https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/invaznim-druhum-okrasnych-rostlin-se-radeji-vyhnete.potencial-sirit-se-ma-i-oblibeny-motyli-ker
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Invazním druhům okrasných rostlin se raději vyhněte. Potenciál šířit se má i oblíbený "motýlí keř"

5.3.2025 05:13 | PRAHA (Ekolist.cz)
Všímejte si, jestli vám pěstované rostliny „neutíkají“ ze zahrady za plot.
Všímejte si, jestli vám pěstované rostliny „neutíkají“ ze zahrady za plot.
Jsou krásné, barevné a neokoukané. Do zahrad a na záhony se u nás vysazuje tisíce druhů a kultivarů nepůvodních rostlin. Malá část těchto druhů rostlin však zplaňuje a může se stát v přírodě invazním druhem, upozorňují odborníci z České zemědělské univerzity v Praze. Pro milovníky květinových záhonů proto připravili Katalog problematických nepůvodních druhů rostlin, kde najdou nejen seznam těchto rizikových druhů, ale i alternativy k nim.
 
O invazním chování lupiny mnoholisté nebo zlatobýlu kanadského se hovoří už delší dobu. Mezi invazní druhy patří ale i méně nápadná astřička novobelgická nebo přísavník pětilistý - lidově zvaný„ psí víno“.

Invazní potenciál zejména v teplejších oblastech má už i komule Davidova (Buddleia davidii) známá pro svoji vůni lákající hmyz jako „motýlí keř“. Oblíbená okrasná rostlina původem z Číny se začala šířit například podél vodních toků v Podbeskydí, informovala loni AOPK ČR.

„Letos jsme si všimli, že se motýlí keř volně rozrůstá na břehovém opevnění potoka Lomná v Trojanovicích. Skupinu asi dvaceti již vzrostlých a kvetoucích keřů jsme odstranili, aby nedošlo k dalšímu šíření do okolí a dále po proudu. Zatím se u nás jednalo o ojedinělý známý případ,“ uvedla na podzim mluvčí Karolína Šůlová. Ve Slovinsku, Švýcarsku, Španělsku nebo Francii se tento keř ale již invazně šíří, například na říčních štěrkových náplavech, podél cest nebo v kolejištích.

„Vliv invazních druhů na naší přírodu je značný a změny často nevratné,“ varují autoři projektu "Pěstuj bezpečně - nepodporuj invazní druhy". Invazní druhy vytlačují naše původní druhy, mění původní přírodní společenstva, některé mají vliv i na vlastnosti půdy. Rostlinám, které jsou invazní nebo vykazují invazní potenciál, bychom proto podle jejich slov neměli dávat další příležitosti k jejich šíření a naší činností je podporovat.

V rámci projektu vznikl minulý rok na podzim katalog seznamující s invazními a problematickými nepůvodními druhy rostlin, které jsou nejčastěji vysazovány na českých zahradách. Zároveň ke každému rizikovému druhu nabízí několik alternativ k pěstování včetně stanovištních a vizuálních charakteristik.

Katalog v elektronické podobě je volně dostupný ke stažení na stránkách projektu.

Díky katalogu se mohou zahradníci, zahradní architekti, prodejci i laici naučit nebezpečné druhy poznat a dokázat nahradit. Pokud problematické duhy pěstujete, všímejte si, jestli vám „neutíkají“ ze zahrady a pokud ano, zasáhněte, radí odborníci.


reklama

foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je šéfredaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

5.3.2025 05:48
invazivni potenciál má každá rostlina, která se dokáže lépe přizpůsobit změně prostředí- v našem případě suchu a vedru, což je základní funkce přírody, bez které by příroda dávno zanikla
Odpovědět
KV

Karel Valenta

5.3.2025 09:16
Tak to mám smůlu, mě dva keře komule přes zimu uschly a ze semínek nic nevyrostlo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.3.2025 09:13
Nějaká kvetoucí rostlina s dobrou produkcí pylu a nektaru samovolně a tak zadarmo se přiměřeně rozmnožující v přírodě by byla docela užitečná.
Zrovna v poslední době graduje problém se včelami a včelařením, kapacita zdrojů pro včely v běžné krajině kvůli změnám v udržování a obhospodařování krajiny v intravilánu i extravilánu za posledních 20 - 40 let klesla na zlomek předchozí hodnoty, často až na pětinu, desetinu původní kapacity. Zatímco počet včelstev v krajině se včelaři snaží držet na původních počtech a populističtí neználkoví politici často ještě dotováním včelaření se snaží počet včelstev zvýšit.
Kapacita zdrojů v krajině tak současnému zavčelení krajiny nestačí, včely trpí chronickou podvýživou a jsou tak velmi náchylné k šíření včelích nemocí a parazitů a k úhynům.
Ten stav bude třeba vyrovnat, aby se včelaření stalo dlouhodobě udržitelné. Buď bude třeba zvýšit kapacitu zdrojů pro včely v krajině, třeba rozšířením těchto rostlin nebo naopak snížit počty včelstev. Někde možná až na tu pětinu, desetinu současného počtu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

11.3.2025 21:57 Reaguje na Radim Polášek
V devadesátých letech se bilo na poplach, že počet včelstev klesá. Že optimální stav je cca 700 000, a že už počty klesly pod 600 000. Tak ministr, tuším, že zemědělství, prosadil finanční podporu všem včelařům, i neorganizovaným. A tak počet včelstev vzrostl a dokonce se včelařením dá i uživit.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist