https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/vedro-a-zvirata-pohledem-veterinare
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vedro a zvířata pohledem veterináře

15.6.2019 01:03 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jdete na nákup? Nenechávejte psa zavřeného v autě na sluníčku. Ani chvilku.
Jdete na nákup? Nenechávejte psa zavřeného v autě na sluníčku. Ani chvilku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Když se člověk nebo zvíře včas neodebere do stínu a dostatečně nepije, zjistí hodně brzo, že mu není dobře. Schopnost termoregulace má totiž své meze. Volně žijící zvíře, či pes a kočka na stinné zahradě, ti mají šanci se úpalu a úžehu vyhnout. Ovšem za chovaná zvířata, domácí i hospodářská, zodpovídá člověk. Co tedy radí veterinární lékaři?
 

První zásada je prevence. Nevystavujte zvířata tepelné zátěži, přehřátí totiž může snadno skončit smrtí, a to dost rychle. Přestane-li fungovat klimatizace v drůbežárně nebo výkrmně prasat, je to opravdu hrůza.

Ponechat psa, kočku nebo kanárka v autě na slunci, i třeba jen hodinku, může znamenat vážné ohrožení nebo i smrt.

První pomocí je odnést zvíře do stínu, podat nápoj (ale ne ledový) a chladit tlapky. Hospodářská zvířata je potřeba kropit.

Na procházku se psem doporučuju chodit brzo ráno nebo až v podvečer, přes den raději pohyb omezit. A rozhodně s sebou berte misku a vodu.

Dávejte na cestě pozor na rozteklý asfalt. Pokud se tlapky znečistí, nepoužívejte rozpouštědla, stačí „obyčejné“ máslo, asfalt se rozpouští v tucích.

Kočka se o sebe postará sama, a dobře, ale musí mít možnost úkrytu. Dokáže sice usnout i na prudkém slunci, ale nezůstane tam dlouho. A když nastanou ty opravdové třicítky, vychází jen po ránu a večer.

Kdo chová zvíře doma, měl by zejména v místnostech na jih a západ nechávat zatažené závěsy, a větrat v noci a po ránu. Klece s ptáky nikdy nenechávejte na slunci. A všem zvířatům zajistěte dostatek vody.

Přežít vedro není až tak složité, stačí jen na zvířata nezapomínat. Ona na nás také nezapomínají a spoléhají se na nás.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Josef Duben
Autor je tiskový mluvčí Komory veterinárních lékařů ČR.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

20.11.2020 19:19
My máme hodně chlupatého psa a ten v létě strašně trpí. Je schovaný v pergole, kde máme kamennou podlahu, takže je jakž takž studená, a také ho dost často pouštíme domů, kde máme klimatizaci, kterou jsem objednal z https://www.shop-klimatizace.cz/klimatizace-s-montazi/ a tam je nejšťastnější, jako my :-D .
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist