https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/jak-zjistim-zdravotni-rizika-ze-skodlivych-chemickych-latek-ve-sve-domacnosti
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jak zjistím zdravotní rizika ze škodlivých chemických látek ve své domácnosti?

5.6.2024 15:51 | PRAHA (Ekolist.cz)
Jak moc je to zdravá domácnost?
Jak moc je to zdravá domácnost?
Foto | Emily May / Flickr
CheckED je nová webová aplikace, která vznikla díky kooperaci evropských iniciativ jako je například projekt LIFEChemBee, jehož součástí je i česká ekologická organizace Arnika. Cílem aplikace je co nejjednodušeji informovat o tom, jak jsou lidé vystaveni škodlivým chemickým látkám, v tomto případě endokrinních disruptorů. Tito tzv. sabotéři hormonálního systému mimo jiné zvyšují rizika onemocnění, jako jsou obezita, neplodnost a rakovina.
 
Arnika začala tento rok pořádat kurzy Ambasador zdravé domácnosti, kde se lidé učí, jak identifikovat a eliminovat škodlivé látky ze svých domovů a přejít na ekologičtější alternativy.

Cílem těchto kurzů je informovaná domácnost, která se rozhoduje sama o rizicích používání spotřebního zboží a nenechává tato rozhodnutí na obchodnících, kteří jsou motivováni především ziskem, a ne zodpovědným přístupem ke zdraví konzumentů a životnímu prostředí.

Nově dostupná webová aplikace CheckED umožňuje rychle a jednoduše zjistit, jaké škodlivé látky máme u sebe doma. A co dělat, aby jejich vliv na naše zdraví byl co nejmenší.

Co po nás aplikace bude chtít?

Nejde o nic složitého a celým procesem vás na této adrese provedou české komentáře.

Algoritmy aplikace následně zanalyzují vaše osobní údaje o vybavení domácnosti a životním stylu, a díky tomu zjistí, jak je vysoká pravděpodobnost, že jste vystaveni látkám narušujícím váš hormonální systém.

Pro určení rizika jsou důležité i informace o výšce, váze, pohlaví a věku. Proč? Protože ženy používají více kosmetiku, starší lidé se zase více zdržují doma. Věk výrazně ovlivňuje rizika vzniku chorob. Všechny tyto osobní okolnosti jsou proto ve výsledku zohledněny.

Škála škodlivých látek, které jsou nejčastěji součástí syntetických materiálů a plastů, je obrovská. Jsou v nábytku, oblečení, dokonce i v kosmetice a obalech na potraviny. Mnohé z nich ještě nebyly zakázány, byť jsou často klasifikované jako například látky narušující zdravý vývoj dítěte či alergen.

Zkrátka – váš životní styl a prostředí, ve kterém se pohybujete má vliv na vystavení se škodlivým látkám, a ty jsou pak rizikovým faktorem pro vznik mnoha nemocí. Pokud se škodlivým látkám vyhnete, chráníte své zdraví a pohodu.

Jak CheckED funguje?

Nejdřív vytvoříte rychlou mapu svého domova. Následně odpovíte na otázky týkající se vašich spotřebních návyků, životního stylu a materiálů používaných ve vašem domově, včetně těch, z kterých je postaven. Na konci získáte index vystavení škodlivým látkám, který vám ukáže, jak si stojíte a jaké změny můžete provést, abyste snížili svou expozici.

Jde většinou o jednoduché až banální kroky, jejich efekt na zdraví vás i blízkých však může být skutečně velký.

A především – převezmete nad svým i jejich zdraví kontrolu, ve které nepůjde o emoce a dojmy, ale o informace a řešení vytvořené s využitím vědeckých databází a pokročilých algoritmů na základě publikovaného výzkumu. Na aplikaci totiž pracoval tým odborníků, mezi které patří biotechnologové, chemici a dietologové.

Jaké jsou nejčastější zdroje škodlivých látek a co s tím?

Nejčastější zdroje chemického znečištění v domácnostech jsou velké plochy, jako jsou podlahy, velký nábytek, nátěry.

Současně jsou zdrojem plastové výrobky, často podivně či synteticky vonící. Levné výrobky z plastu jsou často velmi rizikové.

Zdrojem chemického znečištění mohou být i kvalitní a často přírodní materiály, které mají různé „zázračné“ vlastnosti. Textil, co se nešpiní, bundy, co nepromoknou, plasty, které nehoří. Všechny tyto extra vlastnosti jsou vykoupeny použitím látek, se kterými má lidský organismus často problém.

Rizikem je i kosmetika, kdy tyto látky vstupují kůží přímo do těla. Vystavení se těmto látkám však můžeme jednoduše omezit.

Zde je pět základních rad, jejichž dodržováním můžete zatížení nebezpečnými látkami doma výrazně snížit.

Je potřeba větrat.
Je potřeba větrat.

1. Denně, a pokud možno častěji než jednou denně, vyvětrejte místnosti a pravidelně utírejte prach ze všech povrchů včetně podlah mokrým hadrem nebo mopem, abyste zachytili co nejvíce prachu.

2. Neohřívejte potraviny v plastových obalech a plastovém nádobí. Jezte biopotraviny či lokálně vypěstované plodiny, kdykoli je to možné.

3. Je lepší vlastnit méně věcí, ale kvalitních. To platí pro šperky a doplňky, oblečení, kosmetiku, dekorace, čisticí prostředky, elektroniku, nábytek i hračky atd. Vyhýbejte se výrobkům z plastu z důvodu častější kontaminace nebezpečnými látkami a jejich problematické likvidace.

4. Snižte teplotu v domácnosti – když topíte, snažte se teplotu udržet pod 22 stupňů Celsia, protože vyšší teploty vedou k vyšším emisím těkavých organických látek.

5. Používejte méně kosmetických a čisticích prostředků a pokud možno používejte pouze výrobky s ekoznačkou. Vybírejte si výrobky s jednodušším složením, tedy s co nejméně chemickými látkami, bez intenzivních vůní.

Banální? Možná ano, ale ruku na srdce, kdo z nás se těmito základními radami skutečně řídí?

Prostřednictvím webové aplikace CheckED však můžete získat mnohem lepší představu o konkrétních skrytých hrozbách ve vaší domácnosti a učinit z ní tak skutečný „bezpečný přístav“, ve kterém budete moct odpočívat a relaxovat bez vlivu škodlivých látek.

Test navíc můžete opakovat podle potřeby i několikrát za rok a neustále zlepšovat své skóre. Čím nižšího vystavení škodlivých látek dosáhnete, tím lepší bude vaše zdraví.

Díky CheckED se můžete stát nejen „ambasadorem“ vlastní zdravé domácnosti, ale také domácností vašeho okruhu přátel a známých, se kterými můžete sdílet jednoduché a levné tipy, jak se doma nejen cítit dobře, ale také žít co nejzdravěji.

LIFE – program pro lepší život

Projekt LIFEChemBee se věnuje tomu, jak se nebezpečné chemické látky výrobků a vybavení v našich domácnostech dostávají do našeho těla a životního prostředí, kde mohou způsobovat nevratné škody.

Program LIFE je finanční nástroj Evropské unie, který podporuje aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu. Od roku 1992 pomohl financovat a realizovat více než 5 500 projektů za téměř 6 miliard euro napříč celou Evropou.

Jeho dlouhodobým cíle je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je neutrální z hlediska změny klimatu a odolné vůči změně klimatu, k ochraně, obnově a zlepšování kvality životního prostředí, včetně ovzduší, vody a půdy, a k zastavení a zvrácení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.

Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.


reklama

 
Další informace |
Článek vznikl v rámci projektu LIFE for Czechia s přispěním unijního programu LIFE.
foto - Pavlovič Luboš
Luboš Pavlovič
Autor je tiskový mluvčí spolku Arnika.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

5.6.2024 17:25
Nekoukejte na reklamy, které vám vnucují všechnu možnou chemii do domácnosti na všechno !
Odpovědět
RV

Richard Vacek

5.6.2024 20:13
Proč mám jíst biopotraviny či lokálně vypěstované plodiny? Nezvyšuji si těmi biopotravinami zatížení organismu plísněmi, které jsou občas rakovinotvorné? A není to lokální skleníkové rajče horší než rajče ze Španělska?
Odpovědět
Anyr

Anyr

6.6.2024 02:56 Reaguje na Richard Vacek
A stopro bych se vsadil, že jíš červené maso, uzeniny, rafinovaný cukr, piješ alkohol a možná že i kouříš, k tomu zelenina a ovoce se zbytky chemie z postřiků či z procesu "dozrávání".
Jestli jsem se trefil alespoň v něčem, tak "škodlivé biopotraviny" jsou tvůj poslední problém :D

Ovšem, to rajče ze Španělska... nevím. Dřív asi jo, ale po českých... ehm... projektech typu pěstování rajčat "hypertechnologickou metodou" (viz články na ekolistu, k dohledání) to už takový rozdíl nebude.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.6.2024 08:02 Reaguje na Anyr
nemyslím, že je to podstatou, co píšete.
Úklidová chemie, saponáty jsou fakt pěkný svinstvo...třeba Jar, který je oblíbený by se měl používat jen v gumových rukavicích a dělá to někdo?
asi moc lidí ne.

Pro mě je spíš daleko cennější informace, že do našeho těla se dostávají ty chemické látky přes naší kůži.
Dermatolog by asi o tom řekl víc.

Jako kupující je možné změnit preference. Laškovat se svým zdravím asi moc smysl nedává.

Odpovědět
RV

Richard Vacek

6.6.2024 09:44 Reaguje na Anyr
O mě nejde. Ale tady se těm zodpovědným doporučují BIO potraviny, u kterých je vyšší riziko kontaminace plísněmi a kdo ví čím ještě.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

6.6.2024 08:06
jen bych k tomu dodal, že stejný problém je s používanou " OSOBNÍ" kosmetikou. V podstatě vše, co se " nakydá" na pleť sen ám pory dostává přes buněčnou strukturu co těla.

Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist