Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
21.7.2024 | VALTICE
( ČTK)
 Oblíbené i netradiční odrůdy rajčat a paprik vystavuje Národní zemědělské muzeum ve Valticích na Břeclavsku. Rostliny v květináčích si návštěvníci prohlédnou na nádvoří muzea, průběžně tam dozrávají plody mnoha různých tvarů, barev a velikostí. Výstava potrvá do konce srpna, oznámila mluvčí muzea Tereza Plavecká. 
 V letních vedrech žízní nejen lidé a živočichové, ale i rostliny. Jak je v horkých letních dnech správně zalévat? Kdy zalít i keře a stromy? Pavel Matiska z Katedry zahradnictví FAPPZ ČZU popsal, co se v rostlinách za horka děje, na co si dát při zalévání pozor i to, čím nás mohou zmást.

 Počty přijatých zvířat v 34 záchranných stanicích Národní sítě, koordinované Českým svazem ochránců přírody, každý den narůstají. Jedním z aktuálních důvodů příjmů handicapovaných zvířat je nepozornost při sečení, ořezávání keřů a stromů. Záchranné stanice evidují už 137 příjmů zvířat v souvislosti s těmito důvody.

 Co myslíte, že je častější příčina úmrtí rostlin v nepřírodních podmínkách, tedy v interiéru, nebo v exteriéru v nádobách, na fasádách, na střechách apod.? 
 Máte na zahradě motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá, nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži Živá zahrada, kterou požádá již 22 let Český svaz ochránců přírody. Jarní kolo pozorování začíná pro školy v pondělí 20. května, pro ostatní zahrady od pátku 24. května.

 V Česku začíná sčítání takzvaných denních motýlů, do kterého se může poprvé zapojit veřejnost. Bude se konat na jaře a v létě, první etapa začne 3. června. Cílem je zlepšit ochranu motýlů, kteří z přírody rychle mizí, řekla ČTK hlavní koordinátorka celorepublikové akce Martina Skohoutilová z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Ta akci zastřešuje a na projektu spolupracuje s vědci z České společnosti entomologické, Společnosti pro ochranu motýlů a Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR. 
5.5.2024 | PARDUBICE
( ČTK)
 V posledních dnech evidují hasiči zvýšený počet telefonátů na tísňovou linku se žádostí o odstranění rojů včel či jiného bodavého hmyzu. Opakovaně upozorňují, že v takových situacích zasahují jen tehdy, pokud jde o veřejné prostranství nebo akutně hrozí ohrožení zdraví lidí, například alergiků. Na webu to uvedla mluvčí hasičů Pardubického kraje Vendula Horáková. Někdy stačí počkat, až včely odletí, jindy je třeba zavolat specializovanou firmu. 
 V České republice začal fungovat projekt na recyklaci plastových květináčů. Nemusí tak končit ve žlutém kontejneru na plasty, ale mohou posloužit dál, informovala Denisa Ranochová z firmy Plastia, která za systémem s názvem Otoč květináč stojí. Do pilotního projektu se zapojilo 11 prodejen ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Další sběrná místa mají brzy přibýt. 
 Robotická sekačka sice může představovat pro ježky (a jiné zahradní živáčky) riziko, ale podle Petra Stýbla z ČSOP, který má na starosti síť záchranných stanic pro volně žijící zvířata, nebude velké. Tyto sekačky se totiž typicky vypouštějí na anglický trávník, „aby byl ještě angličtější“. A to není prostředí, které by bylo přívětivé k životu. Ježci mají radši vysokou trávu. Tu, na kterou vezmete strunovku.

 Sníh dávno nikde, a vy smutně koukáte na trávník u rodinného domu a sledujete, jak tráva roste. A protože jste líní to jít posekat, děti vás už neposlouchají, koupíte si robotickou travní sekačku. Máte na ni a zároveň máte i zkušenost, že robotický vysavač zásadně zpříjemnil váš život. Všichni budou spokojeni. Jenom ježek ne.

|
|