https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/otrokovice-vybuduji-mista-kam-lide-budou-moci-odlozit-veci-ktere-jiz-nechteji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Otrokovice vybudují místa, kam lidé budou moci odložit věci, které již nechtějí

12.8.2023 00:51 | OTROKOVICE (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Otrokovice na Zlínsku vybudují místa, kam lidé budou moci odložit věci, které již nechtějí, ale které bude možné ještě použít. Jde o takzvané re-use pointy. Město jich do konce roku zřídí osm, sdělila ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová.
 
"Znovupoužívání věcí je prospěšné pro životní prostředí, cirkulární ekonomiku nebo jakoukoli jinou aktivitu, která má vést ke snížení množství odpadů a mrhání materiály. Město Otrokovice prostřednictvím technických služeb provozuje po městě patnáct sběrných dvorů. K nim nově přibude osm kovových buněk, takzvaných re-use pointů pro shromažďování výrobků pro opětovné použití," uvedla mluvčí.

Buňky budou velké pět krát 2,5 metru. "K opětovnému využití zde budou lidé moci odložit použitelný drobný nábytek, textil, knihy, časopisy, hračky, věci pro zahradu, domácí, opravárenské, sportovní vybavení a další. Odevzdané věci budou přijímány čisté a funkční tak, aby mohly být nabídnuty k dalšímu použití obyvatelům. Re-use pointy lidé najdou ve všech částech města, konkrétně u sběrných dvorů v ulicích Spojovací, Dr. Ed. Beneše, SNP, Hlavní, Nábřeží, B. Němcové, Čechova a na Štěrkovišti u točny," uvedl jednatel technických služeb Vladimír Plšek.

Smyslem projektu je také předcházet vzniku odpadu na území města. "Veškerý materiál, se kterým se v rámci projektu nakládá, bude od občanů přebírán bezúplatně. Všechny přijímané materiály budou zaevidovány, stejně jako materiály, které budou později vydávány. Bude tak existovat přesná evidence," uvedl vedoucí městského oddělení projektového řízení Josef Zdražil. Náklady projektu jsou necelé tři miliony korun, z 85 procent je pokryje evropská dotace.

Zřízení re-use centra k odkládání věcí zvažuje ve Zlínském kraji například Rožnov pod Radhoštěm na Vsetínsku. Podobné centrum vzniklo loni ve Slavičíně na Zlínsku, jde o centrum Cirkula.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

12.8.2023 07:48
A pak se posbírané věci ekologicky odvezou do pouště.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist