Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Možná během jarního úklidu, nebo kdykoli jindy, při smýčení a vyklízení svých domácností narazíte i na nějaký ten vysloužilý drobný elektrospotřebič. Co s ním? Do sběrného dvoru zrovna cestu nemáte, kontejnery na elektroodpad nepotkáváte. Právě pro tento případ spustily společnosti REMA a Balíkovna službu Rebalík.

 Každý den produkujeme digitální odpad - staré e-maily, nepotřebné soubory, zapomenuté aplikace a zbytečné duplikáty fotografií a videí. Možná si to neuvědomujeme, ale i tento digitální nepořádek spotřebovává energii a přispívá k emisím CO2. Internet a jeho podpůrné systémy vyprodukují ročně až 900 milionů tun CO2, což odpovídá produkci velké průmyslové země.

 Asociace renovátorů tonerů z.s. ve spolupráci s Magistrátem Hlavního města Prahy v rámci projektu Šetřipřírodu.cz sbírá na vybraných pražských sběrných dvorech použité tonerové a inkoustové tiskové kazety pro jejich následné ekologické zpracování renovátory. Stále větší podíl kazet nelze nijak zpracovat a zamořují životní prostředí. 
 Trh s repasovanými výrobky zažívá výrazný růst. Obchody i online tržiště stále častěji nabízejí repasované smartphony, notebooky a další elektroniku, které označují „jako nové“. Velké značky se připojují k trendu a začínají vykupovat použité zboží, opravovat ho a znovu uvádět na trh. Evropská unie upozorňuje na potřebu jasné regulace a jednotné definice repasovaných výrobků, aby byl zajištěn dostatečný standard kvality a ochrana spotřebitelů. Na co by si spotřebitelé měli dát pozor při nákupu repasovaných produktů?

 Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Tady je přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy. 
 Zpomalení klimatických změn je obrovský úkol, ke snížení emisí ale mohou přispět i malé individuální kroky, píše server BBC a nabízí sedm kroků, jak toho docílit. Od konzumace rostlinných potravin přes snížení počtu letů až po nákupy oblečení z druhé ruky. 
 Silvestr a přelom roku je kvůli hluku z odpalování zábavní pyrotechniky pro zvířata i mnoho lidí nejhorším dnem v roce. Společnost pro zvířata proto přinesla tipy, jak zvířata nejen na Silvestra před všudypřítomným hlukem ochránit. Důležité je být v hodinách, "kdy to bouchá" zvířatům na blízku, komunikovat s nimi a uklidňovat je.

 Zábavní pyrotechnika, kterou lidé v období Vánoc a Nového roku používají, je nebezpečná pro domácí i divoká zvířata. Praha proto spustila kampaň, která upozorňuje právě na nebezpečí ohňostrojů či petard pro zvířata. Součástí kampaně jsou také rady pro majitele psů ke zvládnutí novoročních oslav. Magistrát chce také připomenout již existující vyhlášku, která zakazuje používání zábavní pyrotechniky na vybraných místech, mimo jiné v centru metropole. 
 Hlavní město ve své nové kampani vyzývá k důstojnému zacházení s kapry během vánočního období. Cílem osvětové kampaně je veřejnost upozornit na utrpení, které kapři hlavně v prosinci podstupují. Respektovat tradice lze i tak, aby byl konec rybího života bez zbytečného stresu a pomalého umírání, uvedli zástupci města.

 Biomasa, geotermální vrt, tepelné čerpadlo….To je jen pár možností, jak získávat ekologické teplo pro vaši domácnost. Kterou možnost ale zvolit? To je složitá otázka, kterou budete muset probrat s expertem, protože potřeby každé rodiny i stavby jsou jiné. Abyste ale měli alespoň základní přehled o tom, jaké zařízení zvolit, vytvořili jsme pro vás stručného průvodce ekologickým vytápěním. 
|
|