https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stane-se-rizene-vypalovani-dalsim-nastrojem-ochranarske-praxe-prvni-zkusenosti-z-narodniho-parku-podyji
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stane se řízené vypalování dalším nástrojem ochranářské praxe? První zkušenosti z Národního parku Podyjí

7.4.2025 05:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Havranické vřesoviště – lokalita prvního řízeného vypalování v NP Podyjí.
Havranické vřesoviště – lokalita prvního řízeného vypalování v NP Podyjí.
Začátkem března 2025 proběhlo první řízené vypalování v Národním parku (NP) Podyjí. I přes malou plochu ošetřených trávníků věříme, že šlo o zásadní krok ke znovuzavedení ohně do ochranářské praxe. Článek popisuje průběh a přípravy této konkrétní akce. O působení ohně v přírodním prostředí (ať již pozitivním nebo negativním) existuje celá řada studií a zájemce o tuto problematiku tedy odkazujeme na početné internetové zdroje.
 
Po možnosti řízeného vypalování volala ochrana přírody v posledních desetiletích prakticky kontinuálně. Po složitém přesvědčování angažovaných stran na všech frontách došlo k jeho legalizaci teprve nedávnou novelou zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. V rámci tzv. invazní novely (zák. č. 364/2021 Sb.), jejímž hlavním účelem byla implementace předpisů EU v oblasti invazních druhů, přibylo v samém závěru zákona o ochraně přírody a krajiny ustanovení (§ 90, odst. 22) umožňující provádět za přísných podmínek řízené vypalování. Vypalování jsou dle tohoto ustanovení oprávněny provádět pouze orgány ochrany přírody, je-li to nezbytné z důvodu zajištění péče o rostliny, živočichy, přírodní stanoviště, zvláště chráněná území nebo v rámci opatření k regulaci nepůvodních druhů.

Závěrečná fáze vypalování jedné z dílčích ploch. Je dobře patrné, že oheň hořel mozaikovitě. Jako ochranný pás posloužila přilehlá cesta, na zbytku obvodu byl vytvořen ochranný pás pomocí lesní frézy.
Závěrečná fáze vypalování jedné z dílčích ploch. Je dobře patrné, že oheň hořel mozaikovitě. Jako ochranný pás posloužila přilehlá cesta, na zbytku obvodu byl vytvořen ochranný pás pomocí lesní frézy.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR ve spolupráci s hasiči tehdy připravovala podrobnou metodiku pro realizaci řízeného vypalování, která měla být součástí aktualizované verze standardu „Disturbanční management na nelesních plochách“ (viz Pešout 2021). Zdálo se, že zavedení ohně do ochranářské praxe nic nebrání. K dokončení slibně se vyvíjejícího procesu však nedošlo. Po velkém požáru v NP České Švýcarsko se oheň stal dalším strašákem, podobně jako povodně nebo vichřice a od vypalování jsme se opět vzdálili.

Oheň v Podyjí

Oheň byl v NP Podyjí vždy vnímán jako přírodní element, který je v přírodě stejně přirozený a neméně významný jako voda nebo vítr. Už experimentální vypalování v době těsně po vzniku NP potvrdilo, že oheň nejen prospívá přirozené obnově vřesu, ale zvyšuje také druhovou pestrost vřesovišť (Sedláková & Chytrý 1999). Stejný výsledek přinesl několikahektarový náhodný požár vřesoviště Kraví hora v roce 1998 nebo občasné požáry stepních lokalit a lesních okrajů v okolí Popic a Havraníků. I z těchto ojedinělých pozorování bylo zřejmé, že oheň přináší pestrost, prakticky bez rozdílu stanoviště. Vzhledem k poměrně velké rozloze nelesních stanovišť jsme oheň stále více vnímali jako možnost zpestření péče a mnohde také naději pro degradující biotopy, protože oheň může „občerstvit“ porost s nahromaděnou stařinou, ideálně ve spojení s extenzivní pastvou.

Preferovanou metodou bylo vypalování proti směru větru.
Preferovanou metodou bylo vypalování proti směru větru.

V posledních letech jsme se proto intenzivně snažili začít oheň cíleně využívat. Kromě zpestření a obnovy biotopů chceme ohněm cíleně podporovat vybrané druhy rostlin a živočichů (existuje i řada požárových specialistů mezi bezobratlými). Zdravé travní porosty jsou také odolnější vůči invazím. Cílem našich aktivit je také zvýšit povědomí veřejnosti o přínosu ohně pro přírodu a trochu zlepšit pověst ohně, prezentovaného v médiích téměř vždy v negativním kontextu. Do budoucna také chceme prohloubit spolupráci s hasiči a společně se naučit vypalování aplikovat také pro snížení rizika živelných požárů.

První kroky

Novelu zákona umožňující vypalování porostů jsme uvítali s velkým očekáváním. Před samotným zapálením bylo potřeba vyřešit mnoho formálních i praktických úkolů. Vzhledem k absenci obecně platné metodiky (viz výše zmíněný standard ochrany přírody) bylo nejprve nutné připravit metodický materiál, který by řešil otázku, jak vypalovat, aby bylo dosaženo stanoveného cíle a zároveň byla tato činnost bezpečná. Námi připravený materiál stanovuje podmínky pro přípravu a provedení řízeného vypalování v souladu se zákonem a se splněním požadavků na požární bezpečnost i bezpečnost práce. Součástí materiálu je také analýza rizik a jejich eliminace. Největší prostor je věnován vlastnímu postupu řízeného vypalování, který se popíšeme dále.

Vyhasínání vypáleného porostu, v pozadí ještě poslední plameny. Opět je vidět mozaikovité vypálení.
Vyhasínání vypáleného porostu, v pozadí ještě poslední plameny. Opět je vidět mozaikovité vypálení.
Foto | Z. Mačát / NP Podyjí

Záměr řízeného vypalování jsme průběžně diskutovali s hasičským záchranným sborem (HZS, v našem případě šlo o Územní odbor Znojmo). Před samotným vypalováním jsme pak zaslali „Plán řízeného vypalování“ na konkrétních lokalitách včetně navrhovaných opatření proti vzniku a šíření požáru, což je rovněž povinnost orgánu ochrany přírody stanovená zákonem. Ze stanovených podmínek HZS vyplynulo, že vypalování lze realizovat pouze za přítomnosti jednotky požární ochrany, což je obvyklá praxe při provádění řízeného vypalování (většího rozsahu) prakticky po celém světě. Další připomínky byly převážně technického charakteru (tvorba ochranných pásů, povětrnostní podmínky, zavodnění okrajů apod.).

Lokality vybrané k vypalování

V Plánu řízeného vypalování zaslaném HZS jsme uvedli výčet lokalit s plánovaným vypalováním. Jejich výběru předcházel důkladný terénní průzkum. Hledali jsme lokality, kde bude vypalování pro začátek jednoduché a hlavně bezpečné, tedy primárně spíše méně husté trávníky na dobře dostupných místech. Současně je třeba vybrat lokality s dostatkem „paliva“ (stařiny). Obě lokality naplánované na první akci se nacházejí v prostoru Havranického vřesoviště (k. ú. Havraníky). Jedná se o porosty suchých trávníků s menšími skupinami vřesu, lokalizované při okrajích ploch udržovaných volnou pastvou ovcí. Na okrajích lokalit je pastva méně intenzivní, a tak zde dochází k přerůstání vysokými travami (ovsík, třtina). Porost se tak stává „zadušený“, hromadí se v něm stařina a ubývají typické byliny.

Mezi základní výbavu k usměrnění ohně patří široká lopata a hasicí zádový vak.
Mezi základní výbavu k usměrnění ohně patří široká lopata a hasicí zádový vak.

Vypalováním chceme porost „občerstvit“ a otevřít v něm mezery pro klíčení bylin. Po zkušenostech z obdobných stanovišť můžeme očekávat např. lokální namnožení divizny brunátné (Verbascum phoeniceum) nebo pryskyřníku ilyrského (Ranunculus illyricus), příp. česneku kulatohlavého (Allium sphaerocephalon). I kdyby se tyto chráněné nebo ohrožené rostliny neobjevily, vypálené plochy získají na hodnotě díky zlepšení struktury mikrostanovišť s rozvolněnou vegetací a obnaženým substrátem, což vytváří podmínky pro výskyt řady specialistů, např. ze skupiny bezobratlých (viz např. Hamřík & Košulič 2021)

Kdy lze vypalování realizovat?

V souladu s dosavadními poznatky i s ohledem na bezpečnost jsme se soustředili na vypalování v zimním, resp. předjarním období. Vzhledem k organizační i personální náročnosti celé akce nemá cenu vypalovat za suboptimálních nebo dokonce nevhodných podmínek.

Celkový pohled na Havranické vřesoviště – lokalitu prvního řízeného vypalování v NP Podyjí.
Celkový pohled na Havranické vřesoviště – lokalitu prvního řízeného vypalování v NP Podyjí.

Vypalovaná vegetace by měla být dostatečně objemná a suchá a měl by foukat vítr o určité rychlosti a směru (nejlépe 2-5 m/s). S větrem, příp. tlakem vzduchu souvisí rozptylové podmínky, tj. chování kouře. V den vypalování a nejlépe ani několik dní před tím by nemělo pršet či sněžit. Nevhodná je déle trvající mlha, námraza nebo silná ranní rosa. Teplota až tak velkou roli nehraje – vypalovat lze jak při teplotách kolem 0 °C či mírném mrazu, ale i za vyšších teplot (ideál 10-15 °C). Druhým hlediskem byly časové možnosti všech účastníků. Vzhledem k tomu, že dohled při vypalování jsme měli dohodnutý s dobrovolnými hasiči, vypalování jsme směřovali na víkendové dny. Zkombinovat všechny tyto faktory může být téměř loterie, zvláště při stále častějších zimách s řadou extrémů a náhlými změnami počasí.

Organizační zajištění

K řízenému vypalování jsme sestavili tým složený z pracovníků Správy NP Podyjí. Vzhledem k tomu, že v současné době u nás asi neexistuje subjekt schopný školení v oboru řízeného vypalování v přírodním prostředí, „vypalovací tým“ prošel sérií teoretických i praktických školení ve vlastní režii. Tým řízený velitelem se skládá z jednoho až dvou pracovníků, co mají na starosti práci s podpalovačem a dvou až tří pracovníků zajišťujících dohled po okrajích vypalované plochy. Všichni pracovníci jsou vybaveni osobními ochrannými pomůckami. Jedná se především o ochranný oděv, rukavice a brýle. K vypalování jsme také pořídili několik hasicích vodních vaků a speciální podpalovače. Dle potřeby je nutné počítat také s personálem zajišťujícím usměrnění pohybu osob na přilehlých cestách. V místech s vyšší vegetací je také vhodné plochu projít s myslivecky cvičeným psem, abychom vyplašili případnou zvěř.

Certifikovaný podpalovač při práci.
Certifikovaný podpalovač při práci.

Bezpečnostní zajištění měla na starost šestice mužů z Jednotky sboru dobrovolných hasičů Šatov, vybavená dvěma hasičskými vozy. Úlohou hasičů bylo během vypalování dohlížet na celý proces, kontrolovat okraje i širší okolí vypalované plochy. Po skončení vypalování pak hasiči na místě zhodnotili, kdy je plochu možné opustit, příp. provedli nezbytná opatření (např. prolití okrajů a dalších doutnajících míst vodou). Po celou dobu jsou samozřejmě hasiči připraveni zasáhnout v případě, že se oheň vymkne kontrole.

Vlastnímu zapálení předcházelo představení týmů, seznámení s možnými riziky, kontrola vybavení, a především obhlídka cílových ploch a připravených ochranných pásů. Zcela klíčové je zhodnocení podmínek vypalování – tj. vlhkost paliva, rychlost a směr větru a teplota vzduchu. Podle charakteru lokality, vypalované vegetace a aktuálního směru větru se potom určí konkrétní postup vypalování, odkud začít a jak pokračovat. Abychom z výjimečné události vytěžili maximum, během vypalování proběhl také sběr fyzikálních dat (měření teploty v různých typech vypalovaných porostů) a celá akce byla zdokumentována ze země i vzduchu. Všem aktérům z různých institucí patří velký dík za nasazení a poctivé plnění i těch sebemenších, ale velmi důležitých úkolů.

Ještěrka zelená na jedné z ploch dva týdny po vypálení.
Ještěrka zelená na jedné z ploch dva týdny po vypálení.
Foto | T. Dvořák / NP Podyjí

Konečně hoří

Při vypalování jsme preferovali metodu postupu proti směru větru. Začínáme tedy vypalovat vždy od okraje, příp. rohu plochy, ke kterému fouká vítr. Tento okraj, a vlastně celý obvod cílové plochy, musí být připraven tak, aby se za něj oheň nešířil. Jako ochranný (protipožární) pás (firebreak) můžeme využít existujících terénních prvků, jako jsou cesty, vodní toky, neosetá pole apod., nebo vytvoříme pás nový. V našem případě jsme připravili ochranné pásy pomocí lesní frézy, kterou jsme ohraničili celý vypalovaný prostor. Fréza rozdrtí rostlinou hmotu a smíchá ji se svrchní vrstvou půdy. Rozdrcenou hmotu je vhodné vyhrabat (ručně nebo traktorem) směrem do vypalované plochy, aby byl pás zcela holý.

Po zapálení pomocí certifikovaného podpalovače (drip torch) se směsí benzínu a nafty sledujeme chování ohně, zda hoří požadovaným způsobem a správným směrem. Postupně můžeme oheň rozšířit podél připravených okrajů. Při vypalování rychle zjistíme, že větší riziko, nebo spíše nepříjemnost pro všechny aktéry, představuje kouř a nikoli oheň. Z husté trávy stoupá poměrně vydatná kouřová clona. Správný management kouře zahrnuje provádět vypalování v den s příznivým směrem větru, abychom např. neobtěžovali občany blízkých obcí.

Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) může z řízeného vypalování také prosperovat.
Koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) může z řízeného vypalování také prosperovat.
Foto | R. Stejskal / NP Podyjí

Jakmile máme vypálenou dostatečnou část plochy, aby se oheň po větru nešířil mimo vymezenou oblast, můžeme oheň zapálit na opačné straně lokality. Oheň tak postupuje po větru, směrem k již vypálené ploše, kde sám zhasne. Nutno dodat, že jsme zapalovali další části cílové plochy postupně, takže plameny hoří vždy jen na řádově desítkách metrů čtverečních. Vždy necháme hořet jen takovou část plochy, abychom měli celý prostor pod dohledem a viděli, zda se oheň nešíří, kam nemá.

Oba typy ohně, jak ten proti větru, tak ten po větru, mají své vlastnosti – liší se intenzitou hoření, výškou plamene, rychlostí pohybu i množstvím kouře. Těchto vlastností můžeme využít podle toho, co je cílem vypalování (rychlé přeběhnutí ohně versus silnější prohoření). Stále máme na paměti především bezpečnost, a proto zejména vyšší a objemnější porosty vypalujeme raději vždy proti větru, kdy oheň postupuje klidně a máme lepší možnost jeho kontroly. Na druhou stranu může být vypalování čistě proti větru příliš pomalé, až zdlouhavé.

Jakmile se s ohněm dostaneme na druhý konec plochy, je třeba počkat až spáleniště přestane doutnat. Vyhasínání v našem případě trvalo řádově minuty až max. hodinu.

Stav porostu přibližně 2 týdny po vypálení. Začínají se objevovat první růžice divizny brunátné (Verbascum phoeniceum), která je výrazným pyrofytem.
Stav porostu přibližně 2 týdny po vypálení. Začínají se objevovat první růžice divizny brunátné (Verbascum phoeniceum), která je výrazným pyrofytem.
Foto | R. Stejskal / NP Podyjí

Vypálená země bez života?

Opak je pravdou. Už při kontrole bezprostředně po vypálení vidíme v ohořelé trávě pavouky, ploštice a další bezobratlé, občas se mihne také ještěrka. Z drobné nory, přes kterou oheň přeběhl, vykukuje cvrček polní. Pár týdnů od vypálení se plochy rychle zelenají a stopy po ohni pomalu mizí, ale rozdíl oproti nevypálenému okolí je dobře znát. Při pochůzce jde stále cítit výrazná vůně ohně.

Za 5 hodin intenzivní práce jsme na dvou lokalitách vzdálených od sebe asi 400 m vypálili přibližně 1,5 hektaru travních porostů. Vypálení neproběhlo plošně. Ve vymezených cílových plochách je vidět pestrá mozaika podle toho, jak oheň hořel v jednotlivých typech paliva – hustá suchá tráva shořela dobře, řídké nebo nízké porosty oheň minul. Největší intenzitu a výšku plamenů jsme pozorovali v porostech třtiny křovištní. Pozoruhodné bylo, že náletové dřeviny – keře ani stromy – prakticky nehořely, oheň je jen mírně ošlehal. Hořet, příp. doutnat začaly jen ojedinělé kusy mrtvého dřeva nebo staré pařezy. Ale přece jen některé dřeviny hořely – např. polykormony středně starého vřesu. Obavy o tento pěkný keřík však nejsou na místě. Jak bylo uvedeno výše, mnohé výzkumy prokázaly, že pro vřes neznamená oheň likvidaci, ale vítanou pomoc pro zmlazení.

Řízené vypalování se jeví jako perspektivní nástroj zvýšení pestrosti degradujících stepních porostů podobně jako pastva velkých kopytníků.
Řízené vypalování se jeví jako perspektivní nástroj zvýšení pestrosti degradujících stepních porostů podobně jako pastva velkých kopytníků.
Foto | T. Dvořák / NP Podyjí

První řízené vypalování v Podyjí nebylo výjimečné ani tak rozsahem vypálené plochy, jako svým významem pro rozvoj metod ochranářského managementu. Šlo o unikátní možnost vyzkoušet tento u nás zapomenutý nástroj v praxi a získat první cenné zkušenosti. Vypálené trávníky přímo u turistické stezky umožní veřejnosti pozorovat proměnu spáleniště. I když efekt ohně na vypálených plochách se teprve ukáže, už teď můžeme říci, že řízené vypalování se jeví jako vhodný doplněk stávajících ochranářských nástrojů péče. Určitě nebude mít plošné uplatnění, ale i mozaikovitá aplikace může být zásadní pro fungování stepních lokalit, lesních ekotonů, možná také při přestárlých křovin. Oheň totiž vytváří tolik potřebnou disturbanci zcela jiným způsobem než pastva nebo seč.

Širšímu uplatnění ohně v ochraně přírody bude jistě ještě dlouho bránit (až na výjimky) negativní postoj laické i odborné veřejnosti k ohni jako něčemu nepatřičnému a ohrožujícímu naše životy a majetek. Překonat tyto obavy bude náročné, ale věříme, že řízené vypalování může být cenným nástrojem v péči o přírodu a přispět k zachování biodiverzity. Zavedení řízeného vypalování v našich končinách považujeme za důležitou výzvu moderní ochrany přírody.

Robert Stejskal, Tomáš Dvořák a Lenka Reiterová

Autoři jsou pracovníky NP Podyjí.

Literatura
Hamřík T., Košulič J. (2021): Řízené vypalování jako efektivní ochranářský management pro podporu biodiverzity stepních stanovišť. Ochrana přírody 6, 17-21.
Pešout P. (2016): Řízené vypalování porostů. K vybraným otázkám praktické péče o chráněná území I. Ochrana přírody 5, 12-15.
Pešout P. (2021): Legalizace vypalování porostů v ČR. Ochrana přírody 6, 22-23.
Sedláková I. & Chytrý M. (1999): Sekundární sukcese vřesovišť v Národním parku Podyjí po vypálení a pokosení: využití pro management. Příroda 14: 51-72.


reklama

Robert Stejskal, Tomáš Dvořák a Lenka Reiterová
Autoři jsou pracovníky NP Podyjí.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (31)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MV

Michal Vojtíšek

7.4.2025 07:29
Snaha o ochranu přírody vypalováním, popsaná zde, je protichůdná snaze o ochranu přírody a lidského zdraví před rizikovými látkami v ovzduší, konkrétně zákazem otevřeného pálení biomasy za účelem její likvidace. Plánování vypalování tak bude vyžadovat pečlivou rozvahu nejen z pohledu ošetření požárního rizika, ale také z pohledu rozptylových podmínek a dopadu zplodin na ovzduší a lidské zdraví.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2025 09:06 Reaguje na Michal Vojtíšek
Likvidace mokrého listí je čoud na celou dědinu. To je ten problém.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

7.4.2025 17:54 Reaguje na Michal Vojtíšek
Zákaz spalování biomasy - mokré a syrové, platí především v obcích.
S ohledem tedy na ochranu ovzduší, se teď biomasa v přírodních plochách, zejména větve, křoviny odváží v kontejnerech (buď naložíte málo, a je hodně přejezdů a nebo hodně naložíte s tím, že propálíte dost benzinu v motorové pile, a riskujete i zdraví/těžký úraz) a nebo štěpkujete. Takže zas spálíte dost PHM ve štěpkovači, za den i několik desítek litrů nafty či benzinu. A štěpky často zůstanou na místě, často není využita.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.4.2025 07:01 Reaguje na Pavel Jeřábek
Štěpka je vždy využita.
Může tvořit základ kompostu, mulče na zahradě či vinohradu a i když zetlí na místě, je to přínosné.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.4.2025 08:24
Řízené vypalování je vždy lepší, než nekontrolovaný požár. Provádí se na mnoha místech planety jakožto cílený, (nejen) protipožární management, povětšinou v mimosezónním období, tj v zimě, kdy živočichové i rostliny jsou pod zemí nebo v klidové fázi. Přidává se i význam ekologický, ten má však i STAŘINA, takže není dobré zbylou trávu vyséct či vypást až na drn.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2025 09:04 Reaguje na Karel Zvářal
Řízené vypalování je řízené proto, že probíhá jen ve vhodnou dobu, (no v podyjí se dost opozdili), jen na části plochy a pod dozorem. Je to velice užitečný management stepních lokalit, nebo dopadových ploch VVP, co vyloženě chybí. Vedle pastvy. Mělo by se rozšířit na mnohé chráněné stepi.
Odpovědět
HH

Honza Honza

7.4.2025 08:31
Typický příklad nesmyslnosti byrokracie, neliberálního, autorativního přístupu- zákazy, příkazy, pokuty, povolenky, stohy nařízení, příkazů, zákazů a potom přírodovědci to musí dělat sami. I když sofistikovaněji, lépe, efekt je stejný.
V NP řežou do stromů.
V bezásahovém území těží dřevo, pečují o močály, ale člověk nesmí šlápnout vedle cesty.
Elektroauta zatěžují přírodu ne svým výfukem (ten je ve formě komína, úložiště jader. odpadu na 100 tis let) někde jinde, ale svým otěrem pneumatik u těžkého auta. Nutností těžby vzácných kovů pro baterie (když schází efekt.recyklace).

Mnohem lepší je liberální svobodné prostředí, nějaké zákony, vyhlášky, dozor, policie být musí, STK by měly kontrolovat emise, nikoli ale stěrače. Kdo to zařídí? Kdo má možnost to zařídit? Má to dokonce ve svém volebním programu, dokonce to byla příčina založení příslušného polit. subjektu? Jsou to konzervativní polit. strany. Tak zakládal Klaus svoji ODS. Nyní z ODS tito členové, kteří stranu zakládali, odcházejí!
Je třeba se vrátit k podstatě programu, smyslu těchto stran- aby byly= sloužily pro lidi, pro svobodu, demokracii, liberalizmus, ne pro zákazy, příkazy, povolenky, EU, p. Leyenovou!!!!
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

7.4.2025 10:03 Reaguje na Honza Honza
No jo, ale když budou lidé svobodní, nebude zapotřebí úředníků. A když bude málo úředníků, vybere se méně daní z mezd a bude se méně nakupovat.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2025 09:16
"Širšímu uplatnění ohně v ochraně přírody bude jistě ještě dlouho bránit (až na výjimky) negativní postoj laické i odborné veřejnosti k ohni jako něčemu nepatřičnému a ohrožujícímu naše životy a majetek"
Autoři jistě pamatují dobu, kdy se ještě před 50 lety vypalovaly všechny travní porosty a až moc, a nikomu to nevadilo.
Lidem vadí neřízené vypalování lesa Viz NPČŠ. Myslím, že vhodné a skutečně řízené vypalování by bylo přijatelné a přínosné i ve vhodném typu lesa NP.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

7.4.2025 10:06 Reaguje na Slavomil Vinkler
No, já pamatuji tu dobu z před 50 lety, kdy v mediích byla fotka ohořelého trsu trávy se stovkami zimujících slunéček. A stále bylo plno výhrůžek vysokými pokutami za vypalování. Ale zase nikdo nevyhrožoval vysokými pokutami za pálení větví na zahradách.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

7.4.2025 09:38
Na sklonku života začínám pozorně sledovat všechny změny trendů v ochraně
přírody. V mém mládí se vypalovala stařina téměř všude a pak přišel zákaz,
že se tím likviduje hmyz a na jaře ptačí hnízda, žáby a mláďata savců.
Nyní se k tomu ochranáři vracejí a nevadí ta likvidace hmyzu, žab atd.?
S řízeným vypalováním souhlasím, ale POUZE v době, kdy se příroda ještě
neprobouzí, což je ale dnes stále dříve a mělo vy se to dělat už v zimě.
Suché zimy bez sněhu jsou k tomu ideální, ale opět pouze tam, kde to
neohrozí pestrost travních porostů. Ne každá rostlina dobře snáší oheň,
který i v bezmrazých dnech doslova "upeče" kořeny. Za mrazů ale rychlý
oheň půdu nerozmrazí a kořeny se neupečou. Je to o praxi a pokusech na
menších srovnávacích plochách a vyhodnocení vhodnosti vypalování. Ono
vše je o těch pokusech omyl-úspěch, ale opakuji vždy prve v malém a až
pak ve velkém. Navíc vypalování by neměl být zásah na takové ploše jen
jediný, ale měl by být součástí kombinace péče o tyto plochy od spásání
po kosení a vyhrabávání stařiny bránováním atd. Pamatujme si jedno a to,
že se stařinou většinou shoří i semena rostlin, které mohly porost
druhově obohatit a budou tam pouze přežívat rostliny kořenící hluboko
odolávající dobře ohni. Někdy je dobré vypalovat pouze ob rok a nikoliv
stále a dát tak šanci tomu hmyzu a semenům jiných rostlin, než těch co
přežívají díky kořenům. V přírodě totiž savany taky nehořely pravidelně
každý rok, ale pouze tehdy, když je zapálil blesk a to se nestávalo rok
co rok, ale nepravidelně a ještě v různých ročních obdobích. Neunáhleme
se po roce praxe a uvažujme v souvislostech, které teprve stanoví, zda
je to vhodné každý rok, právě tam a zda vůbec. Dnes je bohužel trend
netrpělivosti a unáhlených rozhodnutí po jednom roce praxe, ale pak už
nedochází k sebereflexi, když to má opačný efekt a nebo až po těch
desítkách let striktního zákazu vypalování i hospodářských pastvin .
Ještě před pěti léty dostal pokutu můj příbuzný za vypalování stařiny
na své louce a to ji vypaloval v lednu a pouze ostrůvkovitě s hadicí
vody po ruce k případnému zahašení rychle šířících se plamenů. Dělal
to, co kdysi dělali předci a dnes dělají ochranáři v NP, ale pouze
on dostal za to pokutu. Ono patent na vypalování mají pouze ochranáři?
Nemají patent i na podpálení NP a pak ten požár opěvují jako nástroj
přeměny lesa na prales? Je tu krásně vidět, že zdůvodnit lze vše, ale
musí se to umět okecat a dodat tomu "vědeckost". Takže závěrem budiž
vypalujte, jak už to dělávala sama příroda a naši předci, ale opět jen
s rozumem a nepřehánět to jako nejméně manuálně náročný zásah na rozdíl
od kosení a vyhrabávání sena a stařiny a ekonomicky nevýhodné pastvy.
Ono vypálit je to jednoduché a líní lidé se k tomu mohou upnout jako
k nejlepšímu způsobu údržby travnatých porostů místo těch fyzicky a
finančně náročných způsobů. Jinak já pouze kosím, vyhrabávám a vše
kompostuji pro další využití na orné půdě. Je to ale náročnější, než
jen škrtnout zápalkou a dohodnout se s hasiči na cvičení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.4.2025 11:30 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.4.2025 12:28 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2025 15:44 Reaguje na Břetislav Machaček
👍
Odpovědět
Sl

Slovan

7.4.2025 10:31
Ve světě naprosto běžná praxe a je škoda, že to stát nezjednoduší. Některé biotopy oheň zkrátka potřebují k tomu, aby správně fungovali. “Oheň je v přírodě stejně přirozený a neméně významný jako voda nebo vítr” - tesat tato slova do kemene!
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

7.4.2025 11:58
Souhlasím s panem Vojtíškem, že je popisované vypalování zcela protichůdné se snahou o ochranu přírody a udržení zdravého ovzduší, a s dalšími, kteří uvádějí, že "vědecké zdůvodňování čehokoliv" vytváří v lidských myslích jenom zmatek. Na rozdíl od lidí z Národního parku Podyjí mám s vypalováním stařiny osobní zkušenost z Nikaraguy. Tam nikoho nezajímalo sezónní období (jaro, léto , podzim, zima), ale to, že na sklonku období sucha potřebovali půdu připravit na síje pro novou úrodu. Pálili tedy v době vrcholícího sucha. Nedělali to proto, aby si následně příroda s obnovou porostů poradila sama, ale aby půdu agrotechnicky připravili k následnému zemědělskému využití. Co bylo ale podstatné, a co v článku nikdo nezmiňuje, je to, že řízené vypalování prováděli výhradně v noci, aby měli dokonalý přehled o postupu požářiště, ale hlavně proto, že v noci bylo bezvětří. To považuji za podstatné. Postup lidí z NP Podyjí proto považuji za zcela amatérský, a než se do toho pustili se měli obeznámit s praxí, kde to opravdu někdo umí.
Odpovědět
JS

Josef Střítecký

7.4.2025 11:58
Souhlasím s panem Vojtíškem, že je popisované vypalování zcela protichůdné se snahou o ochranu přírody a udržení zdravého ovzduší, a s dalšími, kteří uvádějí, že "vědecké zdůvodňování čehokoliv" vytváří v lidských myslích jenom zmatek. Na rozdíl od lidí z Národního parku Podyjí mám s vypalováním stařiny osobní zkušenost z Nikaraguy. Tam nikoho nezajímalo sezónní období (jaro, léto , podzim, zima), ale to, že na sklonku období sucha potřebovali půdu připravit na síje pro novou úrodu. Pálili tedy v době vrcholícího sucha. Nedělali to proto, aby si následně příroda s obnovou porostů poradila sama, ale aby půdu agrotechnicky připravili k následnému zemědělskému využití. Co bylo ale podstatné, a co v článku nikdo nezmiňuje, je to, že řízené vypalování prováděli výhradně v noci, aby měli dokonalý přehled o postupu požářiště, ale hlavně proto, že v noci bylo bezvětří. To považuji za podstatné. Postup lidí z NP Podyjí proto považuji za zcela amatérský, a než se do toho pustili se měli obeznámit s praxí, kde to opravdu někdo umí.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.4.2025 12:44 Reaguje na Josef Střítecký
Víte,kdo to umí.....hodně činností a úkonů bylo překonáno,jiné zakázány i z mlhavých důvodů.Opět se učíme něco co je opět povoleno,bůhví na jak dlouho. Pro mne další rozpaky.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.4.2025 12:43
Jak se dá z dříve běžného vypalování trávy udělat věda. Jsem zvědavý, jak k tomu preventivnímu vypalování křovisek nyní přistoupí v Kalifornii, kde tomu ekologové bránili. A pak shořelo všechno.
Odpovědět
Sl

Slovan

7.4.2025 13:19 Reaguje na Karel Valenta
Tak určitě. Jakou další pohádku tam máte? Vypalování tam bylo zakázáno přes 100 let. A žádní ekologové za to nemohli. Ti za to pravděpodobně bojovali desítky let podobně jako ti u nás…
Odpovědět
KV

Karel Valenta

11.4.2025 10:32 Reaguje na Slovan
Dle článku v Mf/D:
"Preventivní vypalování křovin řeší úřady 4-7 let kvůli uvolnění CO2 a tak je v kopcích až 5x tolik paliva."
Takže bránili až to vše shořelo !
Odpovědět
Ra

Radek

7.4.2025 13:14
Tak jsme objevili dávno známé , lidu poddanému dokonce zakázané . Tak teď je potřeba nějaký ten grant , napsat odbornou literaturu a nezapomenout se za tu dobrou práci pochválit .
Odpovědět
ss

smějící se bestie

7.4.2025 15:03 Reaguje na Radek
1*!
Odpovědět

Radek Čuda

7.4.2025 16:21 Reaguje na Radek
Zase je nutno přiznat, že poddanému lidu to občas "ujelo" a byl z toho slušný průser. To byl/je ten hlavní problém ...
Odpovědět
MK

Michal Krátký

7.4.2025 14:40
dobře zdokumentovaný příklad z praxe, za který zaslouží správa NP Podyjí
a lidi, co to s ní řeší, velký dík!
Odpovědět

7.4.2025 20:17
Jo, jo, lidem zakážeme jednou za rok zlikvidovat hromádku listí, nebo klestí, ale jinak někdo z úředních ekoblbů z patřičným razítkem opět objevil ameriku. Budenme vypalovat jako před 100 lety, jen tomu budeme říkat řízené, a samozřejmě na to musí být nějaká vyhláška a spousta papírování a dohled. Protož jinak to u nás ani nemůže být. Jak to není povoleno, tak je to prostě nesprávné ideálně i protiprávní. Nějaký důvod k likvidaci "rozumu" se vždy najde, např. prý v česku listí čoudí a škodí ovzduší. Jinde ve světě to asi nečoudí, nebo spíše jde o jiné priority? Kam jsme se to propadli????
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.4.2025 21:30 Reaguje na
Bydlíte na dědině? Zažil jste celý podzim inverzi a "úklidy" zahrad? Měsíce denního i nočního smradu?
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

8.4.2025 07:00 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ale snad jde o vypalování staré trávy,ne o spadané listí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.4.2025 18:52 Reaguje na Emil Bernardy
Ano, ale Proč se obracíte na mě? To čoudící listí zatáhl do diskuse Milan.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

9.4.2025 06:52 Reaguje na Slavomil Vinkler
Aha....
Odpovědět
va

vaber

8.4.2025 09:13
Na všem špatném ,vždy najdeme i něco dobrého a naopak, na všem dobrém najdeme i něco špatného. Záleží co si kdo vybere a podle toho událost hodnotí. Vyhynulo mnoho zvířat ,bylo to dobré nebo špatné. Dnes by stejně v tomto světě nemohla žít ,ale my chráníme něktré druhy.
Jsou války, povodně a různé jiné katastrofy dobré nebo ne. Jsou přirozenou součástí života na této planetě, jako požáry. Když se za války zničí město , je to prý špatné ,ale obvykle znovu vyroste a lepší . Vybijeme lidi a namnoží se noví, možná lepší.
Takže máme oslavovat metodu ,něco zničíme a možná z toho vyroste něco lepšího? To je princip metody vypalování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist