Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Letošní novela energetického zákona (Lex OZE II) má dopad nejen na nově vznikající projekty, ale i na obyvatele bytových domů, kteří už elektřinu sdíleli. Energetický regulační úřad (ERÚ) připomíná, že do konce roku 2024 se musí nově registrovat u datového centra. Zároveň upozorňuje, na co si musí dát pozor bytové domy, jež se na sdílení teprve připravují.
Pokladní účtenky, jízdenky, stvrzenky a další termocitlivé papíry je nutné považovat za materiálově nevyužitelnou složku odpadu, která by měla být odstraněna společně se směsným komunálním odpadem, tedy primárně prostřednictvím černých popelnic.
V posledních letech je stále větší důraz kladen na ekologii a s ní spojenou problematiku rychlé módy, známé jako fast fashion. Rychle se měnící trendy a nízké pořizovací ceny vedou k masivní produkci oblečení, které často končí na skládkách. Jak tedy zodpovědně naložit s nepotřebným oblečením?
Kulturní program, bohoslužba, ale i opékání buřtů přímo v centru Prahy. Včera začal sedmý ročník festivalu ekologického obratu Take Care. Festival propojující ekologii, spiritualitu a umění nabídne do 4. 10. více než čtyřicet rozmanitých akcí v Praze a okolí.
Každým rokem od poloviny srpna do poloviny září nastává čas, kde se dávají do pohybu hejna netopýrů, aby si našly nové úkryty. V této době se v některých lokalitách každým rokem opakují doslova invaze často velmi početných skupin (až stovek!) netopýrů do městských bytů, sálů nemocnic či chodeb úřadů. Záchranné stanice v takových případech vyjíždějí netopýry pochytat a vypustit zpět do přírody. Vyčerpaným jedincům pak poskytují i několikadenní léčebnou kůru. Ač sezóna záletů teprve začíná, stanice už přijaly celkem 1214 netopýřích zbloudilců.
Tu video, tu reels, tu fotografie nebo soubory. Dennodenně sdílíme všechno možné a část našich životů se přesunula do virtuálního provozu. Jenže i tento neuchopitelný prostor má někde zázemí, kde spotřebovává zdroje. A to v mnohém neobnovitelné.
Od letošního 1. září začne platit zákaz využívání některých kotlů. Ideální čas na jejich výměnu je do konce srpna, jinak se domácnosti připraví o zajímavou podporu od státu. Těm, kteří kotel nevymění, naopak hrozí pokuta.
Ministerstvo životního prostředí společně s Ministerstvem zemědělství se zasadily o omezení prodeje pyrotechniky a jejího používání. Novelu zákona připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nově nebude možné používat pyrotechniku kategorie F3 a F2 kolem nemocnic, chovů zvířat a dalších míst. Hluk tak nebude stresovat děti, nemocné a důchodce či plašit hospodářská nebo domácí zvířata. Zároveň regulace zabrání i tomu, aby docházelo k častým poraněním a úrazům při používání pyrotechniky nebo k zakládání požárů v přírodě. Zároveň se zlepší kvalita ovzduší, na kterou má pyrotechnika negativní dopad.
Ztrácíme spojení mezi jazykem a tím, co popisuje. Říkáme žába a ukazujeme na obrázek, je nehybná, má jeden odstín zelené a když se jí dotknete, nic se nestane. Trochu nuda, tohle slovo mne nezajímá, vyhodnocuje rozvíjející se nervová soustava předškolního dítěte, navyklá evolucí na to, že se kolem hýbe skoro všechno. Hlavně dítě.
Z opakovaně použitelných plastových lahví na pití pro děti unikají nebezpečné chemické látky. Vyplývá to z výzkumu kanadské McGillovy univerzity, který si nechala vypracovat nizozemská nevládní organizace Tegengif a na kterém se podílela také česká Arnika a nevládní organizace z Dánska, Lotyšska a Španělska.
|
|