https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/zpravy-zd/stat-chysta-prisnejsi-pravidla-pro-nove-budovy.mohou-zdrazit-vystavbu-upozornuji-stavebnici
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stát chystá přísnější pravidla pro nové budovy. Mohou zdražit výstavbu, upozorňují stavebníci

22.4.2025 01:30 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje zavedení evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD). Norma stanovuje, že od roku 2030 se budou moci stavět pouze budovy, které dosáhnou bezemisního standardu, pro veřejné budovy to bude platit o dva roky dříve. Pravidla jsou zhruba o deset procent přísnější než aktuální standard budovy s téměř nulovou spotřebou energie, uvedlo ministerstvo. Podle předběžných odhadů stavebníků, které oslovila ČTK, mohou opatření výstavbu dále prodražovat.
 
Evropský plán na zvýšení energetické účinnosti budov vyžaduje, aby nové budovy měly od roku 2030 nulové emise, veřejné budovy už od roku 2028. Od roku 2040 by se podle plánu měly úplně přestat používat kotle na fosilní paliva, přičemž už od roku 2025 bude zakázáno na tyto kotle poskytovat dotace. V případě hybridních systémů vytápění, které kombinují kotel například s tepelným čerpadlem, budou finanční pobídky možné i nadále.

Na konkrétním znění novely, která zanese evropskou směrnici do českého právního řádu, nyní pracují odborníci z ministerstva průmyslu. Řeší, jak zavést do zákona například podmínky pro výstavbu dobíjecí infrastruktury pro elektromobily, požadavky na nový standard výstavby a renovace budovy nebo instalace solární technologie na střechy. Standard budou muset plnit všechny nové budovy.

"Implementace bude provedena s ohledem na naše podmínky a stávající fond budov. A to tak, aby se nejednalo o nesmyslná a nesplnitelná opatření, která by zatěžovala domácnosti a firmy. Snižování energetické náročnosti budov snižuje domácnostem a firmám výdaje za energie a zvyšuje komfort bydlení," uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN).

Konkrétní dopady směrnice na novou výstavbu podle analytika developerské společnosti Central Group Ondřeje Šťastného zatím nelze stanovit, dokud nebude novela zákona připravená. I tak ale podle předběžných odhadů mohou být poměrně výrazné a v krajním případě prodražit výstavbu o 20 i více procent. "Nejde přitom jen o cenu samotných technologií, ale i o prostor, který zaberou. To má dopad do prodejních ploch, a tím i do cen bytů. Vzhledem k tomu, že jde o složitější technologie, dá se i očekávat, že to zdraží i provoz a správu budov," dodal.

Každé zlepšení kvality energetické náročnosti budov zvyšuje náklady na výstavbu také podle výrobního ředitele stavební firmy Skanska Vladimíra Bešty. Nárůst cen ale nemusí být skokový. "Pokud se tyto změny dějí od počátku plánování projektu, je to daleko snazší na implementaci a za nižší náklady, než když se takto upravuje hotový projekt. Pokud bude samotná výstavba finančně náročnější, tak o to méně by měl být náročný provoz," uvedl Bešta.

Na snižování energetické náročnosti budov je podle MPO v programech podpory do roku 2030 vyčleněno z evropských i národních zdrojů zhruba 200 miliard korun. Ministerstvo předpokládá, že podpora bude pokračovat i po roce 2030.


reklama

BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (32)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

22.4.2025 07:33
Stát by se měl starat o základní pravidla - aby stavba nespadla a instalace /elektro, voda, odpad, komín, byl podle norem, ostatní je na stavebnících/majitelech !
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.4.2025 08:07 Reaguje na smějící se bestie
Stát by měl být v prvé řadě suverénní a zajišťovat služby svému obyvatelstvu. Nikoliv být podřízen zvůli nadnárodních úředníků, často původem z oblastí, které trvale ohřívá teplý Golfský proud, kde je celoročně teplo a kde proto mnohé domy ani nemají komíny.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

22.4.2025 09:18 Reaguje na smějící se bestie
Bruselský koncentrák mě nepřekvapuje. Jen mě udivuje, jak dlouho necháme na sobě štípat dříví.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.4.2025 10:24 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak jest !
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

22.4.2025 08:03
Další regulace do přeregulovaného stavebnictví. Zdražení budov o 10-20% !?! Mno Jsem jediný komu jako nejekologičtější přijde malá a laciná dřevostavba nebo kombinace dřevo hliněná, dřevo slaměná stavba s kamennou podezdívkou. Ideálně budovaná z části svépomocí, převážně z místního matriálu jako je jíl, místní kámen, dřevo z lokální pily... Tak přesně tomuhle ty regulace čím dál účinněji brání a nesmyslně veškeré stavění prodražují. Potřebuje prostě do staveb nacpat ještě o něco víc plastů, skla, betonu (polystyren, plastová okna s trojsklem)? "Pokrok" ve smyslu my Vás zachráníme i kdyby Vás to mělo zabít.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

22.4.2025 08:41 Reaguje na Dalibor Motl
Souhlas. Bydlím obklopen metrovými kamennými zdmi. Zdi jsou postaveny z kamene opuky, z něhož je v okolí několika desítek km2 většina starých domů. Je to velmi ekologické, protože je to kámen, jenž se zde v krajině nachází hojně a nemusel se složitě vyrábět bůh ví kde a převážet a skladovat. Prostě se povrchově vytěžil a kousek dovezl. Tedy opuka, malta, štuk, omítka. Ani nevím, jestli by takhle šlo dnes postavit barák, ale pochybuju. Asi to není dle ÉÚ dost EKO.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

22.4.2025 12:38 Reaguje na Dalibor Motl
Moji známí, dva důchodci, bydlí v tzv mobilheimu, který pořídili za 600 000,- Pro dva lidi, příp. i s jedním děckem, docela dostačující. Dva vedle sebe, a už je 4 pokojový domeček. Pravda, zabírá dost místa, ale skládat je jako řadovku, na mnoha místech by to rychle vyřešilo bytovou nouzi. Alespoň pro začátek. Už se to objevilo i na netu. Ale vzápětí varování, že tak není možné bytovou nouzi řešit, zákony to nedovolují.
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.4.2025 08:29 Reaguje na Jaroslav Pokorný
mobilhajm je jednoznačně výrobek plnící funkci stavby (je při delším umístění na jednom místě z hlediska zákona stavbou).
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

23.4.2025 14:37 Reaguje na Lukas B.
A ten Mobilheim o půdorysu 12x4m s přímotopem nebo kamínky na dřevo, sudem pod okapem a kořenovou čističkou nebo kompostovací toaletou je v perspektivě 50let mnohem ekologičtější (= levnější, skromnější, méně náročný na primární zdroje) než rozlehlý dům s podlahovým vytápěním pod luxusní dlažbou, mohutným tepelným čerpadlem, 24cm polystyrenu ve stěnách, stropě a podlaze, izolačními trojskly, předimenzovanou střechou, která unese "louku s keříky", paralelním rozvodem šedé vody, rozsáhlým MAR s ovládáním přes mobilní telefon a štítkem klimaticky neutrální budova.
Odpovědět
am

23.4.2025 16:52 Reaguje na Dalibor Motl
Pane Motl, nejste jediný, Vámi navrhovanou variantu bych brala všema deseti. A jistě nejen já.

Jenomže to by šla cena bydlení dolů, žáno, a to by se investorům, stavebním firmám a lobistům všeho druhu nelíbilo.

A polystyren je hnus fialovej, jak se to jednou bude likvidovat?
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

22.4.2025 08:21
Další politické rozhodnutí, zdůvodněné diktátem EU. Budou však na to prý i dotace. Penězovody pro vybrané dodavatele, kteří tím budou křivit trh stavebních materiálů a komponent, včetně stavebních prací a služeb.
Odpovědět
Zejména Zájmena

Zejména Zájmena

22.4.2025 08:30
Další škrcení a dušení již tak uškrceného a udušeného stavebnictví? Chce to právě přesně pravěk opak. Chce to, aby projektová dokumentace se opět vešla na dvě A4. Chce to, aby veškeré "papírování" trvalo max pár týdnů. Chce to, aby mohly vznikat byty bez parkovacích stání k nim přidruženým. Chce to, aby mohly vznikat domy postavené přímo na okraji chodníku, tak jako dříve. Atd.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

22.4.2025 09:21
Opět aplikace EVROPSKÉ SMĚRNICE do našeho právního řádu. To je opravdu nutné plnit kdejakou kravinu schválenou v Bruselu? Evropa má různé podnebí a taky přírodní podmínky, plus různé obyvatelstvo preferující specifické požadavky na bydlení a samozřejmě finanční možnosti jejich výstavby a údržby. Co tak to nechat na stavebnících a investorech a nediktovat jim
jednotná pravidla? Už pouhé povinné zateplování rekreačních objektů s
osazením ekologicky certifikovaných topidel je nesmysl, když je objekt
využíván pouze v létě. Má to být pouze na majiteli, zda objekt zateplí
a nebo nikoliv. Historické objekty prý mají výjimku a proč ne rekreační
chaty a chalupy? Chápu, že pro bohaté to problém není, ale co dožívající
lidé, lidé s nižšími příjmy atd. Co s těmi objekty, které nikdo nezateplí?
Zbourat? A nebo za symbolickou korunu darovat bohatým vykukům, kteří ty
úpravy zainvestují a budou objekty prodávat a pronajímat? Ano odtamtud
fouká vítr, protože volné investice jsou nejlépe uložené v nemovitostech
a jejich levný nákup a oprava je dobrým zhodnocením peněz. Je to plíživá
likvidace střední vrstvy, která se časem stane nájemníky ve svých
bývalých nemovitostech a ne jako dosud žít ve svém a podle svého. Lidé
mějte rozum a nenechejme si nadiktovat vše od A do Z a postavit nás do
latě díky kolaborantům s Bruselem. Svobodou cestování nelze nahradit
všechny ostatní svobody a obětovat i možnost samostatně rozhodovat.
To vám opravdu pozlátko plných obchodů a možnost cestovat stojí za to?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.4.2025 10:26 Reaguje na Břetislav Machaček
!1*
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

22.4.2025 12:42 Reaguje na Břetislav Machaček
Jenže ..... máme politiky kteří slibují, že tomu bruselskému diktátu budou bránit. Ale kolik dostanou hlasů ve volbách?? Kdo by chtěl volit dezoláty, nácky, proruské šváby, že? Většina chce volit demokratické liberály.
Odpovědět
sv

s v

22.4.2025 18:59 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ti co "slibují" leyence před pár lety slíbili a podepsali všechno co před ně bylo předloženo. Toto je důsledek.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

22.4.2025 10:16
Stát by měl zajistit základní potřeby obyvatel, což je bezpečnost, spravedlnost, zdravotní péči a základní vzělání. Jenže úředníků je mnoho a každý chce ukázat, že je užitečný a přitom ve skutečnosti je většina přebytečných. O bruselské mašinériji to platí stonásob jelikož nemá žádné obyvatele. Takže, čemu se divíte.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.4.2025 10:26 Reaguje na Alena Lyskova
1*
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2025 11:38
Ten tlak na kvalitu zateplení je zcela správný. Je ale třeba začít stavět principiálně jinak, aby byly pasivní domy naopak investičně mnohem levnější, viz www.optimalizmus.cz . Jenomže změnit myšlení projektantů a stavebních firem je téměř nemožné. A tak tu budeme slyšet jenom pláč.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

22.4.2025 12:43 Reaguje na Jiří Svoboda
Samozřejmě, ekologii ano, ale jen takovou, aby se na ní dalo pořádně narejžovat.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

22.4.2025 14:53 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Myslím, že jste to dobře vystihl. Rozhodně toto není cesta k nějaké udržitelnosti. Pokud míra neudržitelnosti nebude automaticky zahrnována do ceny produktu a dotovat se budou vyvolená opatření, bude ekologie bita stále více.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

22.4.2025 12:32
Konkrétní dopady směrnice na novou výstavbu ......... mohou být poměrně výrazné a v krajním případě prodražit výstavbu o 20 i více procent ............. dá se i očekávat, že to zdraží i provoz a správu budov," ......
Když si představím, že již nyní nemá ani střední třída dost prostředků na pořízení nového bydlení, představuji si, jak to bude vypadat po těch pár letech. Zdá se, že EU si sama intenzívně kope hrobeček. A taková to byla hezká idea.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.4.2025 15:49
A ve stínu nesmyslné šikany české firmy v SRN v klidu stavi kontejnerové stavby už nejen jako levné bydlení pro migranty, ale i jako školy a veřejné budovy.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

22.4.2025 18:36 Reaguje na Jarka O.
NO,
nebyly převzaty po " sametu " fungující věci/zákony kolem ekonomiky, živností, atd., těžko je nyní bude přebírat vláda 5kolky.
Odpovědět
sv

s v

22.4.2025 18:54 Reaguje na Jarka O.
Kontejnerové školy se běžně stavějí a provozují i v Česku.
Odpovědět
JO

Jarka O.

22.4.2025 21:42 Reaguje na s v
Ano, kontejnery se používají o 106. Nemyslím si, že vyhovují těm izolačním normám.
Odpovědět
sv

s v

22.4.2025 22:15 Reaguje na Jarka O.
Takže, kde je ta "nesmyslná šikana" ve srovnání s Německem?
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2025 12:33 Reaguje na s v
Na papíře ve skleněném zámku ve Velkém Strašecí. I bohaté státy chtějí stavět, stavějí a budou stavět levně a rychle. Tak jak by nuzák mohl plnit fantasy regulace, pokud je cílem slušný život lidí. To nejde.
Osobně se mi víc líbily paneláky než kontejnery, ale možná je kvalita podobná.
Odpovědět
sv

s v

23.4.2025 15:59 Reaguje na Jarka O.
A to "strašecí" je evidentně v prostoru mezi tvýma ušima, jaroslave. Výše ti bylo vysvětleno, že v německu i v Česku se stavějí stejné kontejnerové školy. Pro německo i Česko platí stejná směrnice .... leda že by si němci vyjednali k tomuto nějakou výjimmku, když se podepisoval green deal. Vyjednal si bureš nějakou výjimku, když v předklonu podepsal green deal??
Odpovědět
JO

Jarka O.

23.4.2025 17:33 Reaguje na s v
Zatím směrnice není, může se stavět, třeba co bude povoleno bohovi, nebude povoleno volovi. Nikdo nic nepodepisoval, pavlíne, ale mně to furt nevyčítej, já se tehdy už divila, proč EU chtěla převzít odpovědnost za ekologii, bo to nebylo ve smlouvách o volném obchodu a neodpovídá subsidiaritě, GD je jen kšeft.
Odpovědět
sv

s v

23.4.2025 22:09 Reaguje na Jarka O.

Příspěvek byl kvůli porušení pravidel diskuze smazán.

Odpovědět
JO

Jarka O.

24.4.2025 13:11 Reaguje na s v
Přístupová jednání tuším telička, tlak na Lisabon topolánek, fit for 55, spalováky, migrace, zdražení a ztížení stavění 5koalice.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist