Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
PR článek
30.1.2024
Pokud je tisk dokumentů vaším denním chlebem, zřejmě pro vás není oboustranný tisk žádnou novinkou, ba právě naopak. Díky této možnosti je totiž tisk levný, ale taktéž ve výsledku přináší i uživatelsky komfortnější výstupy. Že s ním ještě nejste tak úplně kamarádi a vlastně vůbec netušíte, jak tisknout oboustranně? Nevadí! V následujících řádcích vás oboustranný tisk dokumentů nejenže naučíme, ale v krátkosti vám vysvětlíme, proč je dobré jej upřednostnit před tiskem jednostranným.
Probíhající léto zatím neprovázely tak časté tropické teploty či dlouhá období bez srážek, jak tomu bylo v předchozích letech. Problematika sucha a s ním souvisejícího využívání různých zdrojů vody proto letos nerezonuje veřejným prostorem v takové míře. To ovšem neznamená, že není aktuální.
Třeba takový sýček. V současné době obývá výhradně bezprostřední okolí lidských sídel, nejčastěji vesnice s farmami, stodolami, stájemi a jinými hospodářskými budovami, ale nevyhýbá se ani větším městům. Právě zde jsou sýčci vystaveni řadě nebezpečí v podobě smrtelných pastí, jako jsou různé nádrže na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary na seno, ze kterých se sýčci nedokáží dostat a hynou v nich. V takovýchto pastech uhynula v posledních desetiletích více jak třetina (36 %) sýčků, u nichž známe příčinu smrti, ale i řada dalších ohrožených ptáků, což dokládá třeba nález 28 mrtvých sov pálených v jediné ocelové trubce od fukaru na seno. Zabezpečení takových pastí je přitom často rychlé a jednoduché.
Zvířata volně žijící ve městech ve vedru, které nyní panuje i v Česku, trpí žízní. Lidé jim mohou pomoci tím, že v zahradách, parcích nebo vnitroblocích umožní ptákům, včelám, ježkům, zajícům, veverkám a dalším přístup k vodě. Umístí tam mělké misky s vodou nebo do bazénů či jezírek plovoucí prkna, aby se pohodlně napili a neutopili, uvedl na svém webu Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
Jestli nemáte před Vánocemi moc času, tak tady to máte v rychlosti: Netrapte kapry, zkuste nestřílet petardy a to nejtěžší, zkuste trochu environmentální empatie.
Jednorázové rozložitelné kapsle s čisticími prostředky, do myčky či pračky, se jevily být dokonalým, ruce nešpinícím a v dávkování úsporným vynálezem. Alespoň do doby, než se začalo spekulovat o jejich omezené schopnosti se reálně rozložit. Pak by totiž nejspíš byly masivním zdrojem znečištění. V USA, kde na udržitelnost dbají, se z toho nyní stalo velké téma.
V současnosti je zadržování a využívání dešťové vody čím dál víc rozšířené. Jedním ze způsobů, jak dešťovou vodu zadržet, jsou akumulační nádrže. Často je s tímto způsobem spojený problém zhoršení kvality a vzniku zápachu vody. Jak tomu účinně předcházet?
Pro zmírnění dopadů extrémních teplot by lidé neměli sekat trávníky nakrátko, naopak je vhodné hlídat denní spotřebu vody. Města potřebují maximum zeleně a vodních prvků, aby lépe čelila vlnám veder. ČTK to řekl Lukáš Dolák z brněnského Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR.
Od roku 2018 nesmíte na plážích Havaje používat opalovací krém obsahující oxybenzon. Podobný zákaz záhy poté přijali v Palau, Arubě a na Panenských ostrovech. Důvodem byla ochrana korálových útesů, které tato funkční příměs hubila. Jak se ale ukazuje, podobně závadné mohou být i ostatní opalovací krémy.
Nová mobilní aplikace Tree Check rozpozná druh stromu, prozradí i to, kolik v létě vypaří vody či jak velký stín díky své listové ploše poskytuje. Stromy si navíc mohou uživatelé přidávat do mapy nebo si z nich vytvořit vlastní "herbář", informoval David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství, která se na vývoji aplikace podílela spolu s dalšími organizacemi.
|
|