Vedra trápí i zvířata. Trpí nedostatkem vody, ptáčata mohou předčasně opouštět hnízda

reklama
Pítko by mělo mít hloubku 2–10 cm. Ta zaručí, že se pohodlně napijí a vykoupou i menší druhy ptáků. Česká společnost ornitologická doporučuje pokrýt dno oblázky. Větší kamínky, které vystupují nad hladinu, umožní snadné napití se i žíznivému hmyzu.
"Jestliže jste majitelem bazénku, jezírka nebo něčeho podobného, stačí jen umožnit ptákům přístup k vodě. A to úplně jednoduše za pomoci plovoucího prkna, aby se ptáci pohodlně napili a neutopili se," radí Petr Stýblo. Zabezpečit by měli lidé jezírka a bazény s kolmými stěnami nebo také konve a kbelíky. "Nouze o vodu nutí ptáky pít i z těchto zdrojů a hrozí jim utopení," vysvětluje.
Přečtěte si také |

Divoká zvířata v těchto dnech ale netrápí jen nedostatek vody. Záchranné stanice podle Stýbla denně přijímají desítky ptáčat, která v důsledku rozžhavených hnízdních dutin předčasně opustila hnízdo.
"Nejvíce asi trpí rorýsi v dutinách pod rozpálenými střechami domů. Když vedro nemohou vydržet, tlačí se u vletového otvoru a často vypadnou ven. Takových rorýsků přijímají záchranné stanice každý den několik," popisuje. A to jsou jen ti, kteří měli štěstí, že přežili pád z velké výšky, včas je našli lidé a zavolali záchrannou stanici nebo Pražskou zvířecí záchranku. "Kolik dalších mláďat takové štěstí nemělo?" ptá se Stýblo.
Nejde však jen o rorýse, rozpálená hnízda mohou opustit také vrabci, vlaštovky, jiřičky, veverky i netopýři.
Citlivá na vysoké teploty jsou ostatně i zvířata v naší péči. Komora veterinárních lékařů ČR upozornila, že přehřátí může u zvířat nastat velmi rychle a snadno skončí i smrtí.
Pokud chováte zvíře doma, nechávejte zejména v místnostech na jih a západ zatažené závěsy. Nikdy nenechávejte na slunci klece s ptáky. A všem zvířatům zajistěte dostatek vody, apeluje Komora veterinárních lékařů.
Přečtěte si také |

Přehřátí se u psů projevuje slabostí, povrchovým a zrychleným dýcháním, zvýšenou tělesnou teplotou, zrychleným tepem i zvracením, uvádí komora. Zvláště náchylná jsou podle ní plemena s krátkým nosem, například buldok, boxer, mops nebo shi tzu. První pomocí pro horkem vyčerpané zvíře má být jeho odnešení do stínu, podání nápoje (ale ne ledového) a chlazení tlapek.
Ideálním časem na procházku se psem je ráno nebo podvečer. "A rozhodně s sebou berte misku a vodu," doporučil za komoru Josef Duben.
Na cestě dávejte pozor také na rozteklý asfalt. Pokud se tlapky znečistí, není podle ní třeba shánět rozpouštědla, asfalt se rozpouští v tucích, stačí tedy použít „obyčejné“ máslo.
reklama
Dále čtěte |
reklama