https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/zvirata-volne-zijici-ve-mestech-ve-vedru-trpi-zizni-lide-jim-mohou-pomoci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zvířata volně žijící ve městech ve vedru trpí žízní, lidé jim mohou pomoci

10.7.2023 13:47 | PRAHA (ČTK)
Vrabci u pítka
Vrabci u pítka
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zvířata volně žijící ve městech ve vedru, které nyní panuje i v Česku, trpí žízní. Lidé jim mohou pomoci tím, že v zahradách, parcích nebo vnitroblocích umožní ptákům, včelám, ježkům, zajícům, veverkám a dalším přístup k vodě. Umístí tam mělké misky s vodou nebo do bazénů či jezírek plovoucí prkna, aby se pohodlně napili a neutopili, uvedl na svém webu Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
 

Nedostatek vody podle něj nutí zvířata, včetně hmyzu, pít z různých zdrojů, například bazénky a jezírka s kolmými stěnami nebo i poloprázdné konve a kbelíky ale pro ně představují nebezpečí. Při pádu do nich se mohou utopit.

Konkrétně ptáci se během tropického počasí potýkají i s dalším problémem, a tím jsou rozžhavené hnízdní dutiny. Záchranné stanice tak denně přijímají desítky ptáčat, která kvůli tomu předčasně opustila hnízdo. Nejvíce asi trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků záchranné stanice přijaly za poslední dva dny na 50 a spolu s nimi desítky stejně postižených mláďat vlaštovek, jiřiček, vrabců, veverek a netopýrů, doplnili ochránci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist