https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/eternit-ze-strechy-neshazujte.par-jednoduchych-opatreni-jak-si-nezamorit-dum-azbestem
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Eternit ze střechy neshazujte. Pár jednoduchých opatření, jak si nezamořit dům azbestem

11.8.2023 05:54 | PRAHA (Ekolist.cz)
Odstraňování azbestu ze střechy.
Odstraňování azbestu ze střechy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Eternitové šablony nebo vlnitý eternit byly kdysi velmi oblíbené materiály a je dost možné, že je stále máte na střeše rodinného domu či chalupy. Dokud jsou tam a nezatéká jimi, ničemu nevadí. Dejte ale pozor, jakmile se pustíte do opravy střechy či do výměny krytiny. Eternit totiž obsahuje nebezpečná azbestová vlákna.
 
To, že budete ze střechy sundávat eternit, musíte podle zákona ohlásit stavebnímu úřadu. Správně by bylo, aby se o sundání eternitové střechy postarala specializovaná firma na práci s azbestem, která má patřičné vybavení a postupy, které zajistí, že po jejich odchodu nebudete mít dům zamořený azbestovými vlákny. Praxe ale ukazuje, že lidé volí jiné cesty, především kvůli ceně.

Dost možná si opravu střechy necháte udělat od běžné stavební firmy. Řekněte jí předem, že máte na střeše eternit. Zeptejte se jich, jaké mají zkušenosti s prací s materiály obsahujícími azbest a jak budou postupovat. Když vám navrhnou, že eternit prostě shodí na dvůr do kontejneru, že to tak dělají vždycky, najděte si jinou firmu. Shodit eternit na dvůr totiž rozhodně nechcete. Najděte si firmu, která bude ochotná použít stavební výtah nebo snosit materiál ručně.

Takto můžete vypadat vy nebo zaměstnanci stavební firmy. Před azbestem je každopádně namístě se chránit.
Takto můžete vypadat vy nebo zaměstnanci stavební firmy. Před azbestem je každopádně namístě se chránit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Možná se do opravy střechy pustíte svépomocí. Pro oba případy vám nabízíme pár základních informací, které mohou pomoci, abyste si nezamořili dvůr a dům azbestovými vlákny.

Doporučení vyplývají mimo jiné z praxe polské nevládní organizace Polská humanitární akce, která připravuje školení pro válkou postiženou Ukrajinu, kde je azbest opravdu velký problém.

To nejdůležitější vystihují tři hlavní body. Namočit, neponičit, nenanosit si azbest domů.

Manipulace

Pokud musíte s materiálem obsahujícím azbest manipulovat, je potřeba se na to vybavit ochrannými pomůckami. Pořiďte si jednorázové ochranné obleky, rukavice, respirátor FFP3, ochranné brýle a holiny.

Takto vybaveni se můžete pustit do práce. Než se do čehokoliv dáte, navlhčete eternitové desky vodou (hodí se na to dobře například zahradní rozprašovač). Díky navlhčení se sníží prašnost a šíření vláken, které se z desek při manipulaci budou uvolňovat. Každopádně se snažte materiál dostat ze střechy neporušený.

Před manipulací azbestocementové materiály navlhčete.
Před manipulací azbestocementové materiály navlhčete.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Buďte opatrní především u drobivých materiálů. Pokud se zdá, že zvlhčení vodou nepomůže, můžete zkusit zabránit šíření vláken tím, že na materiál nanesete štětcem či válečkem barvu či lak. Není dobrý nápad použít sprej.

Vybavte se velkým množstvím plastových pytlů na odpad. Materiál je dobré do nich uložit co nejdříve, ideálně už na střeše. A hned po naplnění pytle uzavřete a přelepte páskou. Pytle mají zabránit dalšímu šíření azbestových vláken během další manipulace a odvozu. Pytlujte materiál tak, aby s ním bylo možné na střeše bezpečně manipulovat.

Pytle je potřeba označit nápisem, že obsahují materiál s obsahem azbestu a je potřeba je odvézt na skládku, která smí tyto materiály ukládat.

Pokud budete pracoviště uklízet, pak neprašte. Prostor zvlhčete a teprve pak ukliďte. Nepoužívejte běžné domácí či pracovní vysavače. Jejich filtry neumí azbestová vlákna zachytit a jen byste použitím vysavače vlákna rozvířili. Vlákna také zůstanou ve vysavači. A až vysavač použijete v nějakém novém prostředí, nafoukáte do něj azbestová vlákna.

Po práci

Není dobré si během práce skočit domů, sednout si v pracovním oblečení na gauč a chvilku si odpočinout. Dokud máte na sobě ochranný jednorázový oblek, nechoďte dovnitř. Máte na sobě prach a azbestová vlákna.

Po práci omyjte nejdřív ochranné brýle, rukavice a poté boty vlhkým hadříkem, a ten pak vyhoďte do pytle a uzavřete. Poté se opatrně vysvlékněte z ochranného obleku tak, aby zůstal naruby, a také ho vychoďte do pytle. Teprve pak si sundejte respirátor, který také vyhoďte.

Takhle ne. Eternit by měl být neprodyšně uzavřen v pytlích ze silného neporušeného plastu a označen.
Takhle ne. Eternit by měl být neprodyšně uzavřen v pytlích ze silného neporušeného plastu a označen.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Namístě je extrémní opatrnost. Nejen kvůli vám, ale i vašim blízkým. Azbestový prach a vlákna můžete na botách nebo oblečení snadno přinést k sobě domů a tak azbestovým vláknům vystavíte i členy své domácnosti. Vlákna v domácnosti přetrvávají a s každým luxováním a utíráním prachu se zvíří.

Co nikdy nedělat

Nikdy nepálit. Azbestová vlákna nespálíte, jsou žáruvzdorná, jen je tím pošlete na další cestu prostorem. Nepalte ani ochranný oblek, ani úklidové hadry, které jste používali k otírání prachu, zkrátka nic, na čem mohla azbestová vlákna ulpět.

Nikdy azbestové materiály neřežte pilou, nebrušte, zbytečně nerozbíjejte.

Nikdy nevysávejte běžným vysavačem.

Proč se před azbestem chránit

Azbest neboli též osinek je přirozeně se vyskytující minerál s tenkými odolnými vlákny. V přírodě je ho několik druhů, nejčastěji využívaný je tzv. chryzotil, který se hojně používal ve stavebnictví. Především před tím, než byly známé jeho karcinogenní vlastnosti.

Azbest se používal nejen na střechy, někde je možné ho najít v podhledech nebo ve zdech.
Azbest se používal nejen na střechy, někde je možné ho najít v podhledech nebo ve zdech.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Při řezání, rozbití a jiném poškození se z azbestu uvolňují azbestová vlákna. Různě velká. A tato vlákna při vdechnutí způsobují závažná plicní onemocnění včetně různých typů rakoviny.

Kde můžete na azbest narazit

Nejčastějšími stavebními materiály jsou takzvané azbestocementové materiály, známé ponejvíce jako eternit. Azbest v nich byl používán jako pojivo a přimícháván k cementu. V této podobě ho najdeme ve střešních krytinách jako eternit a vlnitý eternit, v boletických panelech kdysi používaných k opláštění budov. Byl ale využíván i v izolaci, v obkladech, podhledech nebo i v potrubí, a jako elektroizolace, někdy se nanášel formou nástřiku. Jeho průmyslové použití se datuje od druhé poloviny 19. století až do 90. let 20. století, setkat se s nimi můžete u všech starších domů, chat a chalup.

Kdy je azbest nebezpečný

Co je na azbestu nebezpečné, jsou jeho azbestová vlákna, která se z něj uvolňují při mechanickém poškození. Vlákna jsou silně karcinogenní. Do prostředí se uvolňují, když se kompaktní materiál naruší – rozbije se, řeže, tře, vrtá se do něj apod. Tomu je potřeba zabránit.

Azbestová vlákna mají nejrůznější velikosti, některá jsou tak malá, že je okem nevidíme. A právě v tom, že vdechneme tato miniaturní vlákna, tkví nebezpečí azbestu. Vlákna zůstávají v plicích, nelze se jich nijak zbavit, a mohou způsobit potíže s dýcháním, zjizvení plic, a postupně i rakovinu plic či dalších orgánů. Mohou se ale ukládat i v trávicím traktu.

Vlákna chrysotilového azbestu.
Vlákna chrysotilového azbestu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Většina zdravotních problémů spojených s azbestem se objevuje až po mnoha letech opakovaného a dlouhodobého vystavení se azbestu. Není nic jako bezpečná míra expozice. Evropská legislativa proto jde cestou nulové tolerance.

Při opravě střechy se rozhodně vyplatí být obezřetný. Kontaminaci azbestem se dá ale docela lehce předejít.

Soused řeže azbest flexou. Co můžu dělat?

Pokud vidíte, že někdo shazuje ze střechy eternit nebo řeže flexou azbestovou střešní krytinu, a vaše upozornění, že tím ničí své i vaše zdraví, nepomáhá, je na místě zavolat nejbližší hygienickou stanici. Ta má na starosti ochranu veřejného zdraví, které může být prací s azbestem narušeno.

Jenže hygienická stanice je obvykle o víkendu zavřena. V tom případě můžete podezření na přestupek nahlásit na policii, která by se měla vydat na místo a činnosti zdokumentovat, aby pak mohla být řešena později. Trvejte na tom, aby kvůli ochraně zdraví policie práce zastavila.

Pokud řešíte nesprávné ukládání odpadu s obsahem azbestu, pak se můžete obrátit na Českou inspekci životního prostředí.


reklama

 
foto - Kováříková Zdeňka
Zdeňka Kováříková
Autorka je redaktorkou Ekolistu.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (26)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EL

Ema Lapčíková

11.8.2023 09:02
Děkuji, že otevíráte toto téma. Spousta lidí to má stále doma. Ale pro mnoho lidí hraje roli i finanční faktor, už sama výměna střechy není zrovna levná záležitost. Dnes existují dotace "skoro na všechno", tak proč ne na tyto staré zátěže typu "šopa po dědečkovi"? Pokud se pletu, tak mne prosím nasměrujte...
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.8.2023 09:46 Reaguje na Ema Lapčíková
jistě. to co píšete má velkou logiku. když už tedy něco dotovat, tak motivovat domkáře, aby nevyvezli eternit na polní cestu ale aby to v minimalistickém případě odvezli napytlované na skládku (aktuálně skládkovné něco mezi 4 a 8 tisíci za tunu).

jinak azbest (osinek) je prachobyčejný silikát vláknité struktury, a jako takový je chemicky (prakticky) inertní a problémem jsou malá vlákna. pravděpodobně úplně stejně funguje cokoli jiného, u čehož hysterie zatím nezačala (nebo již s pokrokem dávno utichla), protože se to nepoužívá dostatečně dlouho a používá se s přiměřenou opatrností (minerální a skelná vata například). ostatně, prvními popsanými pacienty nemoci z azbestu byli britští námořní kapitáni, kteří měli ve svých kajutách kamna s azbestovým kouřovodem, a jejich nemoc byla velmi podobná obvyklé nemoci z přádelen vlny, ze strojních truhláren a nemoci brusičů a kameníků.
Odpovědět
LB

Lukas B.

11.8.2023 13:33
jinak obecně ke škodlivosti azbestu:
prokazatelně je škodlivý při pravidelném vdechování, a nápadná korelace mezi rakovinou plic a prací ve fabrikách zpracujících azbest byla popsána na konci 19. století, jen pár let poté, co rakouský podnikatel Hatschek měl geniální nápad naládovat kašičku z cemetu a azbestu do maličko upraveného papírenského stroje (a nadělal velké jmění a zaplavil evropu a svět lacinou a trvanlivou střešní krytinou). nicméně fabriky chrlily azbestocement následujících zhruba sto let (střešní krytina, trouby, desky, tepelné izolace, protipožární nástřiky atakdále).

škodlivost malé expozice (jedno sundávání střechy z rodinného domu jednou za život) není prokázána a není ani vyloučena, respektive mezi všemi těmi cigaretami, prachem, kouřem, pylem, aerosolem z vaření a smažení atakdále je to hledání jehly v kupce sena. čímž netvrdím, že bychom to měli ignorovat nebo dokonce vyhledávat - rouška, jednorázový oděv, rukavice, holiny a volba vhodného počasí (třeba mrholení) jsou rozumná a více než doporučeníhodná opatření.

jak se takový azbest odborně likviduje? velmi prostě, skládkuje se, čili zakope se do země. chemicky je inertní zhruba podobně jako jemný písek.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.8.2023 18:31 Reaguje na Lukas B.
To zni velmi rozumne, strhavat starou krytinu kdyz je mokra. Skoda ze
v interieru je to slozitejsi. (Vim o cem pisi, mame velkopu pudu v dome do ne tak davne doby kryte eternitem, ja tam klidne susit mokre pradlo dam ale snacha se tam boji i vstoupit.

Jak je to s nejakou hromadou stareho eternitu nekde podel cesty. Ve srovnani s tim, kolik asbestu strhne prudky vitr za sucheho pocasi ze strech typickeho ceskeho mesta ci vesnice mi ta koncentrace ve vzduchu pobliz prijde pomerene zanedbatelna. Zvlast pokud se ta hromada posype trochou hliny a v dusledku toho v brzke dobe hustym rostlinstvem
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.8.2023 18:34 Reaguje na Miloš Zahradník
Zapomel jsem dodat to co je zrejme totiz ze pri strhavani te asbestove krytiny pred lety se nepochybne i ta nase puda skrz ruzne sterbiny v bedneni strechy dostatecne nasytila asbestem. Asi by to chtelo cetu uklizecu s vysavaci a ochranou ust ale to by musela byt velmi dukkladna akce, aby
spis naopak ten vsudypritomny asbest v tech mistech nezvirila :)
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.8.2023 18:42 Reaguje na Miloš Zahradník
Tam bude toho vlastního azbestového prachu málo. Nerozpakoval bych se to prostě pořádně vysát nějakým slušným vysavačem a současně za větrného počasí se všemi otevřenými okny, aby to profukovalo a vlhkého, aby se ten prach venku usadil. Ve vlhké půdě ty mikronová vlákna přilnou k nějakým jílovitým složkám půdy a na ně zůstanou nalepená. Aby se to znova dostalo do vzduchu, musela by ta půda vyschnout do sucha a současně by tam někdo musel pořád jezdit nebo něco takového, aby tu půdu podrtil v jemný prach. A to se nestává a ty vlákýnka azbestu se za nějakou desítku let ve vlhké půdě rozpustí.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.8.2023 16:00 Reaguje na Miloš Zahradník
A co zkusit dům pořádně pojistit a potom ... .
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

17.8.2023 18:45 Reaguje na Pavel Jeřábek
Mame sto let stary bytelny dum z dobm kdy kvalifikovaba prace byla levna a nas dedecek na te stavbe pritom ocividne nesetril. Treba jen ta rozsahla kamenne schodiste atd. Ale i velkorysa konstrukce drevene strechy. Takovy dum by bylo vecna skoda podpalit...
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.8.2023 10:49 Reaguje na Miloš Zahradník
Lukas B. to popsal naprosto přesně. Azbest se často pomlouvá, ale je to výborný přírodní materiál se složením jako čedič. Prach ze skelných vat škodí skoro stejně.
Odpovědět
EL

Ema Lapčíková

12.8.2023 15:54 Reaguje na Lukas B.
Tak u nás se našlo kus ulomené eternitové krytiny i na dně studně, když jsme měnili vodovod... Nechávam pravidelně dělat standardní rozbor vody, z laboratoře vychází výsledky lepší, než jsou uváděny na vodách pro kojence, prý křišťálová studánka. Kolik azbestových vláken jsme vypili netuším...
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.8.2023 18:28 Reaguje na Ema Lapčíková
Ve vodě ty vlákna podléhají všelijaké koagulaci - sráží se na nich nerosty rozpuštěné ve vodě nebo na nich rostou mikroorganismy a tím se obalí, usadí do kalu a přestávají být nebezpečné.
Navíc jsou v kašovité potravě, takže snadno projdou a vůbec nemusí přijít do styku s organismem. Pokud je rovnou žaludeční kyselina, to je dost silná kyselina chlorovodíková, nerozleptá.
Na rozdíl od toho, když jsou ty 1 - 3 mikrony dlouhá azbestová vlákna ve vzduchu, stačí troška elektrického náboje a usadí se v plicích ve sklípkách.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.8.2023 18:55 Reaguje na Radim Polášek
Souhlasím skoro se vším. Jen jedna věc a je to, rekla bych, dobrá zpráva. K.chlorovodíková azbest nikdy nerozleptá, takže i v zažívacím traktu může azbest škodit jen mechanicky nebo možná nizoučkým obsahem niklu - někdy alergenu. Ani se vlákna azbestu nerozpustí postupně v půdě, stanou se součástí půdy jako písky. Na rozklad azbestu je potřeba jiná kyselina a ta se naštěstí v prostředí přirozeně nevyskytuje.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

17.8.2023 16:05 Reaguje na Jarka O.
Asbest škodí tím, že některá vlákna jsou větší než buňky bílých krvinek. Velká vlákny asbestu nepronikají, malá vlákna asbestu jsou bílými krvinkami pohlcena a vyloučena. Ale ta malá, ale větší než bílé krvinky putují tělem přes buňky, propichují je, poškozují, až mohou někde spustit neustálým propichováním zhoubné bujení.
Nejsem si jist, zda to uhlík nebo mikroplasty neumí taky.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

12.8.2023 18:19 Reaguje na Lukas B.
Přesně tak, taky bych to tak podobně napsal. V materiálech, kde je azbest vázán třeba tím cementem, jako v eternitu, je pravděpodobnost uvolnění nebezpečné koncentrace úlomků vláken dost malá. Mnohem víc nebezpečné jsou měkké desky, kde ta azbestová plsť není ničím vázána. Tyto desky se dříve kvůli svým tepelně izolačním a protipožárním schopnostem a flexiilitě používaly dost hojně třeba v panelácích na obkládání panelákového jádra či komínu, do kterého se odtahují odsávání z bytů nebo třeba se jím izolovaly všelijaká nezávislá topení v autech, autobusech, vlacích a podobně. Postupně se ale u těch měkkých desek začaly používat náhražky, azbest se nejdřív ředil jinými keramickými vlákny, protože první náhražky ještě byly mechanicky mnohem horší než azbest.
Dvojčata při útoku 11 září spadla po požáru leteckého paliva uvnitř z těch letadel tak rychle i z toho důvodu, že v době, kdy se stavěla, byl už azbest jako materiál pro tepelnou izolaci vnitřní ocelové konstrukce těch věžáků v USA zakázán nebo velmi omezen a nový vhodný materiál ještě nebyl, takže ta ocelová konstrukce nebyla proti rozehřátí požárem chráněna nebo jenom velmi špatně.
Takže při nějaké jednorázové práci s materiálem s azbestem není třeba se nechat strašit hysterickými články, jako je částečně i tento, ale řídit se zdravým rozumem.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

13.8.2023 12:59
Mám z článku pocit skryté reklamy na služby odborných firem, oprávněných nakládání nebezpečnými odpady.
Jaksi se při této hysterii kolem azbestu zapomíná, že ten eternit se v případě střechy ukládá na bednění, nebo na střešní latě. Střechy mívají okénka, výlezy a bývají i odvětrávány. Jsou ofukovány větrem…
Po několika desetiletích na střeše, je již eternit tak zchátralý, že se azbestová vlákna nejen uvolňují, ale do střechy již zatéká a je nutná oprava.
To však znamená, že značná část těch vláken, tak po mnoho let před rekonstrukcí střechy, končí zejména v podstřešních prostorech, kde se postupně usazuje a při průvanu se víří a šíří se po domě.
Při odstraňování eternitu, nevyhnutně velká část prachu a těch vláken spadne pod bednění (nebo pod střešní latě) a dům ještě více zamoří.
A na závěr, pokud se ta vlákna mohou zapíchnout do plic, ze kterých se prý již neuvolní, stejně tak se mohou zabodnout do koberců, čalounění, a nebo se mohou zafixovat na jiném bytovém textilu, či na doma pěstovaných rostlinách.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

13.8.2023 13:04
Všechno, co jsem chtěl napsat, již v komentářích je. Prostě další článek, který má vyděsit čtenáře a zajišťovat práci pro hafo úředníků a tučné zisky pro firmy a skládky. Je to podobné, jako strašení s radonem. Ten se také stal velice nebezpečným plynem, když po útlumu těžby uranu zůstala spousta specialistů "na dlažbě". A tak se jim podařilo prolobovat zákon, že skoro před každým kopnutím do země je nutno udělat, za velké peníze, samozřejmě, radonový průzkum. Zde, u asbestu, jsou nutné speciální firmy a speciální skládky.
Před léty, jako úředník, jsem zažil humornou příhodu, ukazující odbornost(?) a rozumové uvažování u vysokých státních úředníků, při školení na MŽP. Jeden účastník se zeptal školící úřednice, zda on, jako automechanik, může staré brzdové destičky s obsahem asbestu, zabetonovat do základů nové haly. Lektorku vyvedl z míry, nedokázala se vyjádřit, a nakonec jen ocitovala zákon, že odpad s obsahem asbestu je nutno ukládat na zvlášť zabezpečenou skládku. Na což se zmohla i autorka tohoto článku.
Prostě naprostá absence vědomostí o daném problému. Jen citace zákonů, bez logického myšlení. Vzdělání na to žádný vliv nemá. Možná to i zhoršuje.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

13.8.2023 20:54
S tímto článkem si tedy autorka moc práce nedala!

Například:

"To, že budete ze střechy sundávat eternit, musíte podle zákona ohlásit stavebnímu úřadu."

Hrubá nepřesnost!

Stavebnímu úřadu sice ohlásíte rozsah "udržovacích prací" stavby, ale to podstatné je:

ohlašuje se to krajské hygienické stanici minimálně 30 dnů před započetím prací s azbestem a ta vydává ve věci stanovisko z hlediska hygieny práce (viz zákon č.258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví).

Autorka by měla rozlišovat, zda práce provádí občan (svépomocí) nebo to za něho dělá odborná firma. S odpadem s obsahem azbestu postupujete podle zákona č.541/2020 Sb. (o odpadech), který tam pak dává rozlišné požadavky (občané mají "zjednodušený režim").

Možná by bylo dobré také zmínit, že v Evropě potkáte:

1) "bílý" azbest (chryzotil), který se vyskytuje u nás nejčastěji, ve starší literatuře bývá někdy označen i jako "šedý" azbest

2) "modrý" azbest (krokydolit), který se vyskytuje převážně na americkém kontinentu (kde se těží) a Západní Evropě (tam byl dovezen)

Díky nedávné "železné oponě" se k nám modrá modifikace neměla šanci dostat.

Rozdíl mezi nimi je velmi podstatný:

velikost vláken modré modifikace je přibližně 100x krát menší a díky i dalším vlastnostem má tak až 500× vyšší potenciál vyvolat rakovinu, než nejméně nebezpečný chryzotil (ten, co je u nás)!

To, že předpisy EU nerozlišují jednotlivé geologické modifikace je špatně, protože opatření by měla být přiměřená reálné nebezpečnosti odpadu s obsahem azbestu!

Také je vhodné upozornit, že eternit je směs z 90 % cementu a 10 % azbestových vláken (obsah azbestu se liší od 8 do 12% u různých výrobců), které jsou v cementové kaši fixovány jako v pojivu do okamžiku, dokud to nerozbijete, nevrtáte nebo neřežete. Do té doby je prašnost výrazně snížena!

Jako osinek bývaly dříve označovány i výrobky, které se užívaly jako tepelná izolace, požárně-tepelná izolace, armatury, těsnící a brzdové či třecí materiály. Vyráběly se z mletého azbestu, smíchaného pojivem (silikáty, vodní sklo a další plniva) a to přímo do forem, aby měly požadované rozměry a tvary (nejčastěji je najdete třeba ve stupačkách, kouřovody, protipožární prvky, kanalizační trubky apod.).

Dříve narození jistě pamatují například národní podnik OSINEK v Kostelci nad Orlicí, kde se od roku 1950 vyráběly třecí a brzdové materiály.

Ještě k těm pytlům - tohle může napsat jenom ten, kdo to nikdy nezkusil:

"Vybavte se velkým množstvím plastových pytlů na odpad. Materiál je dobré do nich uložit co nejdříve, ideálně už na střeše. A hned po naplnění pytle uzavřete a přelepte páskou. Pytle mají zabránit dalšímu šíření azbestových vláken během další manipulace a odvozu. Pytlujte materiál tak, aby s ním bylo možné na střeše bezpečně manipulovat."

Do pytlů se to nevejde, tam můžete dávat jenom úlomky, ale větší kusy se tam nevejdou!

Ideální je snášet eternitové šablony ručně a dávat pozor, aby se nerozbily. Před tím na dno korby vozidla rozložit pevnější plastovou plachtu a její volné části přehrnout přes bočnice korby (podle velikosti korby, např. u multikáry stačí plachta 20x20 metrů) tak, že po naplnění volné cípy plachty pečlivě přetáhnete přes složené šablony, zahnete i po obvodu a přelepíte lepící páskou tak, jako když balíte balíček. Někdy se to zpevňuje ještě omotáním potravinovou strečovou folií. Tím je to dostatečně zabaleno.

Cílem je, aby to šlo na skládce pouze vyklopit z korby auta (bez další zbytečné manipulace) přímo do sektoru, který je určen pro odpady s obsahem azbestu. Tam to obsluha skládky přehrne inertním materiálem a je to.

Dáváte-li to do sběrného dvora, někdy se pod tu plachtu dává dřevěná paleta, kterou ocení obsluha sběrného dvora, protože to snadno přeloží vysokozdvižným vozíkem (nebo obdobnou mechanizací).

Škoda - mohl to být docela zajímavý článek, jenom to chce více znalostí a pečlivosti...

Odpovědět
LB

Lukas B.

14.8.2023 08:28 Reaguje na Jiří Kvítek
dovolím si doplnit trošku technické a ekonomické empirie:
eternitu je na běžné stoleté šikmé střeše přibližně 20 kg na čtverečný metr, to znamená, že s necelým metrem čtverečným v pytli budete lézt jak opice po žebříku dolů. představa, že někdo demontuje staré šablony aniž by některou zlomil je poněkud netechnická - to by musel demontovat odshora dolů, a tedy by dožilý eternit pod sebou rozšlapával (staré měděné nebo zarezlé krytináče a vichrové spony drží zpravidla jak helvetská víra, zatímco na šablonu stačí se křivě podívat).
na odvoz podobného "bordelu" je nejlepší používat "bigbagy" (velkoobjemové pytle) s "vstupním hrdlem" (tj. s límcem která jde uzavřít jako pytel a potom případně i zalepit) - bigbag si naloží auto s hyrdaulickou rukou, a z takové průměrné střechy je tak 6 bihbagů a zhruba tak na nosnost "avie" s hydraulickou rukou - představa, že tam bude čekat několik dní auto, a s každou šablonou polezu na korbu je mimo stavebně-ekonomickou realitu. no a s kárkou za osobním autem se na skládku budete muset otočit tak desetkrát.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

14.8.2023 10:22 Reaguje na Lukas B.
Záleží, jestli to děláte svépomocí nebo Vám to dělá firma.

Zažil jsem obojí, každý na to jde jinak.

Doma jsme udělali lidský řetěz a podávali si to. Je to fuška, ale to už k životu patří.

Firmy mají dost často to vybavení, o kterém píšete.

Těch variant je mnohem víc a ne všechny se hygieně líbí :-)

Ve výše uvedeném článku mne však dorazila autorka větou:

"Azbest v nich byl používán jako pojivo a přimícháván k cementu."

Lepší důkaz toho, že vůbec neví, o čem píše, už asi neexistuje...

Odpovědět
LB

Lukas B.

14.8.2023 11:23 Reaguje na Jiří Kvítek
naopak - bigbagy jsou vhodné pro svépomoc, protože neplatíte auto aby tam stálo zatímco nakládáte a druhak nemusíte šplhat na korbu (nebo tam dát dalšího člověka do řetězu). zaplatíte jenom avii příjezd, nakládku a odvoz (a skládkovné samozřejmě). bigbagy se dají koupit nové nebo použité, jde o pár stokorun.

jinak drtivá většina svépomocníků to otrhá lopatou a pak vysbírá (tedy pokud se jedná o volně stojící stavení, v souvislé zástavbě je to čuňárna), ti pečlivější to udělají tak, že pod okapní hranu střechy dají "něco", co pak po posbírání šablon nacpou do bigbagu a odvezou také (třeba starý koberec nebo plachtu).

no a nemá se to a v případě udání to může skončit pěknou polízanicí, ale šablony nasypané do jámy vytváří ideální vsakovací jámu třeba pod okapem.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.8.2023 16:04 Reaguje na Lukas B.
Nebojte - polezete i s půlkou šablony, pokud máte "správní" sousedy.
Odpovědět
VN

Vladimír Němec

14.8.2023 12:00 Reaguje na Jiří Kvítek
Naprostý souhlas. My jsme sundavali s kamarády ze stodoly velké vlnité šablony cca 250x100 cm pomocí ještěrky, která měla na vidlicích navléknutou paletu. Po dešti to bylo namočené, tak to sice trochu klouzalo, ale neprášilo. Šablony byly docela pevné, takže se to postupně jen našoupalo na zdviženou paletu po 0,5 t. Stodola měla naštěstí pultovou střechu. Nic se nerozbilo. Bez toho vysokozdvižáku si to ale nedovedu vůbec představit. Pak se to vždycky jen naložilo ještěrkou na přívěs, zabalilo do igelitu a odvezlo na skládku. Hezky postupně, aby nás to ekonomicky nesklátilo. Na skládce to pak přejeli kompaktorem a zahrnuli :-)
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

16.8.2023 12:48
Když má někdo starou střechu z vlnitého eternitu (a že jich je!!!) tak i kdyby ten etertnit sundával tím nejprasáčtějším způsobem, do ovzduší tím neuvolní o moc víc asbestu, než by se z té zvětralé krytiny, jejíž povrch už není soudržný, stejně uvolnilo ÚPLNĚ SAMO při každém silném větru a spláchlo na zem při každém dešti.

Vůbec nechci škodlivost asbestu bagatelizovat - ale tohle je důkaz, že když se nějakého problému chopí byrokrat, jde zdravý rozum stranou. Že se na zajíce nepůjde s brokovnicí, nýbrž s tím příslovečným kanonem.


Odpovědět
JO

Jarka O.

16.8.2023 13:22
Vypadá to, že předpisy EU z výhod udělaly nevýhodu a ekonomickou a byrokratickou zátěž. Škoda slušně recyklovatelného minerálního materiálu. Nadrcené eternity by se měly dát ve stavebnictví znovu využívat, protože je to normální anorganický inertní materiál. Že je potřeba chránit pracovníky před prašností, platí nejen pro azbest. Samozřejmě azbest nikdy nebyl určen pro potravinářství a spotřební průmysl.
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

16.8.2023 16:13
Možná by nebylo od věci udělat průzkum, kolika let se dožili třeba pokrývači, kteří pracovali v druhé polovině 20 století, do doby, než eternitová krytina byla omezena a nač zemřeli.
Nechci eternit podceňovat, mezi lidmi pozoruji i určitou hysterii, když se mají opravovat staré domy. Ale jak zde píší jiní, obávám se, že máme v ovzduší horší problémy, a zatím neřešitelné.
Třeba nanoplasty s plastů, které obsahují různé přísady s negativním vlivem na zdraví a které se nám dostávají do krve.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.8.2023 08:40 Reaguje na Pavel Jeřábek
Tento názor s vámi plně sdílím. Ono to je jako u havířů, kteří se
po 40. letech v dole někteří dožili 90 let, ale jiní zemřeli, aníž
by se dočkali důchodu. Totéž kameníci, kamenosochaři, zaměstnanci
cementáren, vápenek, kamenolomů, stolaři a jiní lidé pracující v
prašném prostředí. No a pak je tu ouřada, který sportuje ve městě
a je na tom hůře, než ti, co pracovali s rizikovými materiály. Je
to většinou o genetických dispozicích a hlavně o tom štěstíčku.
Na motorových lokomotivách se azbest hojně používal jako izolace
a těsnění výfuků. Později byl nahrazen skelnou vatou a byla to
při opravách větší hrůza, než ten azbest o jehož škodlivosti
jsme neměli ani tušení. Tudíž jsme neumírali strachem, protože
jsme žili v blažené nevědomosti. On každý materiál něčím škodí
( kamarádka kadeřnice má plíce poškozené ze zaměstnání!) a
přitom se to u někoho projeví a u někoho ne. Každý jsme originál
a o škodlivosti materiálu se to dozvíme často po desítkách let.
Nyní je na přetřesu umělé sladidlo Aspartám a ticho po pěšině je
zatím o vlivu mikroplastů. Co až se zjistí jejich škodlivost, až
už budou všude kolem? V sousedství měsíc zateplují dům polystyrénem
a v okolí je jak nasněženo pilinami z řezání desek a kde to skončí?
Nemám to hledat ve vejcích, když ty kuličky sežerou slepice? A co
když to i s travou sežerou králíci? Totéž tu létalo z komína firmy
vyrábějící minerální izolační vlnu, kdy jiskřil v okolí vzduch.
A co firma meloucí PETky na granulát, kde jsou ve spárách dlažby
v okolí bílé nánosy mikroplastů? Myslet na to, tak je lépe umřít
zdráv(mimo zblbnutí strachem) oběšením.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist