https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/kam-pro-vanocni-stromecek-z-setrne-obhospodarovanych-fsc-lesu-do-brna-prahy-a-do-svitav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Kam pro vánoční stromeček z šetrně obhospodařovaných FSC lesů? Do Brna, Prahy a do Svitav

13.12.2023 06:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
Foto | Hugo Charvát / Ekolist.cz
O letošních svátcích je opět možné pořídit si domů vánoční stromeček z FSC certifikovaného lesa. K dostání jsou letos v Brně, Praze a na Svitavsku. Domů si tak zájemci můžou odnést stromeček z opravdového lesa a zároveň tím přispět k jeho zdraví. Vánoční stromečky z přírodě blízkých FSC lesů pocházejí totiž z tzv. zdravotních prořezávek, které mají pozitivní vliv na zdraví lesa. Díky těmto výchovným zásahům a využívání dalších přírodě blízkých lesnických postupů jsou lesy silnější a odolnější vůči negativním dopadům klimatické změny.
 
Kde letos nakoupit vánoční strom z FSC lesa:
      • Brno – od Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny (prodejní místa)
      • Praha – od Lesů hlavního města Prahy (dostupnost a rezervace stromků na holes@lesy-praha.cz)
      • Svitavsko – od vedoucího skupinové certifikace Milana Hrona (dostupnost stromků na info@forestsupport.cz)

Největší výběr FSC vánočních stromů budou mít během letošních svátků Brňané. Pořídit si jej budou moci hned na několika prodejních místech Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Více informací o jejich prodejních místech a časech prodeje, lze nalézt na webu ŠLP Křtiny. Z FSC certifikovaných lesů ŠLP Křtiny pochází také brněnský vánoční strom, který tradičně od konce listopadu zdobí Náměstí Svobody.

Zájemci o FSC vánoční stromek, kteří se nenacházejí v blízkosti žádného z výše zmíněných prodejních míst, mohou kontaktovat některého z majitelů či správců FSC certifikovaných majetků v jejich okolí a zkusit se s ním domluvit na koupi některého ze stromečků z jeho lesa osobně.

Při pěstování lesů přírodě blízkými lesnickými postupy, které v ČR dlouhodobě podporuje FSC ČR, nevznikají v lesích smrkové monokultury, které jsou pěstovány pouze pro produkci dřeva, ale dbá se na udržování přirozené druhové skladby a na vyvážené zastoupení listnatých a jehličnatých stromů.

Standardy FSC také výrazně limitují holosečnou těžbu a vyžadují po lesnících, aby v lese nechávali část spadených nebo mrtvých stromů, aby zetlely a poskytovaly živiny půdě a dalším lesním živočichům. Díky těmto a dalším lesnickým postupům jsou FSC lesy silnější a lépe připravené čelit negativním vlivům klimatické změny jako je růst teplot a s ním spojené sucho nebo kůrovcové kalamity.

Stromky, které pocházejí z FSC certifikovaných lesů jsou obvykle vybírány jednotlivě, což zajišťuje ohleduplné chování k lesnímu porostu, jelikož jsou vyřezávány v rámci výchovných zásahů a probírek, které přispívají ke stabilitě, vyváženému růstu lesa a jeho větší odolnosti vůči dlouhodobým teplotním výkyvům. Pořizovací cena FSC certifikovaného stromku se přitom obvykle nijak neliší od nabídky ostatních prodejců, většinou je spíše nižší.

O FSC

Základní ideou mezinárodní organizace FSC (Forest Stewardship Council) je podporovat ekologicky šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů, a tím napomoci chránit ohrožené světové lesy. Proto FSC vytvořilo prestižní mezinárodní systém certifikace lesů a podniků, které dřevo z certifikovaných lesů zpracovávají ve výrobky. Logo FSC na výrobku pak znamená záruku, že svým nákupem podporujete lesní hospodaření šetrné k přírodě a místním lidem.

Národní kancelář FSC ČR již více než deset let prosazuje environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření v České republice. Jedním z cílů FSC ČR je také informování a vzdělávání o odpovědné spotřebě a možnostech podpory šetrného a přírodě blízkého hospodaření v lesích.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

18.12.2023 19:19
Stromek jsem koupil v krabici v Ikea.V krabici byla pilka a mapa lesa.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist