Invazním druhům okrasných rostlin se raději vyhněte. Potenciál šířit se má i oblíbený "motýlí keř"
Invazní potenciál zejména v teplejších oblastech má už i komule Davidova (Buddleia davidii) známá pro svoji vůni lákající hmyz jako „motýlí keř“. Oblíbená okrasná rostlina původem z Číny se začala šířit například podél vodních toků v Podbeskydí, informovala loni AOPK ČR.
„Letos jsme si všimli, že se motýlí keř volně rozrůstá na břehovém opevnění potoka Lomná v Trojanovicích. Skupinu asi dvaceti již vzrostlých a kvetoucích keřů jsme odstranili, aby nedošlo k dalšímu šíření do okolí a dále po proudu. Zatím se u nás jednalo o ojedinělý známý případ,“ uvedla na podzim mluvčí Karolína Šůlová. Ve Slovinsku, Švýcarsku, Španělsku nebo Francii se tento keř ale již invazně šíří, například na říčních štěrkových náplavech, podél cest nebo v kolejištích.
„Vliv invazních druhů na naší přírodu je značný a změny často nevratné,“ varují autoři projektu "Pěstuj bezpečně - nepodporuj invazní druhy". Invazní druhy vytlačují naše původní druhy, mění původní přírodní společenstva, některé mají vliv i na vlastnosti půdy. Rostlinám, které jsou invazní nebo vykazují invazní potenciál, bychom proto podle jejich slov neměli dávat další příležitosti k jejich šíření a naší činností je podporovat.
V rámci projektu vznikl minulý rok na podzim katalog seznamující s invazními a problematickými nepůvodními druhy rostlin, které jsou nejčastěji vysazovány na českých zahradách. Zároveň ke každému rizikovému druhu nabízí několik alternativ k pěstování včetně stanovištních a vizuálních charakteristik.
Katalog v elektronické podobě je volně dostupný ke stažení na stránkách projektu.
Přečtěte si také |

Díky katalogu se mohou zahradníci, zahradní architekti, prodejci i laici naučit nebezpečné druhy poznat a dokázat nahradit. Pokud problematické duhy pěstujete, všímejte si, jestli vám „neutíkají“ ze zahrady a pokud ano, zasáhněte, radí odborníci.
reklama
Dále čtěte |


Další články autora |



Online diskuse
Všechny komentáře (4)
Honza Honza
5.3.2025 05:48Karel Valenta
5.3.2025 09:16Radim Polášek
10.3.2025 09:13Zrovna v poslední době graduje problém se včelami a včelařením, kapacita zdrojů pro včely v běžné krajině kvůli změnám v udržování a obhospodařování krajiny v intravilánu i extravilánu za posledních 20 - 40 let klesla na zlomek předchozí hodnoty, často až na pětinu, desetinu původní kapacity. Zatímco počet včelstev v krajině se včelaři snaží držet na původních počtech a populističtí neználkoví politici často ještě dotováním včelaření se snaží počet včelstev zvýšit.
Kapacita zdrojů v krajině tak současnému zavčelení krajiny nestačí, včely trpí chronickou podvýživou a jsou tak velmi náchylné k šíření včelích nemocí a parazitů a k úhynům.
Ten stav bude třeba vyrovnat, aby se včelaření stalo dlouhodobě udržitelné. Buď bude třeba zvýšit kapacitu zdrojů pro včely v krajině, třeba rozšířením těchto rostlin nebo naopak snížit počty včelstev. Někde možná až na tu pětinu, desetinu současného počtu.