Vlhčený ubrousek. Ultimátní dobro, ultimátní zlo
Jasný, když se vám cestou na Ještěd chce na záchod, tak prostě skočíte do lesa. Když použijete toaletní papír a svou potřebu i toaleťák zahrábnete, tak to nejen přírodě nevadí, si to nějak rozloží, ale ani to esteticky neruší.
Přečtěte si také |
Návod, jak jít v přírodě na záchod a nenechat za sebou podpapírákJenže cestou na Ještěd svítí z lesa nejen toaleťáky, ale i vlhčené ubrousky.
Vím, je to hnus, vzít použité ubrousky s sebou nahoru ke koši, ale dělejte to. Stačí si vzít s sebou jeden igeliťák na tyhle poklady, a rázem je to snadno proveditelné.
Vlhčené ubrousky nejsou z papíru, obsahují plastová vlákna, která ubrousku dávají pevnost a trvanlivost. A v přírodě se jen tak nerozloží.
Vlhčený ubrousek patří do směsného odpadu.
Ne, nesplachujte je do záchodu.
Normální toaletní papír se ve vodě rozmáčí a rozpustí. Doslova. Můžete si to ostatně jednoduše vyzkoušet, záchod, toaletní papír a záchodovou štětku máte.
Nebo koukněte na toto video, na kterém je obyčejný toaletní papír a vlhčený ubrousek.
Nenechte se zmást, že na některých vlhčených ubrouscích či vlhčených toaletních papírech je napsáno, že jsou splachovatelné (flushable). Do záchoda se dá spláchnout leccos, mobil, brýle, ale nesplachujeme to, že.
A když se splachuje jen toaletní papír, tak ten spolu s našimi exkrementy putuje kanalizací přes různé ohyby a zákruty, a cestou úplně ztratí integritu. Rozplyne se ve vodě.
Když pak odpadní voda nateče na domovní či obecní čistírnu odpadních vod, není s toaletním papírem žádný problém.
Ale vlhčené ubrousky jsou problém, a to jak cestou, tak na čistírně.
Vlhčené ubrousky se nerozpustí, ale drží. Zkuste si jeden doma v ruce rozškubat. Přeperete ho, ale je jasné, že čerpadlo domovní čistírny odpadních vod si s ním poradit nemusí.
V kanalizaci umí vlhčený ubrousek vyrobit dvě škody.
Jednak se někde lidově řečeno „šprcne“, kanalizace se ucpe a lidem v přízemí tečou splašky záchodem zpět do bytu. To nechcete, zejména pokud v tom přízemí bydlíte.
A také se kanalizací mohou dostat až do přírody. To když přijde přívalový déšť a kanalizací se na čistírnu odpadních vod žene víc vody, než čistírna zvládne pobrat. A to se pak přes odlehčovací komoru pošle rovnou do toku.
Proto v potocích a řekách na vrbičkách visí vlhčené ubrousky. Proto je rybáři tahají z vody místo štiky.
Vlhčené ubrousky mohou být jen ultimátní dobro. Jen je musíte vyhazovat tam, kam patří.
Přečtěte si také |
O díře v ledu, která v něm být neměla(Ženy a dívky, týká se to také vložek a tamponů. A pánové a dámy, ani kondomy do záchodu nesplachujeme.)
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Halina Holá
24.5.2024 10:26Daniel Fiala
24.5.2024 14:092) nenajdete českou řeku, která by nebyla ověšená výdoblitky civilizace a tento sajrajt 'ozdobám' spolehlivě vévodí.
3) ale je to levný a rychlý, takže 80 % se na ochranu řek a vody vy...e a situace se nezmění. Neuvěřitelné finanční škody na čerpadlech nikdy nebudou zaplaceny starostlivými matičkami a čistotnými hospodyňkami.
4) problémem našich (vnitrozemských) vod nejsou mikroplasty, ale makroplasty. Tuny makroplastů (ubrousky, pytle, fólie, PETky, nákupní tašky
atd.) a jejich odhození, odfouknutí, opomenutí atd.
5) řešení ... napadají mne jenom nedemokratická a genderově nevyvážená. Ale zase se pan redaktor přiznal :-) tak za pokoru bod k dobru, i když udělal to zásadní na špatnou stranu, když podpořil nákupem proud xindlu do našich vod. To pípnutí u platební karty, tam je poslední (demokratická a systémová) možnost.
Výchovné by bylo strčit hlavu a ruce dotyčné původkyně do té roury, aby si to musela pěkně vytahat sama. Brutální video (to prostřední, od cca 12:00) bohužel nemá tu pachovou složku, aby bylo přenositelného efektu dosaženo napoprvé a navždy.
Karel Ploranský
25.5.2024 23:11Vše, co autor článku tolik vychvaluje, se dá úplně stejně zařídit i bez vlhčených ubrousků (dokonce lépe!). Paní Holá už to jednoduché řešení popsala.
Člověk z mé generace se chtě-nechtě musí ptát: Jak jsme to vlastně mohli bez těch vymožeností, které za našich mladých let neexistovaly, přežít?
Odpověď zní: Úplně snadno!