Rady a návody
V rubrice Zelená domácnost přinášíme informace o tom, jak se může chovat šetrně k životnímu prostředí každý z nás.
Na mnohých spotřebičích dnes můžeme najít energetický štítek. Ne každý ale ví, co vše je možné z takového štítku vyčíst, přitom může být velmi užitečným nástrojem při výběru nového spotřebiče. Co takový energetický štítek znamená a co vše se z něj tedy můžeme dozvědět?
Kulturní program, bohoslužba, ale i opékání buřtů přímo v centru Prahy. Včera začal sedmý ročník festivalu ekologického obratu Take Care. Festival propojující ekologii, spiritualitu a umění nabídne do 4. 10. více než čtyřicet rozmanitých akcí v Praze a okolí.
CheckED je nová webová aplikace, která vznikla díky kooperaci evropských iniciativ jako je například projekt LIFEChemBee, jehož součástí je i česká ekologická organizace Arnika. Cílem aplikace je co nejjednodušeji informovat o tom, jak jsou lidé vystaveni škodlivým chemickým látkám, v tomto případě endokrinních disruptorů. Tito tzv. sabotéři hormonálního systému mimo jiné zvyšují rizika onemocnění, jako jsou obezita, neplodnost a rakovina.
„Uhlíkově neutrální“, „climate friendly“ nebo „bio“ jsou jen některé z takzvaných zelených tvrzení, s nimiž se spotřebitelé stále častěji setkávají. Z dotazníkového průzkumů, který zpracoval dTest ve spolupráci se zahraničními kolegy vyplynulo, že skutečný obsah těchto pojmů řadě spotřebitelů uniká anebo v nich vyvolává mylnou představu o zakoupeném zboží. Proti lakování na zeleno – greenwashingu – by mohla pomoci i nová evropská směrnice.
PR článek
30.1.2024
Pokud je tisk dokumentů vaším denním chlebem, zřejmě pro vás není oboustranný tisk žádnou novinkou, ba právě naopak. Díky této možnosti je totiž tisk levný, ale taktéž ve výsledku přináší i uživatelsky komfortnější výstupy. Že s ním ještě nejste tak úplně kamarádi a vlastně vůbec netušíte, jak tisknout oboustranně? Nevadí! V následujících řádcích vás oboustranný tisk dokumentů nejenže naučíme, ale v krátkosti vám vysvětlíme, proč je dobré jej upřednostnit před tiskem jednostranným.
O letošních svátcích je opět možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K
dostání jsou letos v Brně, Praze a na Svitavsku. Domů si tak zájemci můžou odnést stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC
lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější
a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.
Díky ekoznačkám mohou lidé lépe rozeznat ekologicky šetrné a přitom kvalitní výrobky. Nově jim v orientaci pomůže ambasador Ekolífek. Ten je hlavní postavičkou informační kampaně České informační agentury životního prostředí (CENIA) a Ministerstva životního prostředí. Kampaň odstartovala právě v těchto dnech. V průběhu dvou let by měla zvýšit povědomí spotřebitelů o ekoznačkách a také přilákat nové zájemce z řad firem.
Dm drogerie letos uvedla novou ekořadu výrobků Pro Climate. Přestože název řady navádí pozornost spotřebitele k ochraně klimatu, drogerie tvrdí, že tyto výrobky jsou šetrné nejen ke klimatu, ale jsou neutrální k životnímu prostředí jako takovému. To je docela odvážné prohlášení. Pojďme se podívat, zda za ním něco stojí.
Pýcha, lakomství, závist, hněv, smilstvo, nestřídmost a lenost. Sedmička smrtelných hříchů, hezky pohromadě, jak je známe už od 6. století. Jsou ale i jiné hříchy, které se dotýkají věcí mezi nebem a zemí, aniž by měly náboženský charakter. Nestárnoucí sedmičku hříchů greenwashignu, tak, jak je sestavili v roce 2010 lidé z TerraChoice, se také vyplatí občas připomenout.
Otevírají naše srdce, zrovna tak jako peněženky. Usnadňují nám těžká rozhodnutí, šetří nás přemýšlení. A tohle všechno tvůrci ekoznaček a certifikátů udržitelnosti, stejně jako korporátní marketéři a výrobci, moc dobře vědí.
|
|