https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/paleni-travy-a-ohen-na-zahrade-kdy-je-to-legalni-a-kdy-riskujete-pokutu
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pálení trávy a oheň na zahradě: Kdy je to legální a kdy riskujete pokutu?

28.4.2025 06:38 | PRAHA (Ekolist.cz)
Spalování trávy, listí a další biomasy na otevřeném ohni za účelem likvidace je nyní zakázáno v celé ČR.
Spalování trávy, listí a další biomasy na otevřeném ohni za účelem likvidace je nyní zakázáno v celé ČR.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Od března 2025 už nelze na zahradě pálit listí, trávu ani větve. Nový zákon zakazuje likvidaci bioodpadu ohněm plošně – bez ohledu na to, co dříve povolovala vaše obec.
 
Pálení listí, větví nebo trávy na vlastní zahradě bývalo dříve za určitých podmínek možné – a záleželo hlavně na tom, co dovolovala vaše obec. Mohla ho zakázat úplně, nebo omezit (například jen na určité dny, hodiny či roční období).

Současně však donedávna panoval zmatek i na úrovni zákonů. Zatímco zákon o ochraně ovzduší spalování bioodpadu připouštěl, zákon o odpadech je vždy považoval za nepřípustné. Tento právní rozpor byl dlouhodobým problémem, který skončil až s novelou účinnou od 1. března 2025.

Nová úprava sjednotila pravidla: spalování trávy, listí a další biomasy na otevřeném ohni je za účelem likvidace celostátně zakázáno. Obce už nemohou tato pravidla měnit vlastní vyhláškou.

Výjimku tvoří pouze případy, kdy je oheň určený k rekreačním účelům (například opékání buřtů), nebo se týká spalování dřeva v kamnech, která splňují emisní limity. Na otevřeném ohništi je dovoleno pálit jen suchý, neznečištěný rostlinný materiál, například proschlé dřevo.

Výjimku tvoří případy, kdy je oheň určený například k opékání buřtů.
Výjimku tvoří případy, kdy je oheň určený například k opékání buřtů.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Chystáte-li se rozdělávat oheň na svém pozemku, například při posezení s rodinou, doporučuje se ho nahlásit předem na webu paleni.izscr.cz. Hasiči tak budou vědět, že nejde o nebezpečný požár, a předejdete zbytečnému výjezdu zásahové jednotky.

Na zahradě se tedy nevyplatí pálit nic, co by patřilo do kompostu nebo hnědé popelnice.

Co hrozí za porušení

Jednotný zákaz pálení biologického odpadu s sebou přináší i přísnější postihy pro ty, kdo ho nerespektují. Jinými slovy – kdo si na zahradě zapálí hromadu trávy nebo větví, riskuje pokutu, i když to dříve místní vyhláška třeba umožňovala. Nová právní úprava totiž tyto činnosti považuje za nežádoucí z hlediska ochrany ovzduší i zdraví obyvatel.

Za porušení tohoto zákazu hrozí fyzickým osobám pokuta až 50 000 Kč. U právnických a podnikajících fyzických osob může sankce dosáhnout až 500 000 Kč. A pokud by došlo k opakovanému porušení, může být celý případ postoupen do správního řízení, kde se sankce může dál zvyšovat.

Zákon o požární ochraně navíc výslovně zakazuje plošné vypalování travních porostů, plevele nebo křovin. Použití ohně k takovému účelu je tedy nezákonné – nejde jen o pálení hromady listí, ale o záměrné „čištění“ pozemků ohněm. Pokud takto postupuje fyzická osoba, hrozí jí za přestupek pokuta až 25 000 Kč. U podnikatelů nebo firem je horní hranice opět výrazně vyšší – až 500 000 Kč.

Kam s listím a větvemi?

A co tedy s bioodpadem? Zákon počítá s tím, že lidé mají využívat jiné cesty: domácí kompostér, hnědou popelnici nebo obecní sběrný dvůr. Obce mají povinnost zajistit občanům možnosti ekologického zpracování bioodpadu, například prostřednictvím sběrných míst, hnědých popelnic nebo kompostáren. Tato opatření mají za cíl nejen ochranu životního prostředí, ale i zajištění bezpečnosti a zdraví obyvatel.

Článek připravil Dostupnyadvokat.cz


reklama


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (42)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Uhrovič

28.4.2025 08:12
Když ořežu větve, nechám je přes léto proschnout a na podzim je spálím a opeču si na tom špekáček, tak je to táborák nebo pálení bio-materiálu?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

28.4.2025 10:31 Reaguje na Michal Uhrovič
Bydlim sice uprostred malomesta ale co mam delat s prorezanym klestim? Ktere se v minulych 100 letech na te zahrade palilo... Pritom soused se spatne narizenymi kamny je zapali treba v okamziku, kdy jdu spat. Zatimco ja si pri tom paleni davam velky pozor na pocasi i smer vetru

Ale dik za radu, proste je treba mit pripravene aspon ty spekacky....
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.4.2025 10:36 Reaguje na Miloš Zahradník
Já veškerou dřevnatou biomasu suším přes léto a po dešti v bezvětří v pěkném podzimu dělám domácí táboráky. I špekáčky děti opékají, až je vatra menší.
Tak uvidíme, jestli letos přijde kontrola.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.4.2025 10:56 Reaguje na Miloš Zahradník
Stačí mať pripravené zemiaky. Tie sa pečú v pahrebe po dohorení.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.4.2025 11:49 Reaguje na Michal Uhrovič
Problém nastává,
když jsou v blízkosti horlivci/udavači.
!
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

28.4.2025 12:24 Reaguje na Michal Uhrovič
Táborák. A hlavně kde není žalobce... Potíže budete mít jedině pokud Vás nahlásí soused a vaše hromada bude v době příjezdu "Pomáhat a chránit" čadit jak studená parní lokomotiva.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.4.2025 12:40 Reaguje na Dalibor Motl
Chápu ten zákon stejně. Jen mám problém s úředníky a s jejich vykládáním zákona. Naštěstí sousedi jsou v pohodě
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

28.4.2025 13:30 Reaguje na Michal Uhrovič
Ja mam problem, ze tech sousedu je docela dost. A nekteri z nich stale (nebo vlastne i nanovo po zdrazeni "ekologictejsiho vytapeni) topi ve spatne serizenych kamnech a sublimuji svinstva nedokonaleho horeni i do nasich blizkych oken. To moje opatrne paleni klesti udela min skody, rekl bych. Bohuzel kolem nasi zahrady casto jezdi meststi policajti
co ocividne nemaji nic moc na praci...
Odpovědět
FO

František Orság

30.4.2025 06:24 Reaguje na Michal Uhrovič
Jediný, kdo může rozhodnout co je nebo není podle zákone je soud. Bohužel v našem případě není precedenční právo a proto rozhodnutí soudu nemusí být vždy stejné. Takže záleží na výši pokuty a času se soudit.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.4.2025 12:03 Reaguje na Michal Uhrovič
Když ořežete větve a necháte je přes léto proschnout, tak na podzim rozhodně ještě nejsou dost suché na to, aby hořely dobře a bez otravného čmoudu.
A ty špekáčky budou v důsledku toho dost nezdravé...
Odpovědět
pk

pepa knotek

28.4.2025 09:32
Kdo chce mít zdravou zahradu musí vše napadené houbami a škůdci spálit, trávu a zelené zbytky lze zkompostovat. Omezí se výskyt chorob, škůdců a zachovávají se minerální živiny na pozemku. Výmysly v biologii nevzdělaných úředníků je třeba ignorovat, na tom jsme se v zahr. kolonii shodli jednomyslně.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

28.4.2025 11:47 Reaguje na pepa knotek
1*
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

30.4.2025 01:05 Reaguje na pepa knotek
Pokud založíte kompost dobře, tak ty choroby a škůdci teplota v kompostu zničí.
Ale zahrádkáři v kolonii mají všechno zdravé, tam není co preventivně spalovat.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

28.4.2025 12:12
Výjimku tvoří pouze případy, kdy je oheň určený k rekreačním účelům (například opékání buřtů), nebo se týká spalování dřeva v kamnech, která splňují emisní limity..............

Před léty jsem na úřadu, spolu s právničkou, připravil vyhlášku, která také zakazovala pálení odpadu. Ale hned jsme tam dali povolení spalovat suché větve při příležitosti společenských či rodinných událostí. Vida, jak jsme předběhli zákonodárce. A jestli někdo přihodil do ohně i nějaké vlhké větve či listí, nikdo neřešil.

Zákon o požární ochraně navíc výslovně zakazuje plošné vypalování travních porostů, plevele nebo křovin. ...........
A co to vypalován vřesovišť a rákosin??
Odpovědět
PJ

Pavel Jeřábek

30.4.2025 01:08 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Rákosiny se snad už nevypalují, ale jen sečou - co myslíte.

Pokud jde o vypalování třeba vřesoviště, tak to je snad v zájmu druhové bohatosti, a na takové vypalování jsou přesně dané postupy.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

28.4.2025 12:15
Přebytečné listí ze sadu vozím do svého lesa, kde ho používám ke zlepšení humusové vrstvy lesní půdy. V lese normálně pálíme stromky z prořezávek napadené nektriovou rakovinou dle § 32 odst. 1 písm. b) zákona č. 289/1995 Sb., o lesích. Běžný nenapadený klest nepálím ale nechávám zetlít na zastíněných hromadách. Pokud by nějaký zahrádkář nevěděl co s přebytečným listím je v mém lese po dohodě vítaný...

Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.4.2025 12:33 Reaguje na Dalibor Motl
Len aby si nejaký záhradkár nezačal chodiť do vášho lesa na hrabanku... :-)
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

28.4.2025 13:45 Reaguje na Peter Sládek
Naštěstí to mají zahrádkáři blíž do jiných lesů :D
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.4.2025 13:53 Reaguje na Dalibor Motl
No ale, keď už pôjdu do vášho zaviezť lístie, tak to majú jednou cestou. Vyťažovacie stredisko...
Odpovědět
PB

Petr Brok

28.4.2025 12:34
Mám na zahradě takové "technické" ohniště, které používám např. jako výheň. Je to 150 m od nebližšího obydlí, které je moje a vítr jde většinou od obce. Snad to nebude nikomu vadit a já si budu moct dál " kout železo" , "vypalovat keramiku" a mít potěšení z tvůrčí činnosti.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.4.2025 12:57 Reaguje na Petr Brok
"Výjimku tvoří pouze případy, kdy je oheň určený k rekreačním účelům (například opékání buřtů), nebo se týká spalování dřeva v kamnech, která splňují emisní limity."
Ak vám vyhňu neuznajú ako vegetariánsku náhražku opékání buřtů, tak vaše "technické ohniště" musí na EK a STK. :-)
Odpovědět
PB

Petr Brok

28.4.2025 18:22 Reaguje na Peter Sládek
Já kuji železo a vypaluji keramiku pro zábavu a poučení potomků, to je také rekreace, ne?
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

28.4.2025 21:10 Reaguje na Petr Brok
A letní rekreace all inclusiv v Huti Liberty ;-)
Odpovědět
PB

Petr Brok

30.4.2025 08:03 Reaguje na Peter Sládek
Nedělám si legraci. Např. rozdělám velký oheň, vložím ohnuté "vidle" za trakror na balíky sena a lešenářskou trubkou a kompresorem vháním vzduch. Když je železo rudé, vytáhnu jej a palicí narovnám.
Odpovědět

Radek Čuda

2.5.2025 16:00 Reaguje na Petr Brok
Tak tohle je už celkem na hraně toho rekreačního užití a to by mohlo být zajímavé správní řízení:-).

Bůh chraň že bych Vám to přál, ale zrovna na tohle bych si ten zákon, resp. jeho novelu kua dobře prostudoval, a to včetně důvodovky ... ta se dá někde stáhnout na netu, ale musíte hledat, já už si nepamatuji odkad jsem ji stáhnul (kvůli něčemu úplně jinému).
Odpovědět
PB

Petr Brok

3.5.2025 13:50 Reaguje na Radek Čuda
Celý život mě baví stará řemesla a mnoho je s otevřeným ohněm. Naštěstí mám velikou zahradu a nikoho neruším.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.4.2025 13:11
Spálením roští si vyrábím biohnojivo. Je nesmysl to odvážet a pak si hnojivo kupovat.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

28.4.2025 13:14 Reaguje na Richard Vacek
pokud spálíte suché roští, vše by mělo být v pořádku
Odpovědět
B5

Bohumil 56gogo

28.4.2025 16:14 Reaguje na Michal Uhrovič
pokud mi soused u prostřed pálí klest na zahradě 2x do měsíce mne obtěžuje kouřem dovez si města odpad není ochoten přemístit ohniště ,dělá to deset lel tomu bych dal pokutu sto tisíc ! na upozornění má blbé kecy !má pozeme uprostřed obce bydlí ve městě pozemek zahradu s domkem má spíž na obtíž neschopen posekat trávu kterou stejně dává na zahradu tráví tu pouze víkend!je tu sběrný dvůr kde memá zaplaceo celoroční poplatek nemá ani popelnici tak že tu dělá akorát bordel ! sto tisíc pro tohoto exota je málo !
Odpovědět
RV

Richard Vacek

28.4.2025 16:24 Reaguje na Michal Uhrovič
Suché na podpal, pak to ostatní. Likviduji tím škůdce. Nechat vyřezané pruty rybízu s nesytkou rybízovou znamená že se jí nezbavím.
Odpovědět
LB

Lukas B.

29.4.2025 10:51 Reaguje na Richard Vacek
ano, materiál napadený škůdci je vhodné a je téměř nutné pálit, nesytkou počínaje přes šarku a dřevomorkou konče. spousta lidí ovšem pálit neumí. rozdělají sice ohníček suchým dřevem, ale pak na něj kydnou náruč bordelu, a pak hodinu dýmají jak pri konkláve.

správný postup je rozdělat oheň nahoře na bordelu, ono to dosuší ten bordel směrem dolů a téměř to nezasmrdí.
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

29.4.2025 06:48
Máme topení na plyn všichni dostaly nižší úrok, jeden si postavil krb a topil od rána 5hod do večera i ostravskou raketou, smrad a saze si stěžujeme od roku 2011 a dle úřadů a soudů je vše OK když je 3x týdně před domem černo od sazí. na kraj. úřadě nám řekly, když se vám to nelíbí, tak dům prodejte a odstěhujte se jinam. Prý musíme chápat, že energie jsou drahé řekla soudkyně, kraj. soudu. Každý by měl dělat tak, aby neobtěžoval sousedy ani při opékání párků na zahradě.
Odpovědět

Jan Čeřovský

29.4.2025 20:20
Listí, trávu a další bioodpad házím na kompost, větve do 30 mm rozfrázuji na mulč (nemusím ho kupovat) a silnější větve nechám proschnout do krbu na grilovačku nebo jako zásobu do krbové vložky, kdyby se stalo že někdy nebude plyn. Nemocné větve a plevel házíme do biopopelnice. Když je větví moc, nebo je to trní, odvážím to sběrného dvora. Už roky na zahradě nic nepálím a jde to.
Odpovědět
PB

Petr Brok

30.4.2025 07:59 Reaguje na Jan Čeřovský
A jak velikou máte zahradu a kolik stromů pěstujete?
Odpovědět
LB

Lukas B.

30.4.2025 16:29 Reaguje na Petr Brok
samozřejmě některé škůdce a choroby snad lze "upéct" v kompostu, ale některé ne. tohle šíření škůdců/chorob odložením do hnědé popelnice tedy snad není napřesdržku (násilí se, pokud možno, vyhýbám), ale na pořádkopvou pokutu tedy ano.
Odpovědět

Radek Čuda

2.5.2025 16:04 Reaguje na Lukas B.
To by mne zajímalo, o co byste tu pokutu chtěl opřít. Jednak je otázkou, zda dotyčný si byl vědom toho, že ten biodpad je z tohoto pohledu rizikový, jednak min v Praze žádné info o výluce tohoto typu u těch hnědých popelnic nejsou a osobně jsem přesvědčen, že je na zpracovateli toho odpadu, aby si těmito riziky poradil.

Odpovědět

Radek Čuda

2.5.2025 16:15 Reaguje na Lukas B.
https://bioodpad.praha.eu/zahrada.php
Odpovědět
JH

Jan Hrbek

30.4.2025 06:39
Každoročně si na zahradě ze suchých větví vyrábím v kovovém sudu biouhel. Nejekologičtější způsob zpracování / likvidace odpadního dřeva. Od teď v zásadě nelegální "neekologická" činnost. Zvláštní doba. No nic, příští rok si strčím kus točeňáku do kalhot. To pro případ, že by mne přišla pokutovat nějaká sličná policistka..
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.4.2025 12:04 Reaguje na Jan Hrbek
Jak dlouhý kus točeňáku hodláte použít?
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

30.4.2025 12:11
Zdalipak tvůrci toho nového předpisu vzali v úvahu, že některých škůdců se nelze zbavit jinak než spálením kontaminovaného materiálu? Například jírovce (nesprávně kaštany), což jsou krásné a impozantní stromy, nám klíněnka málem vyhubila. Příznaky napadení se drží v přijatelné míře jen tam, kde se starají a dělají, co je třeba - tzn. kde na podzim opadané listí shrabují a důsledně SPALUJÍ.
Odpovědět
PB

Petr Brok

1.5.2025 09:45
Jak někdo pozná, jestli opékám buřty, či nikoliv, když od cesty, ani od sousedů není na to místo vidět? To mně vleze na zahradu?
Odpovědět

Radek Čuda

2.5.2025 16:13
K té likvidaci škůdců ... pokud zákon tuto možnost vyloženě nepřipouští, tak tudy cesta nevede. ne legálně. Na druhou stranu to není de iure žádná hlava XXII., bo jak se v článku uvádí ... "Obce mají povinnost zajistit občanům možnosti ekologického zpracování bioodpadu, ..." ... takže pokud něco takového zjistíte, měli byste o tom uvědomit obec a ta je povinna zajistit zbytek. Jak je už na ní, buď vám určí kam to máte odvézt, nebo vám může udělit výjimku ke spálení.

V Praze se třeba napadené listí z kaštanů prostě odlifruje do spalovny, v menších obcích to samozřejmě bude více kreativní;-)

A laická otázka, bo mne se to netýká, já žádný mičurinec nejsu (zlatý les) ... pomůže u těch škůdců a kompostování nějaké to vápnění nebo je to úplně na pikaču?
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist