https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vlhceny-ubrousek.ultimatni-dobro-ultimatni-zlo
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vlhčený ubrousek. Ultimátní dobro, ultimátní zlo

24.5.2024 05:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Obrázek je vygenerován pomocí Chatbotapp.ai
Jako otec od tří dětí jsem si ověřil, že neexistuje průs… průšvih, který by se nedal vyřešit vlhčenými ubrousky. Díky nim zvládnete exponované situace. Když má dítě bláto na hřišti, když dítě poblinká cizí paní cestou autobusem. Všechno se dá zachránit vlhčenými ubrousky. Vlhčené ubrousky jsou ultimátní dobro.
 
Aby to nebylo jednoduché, musím konstatovat, že vlhčené ubrousky jsou i ultimátní zlo. Zejména když je lidé hází tam, kam by je házet neměli.

Jasný, když se vám cestou na Ještěd chce na záchod, tak prostě skočíte do lesa. Když použijete toaletní papír a svou potřebu i toaleťák zahrábnete, tak to nejen přírodě nevadí, si to nějak rozloží, ale ani to esteticky neruší.

Jenže cestou na Ještěd svítí z lesa nejen toaleťáky, ale i vlhčené ubrousky.

Vím, je to hnus, vzít použité ubrousky s sebou nahoru ke koši, ale dělejte to. Stačí si vzít s sebou jeden igeliťák na tyhle poklady, a rázem je to snadno proveditelné.

Vlhčené ubrousky nejsou z papíru, obsahují plastová vlákna, která ubrousku dávají pevnost a trvanlivost. A v přírodě se jen tak nerozloží.

Vlhčený ubrousek patří do směsného odpadu.

Ne, nesplachujte je do záchodu.

Normální toaletní papír se ve vodě rozmáčí a rozpustí. Doslova. Můžete si to ostatně jednoduše vyzkoušet, záchod, toaletní papír a záchodovou štětku máte.

Nebo koukněte na toto video, na kterém je obyčejný toaletní papír a vlhčený ubrousek.

Nenechte se zmást, že na některých vlhčených ubrouscích či vlhčených toaletních papírech je napsáno, že jsou splachovatelné (flushable). Do záchoda se dá spláchnout leccos, mobil, brýle, ale nesplachujeme to, že.

A když se splachuje jen toaletní papír, tak ten spolu s našimi exkrementy putuje kanalizací přes různé ohyby a zákruty, a cestou úplně ztratí integritu. Rozplyne se ve vodě.

Když pak odpadní voda nateče na domovní či obecní čistírnu odpadních vod, není s toaletním papírem žádný problém.

Ale vlhčené ubrousky jsou problém, a to jak cestou, tak na čistírně.

Vlhčené ubrousky se nerozpustí, ale drží. Zkuste si jeden doma v ruce rozškubat. Přeperete ho, ale je jasné, že čerpadlo domovní čistírny odpadních vod si s ním poradit nemusí.

V kanalizaci umí vlhčený ubrousek vyrobit dvě škody.

Jednak se někde lidově řečeno „šprcne“, kanalizace se ucpe a lidem v přízemí tečou splašky záchodem zpět do bytu. To nechcete, zejména pokud v tom přízemí bydlíte.

A také se kanalizací mohou dostat až do přírody. To když přijde přívalový déšť a kanalizací se na čistírnu odpadních vod žene víc vody, než čistírna zvládne pobrat. A to se pak přes odlehčovací komoru pošle rovnou do toku.

Proto v potocích a řekách na vrbičkách visí vlhčené ubrousky. Proto je rybáři tahají z vody místo štiky.

Vlhčené ubrousky mohou být jen ultimátní dobro. Jen je musíte vyhazovat tam, kam patří.

(Ženy a dívky, týká se to také vložek a tamponů. A pánové a dámy, ani kondomy do záchodu nesplachujeme.)


reklama

 
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je zástupce šéfredaktorky serveru Ekolist.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Halina Holá

24.5.2024 10:26
A pokud opravdu chcete, obejdete se bez vlhčených ubrousků. Já jsem si jako matka malých dětí nosila namočenou žínku v plastovém pouzdře. Protože jedině to, co se dá několikrát vyprat, je skutečné ultimátní dobro. Nenechte se ukolébat pohodlností a leností.
Odpovědět
DF

Daniel Fiala

24.5.2024 14:09
1) vlhčený ubrousek jsem nevzal v životě do ruky (protože jsem nejprve viděl tu hrůzu a spoušť VENKU a teprve potom malý prdelky DOMA). Když mi byl podstrčen i s tím smradem, letěl rovnou do koše a s ošklivým komentářem NEVER MORE! Toaleťák slouží uplně stejně a slinu má každý po ruce furt.
2) nenajdete českou řeku, která by nebyla ověšená výdoblitky civilizace a tento sajrajt 'ozdobám' spolehlivě vévodí.
3) ale je to levný a rychlý, takže 80 % se na ochranu řek a vody vy...e a situace se nezmění. Neuvěřitelné finanční škody na čerpadlech nikdy nebudou zaplaceny starostlivými matičkami a čistotnými hospodyňkami.
4) problémem našich (vnitrozemských) vod nejsou mikroplasty, ale makroplasty. Tuny makroplastů (ubrousky, pytle, fólie, PETky, nákupní tašky
atd.) a jejich odhození, odfouknutí, opomenutí atd.
5) řešení ... napadají mne jenom nedemokratická a genderově nevyvážená. Ale zase se pan redaktor přiznal :-) tak za pokoru bod k dobru, i když udělal to zásadní na špatnou stranu, když podpořil nákupem proud xindlu do našich vod. To pípnutí u platební karty, tam je poslední (demokratická a systémová) možnost.
Výchovné by bylo strčit hlavu a ruce dotyčné původkyně do té roury, aby si to musela pěkně vytahat sama. Brutální video (to prostřední, od cca 12:00) bohužel nemá tu pachovou složku, aby bylo přenositelného efektu dosaženo napoprvé a navždy.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

25.5.2024 23:11
Uživatelé vlhčených ubrousků jsou potenciální nepřátelé každého, kdo žije v obci s tzv. tlakovou kanalizací. Pokud je spláchnou do jeho záchodu, zadělají mu na opravdu velký problém. Já také mám tlakovou kanalizaci - a už jsem to zažil...
Vše, co autor článku tolik vychvaluje, se dá úplně stejně zařídit i bez vlhčených ubrousků (dokonce lépe!). Paní Holá už to jednoduché řešení popsala.
Člověk z mé generace se chtě-nechtě musí ptát: Jak jsme to vlastně mohli bez těch vymožeností, které za našich mladých let neexistovaly, přežít?
Odpověď zní: Úplně snadno!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist