https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/28-mrtvych-sov-v-ocelove-trubce-od-fukaru-na-seno.jak-se-zbavit-nebezpecnych-technickych-pasti-na-ptaky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

28 mrtvých sov v ocelové trubce fukaru na seno. Jak se zbavit nebezpečných ptačích pastí?

14.7.2023 05:36 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stojící roury na farmě se kromě několika dalších živočichů staly osudné i pro sovu pálenou.
Stojící roury na farmě se kromě několika dalších živočichů staly osudné i pro sovu pálenou.
Foto | Mirek Bažant / Česká společnost ornitologická
Třeba takový sýček. V současné době obývá výhradně bezprostřední okolí lidských sídel, nejčastěji vesnice s farmami, stodolami, stájemi a jinými hospodářskými budovami, ale nevyhýbá se ani větším městům. Právě zde jsou sýčci vystaveni řadě nebezpečí v podobě smrtelných pastí, jako jsou různé nádrže na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary na seno, ze kterých se sýčci nedokáží dostat a hynou v nich. V takovýchto pastech uhynula v posledních desetiletích více jak třetina (36 %) sýčků, u nichž známe příčinu smrti, ale i řada dalších ohrožených ptáků, což dokládá třeba nález 28 mrtvých sov pálených v jediné ocelové trubce od fukaru na seno. Zabezpečení takových pastí je přitom často rychlé a jednoduché.
 

Smrtící pasti pro ptáky v lidských sídlech

Nemáte čas číst článek? Stáhněte si stručný a názorný leták.

Sudy a nádrže na vodu

Různé sudy s vodou, vany, napáječky atd. představují pro sýčky zásadní nebezpečí. Pokud do nich spadnou, po namočení se z nich kvůli hladkým stěnám nedostanou a utopí se. Přitom podobné nádrže jsou u nás velmi běžné.

Nenechme v nich sýčky a další druhy zvířat zbytečně hynout. Jestliže nádobu nepoužíváme, otočíme ji dnem vzhůru.

Mladý sýček utonulý v napaječce.
Mladý sýček utonulý v napaječce.
Foto | Ronald van Haxen / Česká společnost ornitologická

Když ji používáme, umístíme do ní plovák, který může být z dřevěných prken či pěnový, a připevníme pruh drátěného pletiva na okraj, aby se případné oběti snadno dostaly ven.

Sýček se může utopit i v napaječce pro zvířata, jak je možno vidět na fotkách níže. Existují speciální napaječky s vnitřním košem, po kterém sýček bezpečně vyšplhá ven.

Zabezpečená vana proti utopení ptáků.
Zabezpečená vana proti utopení ptáků.
Foto | Martin Šálek / Česká společnost ornitologická

Nádrž či nádobu můžete zabezpečit pomocí pletiva a plováků. Můžete si speciální plováky koupit například v e-shopu Zelená domácnost, nebo si je můžete udělat ze silnějších prken.

Bazény

Česká republika má nejvíce bazénů na počet obyvatel v Evropě. Někteří lidé kvůli tomu říkají, že jsme zemí šmoulích hrnců. Bohužel právě bazény představují další smrtelné nebezpečí pro řadu živočichů včetně sýčků. Spadne-li do nich pták, žába, hmyz nebo i domácí mazlíček, mohou nechtěnou koupel zaplatit životem, protože po hladkých stěnách bazénu se nedokážou dostat ven.

Stačí do bazénu dát jednoduchý plovák.
Stačí do bazénu dát jednoduchý plovák.
Foto | Mirek Bažant / Česká společnost ornitologická

Pomůžeme jim instalací plováku buď dřevěného nebo speciálního k tomu určeného, který nabízí například e-shop Zelená domácnost.

Tohle je past, která stála dva sýčky život. Stačí ji položit a je bezpečná.
Tohle je past, která stála dva sýčky život. Stačí ji položit a je bezpečná.
Foto | Martin Šálek / Česká společnost ornitologická

Roury, fukary, komíny a okapy

Další nebezpečí představují duté, kolmo stojící objekty, jako jsou sudy, roury, trubky z fukaru na seno, ale i komíny, kam mohou ptáci zapadnout.

Svisle stojící roury stačí položit do vodorovné pozice či horní vstup uzavřít pletivem nebo dřevěnou deskou, a tím zamezit uvíznutí ptáků v nich.

Komín lze zabezpečit kovovou mřížkou či průmyslově vyráběným lapačem jisker. Instalaci těchto zařízení je však třeba nechat na odbornících.

Některé domy mají okapy ústící do kanálů až pod zemí. To je opět pro sýčky nebezpečné. Do okapové roury mohou spadnout nebo se tam chtějí schovat před případným nebezpečím. Ven už se ale nedostanou, na rozdíl od okapu, který ústí nad zemí.

Aby byl sýček v bezpečí, stačí horní ústí okapové roury zakrýt mřížkou. Existují ale i různé varianty zakrytí celých okapů, které zamezují jejich zanášení listím během podzimu a současně spolehlivě ochrání i sýčky.

Prosklené plochy

Stejně jako pro ostatní druhy ptáků i pro sýčky jsou nebezpečné prosklené plochy. Ve skle se může zrcadlit okolní krajina, nebo může být průhledné. V obou případech si ptáci myslí, že jím bez problému proletí. A tím se smrtelně pletou.

Sklo je třeba zviditelnit, nejlépe hustým polepem. Jedna silueta dravce ale nepomůže. Nejlepší jsou pruhy nebo nálepky jakéhokoli tvaru a barvy, vždy však nejdále 10 cm od sebe.

Dříve do těchto zrcadlících oken školy naráželi ptáci. Teď už je plocha bezpečná – důležité je polepit celou plochu, a to malými ornamenty jakéhokoliv tvaru. Zásadní je, aby byly maximálně 10 centimetrů od sebe, aby se ptáci nesnažili mezi nimi proletět.
Dříve do těchto zrcadlících oken školy naráželi ptáci. Teď už je plocha bezpečná – důležité je polepit celou plochu, a to malými ornamenty jakéhokoliv tvaru. Zásadní je, aby byly maximálně 10 centimetrů od sebe, aby se ptáci nesnažili mezi nimi proletět.

Sovy mají specifikum, že nevidí v UV spektru, proto pro ochranu skel kvůli sovám není vhodné používat speciální UV samolepky na skla, jako u jiných druhů. Lepší je v tomto případě na ochranu skel použít neprůhledné samolepky.

Probíhá i kampaň České společnosti ornitologické, která se věnuje nebezpečným, proskleným zastávkám a do které se můžete také zapojit ohlášením nebezpečné zastávky na zastavky.birdlife.cz.

Česká společnost ornitologická se kolizím ptáků se skly věnuje dlouhodobě, proto můžete pro získání podrobnějších informací použít následující odkazy na informační materiály a web zabývající se touto problematikou:

Brožura Ptáci a skla

Brožura Kolize ptáků s transparentními a reflexními plochami.

Ostatní pasti

V okolí lidských sídel ale číhá řada dalších nebezpečí. Do provázků pohozených nebo omotaných kolem plotu či stromu, do sítí používaných na zakrývání úrody nebo do starých, volně se povalujících sítí od balíků sena či slámy se mohou sýčci i další ptáci snadno a nenávratně zamotat.

Sýček zamotaný do síťoviny na balení balíků sena.
Sýček zamotaný do síťoviny na balení balíků sena.
Foto | Ronald van Harxen / Česká společnost ornitologická

Hlavně u větších zemědělských objektů pak nacházíme staré nepoužívané nádrže nebo sila, ve kterých se ptáci mohou utopit. Dívejme se proto na své okolí i ptačíma očima a nebuďme lhostejní. Není nic horšího než zbytečná smrt.


reklama

 
foto - Šálek Martin
Martin Šálek
Autor je koordinátor ochrany sýčků z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců AV ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

14.7.2023 06:31
Takovejch zelenejch všude a oni nejsou schopni po dohodě s vlastníky budov, pozemků, instalovat budky všelijaké, pro hnízdění sov, co ? !
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

14.7.2023 09:45 Reaguje na smějící se bestie
z toho nejsou peníze a dotace ...
Raději se přilepí na silnic, to nese více
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.7.2023 10:39 Reaguje na smějící se bestie
To bývala činnost ochránců přírody v minulosti. Dnes mají
vyšší cíle, jako blokovat obchvaty měst, blokovat stavby
přehrad a zdymadel pro plavbu nejekologičtější dopravy ze
všech druhů dopravy.
No a pak se taky zviditelnit přilepováním, okupací rýpadel a
chladících věží. Práce, jako stlouci a pověsit budky, mnohým
nevoní a vystačí si pouze s kritikou všech a všeho. Těžko se
dohodnou s někým, koho předtím pohaní a nebo ho dokonce ženou
před soud. Všeobecně dnes lidem chybí vůle ke kompromisům a
a i z diskusí zde, je cítit spíše radost z hrocení názorů.
Odpovědět
VJ

Václav John

20.7.2023 16:48 Reaguje na Břetislav Machaček
Budky pořád ještě vyvěšuje mnoho tisíc lidí, kdežto na vozovky a rypadla se lepí jen hrstka extremistů. Jejich taktika je jasná - primitivní, ale efektivní - prostě chtějí aby se o nich mluvilo co nejvíc a třeba na vašem příkladu je hezky vidět, jak jim to bohužel dobře jde. Pokud jim nechcete dál pomáhat (předpokládám, že ne), doporučuju je ignorovat, to je celkem jediné co na ně platí.

Samozřejmě pokud byste se nad tím zamyslel, rychle vám dojde, že o blokáda rypadla nebo magistrály se do televize dostane, kdežto informace třeba o tom, že místopředseda místní organizace ČSOP právě stlouká budku pro sovy obvykle příliš novinářů nepřitáhne...
Odpovědět
RJ

Robert Jirman

14.7.2023 13:15 Reaguje na smějící se bestie
je vidět, že se tématu usilovně věnujete, budek tam můžete mít mraky ale jaksi sova není vázaná jenom na život v budce, aby se do těchto pastí nedostala. Mimochodem ČSO se běžně dohaduje s místními zemědělci na spolupráci v ochraně sýčka a dalších, třeba i instalací budek. Ale úkol jste splnil, hemr šel daleko
Odpovědět
Pe

Pepa

14.7.2023 13:24 Reaguje na smějící se bestie
Ty o budkách a článek o trubkách, anebo když nevím co napsat, tak napíšu aspoň nějakej blábol...

Toto není zodpovědnost zemědělců? 28 mrtvých sov v ocelové trubce fukaru na seno. Jak se zbavit nebezpečných ptačích pastí? jako jsou různé nádrže na vodu, větrací šachty, svisle stojící roury či fukary na seno, do sítí používaných na zakrývání úrody nebo do starých, volně se povalujících sítí od balíků sena či slámy...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

14.7.2023 15:56 Reaguje na Pepa
Jsem trochu na pochybách, kde je dnes ještě taková koncentrace sov, že jich skončí 28 v jednom fukaru. Budiž, v tom
případě se jedná o velmi zdravou krajinu!
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

14.7.2023 16:32
Jste vedle jak ta jedle! To je bilance za spoustu let - lapač imigrantů. To je právě o velmi nezdravé antropogenní krajině. Jednotlivými nálezy se nikdo nezabývá (nehlásí), považuje je za náhodné.
Odpovědět
PE

Petr Eliáš

18.7.2023 13:43 Reaguje na smějící se bestie
Třeba tomu plaváčkovi na druhé fotce by budka pomohla, viď? :)
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

15.7.2023 09:12
A co na to majitel toho fukaru? Nenechal si tu past již patentovat? Vždyť rozmístěním několika fukarů na náměstích historických částí měst, by mohl místo sov lapat holuby, a ještě vydělat na své službě, poskytované městu, i na patentové ochraně!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist