https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ombudsman-pripravuje-pro-stavebniky-prehled-povinnosti-pri-vymene-strechy-s-azbestem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ombudsman připravuje pro stavebníky přehled povinností při výměně střechy s azbestem

17.5.2024 14:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Odstraňování azbestu ze střechy.
Odstraňování azbestu ze střechy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Střechu s rakovinotvorným azbestem u nás mají tisíce rodinných domů. Ombudsman připravuje návod, jak její výměnu lidé zvládnou bezpečně a podle předpisů.
 

Kdysi oblíbený nehořlavý materiál se změnil ve strašáka majitelů tisícovek stárnoucích domů ze 70. až 90. let minulého století. Neodborné zacházení s azbestem může ohrozit zdraví řemeslníků, obyvatel i lidí v sousedství. Drobní stavebníci ale podle zjištění ombudsmana často nevědí, jaká pravidla musí při výměně azbestové střechy dodržovat.

A ukazuje se, že leckdy nemají při výkladu předpisů jasno ani samotné úřady. Proto se ombudsman rozhodl připravit spolu s odborníky přehled základních informací, které budou moci využít jak majitelé chystající se na rekonstrukci, tak úředníci.

Součástí příprav „azbestového desatera“ je i diskuze u kulatého stolu. Na tu ombudsman pozval do Brna zástupce hned tří ministerstev, konkrétně resortů zdravotnictví, životního prostředí a místního rozvoje. Ti zde o azbestu, předpisech s ním spojených a hlavně o výměnách azbestových střech na rodinných domech diskutují spolu s hygieniky, architekty a projektanty i s pracovníky stavebních úřadů. Pozvání přijali také zástupci České inspekce životního prostředí, Státního úřadu inspekce práce nebo Státního zdravotního ústavu.

„Už toto široké spektrum účastníků naznačuje, o jak komplexní téma se v případě azbestu jedná. Pravidla pro nakládání s ním jsou roztříštěna ve více než desítce právních předpisů. Pro běžného občana opravdu není jednoduché se v nich vyznat,“ připustil ombudsman Stanislav Křeček.

Jedním z cílů setkání je vyjasnit kompetence jednotlivých úřadů a praktickou návaznost jejich postupů. Zatímco například hygieny řeší ochranu zdraví lidí pracujících na stavbách, odbory životního prostředí obecních úřadů obcí s rozšířenou působností ověřují, zda má stavebník zajištěné ukládání azbestových odpadů, aby nezůstaly volně pohozené v přírodě.

Zásadní je i role architektů a projektantů. Ti by měli v projektové dokumentaci majitele informovat, že stavba azbest obsahuje. Ombudsman už dříve při šetřeních konkrétních případů upozornil, že při rekonstrukcích staveb obsahujících azbest lidé vždy potřebují povolení od stavebního úřadu. Pokud takový dům rekonstruuje odborná firma, musí tato firma práce nahlásit také krajské hygienické stanici.

„To jsou hlavní z potřebných kroků, které bychom rádi sepsali do přehledného shrnutí pro budoucí stavebníky. Věříme, že se nám i díky dnešní diskuzi podaří podchytit vše podstatné. Chceme veřejnost informovat o povinnostech při zacházení s azbestem s ohledem na zdravotní rizika,“ uvedl ombudsman.

Podle zákona o odpadech musí stavebník v podobných případech zajistit, aby se se azbestová vlákna neuvolňovala do ovzduší. Azbestové materiály se nesmí lámat, řezat nebo drolit. Musí se s nimi zacházet šetrně a při nakládání s nimi používat ochranné pomůcky. Odpad s azbestem se musí neprodleně zabalit do neprodyšného obalu a odvést na specializovanou skládku.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

19.5.2024 13:46
Málo regulací, tak něco přidáme. Jen by mně statisticky zajímalo,jaký je rozdíl ve zdravotních postiženích generace která po desítky let pod azbestem a s azbestem žila a rostla a současným stavem? Jsou nějaká relevantní čísla? A jaké jsou zkušenosti ze zahraničí??
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.5.2024 18:23 Reaguje na Milan Milan
Ze "žití pod asbestem" samozřejmě nehrozí vůbec nic.

Riziková je dlouhodobá práce s azbestem, při které dochází k uvolňování drobných částic - typicky při řezání nebo drcení azbestocementových výrobků.
Odpovědět
VB

Vladimír Bulka

19.5.2024 21:36
Už nám umřeli dva kamarádi nekuřáci na rakovinu plic z azbestu. Není to zase taková legrace.
Musí se to likvidovat opatrně s respirátory, v rukavicích, pak vyprat oděv a hlavně pracovat za mokra, všechno to kropit. Neprášit! Zakopat se může na libovolnou řízenou skládku kde zůstane, v zemi je už azbest neškodný.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

20.5.2024 09:52 Reaguje na Vladimír Bulka
To může být ze spousty věcí, nejenom z azbestu. Pokud pracovali zhruba aspoň posledních 10 - 25 let aspoň 10 let každodenně nebo pravidelně s materiály s azbestem, potom to s dost velkou pravděpodobností mohlo být azbestem.
Odpovědět
MM

Milan Milan

21.5.2024 21:46 Reaguje na Vladimír Bulka
Proboha, jak to víte, že to je z azbestu? To by všichni co ten "azbest" před lety vyráběli, montovali, řezali, lámali, bydleli a pracovali v prostorách s výrobky z azbestu atd. museli být napadeni rakovinou? Co já pamatuji azbest v různých výrobcích se používal minimálně 60 let. A jaká je teda reálná statistika, bez populismu? Rizikové je kde co, doba expozice, množství, rozložitelnost atd... Holt ne něco se rozvoj nějakého onemocnění svést musí. Jen by mně zajímalo co např. způsobuje raketový nárůst užívání např. antidepresiv?
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

24.5.2024 13:14 Reaguje na Vladimír Bulka
Myslím, že zbytečně strašíte, tak jako celá státní správa co se zabývá azbestem. Pokud by práce s azbestem a žití v jeho blízkosti bylo tak nebezpečné jak je nám vnucováno, tak města ve kterých se vyráběly azbestové výrobky by již nebyly a měly by přeplněné hřbitovy.
Odpovědět
TW

Tomáš Wünsch

19.5.2024 23:14
Existuje nějaká možnost jak zjistit, zda je demolice vůbec hlášena či dokonce třeba rozsah a způsob provedení prací?
Takovouto databázi bych potřeboval, neb u nás za barákem v památkově chráněném parku, v těsné blízkosti školky, nedávno na městském objektu shazovali šablony.
Naprosto bez jakýchkoliv opatření vše sházeli dolů, udělali na zemi velkou hromadu (firma se specializuje na predaci starých trámů a stavebního dřeva) a teprve po několika týdnech přijel otevřený kontejner, do kterého v otevřených žocích jeřábem krytinu naházeli.

Město ani hygienická stanice neodpověděli ani na e-mail, ani na zprávu přes datovou schránku.
Mám fotky i videa a nevím, jak to řešit dále...
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.5.2024 18:25 Reaguje na Tomáš Wünsch
A co chcete řešit? Teď už to chce jen průtrž mračen aby všechno spláchla - památkový charakter parku to opravdu nijak nenarušilo a nenaruší. A ve školce snad nebyli tak hloupí, aby v průběhu prací větrali.
Odpovědět
MM

Milan Milan

21.5.2024 21:55 Reaguje na Tomáš Wünsch
Před několika lety by jste se nad tím ani nepozastavil. A z dotovaného polystyrénu, nebo chlupů a krystalků čedičové vaty, kterými začínají být obalené školy, nemocnice, úřady, objekty k bydlení strach nemáte? A nemáte mít spíše strach např. z přivanutého písku ze Sahary, spalin letadel, nebo teď aktuálně bouchajícho sajrajtu z oblastí válečných konfliktů?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist