Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
 Po několika letech neúrody se můžeme zakousnout do šťavnatých, vyzrálých a chuťově neodolatelných meruněk. Právě zrají i u nás a nejlepší jsou čerstvě utržené. Jednu z nich právě vyhlašujeme na pražské výstavě ovoce starou odrůdou roku. Milovníci ovoce ji jistě znají, patří k historicky nejoblíbenějším odrůdám u nás. Ti z vás, komu se vybavila Velkopavlovická, se trefili.

 Tropické počasí působí nejen na lidi, ale také na živočichy, upozorňuje Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody. I zvířata především ve městech trpí přehřátím a nedostatkem vody. Ochránci přírody proto apelují na všechny příznivce, aby mysleli na své zvířecí spoluobyvatele - ježky, zajíce, ptáky, čmeláky, včely a další - a umožnili jim přístup k vodě.

 Významné množství ptáků, ale i dalších živočichů, každoročně zahyne v pastech, které jim lidé ve svém okolí nevědomky připravují. Nejčastěji se jedná o skleněné plochy, nádrže s vodou, nezabezpečené roury nebo různé sítě. V poslední době se záchranné stanice také čím dál častěji setkávají s ptáky uvíznutými v lepových pastech. Česká společnost ornitologická (ČSO) apeluje na veřejnost, aby si více všímala potenciálních pastí ve svém okolí a snažila se je odstranit nebo vhodně zabezpečit.

 Ve čtvrtek 12. června začíná v pražském Domě ochránců přírody (Michelská 48/5) první letošní výstava plodů starých odrůd – nejranějších třešní. Pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. 
 Záchranné stanice přijaly v květnu více než 1000 ptačích mláďat. A v posledních dnech přijímají okolo stovky ptáčat denně. Mnohdy jde o mláďata, která lidé seberou rodičům přímo před zobákem. Jenom proto, že netuší, jak se v případě nalezeného ptáčete správně zachovat.

27.5.2025 | PRAHA
 Darujte motýlům 30 minut svého času. Od 26. května do 1. června 2025 probíhá jarní termín celostátního sčítání denních motýlů – Motýlí půlhodinka. Přidat se může úplně každý – jednotlivci, rodiny, školy i skupiny přátel. Stačí si vybrat jedno místo, pozorovat motýly po dobu půl hodiny a záznamy zaslat přes online formulář na www.motylipulhodinka.cz.

 Český svaz ochránců přírody vyzývá všechny, co vlastní zahrady: sledujte, co na nich létá a běhá. Máte na ni motýly, čmeláky, ještěrky, žáby, ptáky? Je vaše zahrada živá nebo mrtvá? To zjistíte v soutěži, kterou požádá již 23 let Český svaz ochránců přírody.

 Klíšťata se v souvislosti s klimatickou změnou vyskytují i ve vyšších nadmořských výškách než dříve, zvyšuje se i jejich početnost. Na představení nové verze aplikace Klíšťapka to řekl Zdeněk Vacek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity v Praze (ČZU). Klíšťapka je mobilní aplikace, která lidem přináší detailní informace o výskytu a aktivitě klíšťat v Česku. Nově se k ní připojil projekt Klíště ve městě, který nabízí veřejnosti možnost aktivního nahlašování nalezených klíšťat. 
 Od března 2025 už nelze na zahradě pálit listí, trávu ani větve. Nový zákon zakazuje likvidaci bioodpadu ohněm plošně – bez ohledu na to, co dříve povolovala vaše obec. 
 Zahrada – místo klidu, harmonie a nekonečné
pohody. Nebo to tak aspoň tvrdí
všechny ty lifestyle magazíny s fotkami dokonale
udržovaných trávníků, záhonků, které
vypadají jako z botanické zahrady, a usmívajícími
se zahradníky, kteří očividně nikdy
nezjistili, co znamená bolest v kříži a ústřel
obratle. Ve skutečnosti bývá očista zahrady
epickou výzvou: každý záhon skrývá více
plevele než zeleniny, kompost smrdí jako
mrtvola a sousedova kočka se očividně rozhodla,
že vaše čerstvě zkypřená půda je to
pravé místo pro její opakovanou každodenní
potřebu. Takže ano, očista zahrady – to je
ta pravá cesta k osvícení. Pokud to tedy se
zdravým rozumem přežijete. 
|
|