilíkAle jinak 30 cm a trojskla = mutný standart přes který vlak nejede.
Jiří Svoboda
7.4.2025 09:39 Reaguje na Tomáš PilíkJiří Svoboda
7.4.2025 09:35 Reaguje na smějící se bestievaber
6.4.2025 08:41Stát a další organizace mají veliké nebytové budovy, kde se obrovsky plýtvá energií ,tam by se měl stát starat a ne o domy soukromých vlastníků.
Jiří Svoboda
7.4.2025 08:49To je jistě lehce dosažitelné u větších domů na poschodí. U malých bungalovů hodně těžko. Pak je tu ještě možnost to jen "správně" napočítat, aby se na podporu dosáhlo. Ideální by bylo, kdyby takové podpory vůbec neexistovaly a každý ať si za své peníze dělá co chce. Na druhé straně by se měl dělat smysluplný výzkum, jak efektivně stavět velmi kvalitně zateplené domy, aby firmy nemohly říkat "ono to nejde a kdyžtak to bude šíleně drahé". ONO TO JDE! Viz www.optimalizmus.cz.