https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/ocista-zahrady-a-jeji-uskali
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Očista zahrady a její úskalí

14.4.2025 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Když se jaro zeptá, jestli jste před zimou uklidili nářadí.
Když se jaro zeptá, jestli jste před zimou uklidili nářadí.
Zahrada – místo klidu, harmonie a nekonečné pohody. Nebo to tak aspoň tvrdí všechny ty lifestyle magazíny s fotkami dokonale udržovaných trávníků, záhonků, které vypadají jako z botanické zahrady, a usmívajícími se zahradníky, kteří očividně nikdy nezjistili, co znamená bolest v kříži a ústřel obratle. Ve skutečnosti bývá očista zahrady epickou výzvou: každý záhon skrývá více plevele než zeleniny, kompost smrdí jako mrtvola a sousedova kočka se očividně rozhodla, že vaše čerstvě zkypřená půda je to pravé místo pro její opakovanou každodenní potřebu. Takže ano, očista zahrady – to je ta pravá cesta k osvícení. Pokud to tedy se zdravým rozumem přežijete.
 

Problémy jarní a podzimní

Začíná to nevinně. První sluneční paprsky, trocha vánku, ideální čas na úklid zahrady. Ale než se nadějete, místo zahradničení se ocitáte ve válečné zóně plné plevele, kamenů a pozůstatků podzimního listí, které se odmítá rozložit, protože… Protože proč ne? Podzim na tom není o moc lépe. Uschlé stonky a listí se vám kupí pod nohama a vy řešíte dilema: nechat je tam jako pokrývku, nebo si zahrát na důkladného zahradníka a udělat prostor novému životu? A do toho všeho ještě ta vlezlá zima, která vám zalézá za nehty a kroutí prsty.

A pak je tu věčný problém s počasím. Jaro vás nejdřív naláká na pár teplých dnů, abyste se nadšeně pustili do rytí a sázení. Jenže pak přijde mrazík a z vašich čerstvě zasazených salátů zbyde velmi smutný rostlinný hřbitov. A podzim? Jakmile začnete shrabávat listí, spustí se liják, který z vaší pečlivě uklizené zahrady vytvoří bahenní lázně. A vy pak přemýšlíte, jestli zahradničení není spíš sport pro masochisty.

Plevel. A nebo také ne.
Plevel. A nebo také ne.

Dalším úskalím je samotná logistika. Na jaře se vám podaří vykopat záhony a připravit je na výsadbu, jenže potom zjistíte, že jste zapomněli koupit semena. Nebo je koupíte a pak je najdete až na podzim, když uklízíte kůlnu. Anebo, nejčastěji, jich koupíte moc a přidáte je do krabice s impulzivními nákupy z minulých let. Až tu krabici někdo za pár tisíc let najde, bude to učiněný archeobotanikův ráj. Vám ale stárnoucí semena moc radosti neudělají. Na podzim zase často zjistíte, že jste nechali nářadí venku během letní bouřky, a teď máte rýč, který připomíná spíš rezavý artefakt z archeologické vykopávky.

Ostatně podobných nálezů, pokud nejste vyloženě organizovaný zahradník, při očistách najdete mnoho. Ztracené (i když znovunalezené) nářadí stojí nervy, peníze a čas. Nic z toho zahradník nemá, a pokud ano, nebude to trvat dlouho. Tedy zahradní idylka? Možná ve filmu, ale ve skutečnosti je to spíš bitevní pole.

Plevele: Vládci zahrady

Ale pojďme si dát pár příkladů, kdy intenzivní snaha o očistu nevede k ničemu, případně k ničemu dobrému – takovým příkladem jsou plevele. Pampeliška, správněji smetánka. Jeden z největších rebelů zahrady. Ta drobná žlutá krása, kterou vaše děti s radostí pletou do věnečků, dokáže vyrůst i na nejtvrdší zemi, kterou jste právě půl dne ryli. A co víc, její kořen je hotový lékárenský poklad, pokud máte trpělivost si ho vyhrabat, stejně jako její lahodné listy a květy. Zbožňují ji i opylovači, a pokud se nebojíte, že na nějakého z nich šlápnete, máloco vypadá lépe než dvorek plný pampelišek. Nechte je tam!

Pýr plazivý – tenhle ďábelský plevel si zaslouží zvláštní kategorii. Můžete ho rvát, trhat, sekat, ale ten kořenový systém se chová jako zlý dvojník hydry: z každého kousku, který v půdě necháte, vyroste nový rostlinný bojovník. Možná by stálo za to nechat ho být a vyhlásit příměří. Má rád vyžilé, zhutnělé půdy a místo toho, abyste si ničili hřbet jeho likvidací, která má asi tak podobný význam, jako likvidovat hejno sarančí stěhovavých plácačkou na mouchy, zapracujte na té půdě trochu – tím pýrem totiž křičí o vaši pozornost, stejně jako puberťák na rohu bytovky okázale potahující z marihuanové cigarety.

A pak je tu svlačec rolní. Ten miluje vaše pečlivě osázené záhony, které během chvíle přemění na svou vlastní džungli. Jeho květy sice vypadají jako romantická ozdoba, ale než se nadějete, udělá z vašich rajčat stojany na šlahouny. A přesto, dokážete mu úplně vyčítat tu jeho nezdolnou chuť žít? Takže možná místo neustálého boje bychom mohli plevele přijmout jako součást zahradního ekosystému. Mohli bychom se od nich něco naučit. Například, že život si vždycky najde cestu. Nebo že občas je lepší nechat věci být, místo abychom na ně útočili rýčem a chemickými prostředky. Protože, přiznejme si to, plevele nakonec zvítězí vždycky.

Kompost. Snažte se, aby nepáchl vám, ani sousedům.
Kompost. Snažte se, aby nepáchl vám, ani sousedům.
Foto | Conall / Flickr

Kompost: Ten divný kout zahrady

Kompostování je strašně jednoduché a naprosto přírodní, říkají. Jenže už zapomněli dodat, že když se to nepovede, budete mít místo kompostu páchnoucí biologickou zbraň. Správný kompost chce trpělivost a péči, ale nakonec je to spíš o tom, jestli si najdete tu správnou rovnováhu mezi „trochu vlhké“ a „tohle bych měl radši spálit“. Ale přiznejme si, kompost je tak trochu záhada i pro ty zkušenější. Existuje nekonečno rad a návodů, které vám slibují perfektní výsledky. Některé z nich zní přímo vědecky: „Přidejte uhlíkatý materiál v poměru tři ku jedné k dusíkatému, pravidelně ho obracejte a udržujte vlhkost na úrovni vyždímané houby.“ Jinými slovy, připravte se na práci, která by klidně mohla být disciplínou na olympiádě. A když to uděláte špatně? No, pak budete mít spíš hromadu, kterou sousedé začnou nazývat „ten smradlavý kopec vzadu“.

Pak tu máme samozvané kompostovací guruy, kteří vám budou tvrdit, že stačí „cítit energii kompostu“. Ti vám nejspíš neřeknou, co dělat, když se ta energie promění ve velmi nelibý odér, který vás začne pronásledovat, jakmile se přiblížíte k zahradě.

A co různé mýty? „Nepřidávejte citrusy, protože to zabije vaše mikroorganismy!“ Nebo: „Nikdy nedávejte do kompostu chleba!“ Pravda je, že většina těchto rad má základ spíš v legendách než v realitě. Mikroorganismy v kompostu přežijí víc, než si myslíte – včetně vašeho občasného pokusu zbavit se staré bagety. Ony totiž přežijí i vás, ostatně je to jejich zahrada, ne vaše.

Kompostování je vlastně spíš umění než věda. Trocha zahradnického chaosu a organické kreativity, dávka trpělivosti a hlavně smysl pro humor. Protože až budete v kompostu hledat tu ztracenou „rovnováhu“, možná zjistíte, že to nejlepší, co můžete udělat, je prostě nechat přírodu dělat svou práci.

Ruce ušpiněné od hlíny jsou ruce čisté.
Ruce ušpiněné od hlíny jsou ruce čisté.

Licence | Volné dílo (public domain)

Půda: Skrytý mozek zahrady

Půda, to je takový malý mikroskopický vesmír pod vašima nohama. Kdybyste se někdy nudili při pletí, zkuste si představit, že jen pod vašimi podrážkami žije pravděpodobně víc organismů, než je lidí na celé planetě. A to nemluvíme jen o žížalách, které se na nás tváří, jako by byly vlastníky záhonu, ale o mikroskopických hrdinech: bakteriích, houbách, nálevnících a dalších tvorech, kteří té půdě doslova dávají život. Oni jsou ti, kdo rozkládají organickou hmotu, kdo uvolňují živiny, kdo udržují půdu přívětivou pro kořeny vašich rostlin. Když na zahradě hnojíte, nehnojíte ani tak rostliny, jako spíš půdní mikrobiom, který teprve umožňuje vašim rostlinám růst. Řada zahradníků nicméně strávila většinu života tak důkladnou očistou zahrady, že ji zbavili prakticky všeho živého, včetně půdního mikrobiomu. Ke stáru bývají tihle lidé dost smutní.

Jak konkrétně můžeme efektivně rozšířit jejich řady? Rýčem to obraťte alespoň sedmkrát do roka, chemickými hnojivy rozhoďte chemickou a biologickou rovnováhu, důkladně půdu očistěte od všech plevelů a organických zbytků a nakonec ji nechte pořádně vyschnout na slunci. Voilà! Ano, úplně jste to pohnojili.

Ironie je, že půda, když ji necháte být, si většinou vystačí sama. Stovky milionů let si poradí s odumřelými rostlinami, deštěm i suchem a jeden nadšenec s rýčem, švédskými hráběmi a „enpékáčkem“ ji dokáže rozhodit, nikoliv však zahubit. Možná si teď myslíte: Ale když to přece pohnojím, tak to poroste líp! Snad ano. Ale třeba také ne, protože tím možná vyhladovíte právě ty mikroorganismy, které vaši půdu udělaly tím, čím je. Místo toho zkuste jen mulčovat nebo přidat trochu kompostu – příroda si zbytek zařídí.

Shrňme si to tedy – často je lepší dělat pravý opak toho, co se běžně radí v hobby marketech. Třeba ta krásně balená chemická hnojiva? Zapomeňte na ně. Půda vám poděkuje za obyčejný hnůj nebo za zelený mulč. Nebo co takhle „dokonalý“ trávník? Je to spíš ekologická noční můra než zahradnický sen. Nechte tam trochu kvetoucích plevelů a místo mrtvého prostoru máte oázu pro hmyz. A ještě jeden příklad: zbytečné rytí. Vaše půda nepotřebuje každoročně obrátit až na podloží, stačí jemně prokypřit povrch a nechat ji v klidu dýchat.

Když se nic nestihne… No a co?

A teď ta nejlepší část: když to všechno nestihnete, svět se nezhroutí. Zjistíte, že zahrada žije i bez vašeho zásahu. Jasně, možná nevypadá jako Versailles, ale příroda si umí poradit. Plevele? Skvělá ochrana půdy proti erozi. Uschlé stonky? Parádní zimoviště pro hmyz. A spadané listí, které jste chtěli odklidit? Přírodní pokrývka, která půdě udělá líp než všechny ty drahé zahradnické přípravky. Váš „nepořádek“ se může stát cenným ekosystémem. Hromádka suchého listí? Perfektní zimoviště pro ježky nebo místo, kde se brouci postarají o rozklad organické hmoty. Starý pařez, který jste chtěli odklidit? Pro houby a drobný hmyz je to hotový hotel. A ta rozkládající se kytka, kterou jste považovali za nevzhlednou? Možná právě poskytuje živiny půdě a část života vaší zahradě.

Stihne vyplít do západu slunce? Když ne,
svět se nezhroutí.
Stihne vyplít do západu slunce? Když ne, svět se nezhroutí.
Foto | Anna Stella / Komunitní zahrada Pastvina

Navíc, když na chvíli přestanete bojovat o dokonalost, můžete začít pozorovat. Místo toho, abyste stříhali každý uschlý list, si uvědomíte, kolik života kolem vás existuje bez vaší pomoci. Možná zjistíte, že příroda nepotřebuje vaši kontrolu, ale vaši trpělivost a respekt.

Závěr: Očista zahrady jako nikdy nekončící proces

A teď trochu k zamyšlení: není problém zahrady vlastně problémem naší perspektivy? Často na sebe hledíme jako na pány zahrady, kteří mají vše pod kontrolou, ale pravda je úplně jiná. Zahrada nás přežije. My jsme jen její dočasní správci, kteří mají tu čest se o ni starat pro další generace. A možná právě proto bychom ji neměli přetvářet podle našich krátkodobých představ o dokonalosti, ale spíš se snažit pochopit její rytmus a harmonii. Zahrada nepotřebuje naše ego ani dokonalost – jen trochu respektu, trpělivosti a občas nějaký ten kompost. Protože nakonec, až tady nebudeme a zahrada se konečně očistí i od nás, příroda si stejně poradí po svém. A kdo ví, možná si pak naše zahrada konečně odpočine od všech těch experimentů a dobře míněných „zlepšováků“.

Už jdu!
Už jdu!
Licence | Volné dílo (public domain)

A tak, až se příště budete v záplavě plevelů, kompostu a plevelů, kompostu a únavy ptát, proč jste se do toho vůbec pouštěli, vzpomeňte si, že zahrada je jen odrazem vašeho života. Nikdy nebude dokonalá, vždycky bude potřebovat péči a někdy se prostě všechno pokazí. Ale to je v pořádku, protože za to dostanete… No, možná pár mrkví a kousek klidu. Pokud ovšem nevypukne invaze slimáků.


reklama

Další informace |

Článek vyšel v magazínu Pražská EVVOluce 1/2025.

foto - Stella Marco
Marco Stella
Autor je zahrádkář, antropolog a historik přírodních věd.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist